Брајанск

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Брајанск
Колаж Bryansk.jpg
Знаме Грб
Знаме Грб
53 ° 15 ′ N НС. 34 ° 22′ E г. H G Я O
Земја Русија
Статус регионално значење
Предмет на федерацијата Регионот Брјанск
Урбана област градот Брјанск
Внатрешна поделба 4 области
Градоначалник M. V. Дбар
Историја и географија
Основана 985
Прво спомнување 1146 година
Поранешни имиња Дебрјанск
Плоштад 186,73 [1] km²
Централна висина 190 м
Тип на клима умерена континентална
Временска зона UTC + 3:00 часот
Популација
Популација 399 579 [2] луѓе ( 2021 )
Густина 2139,88 луѓе / km²
Националности Русите и другите
Деноминации православни и други
Катоиконим bryantsy, bryanets, bryanchane, bryanchanin, bryanchanka [3]
Дигитални идентификатори
Телефонски код +7 4832
Поштенски код 241000
OKATO код 15401
OKTMO код 15701000001
Друго
Награди Орден на Октомвриската револуција - 1979 година Орден на Црвеното знаме на трудот - 1985 година
Почесна титулаГрад на воената слава “, „ Град на партизанска слава
Ден на градот 17 септември

bga32.ru
Брајанск (Русија)
Точка
Брајанск
Точка
Москва
Брјанск (Брјанск регион)
Точка
Брајанск
Точка
Брајанск
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Брјанск е град со регионално значење во Русија , административен центар на регионот Брјанск . Ја формира општината на градот Брјанск со статус на урбан округ [4] .

Се наоѓа на западната периферија на Централната руска висорамнина , на двата брега на реката Десна на сливот на реките Болва и Снежети . Население: 399.579 [2] луѓе (2021).

На 25 март 2010 година, со указ на претседателот на Руската Федерација Дмитриј Медведев, на Брајанск му беше доделена почесната титула „ Град на воената слава[5] .

Етимологија

За прв пат градот се спомнува во Ипатиевската хроника како Дебријанск под 1146 година [6] , подоцна - во Воскресението , Лаврентијан , Троица Летописи и други извори. Името на градот Брјанск, очигледно, потекнува од старорускиот збор D'bryansk, формиран од зборот d'abr [7] . Стариот руски збор dybr / џунгла значи планинска падина, клисура, ров, долина или низина, обрасната со густа шума и грмушки [8] [9] [10] . Според законот за пад на слабите , ep помеѓу d и b испадна, а сложената комбинација на db беше поедноставена во b . Според В.А.Никонов , етимологијата на топонимот останува нејасна, бидејќи до крајот на 12 век градот се нарекувал Брин и не е јасно која форма е попримарна: Брин или Д'бријанск. Испаѓањето на почетното q е можно, но не претставува фонетски закон [11] .

Историја

Уште од античко време

Точниот датум на основањето на Брајанск е непознат. Археолошките податоци добиени за време на ископувањата на старата населба на Чашин Курган во 1976-1979 година укажуваат дека градот на територијата на денешен Брјанск настанал во последната четвртина од 10 век [12] . Врз основа на овие податоци, 985 година се смета за условна година на основањето на Брајанск. Долго време, густите шуми Брјанск го одвојуваа Днепарскиот центар на руската цивилизација од таканаречениот Залесје . Само под киевскиот принц Владимир Мономах беше поставен „прав пат“ низ нив, што придонесе за зајакнување на словенската колонизација на северо-источна Русија .

Во XIII век (најверојатно по нападот на Монгол-Татарите) градот бил преместен од Чашин Курган на планината Покровска .

Брајанск. Поглед на Петровска Гора низ клисурата Верхниј Судок

Античкиот Брјанск бил дел од кнежевството Чернигов . По уништувањето на Черниговски , Новгород-Северски и другите градови на кнежевството Чернигов од страна на Монголите во 1239 година, центарот на епархијата и главниот град на кнежевството во 1246 година се преселиле во преживеаниот Брјанск [13] . Така, беше формирано кнежевството Брјанск . Неговиот прв принц бил Роман Михајлович , чиј наследник требало да биде неговиот син Олег . Меѓутоа, откако овој бил замонашен, Брајанск неочекувано бил префрлен кај кнезовите Смоленск на етикетата на ханот. Така, во Златната орда го спречија прекумерното зајакнување на Черниговската земја [14] . Извесно време Брјанск беше клучна точка на патот од Југозападна Русија кон Северо-Исток : во 1299 година, митрополитот Максим се преселил таму од Киев со среден престој во Брјанск. Во 1310 година, градот бил опустошен од Татарите, донесени од принцот Василиј Александрович против неговиот вујко Свјатослав Глебович .

