Алексич, Маја

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Маја Алексиќ
Мага Алекси
лични податоци
Кат женски
Земја Србија
Специјализација централно блокирање
Клуб Франција Volero Le Cannet (од 2021 година)
Дата на раѓање 6 март 1997 година ( 1997-03-06 ) (24 години )
Место на раѓање Ужице , СРЈ
Висина 188 см

Маја Алексиќ ( срп . Maјa Aleksiћ , р. 6 јуни 1997 , Ужице , Србија , СРЈ ) — српска одбојкарка , централен блокер. Светски шампион 2018 , европски шампион 2019 .

Биографија

Маја Алексиќ почнала да игра одбојка во нејзиниот роден град Ужице , во јуниорскиот тим „Унити“ [1] . Во 2013 година, таа го направи своето деби во српската Суперлига играјќи за тимот на Партизан-Визура (од 2014 година - Визура), за кој играше 5 сезони, секогаш станувајќи шампион на земјата. Покрај тоа, таа со својот тим два пати го освои Купот на Србија и четири пати Суперкупот на Србија.

Во 2018 година, Алексиќ потпиша договор со романскиот тим Алба Блај, со кој во дебитантската сезона освои злато во првенството и Купот на Романија, како и среброто во Купот на Европската одбојка на конфедерации .

Во периодот 2013-2015 година Алексиќ играше за јуниорската и младинската репрезентација на Србија, со што стана победник на Европското младинско првенство во 2014 година.

Во 2018 година, одбојкарката дебитираше во српската репрезентација во Лигата на нации . Во истата година, Алексиќ стана светски шампион , учествувајќи во два натпревари на нејзината репрезентација на турнирот.

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски