Азиска одбојкарска конфедерација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Азиска одбојкарска конфедерација
Слика на логото
Азиска одбојкарска конфедерација Map.png
Членство 65 национални асоцијации
Седиште Тајланд Бангкок
Тип на организација Спортска федерација
официјалните јазици Англиски
Арапски
Лидери
Претседателот Индонезија Рита Сувово
1-ви потпретседател Кина Цаи Ји
генерален секретар Тајланд Киаттипонг Рачатакрјанскрај
База
Основана 6 мај 1952 година
Сајт азиски одбојка.нет

Азиска одбојкарска конфедерација ( Eng. Asian Volleyball Confederation, abbr AVC.) - структура која ја претставува Меѓународната одбојкарска федерација (FIVB) и контролната одбојка во земјите од Азија ,Австралија и Океанија . Обединува 65 национални федерации. Официјални јазици се англискиот и арапскиот. Од 2020 година претседател на AVC е Рита Субово (Индонезија ).

Историја

Азиската одбојкарска конфедерација е формирана на 6 мај 1952 година од претставници на 12 национални федерации. Задачата на конфедерацијата беше да организира одбојкарски турнири на Азиските игри . Во 1962 година, таа беше преименувана во Азиска одбојкарска федерација по одлуката на VIII конгрес на ФИВБ за формирање на континентални комисии во нејзиниот состав. Нејзе и беше доверено организацијата и развојот на одбојката во Азија ,Австралија и Океанија . Вклучуваше 16 национални федерации на земјите од азискиот континент, кои во тоа време беа членки на FIVB ( Бурма , Хонг Конг , Израел , Индија ,Индонезија , Кина , Северна Кореја , Либан , Монголија , Пакистан , Сирија , Филипини , Цејлон , Јужна Кореја , Јужен Виетнам , Јапонија ). Во 1972 година, комисијата се трансформира во конфедерација и го доби своето сегашно име. Во тоа време, таа ги обедини националните федерации на 23 азиски држави, како иАвстралија и Нов Зеланд .

Во 1958 година, првиот одбојкарски турнир за машки тимови во рамките на III Азиски игри се одржа во Токио ( Јапонија ), а 4 години подоцна во Џакарта (Индонезија ) - првиот сличен турнир кај жените.

Во 1975 година, AVC беше домаќин на првото азиско првенство во одбојка за мажи и жени воАвстралија .

Од 1980 година се одржуваат азиските првенства во одбојка меѓу млади екипи, а од 1998 година - азискиот шампионат кај момчиња и девојчиња.

Претседатели на AVC

1972-1976 - Јапонија Сеичи Нишикава
1976-1985 - Јапонија Јутака Маеда
1985-1997 - Јапонија Јасутака Мацудаира
1997-2001 - Кина Јуан Веимин
2001-2008 - Кина Веи Џиџонг
2008-2020 - Саудиска Арабија Салех бин Насер
од 2020 година - Индонезија Рита Сувово

AVC структура

Врховниот орган на Азиската одбојкарска конфедерација е Генералното собрание .

За да се исполнат задачите доделени од Генералното собрание на AVC, како и статутарните барања, делегатите на собранието избираат Административен совет . Се состанува најмалку еднаш годишно. Од редот на своите членови, Административниот совет избира Извршен комитет , кој ги спроведува одлуките на Генералното собрание, а ги организира и секојдневните активности на АВЦ. Нејзината работа ја раководи претседателот на Азиската одбојкарска конфедерација, избран од Конгресот со мандат од 4 години.

За решавање на посебните проблеми со кои се соочува АВЦ, во неговата структура се создадени постојани технички комисии : спортско-организациски, финансиски, судиски, тренерски, развој и маркетинг, совет за одбојка на плажа.

Во 2001 година во рамките на Азиската одбојкарска конфедерација беа формирани и зонски здруженија кои се структурни одделенија на АВЦ. Тие се ополномоштени претставници на AVC во нивните географски области. Има вкупно 5 од нив: Зонска асоцијација за Западна Азија - WAZA), Источна Азија (Зонска асоцијација на Источна Азија - EAZA), Централна Азија (Зонална асоцијација за Централна Азија - CAZA), Југоисточна Азија (Зонална асоцијација на Југоисточна Азија - SEAZA) и Океанија ( Зонско здружение на Океанија - ОЗВА).