Во 1356 година, литванскиот принц Олгерд го анектираше Брјанск на Големото Војводство Литванија . Во 1408 година, за време на првото Стоење на Угра, Брјанск накратко бил окупиран од татарски одред во служба на големиот московски принц Василиј I. Во 1500 година, градот бил преземен без борба од трупите на Иван III и припоен кон руската држава . На почетокот на 16 век, избувна нова војна со Литванија , за време на која Брајанск дејствуваше како упориште на руските сили. Многу години Брајанск беше јаболко на расправија меѓу Комонвелтот и руското кралство . Името на градот беше присутно во речиси секој мировен договор.

По Иван Грозни

Во 1607 година, градот двапати бил нападнат од Лажниот Дмитриј II . За прв пат, градот беше изгорен за да не падне на „крадецот“, до крајот на годината беше обновен речиси од нула и успешно ја издржа опсадата од трупите на измамникот . И покрај постојаната воена закана, градот растел, а населението се зголемувало. Во 1616 година, населението на градот броело 497 луѓе, а во 1622 година гувернерот, принцот Долгоруков, напишал дека во градот веќе имало 1.069 способни да носат оружје.

Од 17 век, Брајанск се нашол на раскрсницата на најважните трговски патишта што ја поврзуваат Мала Русија со Москва ; од тоа време започна брзиот развој на трговијата. Под Петар I, градот бил повторно утврден. На Десна, беше основано бродоградилиште , на кое беа изградени бродовите на флотилата Брјанск за кампања против Турција . Во 1783 година, во Брјанск беше основан арсенал за производство на опсадна и теренска артилерија.

Во 1709 година, градот станал дел од провинцијата Киев , од 1727 година, како дел од провинцијата Севск, бил префрлен во провинцијата Белгород , а во 1778 година станал дел од новоформираната гувернација Ориол (од 1796 година - провинција ). Во 19 век, Брјанск станал центар на таканаречениот индустриски регион Брјанск; во 1873 година, беше основано Акционерското друштво на Брјанск, железничко-валање, производство на железо и механички постројки , во последната четвртина од 19 век беше формиран голем железнички јазол во Брјанск.

Од XX век

Во октомври 1919 година, дивизијата Дроздовскаја се бореше за Брајанск со Црвената армија , обидувајќи се да го заземе градот. На 5 ноември, Дроздовците се повлекоа од Брјанск.

Во 1920-1929 година беше центар на провинцијата Брјанск , од 1930 година - град на регионална подреденост (како дел од западниот регион ).

За време на Големата патриотска војна , од 6 октомври 1941 година, градот бил окупиран од германските трупи. Во шумите на Брјанската област дејствуваа партизански одреди со вкупен број до 60.000. Значаен дел од цивилното население беше истребено (масовни гробници во Шумски шупи , концентрационен логор бр. 142 во Радица ).

На 17 септември 1943 година, Брајанск беше ослободен од советските трупи, во моментов овој датум се слави како Ден на градот.

На 5 јули 1944 година, беше формиран регионот Брјанск; Брјанск стана негов административен центар.

Комеморативна монета на Банката на Русија во апоен од 10 рубли (2013)

Во 1950 година, работната населба Урицки и селото Карачиж беа вклучени во Брјанск, а во 1956 година, градот Бежица .

