Белица, Ана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Ана Белица
Ана Бјелица
Ана Бјелица 2014.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија
Специјализација одбојка (напаѓач)
Клуб Полска „Радомка“ (од 2021 година)
Дата на раѓање 3 април 1992 година ( 1992-04-03 ) (29 години)
Место на раѓање Белград , СФРЈ
Висина 190 см
Тежината 82 кг
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Ана Белица ( српска. Ана Бјелица , родена на 3 април 1992 година , Белград , СФРЈ ) е српска одбојкарка , напаѓач (дијагонала и играч над игра). светски шампион 2018 , двократен европски шампион .

Биографија

Ана Белица е родена во Белград во спортско семејство. Нејзината сестра Милка и братот Милко играа за кошаркарските тимови на Југославија, Србија, а потоа и Црна Гора. На 16-годишна возраст, таа беше примена во една од најсилните одбојкарски тимови во Србија -Црвено Звезда, за која играше до 2013 година, станувајќи 4-кратна шампионка на Србија , 4-кратна победничка на Купот на Србија, сребрен медалист на Европскиот куп за одбојка на конфедерација ...

Во 2013-2017 година Белица играше во Полска, Турција и Бразил, а во 2017 година се врати во Србија, во тимот на Црвена Звезда, но во февруари следната година се пресели во швајцарското Волеро (истата година тимот се пресели во Ле Канет ( Франција ), обединувајќи се во локалниот „Канет-Рошевил“). Во 2019 година, Ана Белика повторно потпиша договор со бразилскиот одбојкарски клуб Озаску, за кој веќе играше во 2016-2017 година.

Во 2009-2010 година, Ана Белица двапати стана сребрен медалист на Европското првенство во јуниорските и младинските селекции на Србија.

Во 2010 година, Белица дебитираше во српската репрезентација во Евролигата, каде што освои златни медали. Во иднина, таа постојано стана победник и медалист на официјални меѓународни турнири, вклучувајќи го и европскиот шампион 2017 година и светскиот шампион 2018 година .

Клубска кариера

Постигнувања

Со репрезентациите на Србија

Со клубови

 • 4кратен шампион на Србија -2010-2013 година;
  • двократен сребрен медалист на Српското првенство - 2009, 2018 година.
 • 5кратен победник на Купот на Србија - 2010—2013, 2021 година;
  • сребрен медал на Купот на Србија 2009 година.
 • двократен шампион на Полска - 2014, 2015 година.
 • победник (2014) и сребрен медал (2015) на Купот на Полска .
 • Победник на полскиот Суперкуп 2014 година.
 • сребрен медал на Бразилското првенство 2017 година.
 • шампион на Швајцарија 2018 година.
 • Победник на Купот на Швајцарија 2018 година.
 • бронзен медал на Француското првенство 2019 година.

Индивидуална

Забелешки (уреди)

Линкови