Момче (албум)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија

Одете на навигација Одете на пребарување
Момче
Обвивка на албумот U2 "Boy" (1980)
Студиски албум U2
Датум на издавање 20 октомври 1980 година
Снимено од Студија на Windmill Lane , Даблин , Ирска
Март - септември 1980 година
жанр алтернативен рок , пост-панк , нов бран
Времетраење 42:14
Продуцент Стив Лиливајт
Земја Ирска
Етикета Островот
Професионални прегледи
Времеплов U2
Момче
(1980)
Октомври
(1981)
Корица на северноамериканското издание

Корица на северноамериканското издание

Слободни со момче
 1. Ден без мене
  Објавено: август 1980 година
 2. Willе Следам
  Објавено: октомври 1980 година
Р СПозиција бр 417 во листата
500 најдобри албуми на магазинот Ролинг Стоун на сите времиња

Момче ( анг. „The Boy“) - деби албум на ирската рок група U2 , објавен на 20 октомври 1980 година , во продукција на Стив Лиливајт . Главната тема на сите песни на албумот се проблемите на тинејџерите, нивните мисли и разочарувања [7] . На дискот се наоѓа првиот хит на U2 во Велика БританијаI Will Follow “. По објавувањето, бендот ја започна својата прва турнеја низ Европа и САД [8] .

Историја на создавање

Албумот првично требаше да биде продуциран од продуцентот на Joy Division Мартин Ханет (кој веќе го продуцираше „ 11 O’Clock Tick Tock “ на U2), но беше уништен по самоубиството на водачот на Joy Division, Јан Кертис . „Момче“ е снимено во Windmill Lane Studios во Даблин со помош на Стив Лилвајт. Првата успешна работа Lilliwhite е Siouxsie и Banshees , 1978 деби-сингл, "Хонг Конг градина", во кој на специфичен употреба на metallophone Lilliwhite одигра. У2, кои слушале Siouxsie и Banshees [9] , кој се користи вештини Стив време на metallophone во „ Willе Следам “.

Неколку песни, меѓу кои „ An Cat Dubh “ и „ The Ocean “, се напишани и снимени во студиото. Многу песни беа избрани од 40 песни на групата во тоа време, вклучувајќи ги и „Приказни за момчиња“, „Надвор од контрола“ и „Самрак“. Еџ ги сними сите песни користејќи електрична гитара на Гибсон Експлорер [10] .

Повеќето текстови на албумот се фокусираат на тинејџерски мисли и искуства. Неколку песни, меѓу кои и „Willе пратам“, индиректно се однесуваат на смртта на мајката на Боно кога имал 14 години. „Willе следам“ исто така се смета за религиозна песна, која го потврдува христијанството на групата, иако овој факт не беше потврден до 2007 година во интервју за списанието NME. Албумот содржи и подтекст за сексот .

Последната песна на албумот, „Сенки и високи дрвја“, е знак за новелата на Вилијам Голдинг „ Господарот на мувите“ ; насловот на песната го повторува насловот на едно од поглавјата на романот.

Објавување на албум

Момчето беше ослободено на 20 октомври 1980 година.

На корицата на албумот се појавува Питер Роуан [11] (брат на пријателот на Боно, Гуџи). Петар се појави и на насловната страница на ЕП Три , албумите War , The Best of 1980-1990 и компилацискиот албум Early Demos . Фотографот Хуго Мекгинес и дизајнерот на насловната страница Стив Аверил (пријател на Адам Клејтон ) работеа и на други албуми на U2. За објавување во САД и Канада, насловната страница беше сменета поради стравувањата на дискографската куќа дека групата ќе биде обвинета запедофилија. [12] Сенди Портер е фотограф на насловната страница за северноамериканското издание на албумот. И покрај ова, фотографијата на Петар беше прикажана на внатрешниот лагер на северноамериканското издание. Во 2008 година, сликата на Роуан беше ставена на насловната страница на американскиот реиздаден албум.

Реиздавањето на албумот во 2008 година вклучуваше преобработени песни, како и претходно необјавени песни и песни од страните „Б“. Постојат три различни типови на препечатување.