Административна поделба

Брјанск е поделен на 4 урбани области :

Локална влада

Раководители (градоначалници) на градот:

Популација

Градско население
Популација
1616 година 1622 година 1840 година 1850 година 1856 година [15] 1861 година 1866 година 1888 година 1897 година [16] 1913 година [15] 1926 година [16]
1000 2500 8200 9500 11 300 12.000 13 900 20.000 24.500 32 100 86.000
1931 година [17] 1933 година [18] 1939 година [19] 1956 година [20] 1959 година [21] 1960 година 1962 година [15] 1967 година [15] 1970 година [22] 1973 година [15] 1975 година [23]
47 645 67.000 87 490 111.000 207 319 218 300 241.000 288.000 317 504 ↗ 348.000 ↗ 372.000
1976 година [24] 1979 година [25] 1982 година [26] 1985 година [27] 1986 година [24] 1987 година [28] 1989 година [29] 1990 година [30] 1991 година [24] 1992 година [24] 1993 година [24]
372.000 394 210 413.000 430.000 433.000 445.000 452 160 452.000 459.000 461.000 461.000
1994 година [24] 1995 година [27] 1996 година [27] 1997 година [31] 1998 година [27] 1999 година [32] 2000 година [33] 2001 година [27] 2002 година [34] 2003 година [15] 2004 година [35]
460.000 458.000 459.000 ↗ 462.000 459.000 461 100 457 400 450 600 431 526 ↘ 431.500 428 100
2005 година [36] 2006 година [37] 2007 година [38] 2008 година [39] 2009 година [40] 2010 година [41] 2011 година [42] 2012 година [43] 2013 година [44] 2014 година [45] 2015 година [46]
424 100 420.000 416 200 413 900 411 798 415 721 415 600 412 753 410 837 408 472 407 256
2016 година [47] 2017 година [48] 2018 [49] 2019 година [50] 2020 година [51] 2021 година [2]
405 921 406 553 405 723 404 793 402 675 399 579

Од 1 јануари 2019 година, според бројот на жители, градот бил на 50-то место од 1115 [52] градови на Руската Федерација [53] .

Население на урбаната област
Популација
2002 година [34] 2009 година [40] 2010 година [54] 2011 година [55] 2012 година [43] 2013 година [44] 2014 година [45] 2015 година [46] 2016 година [47] 2017 година [48] 2018 [49]
450 289 430 172 435 245 434 560 432 033 429 940 427 357 426.060 424 582 425 030 423 981
2019 година [50] 2020 година [51] 2021 година [2]
422 796 420 444 417 096

Физички и географски карактеристики

Временска зона

Брјанск се наоѓа во временската зона во Москва (по московско време ). Поместувањето на применливото време од UTC е +3: 00 [56] . Во согласност со применливото време и географска должина [57], просечното сончево пладне во Брјанск се јавува во 12:43 часот .

Клима

Климата е умерено континентална. Зимата се карактеризира со нестабилно време: од силни мразови до продолжено одмрзнување, летата се влажни и топли, но интензивната топлина е ретка.

Климата на Брјанск (норма и записи за периодот од 1940 година)
Индекс јан. фев март апр мај јуни јули авг Сеп окт Ноември Дек година
Апсолутен максимум, ° C 7.6 9.9 20.2 28.3 32.3 34.9 37.7 38.4 30.7 24.8 17.1 9.9 38.4
Просечен максимум, ° C −4,8 −3,9 1.6 11.4 18.9 22.5 23.9 22.8 16.9 9.4 2 −2,8 9.8
Просечна температура, ° C −6 −6.1 −0,8 7.2 13.7 17.1 18.9 17.5 11.9 6.1 −0,7 −4,9 5.8
Просечен минимум, ° C −10.7 −10.7 −5,6 2,3 7.9 11.7 13.4 12.3 7.4 2,3 −2,8 −7,7 1.8
Апсолутен минимум, ° C −41,8 −34,9 −29,6 −21,8 −4.2 −1.3 2.2 0.1 −5.2 −13 −23.6 −38,6 −41,8
Стапка на врнежи, mm 37 31 33 39 55 76 85 73 56 49 47 42 623
Извор: Climatebase.ru , Време и клима
Климата на Брјанск во последните 10 години (2009 - 2018)
Индекс јан. фев март апр мај јуни јули авг Сеп окт Ноември Дек година
Апсолутен максимум, ° C 4.5 6.0 20.2 28.3 31.8 31.9 37.2 38.4 28.0 22.5 17.1 9.4 38.4
Просечен максимум, ° C −4.7 −2.3 3.5 13.3 21.4 23.3 25.6 24.8 18.2 9.5 3.4 −1.3 11.2
Просечна температура, ° C −7.2 −5.2 −0,5 8.1 15.5 18.0 20.3 18.9 13.3 5.7 1.3 −3.4 7.1
Просечен минимум, ° C −9,7 −7,8 −4.1 3.2 9.8 12.7 15.2 13.5 9.0 2.4 −0,7 −5,5 3.2
Апсолутен минимум, ° C −26,8 −27.4 −19.2 −5,5 −1 3.3 6.0 4.4 −0,4 −11.7 −19.1 −26.4 −27.4
Стапка на врнежи, mm 48 37 35 37 61 71 81 53 53 49 44 63 632
Просечна влажност,% 88 84 74 65 64 68 72 69 77 81 88 91 77
Просечна брзина на ветерот, m / s 2.2 2.2 2,3 2,3 2.0 2.1 1.8 1.7 1.9 1.9 2.1 2,3 2.1
Извор: Време и клима (компилација на податоци од метеоролошка станица)
Чашин Курган - лулка на градот
Чашин Курган - лулка на градот

