Бракочевиќ, Јована

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Одбојка
Јована Бракочевиќ
Јована Бракошевиќ (игра за Грот Будовлани Лоѓ, 2018) исечена.jpg
генерални информации
Прекар Јоца ( српски Јоца )
Беше роден 5 март 1988 година ( 1988-03-05 ) (33 години)
Државјанство Србија и Црна Гора Србија Италија
Висина 196 см
Тежината 82 кг
Позиција дијагонална
Информации за тимот
Команда Знаме на Полска Чемик
Број 6
Клубска кариера [* 1]
2004-2007 година Знаме на Србија Поштар-064
2007-2010 година Знаме на Италија Списи 77 (1415)
2010—2011 година Знаме на Народна Република Кина Евергранд
2011-2012 година Знаме на Јапонија ЈТ ( Осака )
2012—2014 година Знаме на Турција Вакифбанк
2014—2015 година Знаме на Азербејџан Азериол
2016 година Знаме на Италија Имоко десет)
2016—2017 година Знаме на Италија Река ( Модена ) 31 (527)
2017 година Знаме на Казахстан Алтај
2017—2018 година Знаме на Романија Букурести 14 (281)
2018—2019 година Знаме на Полска Будовlани ( Лоѓ )
2019—2020 година Знаме на Италија Игор Горгонзола 16 (152)
2020 година - денес с Знаме на Полска Чемик
Национален тим [* 2]
2006 година Знаме на Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
2007-2016 година Знаме на Србија Србија
Меѓународни медали
Одбојка
олимписки игри
Сребрена Рио де Janeанеиро 2016 година
Светски првенства
Бронза Јапонија 2006 година
Европско првенство
Бронза Луксембург / Белгија 2007 година
Злато Италија / Србија 2011 година
Големата награда
Бронза Макао 2011 година
Бронза Сапоро 2013 година
 1. Бројот на натпревари (освоени поени) за професионален клуб се смета само за различните лиги на националните првенства.
 2. Број на натпревари (освоени поени) за репрезентацијата во официјални натпревари.
Лого на Викимедија Комонс Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Јована Бракошевиќ ( Србинка Јована Бракошевиќ ; 5 март 1988 година , Зрењанин ) е српска одбојкарка , напаѓач на репрезентацијата , победник и најдобар играч на Европското првенство 2011 година , сребрен медалист на Олимписките игри 2016 година .

Спортска биографија

Јована Бракочевиќ е родена во Зрењанин во спортско семејство: нејзината мајка Едита играше кошарка, таткото на Миливое беше ракометар. Јована започна да игра одбојка на 11 -годишна возраст во клубот Зрењанин „Поштар“ со тренерот Пеги Танаскович [1] [2] . Отпрвин, таа играше напаѓач со прием, но поради нејзиниот висок раст, прво се обучи во централниот, а пред да замине во еден од најсилните клубови во земјата - Белград „Поштар -064“ - стана дијагонална.

Во 2004 година, Бракочевиќ, како дел од младинската селекција на Србија и Црна Гора, го освои сребрениот медал на Европското првенство во Прешов . Во 2006 година, таа дебитираше во репрезентацијата на Србија и Црна Гора на квалификацискиот турнир за Европско првенство , истата година стана бронзена медалист на Светското првенство во Јапонија . Во 2007 година, 19-годишниот Бракочевиќ веќе беше играч во главниот состав на репрезентацијата на Србија , која освои сребро на Европското првенство во Белгија и Луксембург . На крајот од овој турнир, таа ја доби наградата за најдобра услуга.

Таа ја започна својата нова клупска сезона со тимот на италијанската Серија А2 од Конеgано . На крајот на шампионатот 2007/08, Спес го освои првото место и се пресели во А1 серијата, Јована Бракочевиќ беше прогласена за најдобар млад играч [1] .

Во летото 2008 година, Јована Бракочевиќ учествуваше на олимпискиот турнир во Пекинг , играјќи на сите 6 натпревари на нејзиниот тим. Таа постигна 82 поени и беше една од најдобрите во сервисот, изведувајќи 10 аса (само Кубанецот Јанелис Сантос и Кинезот Zhоу Сухун покажаа повисок резултат во овој елемент). Репрезентацијата на Србија го освои 5 -то место во Пекинг.

Во 2010 година, по заминувањето на тимот на Спес во Серија А2, Јована Бракочевиќ се пресели во Гуангжу, Кина и одигра сезона во локалниот Евергранд, по што потпиша едногодишен договор со јапонскиот ЈТ [3] .

Во летото 2011 година, Јована Бракочевиќ во српската репрезентација го освои бронзениот медал на Гран при , покажувајќи најдобар настап на завршниот турнир во Макао [4] . На 2 октомври истата година, таа го освои златниот медал на Европското првенство во Србија и Италија и беше признаена како највреден играч на овој турнир [5] .