Слободни

A Day Without Me “ и „ I Will Follow “ беа објавени како синглови . „I Will Follow“ го достигна бројот 20 на Hot Mainstream Rock Tracks , стана хит на студентското радио и создаде зуи што придонесе за успешното деби на групата. На издавањето на албумот му претходеше ЕП Три, објавено една година порано.

Прегледи од критичари

Највисоката позиција на албумот на Билборд 200 е 63 -та, но по успехот на доцниот материјал за U2, албумот повторно влезе во американските топ листи. Во Велика Британија, албумот го достигна 52 -то место. И покрај критиките за настапите во живо на бендот, Бој го покажа потенцијалот на бендот, особено харизмата на Боно, кого критичарите го споредуваат со младиот Род Стјуарт .

На 11 септември 1995 година, Здружението на индустрија за снимање на Америка му додели на албумот платинест статус [13] .

Список со песни

Музика - U2, текст - Боно.

Страна А
 1. Followе следам “ - 3:36
 2. „Самрак“ - 4:22
 3. „Мачка Дуб“ - 4:46
 4. „Во срцето“ - 3:27
 5. „Вон контрола“ - 4:13
Страна Б
 1. "Приказни за момчиња" - 3:02
 2. „Океанот“ - 1:34
 3. Ден без мене “ - 3:14
 4. „Друго време, друго место“ - 4:34
 5. "Електричната компанија" - 4:48
 6. „Сенки и високи дрвја“ - 4:36

2008 година Remastered Делукс издание

Продолженото издание на албумот вклучува бонус диск со ретки снимки.

 1. Willе Следам(претходно необјавен микс) - 3:38
 2. "11 O'Clock Tick Tock" - 3:47
 3. „Допир“ - 3:26
 4. „Брзина на животот“ (претходно необјавено излегување од сесиите „Момче“) - 3:19
 5. Сабота вечер (рана верзија на Оган) - 5:13
 6. „Работи што треба да се направат и направат“ - 2:17
 7. „Вон контрола“ - 3:53
 8. "Момче / девојка" - 3:23
 9. "Приказни за момчиња" - 2:42
 10. „Уште еден ден“ - 3:28
 11. „Самрак (демо)“ - 4:35
 12. „Момче -девојка“ (Во живо во Марки, Лондон - 20 септември 1980 година) - 3:26
 13. "11 O'Clock Tick Tock" (Во живо во The Marquee, Лондон - 20 септември 1980 година)) - 4:59
 14. Цртан свет (во живо на Националниот стадион, Даблин - 26 февруари 1980 година) - 4:22 часот

Учесници на снимката

Дизајн и уметничко дело на Стив Аврил. Фотографија од Иин Финлеј.

Места во графиконите

Албум

 • # 63 (1981) - Табела на поп албуми на Билборд (продадени 1 милион копии)
 • 107. (1984) - Билборд 200
 • 52 место - Велика Британија (продадени 100 илјади примероци)

СинглFollowе Следам

Забелешки (уреди)

 1. Преглед на целиот музички водич
 2. преглед Остин Хроника
 3. . Преглед на Ролинг Стоун
 4. преглед албум: "Момче"
 5. Роберт Кристгау преглед
 6. Преглед на Pitchfork Media
 7. Хенке, Jamesејмс . U2: Тука доаѓа „Следната голема работа“ (19 февруари 1981 година). Архивирано на 4 ноември 2007 година. Датум на лекување 6 септември 2007 година.
 8. de la Parra (2003), стр. 16,17
 9. ^ МекКормик, Нил (ед), (2006). U2 со U2 . Издавачи Харпер Колинс, стр. 56, 58 и 96
 10. Нолан, Том. На работ на успехот (неодредено) // списание U2. - 1982. - 1 мај ( бр. 3 ). Објавено на работ на успехот . u2_interviews.tripod.com . Преземено на 6 ноември 2007 година. Архивирано на 24 јули 2008 година.
 11. Интервју со Питер Ровен
 12. U2: U2faqs.com - Најчесто поставувани прашања за историја - Три до под крвно црвено небо (недостапна врска) . Преземено на 30 март 2012 година. Архивирано на 6 декември 2002 година.
 13. РИАА: Злато и платина (недостапна врска) . Преземено на 28 септември 2017 година. Архивирано на 26 јуни 2007 година.
 14. 1 2 "U2: табели и награди"
 15. "1ste Ultratop-hitquiz"

Линкови