Економија

Индустрија

Брјанск е голем индустриски центар. Главни индустрии: обработка на метали . Развиени се и хемиската , електричната, електронската, дрвната , текстилната , прехранбената индустрија . Повеќе од 1200 претпријатија произведуваат: дизел локомотиви , товарни вагони , моторни грејдери, асфалтирање и друга патна опрема, земјоделски машини, градежни материјали , облека и други индустриски производи.

Во 2009 година, за производствени претпријатија, обемот на испорачани стоки од сопствено производство, работи и услуги извршени самостојно изнесуваше 28,33 милијарди рубли [58] .

Големи претпријатија

Транспорт

Вокзал станции Брянск-Орловский

Узел федеральных автотрасс: М3 МоскваКиев , А240 Брянск — Новозыбков — граница с Белоруссией , Р120 Орёл — РославльРудня .

Брянск — крупный железнодорожный узел : идут линии на Москву, Киев , Харьков , Гомель , Смоленск , Орёл и Вязьму , по которым осуществляются пассажирские и грузовые перевозки. В городе расположены железнодорожные вокзалы: Брянск-Орловский и Брянск-Льговский (Брянск-I и Брянск-II соответственно), станция Орджоникидзеград . С 26 мая 2013 года запущен дневной сидячий скорый поезд сообщением Москва — Брянск.

Центральный автобусный вокзал расположен на улице Пересвета; также имеется автостанция в Бежице . В 14 километрах к юго-западу от города находится международный аэропорт Брянск .

Через Брянск пролегает нефтепровод « Дружба », газопроводы Дашава — Москва и Шебелинка — Москва (с ответвлением на Гомель).

Городской общественный транспорт

Пассажирские перевозки осуществляются маршрутными такси (более 1400 машин на 54 постоянных городских маршрутах ), троллейбусами на 11 регулярных маршрутах (без дополнительных; см. Брянский троллейбус ), автобусами (36 маршрутов), а также пригородными электропоездами и автомотрисами . Стоимость проезда на общественном транспорте (троллейбус, автобус) составляет 22 рубля , а при оплате банковской картой 20 рублей в автобусе и 18 рублей в троллейбусе; на большинстве маршруток — 20 рублей (существуют некоторые маршрутки по 18 рублей ), а после 22:00 — 25 рублей (данные на январь 2021 г.). [60]

Знак нулевого километра города Брянск у здания Главпочтамта
Расстояние от Брянска до ближайших крупных городов (по автодорогам [61] )
Санкт-Петербург ~ 970 км
Псков ~ 699 км
Смоленск ~ 250 км
Калуга ~ 212 км
Тула ~ 300 км
Москва ~ 355 км
Флаг Белоруссии Минск ~ 538 км
Флаг Польши Варшава ~ 1060 км
Флаг Германии Берлин ~ 1639 км
Роза ветров
Карачев ~ 40 км
Орёл ~ 117 км
Самара ~ 1266 км
Клинцы ~ 164 км
Флаг Белоруссии Гомель ~ 257 км
Флаг Украины Киев ~ 479 км
Курск ~ 280 км
Воронеж ~ 458 км
Ростов-на-Дону ~ 1032 км

