Благоевич, Елена

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Елена Благоевич
Елена Благојеви
Јелена Благојевиќ 1.jpg
лични податоци
Кат женски
Земја Србија
Специјализација одбојка (напаѓач-играч)
Клуб Полска DevelopmentRes Rzeszow (од 2017 година)
Дата на раѓање 1 декември 1988 година ( 1988-12-01 ) (32 години )
Место на раѓање Калај , СФРЈ
Висина 181 см
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Елена Плогојовиц ( . Србинка Јелена Благојевиќ; 1 декември 1988 , Тин , СР Босна и Херцеговина , Југославија ) - српска одбојка , напаѓач -доигровшица. Двократен европски шампион .

Биографија

Елена Благојевич е родена во градот Олово СР Босна и Херцеговина СФРЈ . Таа започна да игра одбојка во клубот Младост во Брчко . Во 2001 година, таа се пресели со своето семејство во Србија , каде што беше примена во јуниорскиот тим Младост-Земун ( Белград ), а по неговото влегување во 2004 година во структурата на друг главен клуб, клубот Визура, таа играше за овој тим. Од 2007 година, четири сезони, таа играше за Црвена Звезда, во која двапати стана шампион на Србија , двапати го освои Купот на земјата и уште двапати стана наградувач на Европскиот одбојкарски куп на конфедерација .

Во 2011-2015 година играше за италијанскиот тим, „Робур-Тибони“ ( Урбино ) и „ Фопапедрети “ ( Бергамо ), потоа во текот на сезоната во турскиот „Идман Ојаг“ од Трабзон и од 2016 година служи Полска за тимот „Хемик“ од полиција (2016—2017) и програмери од Ржезов . Чемик е шампион и победник на Купот на Полска 2017 година.

Во 2012 година, Елена Благојевиќ дебитираше во српската репрезентација , учествувајќи на Гран -при и Евролигата и на Олимписките игри во Лондон . Таа беше воведена во националниот тим по втор пат во 2017 година, освојувајќи го Европското првенство со својата репрезентација и стана освојувач на бронзениот медал на Гран -при . Во 2019 година таа стана двократен европски шампион .

Клубска кариера

Постигнувања

Со репрезентацијата на Србија

Со клубови

 • двократен шампион на Србија - 2010, 2011 година;
  • двократен сребрен медалист на првенството на Србија - 2008, 2009 година.
 • двократен победник на Купот на Србија - 2010, 2011 година;
  • сребрен медал на Купот на Србија 2009 година.
 • сребрен медал на Купот на Италија 2014 година.
 • шампион на Полска 2017;
  • двократен сребрен (2020, 2021) и бронзен (2019) медалист на полските првенства.
 • победник на Купот на Полска 2017 година;
  • двократен сребрен медалист на Купот на Полска - 2019, 2020 година.

Индивидуална

Забелешки (уреди)

Линкови