Бенедети Микеланџели, Артуро

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Артуро Бенедети Микеланџели
Артуро Бенедети Микеланџели
Бенедети микеланџели1.jpg
основни информации
Дата на раѓање 5 јануари 1920 година ( 1920-01-05 )
Место на раѓање Бреша
Датум на смрт 12 јуни 1995 година ( 1995-06-12 ) (75 години)
Место на смртта Лугано
Земјата Италија
Професии музичар , пијанист
Години на активност од 1938 година
Алатки Пијано
Жанрови класична музика
Награди
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Артуро Бенедети Микеланџели ( италијански Артуро Бенедети Микеланџели ; 5 јануари 1920 - 12 јуни 1995 година ) е италијански пијанист. Рангиран меѓу најистакнатите класични музичари на пијано на 20 век . Строгиот морален карактер на овој музичар даде причина да се зборува за него како пијанист-легенда: за Микеланџели за време на неговиот живот беа формирани голем број легенди [1] . Ученикот е Маурицио Полини .

Биографија

Бреша. Катедрала

Артуро Бенедети Микеланџели е роден во Бреша (Северна Италија). Од 4-годишна возраст го учеле да свири виолина, но набрзо го привлекувало пијаното. Студирал два инструмента одеднаш, со предност на виолината. Наскоро, Артуро се разболел од пневмонија, која се претворила во туберкулоза, а виолината морала да се остави. На 14-годишна возраст, Артуро дипломирал на Миланскиот конзерваториум . Во исто време, речиси една година живеел во фрањевски манастир, каде што работел како органист.

Во 1938 година, 17-годишниот Артуро учествуваше на меѓународен натпревар во Брисел, но ја доби само седмата награда [1] - Емил Гилелс стана победник на натпреварот. Меѓутоа, во 1939 година, Микеланџели стана првиот лауреат на Меѓународниот натпревар на изведувачи во Женева , и тој стана меѓународно познат. „Се роди нов Лист“, напишаа музичките критичари. Алфред Корто и другите членови на жирито дадоа ентузијастичка оценка за играта на младиот Италијанец. Се чинеше дека Микеланџели е осуден на успех, но наскоро започна Втората светска војна .

Легендата вели дека Микеланџели учествувал во движењето на Отпорот , совладувајќи ја професијата пилот. Бил ранет во раката, уапсен, ставен во затвор, каде што поминал околу 8 месеци; искористувајќи згоден момент, тој бега од затвор со украден непријателски авион. Самиот Микеланџели во разговорите со новинарите крајно не сакаше да ја допре оваа тема. Во 1942 година, компанијата Телефункен направи неколку снимки од Микеланџели, вклучувајќи концерти за пијано и оркестар од Е. Григ и Р. Шуман и италијанскиот концерт на Ј.С.Бах .

На крајот на војната, Микеланџели настапува на најпрестижните места во Европа и САД . Но, тој никогаш не би можел да биде „како сите други“. „Никогаш не играм за други луѓе“, рече Микеланџели еднаш, „играм за себе. А за мене, генерално, нема разлика дали има слушатели во салата или нема. Кога сум на клавијатура на пијано, сè околу мене исчезнува. Има само музика и ништо друго освен музика“ [1] . Пијанистот влегуваше на сцената само кога се чувствуваше добро и расположено; освен тоа, музичарот треба да биде задоволен и од акустиката и другите услови на изведбата.

Заедно со изведувачките активности, Микеланџели успешно предавал музика, особено по војната. Предавал часови по пијано на конзерваториумите во Болоња и Венеција . Тој формирал своја училиште во Болзано , каде што во 1950 година - 1959 година . предавал на Конзерваториумот во Монтеверди . Покрај тоа, летото организираше меѓународни курсеви за млади пијанисти во Арецо , во близина на Фиренца . Микеланџели се интересираше за финансиските можности на студентот речиси на последно место. Покрај тоа, тој самиот беше подготвен да им помогне на талентираните луѓе.

Микеланџело своето слободно време го посвети на планинарење, скијање и трки со автомобили; всушност, тој имал ниво на професионален возач на тркачки автомобили, за што сведочат и наградите што ги добивал на натпревари [ извор не е наведен 3853 дена ] .

Микеланџели живеел скромно, ненамерно, речиси секогаш го носел омилениот црн џемпер. Неговото живеалиште по украс не се разликуваше многу од манастирската ќелија. Свирев клавир најчесто навечер, затоа што ми дозволуваше целосно да се исклучам од сите непознати. „Многу е важно да не го изгубите контактот со сопственото јас“, рече тој еднаш. „Пред да излезе во јавноста, уметникот мора да го најде патот до себе. Очигледно, стапката на работа со инструменти на Микеланџели била доста висока: 7-8 часа на ден. [ извор не е наведен 3853 дена ] .

Во 1967 - 1968 година одеднаш банкротираше издавачка куќа, со која Микеланџело беше поврзан финансиски обврски и имот музичар судски извршители запленети. „Микеланџели ризикува да остане без покрив над главата“, пишува деновиве италијанскиот печат. „Клавирите во кои тој ја продолжува својата драматична потрага по совршенство повеќе не се негови. Апсењето се протега на приходите од неговите идни концерти“. Во овие драматични околности, Микеланџели ја напушта Италија и се населува во Лугано . Таму живеел многу години, а таму починал по долго боледување.