Официјални натпревари

Како дел од своите активности, Азиската одбојкарска конфедерација е одговорна за следните турнири:

AVC членови

Земја Национална федерација година
влез
во ФИВБ
Сајт Зонски
асоцијација
Знаме на АвстралијаАвстралија Одбојкарската федерација на Австралија
1968 година
avf.org.au
ОЗВА
Знамето на Американската Самоа Американска Самоа Американска самоа одбојкарска асоцијација
1988 година
ОЗВА
Авганистанско знаме Авганистан Авганистанска одбојкарска асоцијација
1980 година
КАЗА
Знамето на Бангладеш Бангладеш Одбојкарската федерација на Бангладеш
1976 година
КАЗА
Знамето на Бахреин Бахреин Одбојкарската асоцијација на Бахреин
1976 година
WAZA
Знамето на Брунеи Брунеи Одбојкарската аматерска асоцијација на Брунеи
1982 година
СЕАЗА
Знамето на Бутан Бутан Одбојкарската федерација на Бутан
1984 година
КАЗА
Знамето на Вануату Вануату Одбојкарската федерација на Вануату
1986 година
vanuatuvolleyball.org
ОЗВА
Знамето на источен Тимор Источен Тимор Federação Voleibol de Timor Leste
2004 година
СЕАЗА
Виетнамско знаме Виетнам Одбојкарската федерација на Виетнам
1976 година [1]
vietvolleyball.com
СЕАЗА
Знамето на Хонг Конг Хонг Конг Одбојкарската асоцијација на Хонг Конг
1959 година
vbahk.org.hk
ЕАЗА
Знамето на Гуам Гуам Одбојкарската федерација Гуам
1976 година
ОЗВА
Знамето на Индија Индија Одбојкарската федерација на Индија
1951 година
volleyballindia.com
КАЗА
Знаме на ИндонезијаИндонезија Национална одбојкарска федерација на Индонезија
1959 година
волејиндонезија.или.ид
СЕАЗА
Јорданско знаме Јордан Одбојкарската федерација на Јордан
1970 година
WAZA
Знамето на Ирак Ирак Одбојкарската федерација на Центарот на Ирак
1959 година
WAZA
Иранско знаме Иран Одбојкарска федерација Исламска Република Иран
1959 година
iranvolleyball.com
КАЗА
Знамето на Јемен Јемен Одбојкарската асоцијација на Јемен
1970 година
alyemenvolleyball.org.ye
WAZA
Знамето на Казахстан Казахстан Одбојкарската федерација на Република Казахстан
1992 година