Од 2012 година, таа игра за Вакифбанк Истанбул , со која во 2013 година освои златни медали во Лигата на шампионите , Светското клупско првенство и стана МВП на двата турнира. Во сезоната 2014/15, таа ги бранеше боите на Баку Азерола ; во летото 2015 година, ја прекина кариерата поради бременост.

Четири месеци по раѓањето на нејзиното дете, Јована Brakocevic врати во одбојка, се приклучи на италијанскиот тим Imoko ( Conegliano ). Во својот состав, во мај 2016 година, таа стана шампион на Италија. Во истата година, таа продолжи да игра за националниот тим и освои сребрен медал на Олимписките игри во Рио де Janeанеиро .

Во сезоната 2016/17, таа играше за италијанската „Ривер“, со која стана сребрен медал на Купот и шампионатот на Италија. Во мај 2017 година, таа играше за казахстанскиот Алтај (Уст-Каменогорск) на Азиското клупско првенство [6] . Во меѓувреме, таа исто така потпиша договор со рускиот клуб Динамо Казан [7] , но еден месец подоцна договорот беше раскинат [8] . Од декември 2017 година, Јована Бракочевиќ играше за романската Букурести [9] , а во август 2018 година се приклучи на полскиот тим Будовlани ( Лоѓ ) [10] .

Во сезоната 2019/20, откако зеде италијанско спортско државјанство пред да започне, таа играше за Игор Горгонзола (Новара) . Во летото 2020 година, таа се пресели во полскиот Чемик од полиција [11] .

Постигнувања

2010 година. Јована Бракочевиќ на еден од натпреварите на италијанското првенство

Со репрезентацијата

Во клупска кариера

Лично

 • Најдобар стомна на Европското првенство (2007).
 • Најдобар напаѓач на Евролигата (2010, 2011).
 • МВП на Евролигата (2011).
 • Најпродуктивен играч на Фајнал -осум Гран -при (2011).
 • МВП на Европското првенство (2011).
 • Најдобар напаѓач на Европското првенство (2013).
 • МАВП на Фајнал Фор на Лигата на шампионите (2013).
 • Најдобра дијагонала на Гран -при на Фајнал Шест (2013).
 • МВП на Светското клупско првенство (2013).

Личен живот

Во јуни 2014 година, Јована Бракочевиќ се омажи за италијанскиот бизнисмен Марсело Канзијан. Во декември 2015 година, таа роди син, Виктор [12] .

Забелешки (уреди)

 1. 1 2 Дојди, освојувај Италија ... (италијански) ... Vivovolley.net.22 април 2008 година. Преземено на 17 октомври 2011 година. Архивирано на 1 септември 2012 година.
 2. Нема време за отом (српски.) (недостапна врска - историја ) . Политика.рс (4 јануари 2008 година). Датум на лекување: 17 октомври 2011 година. (Недостапна врска)
 3. Јovana Brakocheviћ u apanu (Србин.) ... „Спортски весник“ (2 јуни 2011 година). Преземено на 17 октомври 2011 година. Архивирано на 3 октомври 2012 година.
 4. Најдобри стрелци (анг.) ... Веб -страницата на Меѓународната одбојкарска федерација. Преземено на 17 октомври 2011 година. Архивирано на 1 септември 2012 година.
 5. Бракошевичева: Још сањамо златно снове (српски.) (недостапна врска) . Новости.рс.9 октомври 2011 година. Преземено на 17 октомври 2011 година. Архивирано на 1 септември 2012 година.
 6. Составот на одбојкарскиот клуб „Алтај“ (Уст-Каменогорск) беше надополнет од суперrstвездата на светската одбојка . Vksport.kz (21.05.2017). Датум на лекување: 23 јуни 2017 година.
 7. Српскиот дијагонал Бракочевиќ ќе игра за Динамо Казан . „ Чемпионшип.ком “ (20.05.2017). Преземено на 22 мај 2017 година.
 8. Brakochevich нема да игра за Казан ВК Динамо Казан (22.06.2017). Датум на лекување: 23 јуни 2017 година.
 9. Одбојка бомба: Јована Бракошевиќ настула каријеру и Румунији (српски.) ... Ilovezrenjanin.com (8 декември 2017 година). Датум на лекување: 2 јануари 2018 година.
 10. Јована Brakočević-Canzian: Zrobię wszystko, ко w mojej mocy, од страна на przynieść ЈАК najwięcej trofeów DLA tego klubu (Polish) ... ВК „Будовlyани“ (28.08.2018). Датум на лекување: 7 септември 2018 година.
 11. Јована Бракочевиќ-Канцијан сиаткарка хемика (полски) ... ВК „Чемик“ (14 јули 2020 година). Датум на лекување: 9 јануари 2021 година.
 12. Јована Бракошевиќ и Марчело Канзијан: Наш син уши два језика (српски.) ... Сјајни.24 јануари 2016 година. Преземено на 22 мај 2017 година.

Линкови