Ананас

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете во навигација Одете на пребарување
Ананас со гребен
AnanasComosusOnPlant.jpg
Научна класификација
средни рангови
Домен:
Кралство:
Подкралство:
Одделот:
Класа:
Со цел:
Семејство:
Род:
Прикажи:
Ананас со гребен
Меѓународно научно име
Ananas comosus ( L. ) Merr. , 1917 година

Ананас со гребен [2] [3] , или сегашен ананас [4] , или ананас со голем гребен [5] ( латински Ananas comosus ) е повеќегодишна билка , вид од родот ананас ( Ananas ) од фамилијата Bromeliaceae .

Вистинскиот ананас е претставен во културата со голема разновидност на сорти не само во Јужна Америка, каде што растат претставници на родот Ананас, туку и во сите тропски земји низ целиот свет.

Синоними :

 • Бромелија ананас Л.
 • Бромелија комоза Л.

Приказна

Првиот дел од книгата „ Хроника на Перу “, за прв пат ги опишува ананасите во Јужна Америка (1553)

Во 1553 година, неговиот прв опис е спомнат во книгата „ Хроника на Перу “ од Сиеза де Леон [6] .

Морфолошки опис

Тропска повеќегодишна билка висока до 60 см, со розета од долги, тесни, груби и во исто време сочни ( сочни ) листови , назабени по работ.

Цветовите се наоѓаат на цветното стебло на врвот, густо во спирала, така што се формира соцветие - уво. Цвеќе бисексуални, зигоморфни , со три листови периант , една пестилка и шест стомаци . Сите цветови растат едно со друго, само врвовите на тепалите и покривниот лист остануваат слободни. Стамени се виткаат во спирала околустолбот во вид на врвка. Јајниците се состои од три карпели , триклеточни, плацентата со овули се наоѓа на преградите на местото на фузија на карпелите.

Во фазата кога ананасот се користи како плод , тој е голем (до 2 кг), сличен на конусот од стебло од иглолисни стебло златно-кафеави, со гредата кратки листови на врвот, кои се развиваат поради размножување - ртење педунче. преку стеблото . Сложените плодови се состојат од прилично сочна, но груба оска и исклучително сочни и нежни плодови кои пораснале заедно во страните, носејќи ги на врвот преостанатите и груби делови од цветот и покривниот лист. Ѕидовите на едно овошје се составени од карпели и обраснати тепали, садови и покривки, понекогаш 1 од 3 гнезда е недоволно развиено.

Ананас сорти не се развиваат семиња . Во гнездата на зрел плод, лесно може да се најдат мали овули, кои се истакнуваат на позадината на ѕидовите на гнездото во бело. Сите делови на стеблото се пробиени со бројни спроводливи греди. Во аксијалниот дел се движат главно вертикално, од оската гредите поминуваат во кос и кос хоризонтален правец кон плодот.

Незрелиот плод од ананас има каустични својства, ги пече усните, ги иритира ѕидовите на желудникот и делува на цревата како силен лаксатив. Зрелото овошје ги губи своите остри својства.

Хемиски состав

Пулпата од ананас е 86% вода, содржи доста едноставни шеќери (12-15 mg%), претставени главно со сахароза, органски киселини (0,7 mg%) - главно лимонска киселина и до 50 mg% аскорбинска киселина. Покрај тоа, ананасот содржи витамини Б1, Б2, Б6, ПП, провитамин А.

Пулпата на овошјето е богата со минерали - калиум (до 320 mg%), железо, бакар, цинк, калциум, магнезиум, манган, јод [7] .

Садниците од ананас, покрај јаглехидратите , витамините Ц , А и Б и бројните микроелементи , содржат и бромелаин - комплекс на протеолитички (односно, протеините кои се разградуваат) ензими со висока активност. Благодарение на бромелаинот, се подобрува апсорпцијата на протеинските материи од телото. Злоупотребата на ананас доведува до оштетување на оралната мукоза [8] . Ананасот содржи 40 mg% витамин Ц (во листовите - до 120 mg%).

Употреба

Плодот на овој ананас е вреден прехранбен производ. Се јаде сиров и конзервиран, широко употребуван во кондиторската индустрија ( слатки , џем , конзерви ). Благодарение на комплексот од биолошки активни супстанции, ананасот има корисни својства: го стимулира варењето, ги санира цревата и ја намалува вискозноста на крвта. Во исто време, треба да се има на ум дека ананасот е зачинет производ, не се препорачува да се користи за стомачни заболувања.

Листовите содржат бројни силни влакна , поради што ананасот се користи и како предење [8] .

Примена на семенски плодови:

 • Во случај на варење: за да се зголеми ензимската активност на желудечниот сок за време на оброците, се препорачува да се испие чаша сок од ананас или да се јаде свежо парче овошје. Ова е особено корисно кога јадете обилна храна, јадете многу влакна, месо. Чаша сок од ананас може да помогне во борбата против гадење при патување со авион или воден пат.
 • Ако имате прекумерна тежина (ананасот е нискокалорична храна, 100 g од овошјето содржи само 48 kcal). Високата содржина на калиумови соли помага да се ослободите од вишокот течности, што промовира губење на тежината. Десертот од ананас го подобрува варењето на мастите и го подобрува метаболизмот во телото.
 • Со тромбоза и едем.
 • За калуси, за отстранување на области на калцификација.
 • Како козметичка маска за мрсна кожа [7] .