Связь

Мобильные операторы
Интернет

Широкополосный доступ в Интернет в Брянске предоставляют следующие провайдеры:

 • « Билайн » (ОАО «Вымпел-Коммуникации»)
 • TTK (ЗАО «Компания ТрансТелеКом»)
 • МТС (ОАО «Мобильные ТелеСистемы»)
 • « Ростелеком » (ПАО «Ростелеком»)
 • « Скайстрим » (ООО «Скайстрим»)
 • « Дом.ru БКС » (АО «ЭР-Телеком Холдинг»)

Образование

Муниципальная система образования состоит из 187 образовательных учреждений:

 • 76 общеобразовательных школ (из них 3 лицея, 9 гимназий);
 • 98 дошкольных образовательных учреждений (14 600 воспитанников);
 • 10 центров и домов творчества (в том числе Брянский областной Дворец детского и юношеского творчества имени Ю. А. Гагарина );
 • 2 учебно-производственных комбината в Бежицком и Советском районах города;
 • муниципальное образовательное учреждение для детей, нуждающихся в психолого-педагогической помощи «Брянский городской центр психолого-медико-социального сопровождения»;
 • муниципальное образовательное учреждение «Брянский городской информационно-методический центр в системе дополнительного педагогического образования (повышения квалификации)».

Профессиональное высшее образование осуществляют 5 вузов:

Кроме того, в Брянске открыты филиалы следующих вузов:

Среднее профессиональное образование осуществляют государственные и негосударственные учреждения:

 • Брянский техникум управления и бизнеса;
 • Брянский автотранспортный техникум;
 • Брянский базовый медицинский колледж;
 • Брянский колледж физической культуры;
 • Брянский кооперативный техникум;
 • Брянский медико-социальный техникум имени академика Н. М. Амосова;
 • Брянский областной колледж искусств и культуры;
 • Брянский областной колледж музыкального и изобразительного искусства;
 • Брянский профессионально-педагогический колледж;
 • Брянский строительный колледж имени профессора Н. Е. Жуковского ;
 • Политехнический колледж Брянского государственного технического университета;
 • Колледж при РЭУ им. Г. В. Плеханова.

В городе работает 168 библиотек различной ведомственной принадлежности. Самая крупная — Брянская областная научная универсальная библиотека имени Ф. И. Тютчева.

Культура

Театры, кинотеатры, концертные залы

Драматический театр
Памятник Александру Пересвету и Бояну на Покровской горе

С 13 по 18 сентября 2002 года в Брянске прошли Первые молодёжные Дельфийские игры государств-участников СНГ .

Музеи

Телевидение и радиовещание

Радиовещание

Телевидение

Аналоговое эфирное вещание: [63]

Цифровое эфирное вещание:

Местные телеканалы:

Пенитенциарные учреждения

В границах города расположены четыре учреждения УФСИН России по Брянской области.

Следственный изолятор № 1 разместился в строениях по улице Советская в городе Брянск. Причислен к памятникам архитектуры. Режимные корпуса постройки XVIII, начала XX в. В конце восемнадцатого века появились первые постройки. В 1780 году был построен первый корпус тюрьмы. Второй режимный корпус сооружён в 1905 году. Строительные мастерские, котельную возвели в 1953 году. Сегодня здесь содержатся не более 600 человек, некоторые строения отремонтированы [64] .

Исправительная колония строгого режима № 1 территориально расположилась на перешейке между озером Чертовица и рекой Десна . На базе производственных цехов по обработке древесины в апреле 1945 году образовалось это учреждение. До этого здесь содержались немецкие военнопленные. После образования колонии смешано содержались и мужчины и женщины. Было налажено производство мебели и товаров народного потребления. В настоящее время здесь содержатся 1400 осужденных мужчин. Налажена сборка ритуальных товаров, металлообработка, работает деревообрабатывающий участок [65] .

