Голем Париз

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
метропола
Метрополис Голем Париз
или Голем Париз
fr Метропол на Гранд Париз
или Гранд Париз
Париз и околината, LandSat-5 лажна боја на сателитска слика, 2006-07-16.jpg
Грб
Грб
Земја Франција
Вклучено во Ил де Франс
Адми Центар Париз
Поглавје Патрик Олиер [г]
Историја и географија
Датум на формирање 1 јануари 2016 година[1][2]
Плоштад 814
Временска зона UTC + 1
Популација
Популација 7.068.810 луѓе ( 2014 )
Официјален јазик Француски

Официјална страница
Метрополис Голем Париз или Голем Париз на мапата
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Голем Париз ( fr. Métropole du Grand Paris ) е метропола ( fr. ) , Административна единица во Франција , која го вклучува градот Париз и најблиските предградија, 130 комуни во непосредна близина на неговите граници [3] [4] .

Метрополис Голем Париз е формиран на 1 јануари 2016 година [5] . Тоа е урбана агломерација со површина од 814 км² и население од над 7 милиони луѓе [6] [7] .

исто така види

Забелешки (уреди)