Антониевич, Ана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Ана Антониевич
Србин. Ана Антонијевиќ
Ана Антонијевиќ6 2011.jpg
лични податоци
Кат ѓ
Земјата Србија
Специјализација врзивно средство
Клуб Знамето на Франција Кан
Дата на раѓање 26 август 1987 година ( 1987-08-26 ) (34 години )
Место на раѓање Ужице , СР Србија , СФРЈ
Спортска кариера 2001 - денес v.
Работна страна висина на напад: 282 см
висина на блок: 269 см
Раст 185 см
Тежина 72 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Ана Антониевиќ ( срп . Ана Антонијевиќ , родена на 26 август 1987 година во Ужице ) е српска одбојкарка која ги поврзува францускиот тим „Кан“ и репрезентацијата на Србија. Европски шампион во 2011 година, двапати сребрен медал на Универзијадата, победник на Евролигата 2011 година.

Клубови

 • 2001-2007: Знамето на Србија и Црна Гора / Знаме на Србија Единство (Ужице)
 • 2007-2008: Знамето на Швајцарија Волеро (Зуриз)
 • 2008-2009: Знаме на Србија Ѕвезда 064 (Белград)
 • 2009 н. v. : Знамето на Франција Кан

Достигнувања

Клуб

 • Српски шампион: 2009 г
 • Победник на Купот на Србија: 2003 (S&C), 2009 година
 • Швајцарски шампион: 2008 година
 • Победник на швајцарски куп: 2008 година
 • Шампион на Франција: 2010, 2011, 2012, 2013
 • Победник на францускиот куп: 2010, 2011, 2012, 2013 година
 • Сребрен медал на Фајнл-фор Лигата на шампионите: 2012 година
 • Бронзен медалист на Фајнл-фор Лигата на шампионите: 2010 година

Во репрезентацијата

 • Сребрен медал на Светското младинско првенство: 2005 година
 • Сребрен медал на Европското младинско првенство: 2004 година
 • Европски шампион: 2011 година
 • Шампион во Евролигата: 2011 година
 • Бронзен медалист на Светското Гран При: 2011 година
 • Сребрен медал на Универзијадата: 2007, 2009 година

Индивидуална

 • Најдобро врзивно средство на споменикот Агата Мруз-Олшевскаја: 2010 година

Врски