Во последниве години, Микеланџели одржуваше концерти се помалку и помалку. На турнеја низ разни европски земји, тој никогаш повеќе не одржа концерти во Италија, правејќи исклучок само за Ватикан . Тој, исто така, не настапи во САД, каде што владееше трговскиот дух, но ги задржа убавите спомени од неговите турнеи во СССР во 1964 година: „Таму, на истокот на Европа, духовната храна сè уште значи повеќе материјал: играњето таму е неверојатно возбудлив одвратен удар“ [1] .

Микеланџели го одржа својот последен концерт на 7 мај 1993 година во Хамбург .

Починал во 1995 година. Погребан во општина Пура во близина на Лугано.

Создавање

Микеланџели бил буквално опседнат со желбата за совршенство. Учејќи ново дело, тој никогаш не избрзал да го вклучи на репертоарот, со години ги „бруси“ сите негови нијанси. „Кога се осврнувам на музиката што сум ја свирел, можеби десетици и стотици пати, секогаш почнувам од почеток“, рече тој. - Како ова да е сосема нова музика за мене. Секој пат кога започнувам со идеите што ме интересираат во моментот“. Заради совршенство, тој можел долго време да ги обиколува европските градови со своето големо пијано и тјунер, и покрај тоа што трошоците во овој случај често ги надминувале хонорарите за неговите изведби [1] .

Идеалот на Микеланџели како музичар беше да стане „чист преведувач“ на намерите на композиторот, максимизирајќи ја работата и не внесувајќи никаков „замолк“ во неговата изведба. „Моја задача е да ја изразам намерата на авторот, волјата на авторот, да го отелотвори духот и словото на музиката што ја изведувам“, рече тој. - Се трудам правилно да го прочитам текстот на едно музичко дело. Сè е таму, сè е посочено ... “.

Сепак, иако не сакајќи да биде „толкувач“, Микеланџели даде голем број свои читања на класичната музика. Во Шопен, Микеланџели неочекувано открива тежок пекол, па дури и во навидум несериозни мазурки. Во Хајдн, Микеланџели открива, напротив, вечното сонце и посебната аристократија [ извор не е наведен 3853 дена ] .

Значење

Советскиот просветител Хајнрих Нојхаус во својата статија „Пијанистот Артуро Бенедети-Микеланџели“ напиша:

" ... Бенедети-Микеланџели се покажа како навистина пијанист од највисока, највисока класа, покрај која можеа да се изведат само неколку, малкумина. ...

Пред сè, неопходно е да се спомене нечуеното совршенство на неговата изведба, совршенство што не дозволува никакви несреќи, флуктуации на минутата, никакви отстапувања од идеалот за изведба, еднаш препознаен од него, воспоставен и развиен од огромен подвижник. пороѓај. Совршенство, хармонија во сè - во општиот концепт на делото, во технологијата, во звукот, во најситните детали, како и воопшто...противречностите и перипетиите. ...

Како и секој голем пијанист, Бенедети-Микеланџели има незамисливо богата палета на звук, основата на музиката - време-звук - е развиена и искористена до максимум. Еве еден пијанист кој знае да го репродуцира првото раѓање на звукот и сите негови промени и градации до фортисимо, останувајќи секогаш во границите на грациозното и убавото. Неверојатна е пластичноста на неговото свирење, пластичноста на длабокиот барелјеф, кој дава волшебна игра на киароскуро. ...

Бенедети-Микеланџели не само што совршено се слуша и се слуша, туку имаш впечаток дека мисли музика додека свири, присутен си на музичкото размислување и затоа, ми се чини, неговата музика има толку неодоливо влијание врз слушател. Тој само ве тера да размислувате со него. Тоа е она што ја прави музиката да се слуша и да се чувствува на неговите концерти. И уште едно својство, крајно карактеристично за современиот пијанист, му е многу својствено - тој никогаш не се свири себеси, го глуми авторот и како свири! ... Само изведувач кој длабоко ги сфатил законите на музиката и уметноста со својот ум и срце може да свири на овој начин. Непотребно е да се каже дека за ова се потребни (освен умот и срцето) најсовршените технички средства (развој на мускулно-скелетниот систем, идеална симбиоза на пијанист со инструмент). Бенедети-Микеланџели го развил на таков начин што, слушајќи го, му се восхитувате не само на неговиот огромен талент, туку и на огромната количина на работа потребна за да ги доведете вашите намери и вашите способности до такво совршенство“ [1] .
"

Дискографија

  1. Шопен. Мазурки, прелудиум, балада, шерцо ( Дојче грамофон )
  2. Бетовен. Концерт за пијано и оркестар бр. 1 (со C. M. Giulini , 1979); Соната за пијано бр. 4 (1971) (Дојче грамофон)
  3. Бетовен. Концерт за пијано и оркестар бр. 3 (со Ц. М. Џулини; 1979? „Дојче грамофон“)
  4. Бетовен. Концерт за пијано и оркестар бр. 5 (со К. М. Џулини; 1979 година, „Дојче грамофон“)
  5. Моцарт. Концерти за пијано и оркестар бр. 20 и 23 (со Ц. М. Џулини; 1951 година, „Алегро“)
  6. Моцарт. Концерти за пијано и оркестар бр. 20 и 25 (со К. Гарбен; 1989 година, „Дојче грамофон“)

Белешки (уреди)

  1. 1 2 3 4 5 6 Григориев Л., Платек Ј. Артуро Бенедети-Микеланџели // Модерни пијанисти. М., „Советски композитор“, 1990 година.

Врски