(3001) Микеланџело

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
(3001) Микеланџело
Астероид
Орбита на 3001 Микеланџело.gif
Отворање
Откривач Едвард Боуел
Локација на откривање Андерсон-Меса
Датум на откривање 24 јануари 1982 година
Епоним Микеланџело
Алтернативни ознаки 1982 п.н.е. 1 ; 1971 БЈ 1 ;
1976 ОБ
Категорија Главен прстен
Карактеристики на орбитата
Епоха 18 април 2013 година
ЈД 2456400.5
Ексцентричност ( д ) 0,0691829
Полуглавна оска ( a ) 352,505 милиони км
(2,3563496 a. E. )
Перихел ( q ) 328,118 милиони км
(2.1933305 a.u.)
Афелиос ( К ) 376,892 милиони км
(2,5193687 a.u.)
Орбитален период ( P ) 1321.168 дена (3.617 g. )
Просечна орбитална брзина 19,38 km / s
Наклон ( i ) 18,35305 °
Должина на растечки јазол (Ω) 297,75481 °
Аргумент за перихел (ω) 136,86431 °
Просечна аномалија ( М ) 282,30208 °
физички карактеристики
Дијаметар 9 - 20 км
Период на ротација 8.338 ч
Очигледна големина 17,33 m (тековна)
Апсолутна ѕвездена магнитуда 12,4 м
Тековно растојание од Сонцето 2,229 а. д.
Тековно растојание од Земјата 3,021 а. д.
Лого на Википодатоци Информации во Википодатоци ?

(3001), Микеланџело ( итал. Микеланџело) - типичен главен појас на астероиди , кој беше отворен на 24 јануари 1982 година американскиот астроном Едвард Буелом во опсерваторијата Андерсон Меса и е именуван во чест на големиот италијански скулптор, сликар, архитект , поет и инженер Микеланџело Буонароти (1475 -1564) [1] .

исто така види

Белешки (уреди)

  1. Schmadel, Lutz D. Dictionary of Minor Planet Names (Eng.). - Петто ревидирано и зголемено издание. - B. , Heidelberg, NY : Springer, 2003. - P. 247. - ISBN 3-540-00238-3 .

Врски