Исправительная колония строгого режима № 2 разместилась в Фокинском районе областного центра, на улице Котовского. В 1961 на месте, отведенном под территорию учреждения, кроме старых овощных складов ничего не было. Оперативно нужно было разместить 550 человек осуждённых. Быстро, в течение года, были построены два общежития, банно-прачечный комбинат, КПП с комнатой свидания, котельная. Здесь изготавливали изделия из металла (труборезы, трубоприжимы). За всё время существования колонии режимы менялись несколько раз. С 2007 года это колония строгого режима, на территории которой разместилась и областная тюремная больница [66] .

Воспитательная колония для несовершеннолетних города Брянска, в которой отбывают наказание около восьмидесяти подростков. Образована в 1956 году и расположилась в центре Советского района . Дети получают образование в вечерней сменной школе, также осуществляют свою деятельность два профессиональных училище № 40 и № 41 [67] .

Награды

 • Почётное звание Российской Федерации « Город воинской славы » ( 25 марта 2010 ) — за мужество, стойкость и массовый героизм, проявленные защитниками города в борьбе за свободу и независимость Отечества .
 • Орден Октябрьской Революции Орден Октябрьской Революции ( 1979 ) — за успехи в хозяйственном и культурном строительстве, заслуги в революционном движении, мужество и стойкость трудящихся в годы Великой Отечественной войны, активное участие в партизанском движении .
 • Орден Трудового Красного Знамени Орден Трудового Красного Знамени ( 1985 ) — за достижения в хозяйственном и культурном строительстве и в связи с 1000-летием [68] .

Достопримечательности

В городе немало разрушающихся памятников архитектуры. Граждане города разными способами пытаются привлечь к проблеме внимание властей [69] .

Почётные граждане

Города-побратимы

Страна Город-побратим [71] Год установления связи
Россия Северодвинск 2003
Россия Орёл 2003
Россия Омск 2010
Россия Ижевск 2012
Россия Грозный 2017
Россия Пенза 2017
Россия Калуга [72] 2018
Белоруссия Гомель 1997
Белоруссия Могилёв 2012
Белоруссия Минск 2014
Болгария Карлово 2001
Болгария Дупница 2004
Венгрия Дьёр 2004
Латвия Ауцский край 2009
Литва Науйойи-Акмяне 2004
Молдавия Комрат 2015
Молдавия Сорока 2018
Польша Конин 1995
Сербия Богатич 2016

До 2016 года городами-побратимами Брянска являлись также украинские города Чернигов (1998) и Черновцы (2013) [73] [74] .

