Бошковиќ, Тијана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Тијана Бошковиќ
Тијана Бошкови
2016-12-14 Тијана Бошковиќ од Сандро Халанк.jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Босна и Херцеговина Србија
Специјализација дијагонален напаѓач
Клуб Турција Ејзаџибаши Истанбул (од 2015 година)
Дата на раѓање 8 март 1997 година ( 1997-03-08 ) (24 години )
Место на раѓање Требиње , Босна и Херцеговина
Спортска кариера 2007 - денес v.
Раст 193 см
Тежина 82 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Тијана Бошковиќ ( срп . Тијана Бошковић ; 8 март 1997 , Требиње , Босна и Херцеговина ) е српска одбојкарка , дијагонален напаѓач. Светски шампион 2018 , сребро ( 2016 ) и бронзен ( 2020 ) олимписки медалист, двократен европски шампион ( 2017 , 2019 година ).

Биографија

Тијана Бошковиќ е родена и почнала да игра одбојка во Требиње ( Република Српска , Босна и Херцеговина ). На 10-годишна возраст со семејството се преселила во градот Билеча и се приклучила на младинската екипа на локалниот женски одбојкарски клуб „Херцеговац“. Во 2010 година се проби во главниот тим и една сезона играше во првенството на Босна и Херцеговина . Следната година се преселила во Србија и во 2011-2015 играла за тимот Визура/Партизан-Визура од Белград и на крајот се здобила со српско државјанство. Таа двапати го освои „златото“ на српскиот шампионат .

Во 2014 година, како дел од младинската репрезентација на Србија, стана европски шампион и беше прогласена за најдобра играчка на првенството. Истата година дебитирала во репрезентацијата на Србија на Светското првенство во Италија .

Во 2015 година, Бошкович се пресели во турскиот „ Ејзаџибаши “. Истата година, одбојкарката го постигна својот прв сериозен успех на меѓународно ниво за возрасни, освојувајќи сребрени медали на Светскиот куп со репрезентацијата на Србија, а потоа и бронзени медали на Европското првенство . Во 2016 година, на Олимписките игри во Рио де Жанеиро, српската репрезентација со Бошковиќ стигна до финалето, каде што загуби од кинескиот тим . Во 2017 година, континенталниот шампионат заврши со убедлива победа на српската репрезентација, а Бошковиќ беше прогласен за најдобар играч (МВП) . Сличен триумф за српската одбојкарка и нејзината репрезентација беше повторен и една година подоцна на Светското првенство во Јапонија - екипното злато и титулата најдобар играч за предводникот на нападите на неговиот тим - Тијана Бошковиќ.

Во составот на „Ејзачибаши“ Бошковиќ трипати стана медалист на турското првенство , светски првак меѓу клубовите и сопственик на Купот на ЦЕВ .

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

 • двократен шампион на Србија - 2014, 2015 година;
  • двократен бронзен медалист на Српското првенство - 2012, 2013 година.
 • победник на Купот на Србија 2015 година;
  • двократен сребрен медал од Купот на Србија - 2013, 2014 година.
 • Двократен победник на српскиот Суперкуп - 2013, 2014 година.
 • двократен сребрен (2018, 2019) и бронзен (2016) медалист на турските првенства .
 • победникот на Купот на Турција 2019 година;
  • сребрен медалист на Купот на Турција 2018 година.
 • двократен победник на турскиот Суперкуп - 2018, 2020 година.

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски