Асистел Волеј

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Асистел Волеј.jpg

„Асистел Волеј“ [1] (Асистел Волеј) - италијански женски одбојкарски клуб од Новара . Функционираше во 2003-2012 година.

Постигнувања

Историја

Одбојкарскиот клуб Асистел е основан летото 2003 година по иницијатива на Антонио Касерта, претседател на телекомуникациската компанија Асистел. Од 2001 година, оваа компанија е спонзор на женската одбојкарска екипа со исто име, но под јурисдикција на одбојкарскиот клуб АГИЛ. Две години по почетокот на соработката, за време на која екипата на Асистел двапати стана сребрен медал на италијанското првенство , а исто така го освои и ЦЕБ Купот , Касерта одлучи да започне свој проект за одбојка и го префрли тимот под раководство на новоформираниот клуб [2] .

Во сезоната 2003/2004, тимот, чиј главен тренер беше кинескиот Лан Пинг, повторно стигна до финалето на италијанското првенство , но во тврдоглава борба загуби од Фопапедрети од Бергамо 2-3 во серијата, иако по првите два натпревари водеа со 2-0. Треба да се напомене дека првите 4 гема од серијата се состоеја од пет гема и само во последниот меч Бергамо го победи Асистел во три сета. Истите два тима се сретнаа во финалето на Купот на земјата и тука Асистел беше посилен, повторно победувајќи ги ривалите во пет натпревари. Друг трофеј сезонава за одбојкарите на Новара беше Суперкупот , во борбата за која го победија Деспар-Сирио од Перуџа со 3: 0. Исто така, тимот од Новара учествуваше во Лигата на шампионите , но, откако ја помина групната фаза без загуби, во плејофот загуби од Перуџа 0: 3 и 1: 3. Најдобри стрелци на тимот во сезоната беа starsвездите на европската одбојка, полката М. Глинка и Белгиецот В. де Карне.

Во 2005 година, Асистел, предводен од нов тренер, кој стана Анџело Фригони, остана без медали од националното првенство , губејќи во четвртфиналето од плејофот на шампионатот од екипата на Монтескјаво од Jesеси. Новара постигна поголем успех во Лигата на шампионите , во која стигна до фајналфорот, кој се одржа во шпанската Ла Лагуна . Во полуфиналето Асистел го совлада француски Кан , но во финалето загуби од своите сонародници од тимот на Фопапедрети (Бергамо) 0: 3. Меѓу одбојкарите, обележани со индивидуални награди на крајот од последната фаза од Лигата, имаше и двајца претставници на Новара - В. де Карне (најдобар сервис) и П. Кардуло (најдобар либеро).

Во сезоната 2005/2006 година, Асистел влезе со нов ментор А. Чиапини и без голем број претходни лидери, од кои, пред с all, вреди да се напомене белгискиот В. де Карне, М. Глинка од Полска, српски Б Радуловиќ, холандски М. Флир. Сезоната започна за Новара со победа на Суперкупот од 3: 2 над Фопапедрети . Но, во италијанското првенство во полуфиналната серија со сув резултат од 0-3, Асистел загуби од истите одбојкари на Бергамо. На европската арена, тимот од Новара го освои вториот најважен турнир - Купот на врвни тимови , со сигурност победувајќи ги домаќините од последното коло со резултат 3: 0 - Динамо Москва .

2007 година беше обележана за Асистел со бронзата на националното првенство (1 место во регуларниот шампионат и пораз во полуфиналето против Сирио од Перуџа). Патеките на овие две италијански тимови се вкрстија и во Европскиот одбојкарски куп на конфедерација , од кои фајнал -фор се одржа во Перуџа . Во полуфиналето на овој турнир „Сирио“ победи со „Асистел“ со 3: 2, а во натпреварот за 3 -то место тимот на Новара го победи шпанскиот „Универсидад“ од Бургос со 3: 1 и стана бронзен медалист на ждрепката.

Во сезоната 2007/2008, одбојкарите на Новара три години подоцна повторно стигнаа до фајнл -фор лигата на шампионите , но во полуфиналето повторно загубија од главните ривали од Перуџа со 2: 3. Во натпреварот за бронзата, Асистел во тврдоглава борба во пет натпревари го скрши отпорот на домаќините од последното коло - одбојкарите на шпанска Мурсија. Тројца одбојкари од Новара беа признати како најдобри во нивните номинации за игри одеднаш. Катарзина Скровронска стана најпродуктивна, Хрватката Наташа Осмокровиќ беше најдобра на приемот, а Паола Кардуло беше најдобра либеро, исто како и пред три години. Во италијанското првенство , одделенијата на Лука Педула (го водеше тимот за време на првенството) застанаа во полуфиналната фаза, губејќи во серијата од Скаволини од Пезаро со резултат 0-2.