www.volley.kz

КАЗА
Знамето на Камбоџа Камбоџа Одбојкарската федерација на Камбоџа
1968 година
СЕАЗА
Катарско знаме Катар Одбојкарската асоцијација на Катар
1974 година
qvba.org
WAZA
Знамето на Киргистан Киргистан Одбојкарската федерација на Киргистан
1992 година
volley.kg Архивирана на 4 јуни 2014 година во Wayback Machine
КАЗА
Знамето на Кирибати Кирибати Националната одбојкарска асоцијација на Кирибати
2000 година
ОЗВА
Знамето на Народна Република Кина Кина Кинеска одбојкарска асоцијација
1953 година
одбојка.org.cn
ЕАЗА
Знамето на КНДР НДРК Одбојкарската асоцијација на ДПР Кореја
1955 година
ЕАЗА
Кувајтско знаме Кувајт Кувајтска одбојкарска асоцијација
1964 година
kwvolley.com
WAZA
Знаме на Кукови Острови Кукови острови Одбојкарската федерација на островите Кукови
1973 година
ОЗВА
Знамето на Лаос Лаос Одбојкарската федерација на Лао
1968 година
СЕАЗА
Либанско знаме Либан Либанска одбојкарска федерација
1949 година
lebvolley.com
WAZA
Знамето на Макао Макао Аматерска одбојкарска асоцијација на Макао
1986 година
одбојка.org.mo
ЕАЗА
Знаме на Малезија Малезија Одбојкарската асоцијација на Малезија
1964 година
mava.org.my
СЕАЗА
Знамето на Малдивите Малдиви Одбојкарската асоцијација на Малдиви
1984 година
maldivesvolleyball.org
КАЗА
Знаме на Маршалските Острови Маршалските Острови Одбојкарската федерација на Маршалските Острови
1992 година
ОЗВА
Знамето на Монголија Монголија Одбојкарската федерација на Монголија
1957 година
ЕАЗА
Знаме на Мјанмар Мјанмар Одбојкарската федерација на Мјанмар
1961 година
СЕАЗА
Знамето на Науру Науру Одбојкарската асоцијација на Науру
1998 година
ОЗВА
Знамето на Непал Непал Одбојкарска асоцијација на Непал
1980 година
volleyballassociation.org.np
КАЗА
Знамето на Ниуе Ниуе Одбојкарската асоцијација на островот Ниуе
1998 година
sportingpulse.com/niue
ОЗВА
Знамето на Нов Зеланд Нов Зеланд Одбојка Нов Зеланд
1970 година
volleyballnz.org.nz
ОЗВА
Знаме на ОАЕ Обединети Арапски Емирати Обединета Арапска Одбојкарска Асоцијација
1976 година
уаевба.ае
WAZA
Знамето на Оман Оман Одбојкарската асоцијација на Оман
1978 година
omanvolleyball.com (непристапна врска)
WAZA
Пакистанско знаме Пакистан Пакистанска одбојкарска федерација
1955 година
КАЗА
Знамето на Палау Палау Одбојкарската федерација
1998 година
ОЗВА
Знамето на државата Палестина Палестина Одбојкарската асоцијација на Палестина
1980 година
pvf.ps
WAZA
Знамето на Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Одбојкарската федерација на Папуа Нова Гвинеја
1988 година
ОЗВА
Знамето на Самоа Самоа Одбојкарската Самоа Федерација
1984 година
ОЗВА
Знаме на Саудиска Арабија Саудиска Арабија Одбојкарската федерација на Саудиска Арабија
1964 година
saudivb.net
WAZA
Знамето на Северните Маријански Острови Северните Маријански Острови Одбојкарска асоцијација на Северните Маријански Острови
1986 година
nmivolleyball.org
ОЗВА
Знамето на Сингапур Сингапур Одбојкарска асоцијација на Сингапур
1965 година
vas.org.sg
СЕАЗА
Сириско знаме Сирија Сириска арапска одбојкарска федерација
1955 година
WAZA
Знаме на Соломонските Острови Соломонови острови Одбојкарската федерација на Соломонските Острови
1990 година
ОЗВА
Знамето на Таџикистан Таџикистан Одбојкарската федерација на Таџикистан
1992 година
КАЗА
Знамето на Тајланд Тајланд Одбојкарската асоцијација на Тајланд
1964 година
таитва.или.т
СЕАЗА
Знаме на Тајван Тајван Одбојкарската асоцијација на Кина Тајпеј
1982 година
ctvba.org.tw
ЕАЗА
Знамето на Тонга Тонга Одбојкарска асоцијација на Тонга
1987 година
sportingpulse.com/tonga
ОЗВА
Знамето на Тувалу Тувалу Одбојкарската федерација на Тувалу
1992 година
ОЗВА
Знамето на Туркменистан Туркменистан Одбојкарската федерација на Туркменистан
1992 година
КАЗА
Знамето на Узбекистан Узбекистан Одбојкарската федерација на Узбекистан
1992 година
voleybol.uz Архивирана на 5 јуни 2014 година во Wayback Machine
КАЗА
Знаме на Микронезија Федерални држави на Микронезија Одбојкарската асоцијација на сојузните држави на Микронезија
1996 година
ОЗВА
Знамето на Фиџи Фиџи Одбојкарската федерација на Фиџи
1982 година
sportingpulse.com/fiji
ОЗВА
Знаме на Филипини Филипини Филипинска аматерска одбојкарска асоцијација
1951 година
pvf.com.ph
СЕАЗА
Знамето на Француска Полинезија Француска Полинезија ( Тахити ) Федерација Tahitienne de Volley-Вall
1998 година
ОЗВА
Знамето на Шри Ланка Шри Ланка Одбојкарската федерација на Шри Ланка
1955 година
volleyballsrilanka.org
КАЗА
Знамето на Република Кореја Јужна Кореа Корејска одбојкарска асоцијација
1959 година
kva.or.kr
ЕАЗА
Јапонско знаме Јапонија Јапонската одбојкарска асоцијација
1951 година
jva.или.jp
ЕАЗА

Белешки (уреди)

  1. Во 1961-1976 година Јужен Виетнам беше член на ФИВБ, во 1974-1976 година - ДРВ .

Извори на

  • Одбојка: енциклопедија. Составен од В. Л. Свиридов, О.С. Чехов - Томск: „Компанијата Јансон“, 2001 година.

Врски