Знаменитые брянцы

См. также

Примечания

 1. База данных показателей муниципальных образований
 2. 1 2 3 4 Численность постоянного населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2021 года . Дата обращения: 27 апреля 2021. Архивировано 2 мая 2021 года.
 3. Левашов Е. А. Географические названия. Прилагательные, образованные от них названия жителей. Словарь-справочник. — СПб.: Дмитрий Буланин, 2000. — С. 92.
 4. Евдокимов М.Ю. Брянск . Большая Российская Энциклопедия . Москва: Научное издательство « Большая российская энциклопедия » (2018). Дата обращения: 7 июня 2019.
 5. Указ № 339 Президента Российской Федерации . Архивировано 22 июня 2011 года.
 6. Тихомиров М. Н. Древнерусские города . — М. , 1956. — С. 348.
 7. Брянск // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch : в 4 т. / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.‑кор. АН СССР О. Н. Трубачёва , под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс , 1986—1987.
 8. дебрь // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch : в 4 т. / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.‑кор. АН СССР О. Н. Трубачёва , под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс , 1986—1987.
 9. Словарь русского языка XI—XVII вв. / АН СССР , ИРЯ . — М. : Наука , 1977. — С. 197.
 10. Срезневский И. И. Материалы для словаря древнерусского языка по письменным памятникам. — СПб. , 1893. — Т. 1. А—К. — С. 788—787.
 11. Никонов, 1966 , с. 66.
 12. Справка Института археологии АН СССР о времени возникновения Брянска . Архивировано 4 июля 2007 года.
 13. Майоров А. А. Зарождение структур церковного администрирования на территории бассейна Верхней Оки в X — первой половине XIII в
 14. Горский А. А. Брянская альтернатива: несостоявшаяся столица Русского государства // Родина. — 2003. — № 11. — С. 43–45
 15. 1 2 3 4 5 6 Народная энциклопедия «Мой город». Брянск . Дата обращения: 6 ноября 2013. Архивировано 6 ноября 2013 года.
 16. 1 2 Города с численностью населения 100 тысяч и более человек . Дата обращения: 17 августа 2013. Архивировано 17 августа 2013 года.
 17. Административно-территориальное деление Союза ССР : [Районы и города СССР на 1931 год ]. — Москва: Власть советов, 1931. — XXX, 311 с.
 18. Административно-территориальное деление Союза ССР. На 15 июля 1934 года.
 19. Всесоюзная перепись населения 1939 года. Численность городского населения СССР по городским поселениям и внутригородским районам . Дата обращения: 30 ноября 2013. Архивировано 30 ноября 2013 года.
 20. Народное хозяйство СССР в 1956 г. (Статистический сборник). Государственное статистическое издательство. Москва. 1956 . Дата обращения: 26 октября 2013. Архивировано 26 октября 2013 года.
 21. Всесоюзная перепись населения 1959 года. Численность городского населения РСФСР, её территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу . Демоскоп Weekly. Дата обращения: 25 сентября 2013. Архивировано 28 апреля 2013 года.
 22. Всесоюзная перепись населения 1970 года Численность городского населения РСФСР, ее территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу. . Демоскоп Weekly. Дата обращения: 25 сентября 2013. Архивировано 28 апреля 2013 года.
 23. Российский статистический ежегодник, 1998 год
 24. 1 2 3 4 5 6 Российский статистический ежегодник. 1994 . Дата обращения: 18 мая 2016. Архивировано 18 мая 2016 года.
 25. Всесоюзная перепись населения 1979 года Численность городского населения РСФСР, ее территориальных единиц, городских поселений и городских районов по полу. . Демоскоп Weekly. Дата обращения: 25 сентября 2013. Архивировано 28 апреля 2013 года.
 26. Народное хозяйство СССР 1922-1982 (Юбилейный статистический ежегодник)
 27. 1 2 3 4 5 Российский статистический ежегодник. Госкомстат, Москва, 2001 . Дата обращения: 12 мая 2015. Архивировано 12 мая 2015 года.
 28. Народное хозяйство СССР за 70 лет : юбилейный статистический ежегодник : [ арх. 28 июня 2016 ] / Государственный комитет СССР по статистике . — Москва : Финансы и статистика, 1987. — 766 с.
 29. Всесоюзная перепись населения 1989 года. Численность городского населения . Архивировано 22 августа 2011 года.
 30. Российский статистический ежегодник. 2002.М. : Госкомстат России , 2002. — 690 с. — ISBN 5-89476-123-9
 31. Российский статистический ежегодник. 1997 год . Дата обращения: 22 мая 2016. Архивировано 22 мая 2016 года.
 32. Российский статистический ежегодник. 1999 год . Дата обращения: 14 июня 2016. Архивировано 14 июня 2016 года.
 33. Российский статистический ежегодник. 2000 год . Дата обращения: 13 июня 2016. Архивировано 13 июня 2016 года.
 34. 1 2 Всероссийская перепись населения 2002 года. Том. 1, таблица 4. Численность населения России, федеральных округов, субъектов Российской Федерации, районов, городских поселений, сельских населённых пунктов - райцентров и сельских населённых пунктов с населением 3 тысячи и более (2002). Дата обращения: 31 мая 2021. Архивировано 15 мая 2021 года.