Асистел е победник на CEB Купот 2009 година.

Сезоната 2008/2009 година за Асистел беше наградена со сребрени медали во националното првенство и Купот на Италија . Во финалето на двата турнири, одбојкарите на Новара загубија од тимот на Скаволини (Пезаро), никогаш не успеаја да го совладаат противникот во четири решавачки натпревари (три во првенството и еден во Купот). Но, во натпреварувањето на Европскиот куп, Асистел успеа да го земе почесниот пехар - ЦЕВ купот , финалето од четирите извлекувања се одржа во Новара . И во полуфиналето и во финалето, домаќините на решавачката фаза не оставија шанси за своите противници, победувајќи во три натпревари прво турскиот Фенербахче, а потоа и руската Уралочка-НТМК .

Од 2009 година, резултатите на тимот почнаа да се влошуваат, што беше поврзано со намалување на поддршката за клубот од неговиот генерален спонзор. Во пресрет на сезоната 2009/2010, повеќето од лидерите го напуштија Асистел, и иако дебитантскиот список изгледаше доста импресивно (Холанѓаните К.Сталенс и М. Флир, хрватско-руската вратоврска И. Кирилова, Ј.Бараца, Американка Л. Том), во регуларниот шампионат Новара заврши само 8 -ми, а потоа испадна од борбата за медали во четвртфиналето, губејќи од Скаволини. Во Лигата на шампионите, обвиненијата за тренерот Ј. Капрара (назначен за главен тренер во 2009 година) стигнаа до фајнал -форот, но таму останаа без медали, губејќи прво од своите сонародници од Фопапедерети Бергама 1: 3, а потоа и во натпреварот за 3 -ти место до француски Кан „ Со ист резултат.

Асистел (Новара). Сезона 2010/2011.

Во следните две сезони, тимот на Асистел изгледаше прилично блед. Составот на тимот с still уште претрпе големи промени, но резултатите продолжија да се влошуваат постојано. Во прелиминарната фаза на италијанското првенство 2010/2011, Новара стана само 6 -ти, потпирајќи се во нападот во многу погледи само на продорената моќ на Хрватот Барун, кој со огромна разлика стана најдобар стрелец на регуларниот шампионат. Во 2011/2012 година, тимот речиси го остави плејофот зад себе, завршувајќи на 8 -то место. И во 2010 и 2011 година Асистел испадна од борбата за шампионската титула во полуфиналето.

Во 2012 година, Асистел објави спојување на својот клуб со спортската асоцијација Вила Кортезе и прекин на одбојкарските активности и распуштање на тимот во Новара. [3] Во истата година, клубот АГИЛ Волеј се пресели во Новара од Трекате и со поддршка на компанијата Игор го објави тимот на Игор Горгонзола да учествува на италијанското првенство .

Арена

ПалаИгор Горгонзола

Тимот ги одигра своите домашни натпревари во Спортската палата PalaTerdoppio (од 2015 година - PalaIgor Gorgonzola), сместена во источниот дел на Новара . Капацитетот е 5000 гледачи. Отворен во 2007 година . Од 2012 година служи како домашна арена за друг женски одбојкарски тим од Новара - Игор Горгонзола . Во март 2009 година, тој беше домаќин на фајнл -фор купот на ЦЕВ кај жени, кој заврши со победа на домаќините на страницата - тимот на Асистел.

Забелешки (уреди)

  1. На статија е за жените Asistel одбојкарски тим (Новара), која била под јурисдикција на клубот Asistel одбојката. За тимот со исто име, но вклучен во структурата на клубот „АГИЛ Волеј“ (2001-2003), видете ја статијата на Игор Горгонзола .
  2. Il Cavaliere Caserta e le continue sfide nel volley. (недостапна врска) . Преземено на 23 март 2016 година. Архивирано на 27 април 2016 година.
  3. Одбојка, додаток Асистел: идниот дел од клубот, Вила Кортезе.

Линкови