25 март,

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
март
Пон В Сре НС Петок Саб Сонце
1 2 3 4 5 6 7
осум девет десет единаесет 12 13 Четиринаесет
15 16 17 осумнаесет 19 дваесет 21
22 23 24 25 26 27 28
29 триесет 31
2021 година

25 март е 84 -иот ден во годината (85 -и во престапна година ) според грегоријанскиот календар . Остануваат 281 ден до крајот на годината.

До 15 октомври 1582 година - 25 март според Јулијанскиот календар , од 15 октомври 1582 година - 25 март според Грегоријанскиот календар.

Во XX и XXI век одговара на 12 март во Јулијанскиот календар [1] .

Празници и незаборавни денови

Видете исто така: Категорија: Празници на 25 март

Меѓународна

национално

P религија world.svg Верски

Христијански крст.svg Католицизмот

OrthodoxCross (црна, контурна) .svg Православие [4] [5]

Роденден

Развивања

Видете исто така: Категорија: Настани од 25 март

До 19 век

 • 421 - Според легендата, Венеција е основана во Северна Италија на денот на Благовештението на Дева Марија. Основан е од жителите на регионот кои избегале од Готите на напуштените острови на мочурливото крајбрежје.
 • 752 - Стивен II , избран за Папа два дена порано, почина од апоплектичен мозочен удар . Бидејќи тој не го поминал потребниот обред на премин, неговото име не е вклучено во списокот на понтифи. Новиот папа го зеде и името Стефан, но поради тажната прерана смрт на неговиот претходник, понекогаш го нарекуваат Стивен II, потоа Стивен III .
 • 1238 година - почеток на херојската 50 -дневна одбрана на Козелск . По заземањето на градот, Монголите убиле сите, вклучително и доенчиња.
 • 1305 - Scrovegni капела со слики од Џото е осветена во Падова .
 • 1306 - Роберт Брус е крунисан за крал на Шкотска .
 • 1505.- Португалска експедиција тргна од Лисабон за да ги освои Индија и Малака и целосно да ја уништи египетско -арапската трговија со Индија. За ова, функцијата вицекрал на Индија беше специјално воспоставена, а Франциско Алмеида, кој ја предводеше експедицијата, прво беше назначен за неа. 22 бродови со една и пол илјади војници беа опремени за пловење. Еден од членовите на експедицијата беше сиромашниот португалски благородник Фернанд Магелан , кој подоцна го прослави своето име со организирање на првата експедиција низ целиот свет.
 • 1604 година - Борис Годунов ги испрати козачкиот шеф Гаврил Писемски од Сургут и главатарот Стрелецки Василиј Тирков од Тоболск со задача да воспостават тврдина на бреговите на реката Том , во татарската земја, со цел да го заштитат преминувањето на реката. Фондацијата на Томск .
 • 1799 - Битка кај Стокхах , што резултираше со протерување на Французите назад преку Рајна .

19ти век

XX век

XXI век

Беа родени

Василиј Иванович

Видете исто така: Категорија: Родени на 25 март

До 19 век

19ти век

XX век

XXI век

Скончались

См. также: Категория:Умершие 25 марта

До XIX века

XIX век

XX век

XXI век

Народный календарь, приметы и фольклор Руси

Феофан . Феофан, проломи наст.
На Феофана туманы — урожай на лён , овёс и коноплю . В этот день, в виде угощения, птицам бросают конопляные и льняные семена . Особую заботу в этот день проявляли к лошадям , чтобы не заболели: «Если на Феофана лошадь заболеет, то все лето будет болеть». Для защиты от болезней и сглаза , лошадей водили к роднику и поили с серебра, то есть погружали в воду серебряную монету или золотое кольцо.
Сход снежного покрова. Прекращение санного хода. Полное оттаивание почвы. Посев в грунт семян редиса . Коли на муравейниках снег начинает таять с южной стороны, значит лето будет коротким и холодным. [8]

См. также

Примечания

 1. В XX и XXI веках григорианский календарь опережает юлианский на 13 суток. Для других столетий соответствие григорианских и юлианских дат — иное; для правильного пересчёта можно воспользоваться специальным конвертером дат .
 2. Международные дни . www.un.org (6 января 2015). Дата обращения: 13 января 2020.
 3. День спортивного кино: 10 лучших фильмов о спорте | Другие виды | Спорт | Аргументы и Факты
 4. 1 2 Старый стиль, 12 марта, Новый стиль 25 марта, воскресенье // Православный церковный календарь
 5. 1 2 25 марта 2018 года // Православие и мир , православный календарь, 2018 г.
 6. Этот же день в англовики
 7. 25 марта 2003 года Фёдор Конюхов установил рекорд мира . ocean media.
 8. Народные приметы 25 марта .