Одгледување

Производство на ананас, 2018 година
Земјата Производи
милиони тони
Костарика
3.4
Филипини
2.7
Бразил
2.6
Тајланд
2.1
Индонезија
1.8
Индија
1.7
Мир
27.9
Извор: ФАОСТАТ на Обединетите нации [9]

Одгледувањето на културата е широко распространето во многу тропски земји . Овошните сорти на сорти се ароматични, имаат слатко-кисел вкус, тежат од 2 до 16 кг, немаат семиња . Пулпата (жолтеникава или бела) од ова семе од ананас содржи (во%): 86,1 вода, 4,5 превртен шеќер, 6,9 сахароза , 0,41 азотни материи, 0,52 киселини, 0,42 пепел [4] .

Сите култивирани видови храна и десерти на ананас припаѓаат на видот ананас со крупни гребени ( Ananas comosus ). Тој е дом на сувите висорамнини на централен Бразил , од каде културата на ананас се шири низ целиот свет. Во 1519 година, еден од учесниците на патувањето на Магелан го опишал ананасот како „навистина највкусното овошје што може да се најде на земјата“. Набргу по откривањето на Америка, Португалците ја донеле културата на ананас во Африка и Индија . Ананасот првпат бил донесен во Европа околу 1650 година. Се одгледуваше во Европа во оранжерии (дури и во близина на Санкт Петербург и на Соловецките Острови ). Од средината на 19 век, стана возможно да се доставуваат ананас со пароброд директно од тропските плантажи , а културата на стаклена градина со ананас падна во распаѓање [8] .

Најголемите плантажи со ананас се концентрирани на почетокот на 21 век на Хавајските острови (околу 30% од светското производство) [8] . Исто така, светските лидери во одгледувањето ананас вклучуваат Тајланд , Филипини , Бразил , Костарика .

На Филипините иТајван, ананасот исто така се одгледува за да се извлечат растителни влакна од листовите.

Според ФАО, во 2016 година, околу една третина од сите ананаси во светот биле произведени во три земји - Костарика , Бразил и Филипини [10] .

Агротехника

Со цел да се поттикне цветањето, широко се користи ацетилен , кој се добива со мешање на вода и калциум карбид . Мала количина од оваа смеса се истура во пазувите на горните листови на розетата. Ослободениот ацетилен делува како стимуланс за цветање, и како резултат на тоа, производството на ананас е можно во текот на целата година. Ананасот е многу макотрпна култура која бара обилно ѓубрење и рачна берба. Последново бара од работниците на плантажите да преземат различни мерки на претпазливост, бидејќи целото растение е исклучително бодликаво [8] .

За репродукција на ананас, се користат пука кои произлегуваат од аксиларни пупки . „Туфката“ од садници може да се исече и да се вкорени, бидејќи точката на раст е зачувана [8] .

Ананас во хералдиката и уметноста

На модерниот грб на Јамајка и на грбот на Антигва и Барбуда е прикажано овошје од ананас.

Во 1915 година, во Петроград, поетот Игор Северјанин ја напиша својата добро позната песна „ Ананас во шампањ “, која започнува со зборовите:

Ананас во шампањ ! Ананас во шампањ!
Неверојатно вкусен, пенлив и зачинет!

Во 1917 година, поетот Владимир Мајаковски ја напишал добро познатата и цитирана рима:

Јадете ананас, џвакајте Тетреб,
Дојде твојот последен ден, буржоа.

Белешки (уреди)

 1. За конвенционалноста на означување на класата на монокрнеци како супериорен таксон за групата растенија опишани во овој напис, видете го делот APG Systems од статијата Монокотиледони .
 2. Ананас / D. D. Brindarov // A - Прашалник. - М .: Голема руска енциклопедија, 2005. - стр. 667. - ( Голема руска енциклопедија : [во 35 тома] / Ch. Ed. Yu. S. Osipov ; 2004—2017, том 1). - ISBN 5-85270-329-X .
 3. Сааков С.Г. Род Ананас // Стакленички и затворени растенија и грижа за нив. - Л .: Наука, 1985 .-- стр. 262.
 4. 1 2 Ананас // А - Ангоб. - М .: Советска енциклопедија, 1969. - ( Голема советска енциклопедија : [во 30 тома] / главен ред. А. М. Прохоров ; 1969-1978 година, том 1).
 5. Ананас // Нова руска енциклопедија . - М .: Енциклопедија, 2005. - Т. 2. - С. 384. - ISBN 5-94802-009-6 .
 6. Сиеза де Леон, Педро. Хроника на Перу. Дел Еден. - Киев, 2008 (прев. А. Скромницки) . Архивирана на 9 јули 2012 година.
 7. 1 2 Според локалитетот КУЛИНА
 8. 1 2 3 4 5 6 Шипунов А.Б. Ананас // Биологија: Училишна енциклопедија / Бељакова Г. и други - М .: БРЕ, 2004 .-- 990 стр. - ISBN 5-85270-213-7 .
 9. ФАОСТАТ . www.fao.org . Датум на лекување: 25 септември 2020 година.
 10. Производство на ананас по земја, подредена листа на земји според бројот на производи произведени во 2016 година . Организација за храна и земјоделство на Обединетите нации (2018). Датум на лекување: 06.12.2018 година.

Врски