 35. Российский статистический ежегодник. 2004 год . Дата обращения: 9 июня 2016. Архивировано 9 июня 2016 года.
 36. Российский статистический ежегодник, 2005 год . Дата обращения: 9 мая 2016. Архивировано 9 мая 2016 года.
 37. Российский статистический ежегодник, 2006 год . Дата обращения: 10 мая 2016. Архивировано 10 мая 2016 года.
 38. Российский статистический ежегодник, 2007 год . Дата обращения: 11 мая 2016. Архивировано 11 мая 2016 года.
 39. Российский статистический ежегодник, 2008 год . Дата обращения: 12 мая 2016. Архивировано 12 мая 2016 года.
 40. 1 2 Численность постоянного населения Российской Федерации по городам, поселкам городского типа и районам на 1 января 2009 года . Дата обращения: 2 января 2014. Архивировано 2 января 2014 года.
 41. Перепись населения 2010. Численность населения России, федеральных округов, субъектов Российской Федерации, городских округов, муниципальных районов, городских и сельских поселений . Федеральная служба государственной статистики. Дата обращения: 6 сентября 2013. Архивировано 28 апреля 2013 года.
 42. Города с численностью населения 100 тысяч человек и более на 1 января 2011 года . Дата обращения: 8 мая 2016. Архивировано 8 мая 2016 года.
 43. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям. Таблица 35. Оценка численности постоянного населения на 1 января 2012 года . Дата обращения: 31 мая 2014. Архивировано 31 мая 2014 года.
 44. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2013 года. — М.: Федеральная служба государственной статистики Росстат, 2013. — 528 с. (Табл. 33. Численность населения городских округов, муниципальных районов, городских и сельских поселений, городских населённых пунктов, сельских населённых пунктов) . Дата обращения: 16 ноября 2013. Архивировано 16 ноября 2013 года.
 45. 1 2 Таблица 33. Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2014 года . Дата обращения: 2 августа 2014. Архивировано 2 августа 2014 года.
 46. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2015 года . Дата обращения: 6 августа 2015. Архивировано 6 августа 2015 года.
 47. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2016 года (5 октября 2018). Дата обращения: 15 мая 2021. Архивировано 8 мая 2021 года.
 48. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2017 года (31 июля 2017). Дата обращения: 31 июля 2017. Архивировано 31 июля 2017 года.
 49. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2018 года . Дата обращения: 25 июля 2018. Архивировано 26 июля 2018 года.
 50. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2019 года . Дата обращения: 31 июля 2019. Архивировано 2 мая 2021 года.
 51. 1 2 Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2020 года . Дата обращения: 17 октября 2020. Архивировано 17 октября 2020 года.
 52. с учётом городов Крыма
 53. Численность населения Российской Федерации по муниципальным образованиям на 1 января 2019 года. Таблица «21. Численность населения городов и пгт по федеральным округам и субъектам Российской Федерации на 1 января 2019 года» (RAR-архив (1,0 Мб)). Федеральная служба государственной статистики .
 54. Всероссийская перепись населения 2010 года. 10. Численность населения Брянской области, городских округов, муниципальных районов, городских и сельских поселений, городских населённых пунктов, сельских населённых пунктов . Дата обращения: 28 января 2014. Архивировано 28 января 2014 года.
 55. Оценка численности населения Брянской области на 1 января 2009-2016 годов
 56. Федеральный закон от 03.06.2011 № 107-ФЗ «Об исчислении времени», статья 5 (3 июня 2011).
 57. Время в Брянске, Брянская область, Россия. Сколько сейчас времени в Брянске . dateandtime.info. Дата обращения: 19 октября 2017.
 58. アーカイブされたコピー (недоступная ссылка) . Дата обращения: 30 декабря 2007. Архивировано 8 апреля 2008 года.
 59. Брянский камвольный комбинат. Фоторепортаж
 60. «Тарифы останутся прежними»: король брянских маршруток Гросс о стоимости проезда . ТК Городской .
 61. Расчёт расстояний между городами (недоступная ссылка) . Транспортная компания «КСВ 911». Дата обращения: 8 февраля 2010. Архивировано 21 июня 2009 года.
 62. В 2011 году литературный музей ликвидирован. Фонды переданы в краеведческий музей, а здание выставлено на продажу через аукцион. [ источник не указан 3727 дней ]
 63. Аналоговое телевещание в Брянской области прекратится 3 июня. (недоступная ссылка) . Официальный сайт РТРС . rtrs.ru. Дата обращения: 3 июня 2019. Архивировано 3 июня 2019 года.
 64. Следственный изолятор № 1 . 32.xn--h1akkl.xn--p1ai. Дата обращения: 6 февраля 2019.
 65. Исправительная колония № 1 . 32.xn--h1akkl.xn--p1ai. Дата обращения: 6 февраля 2019.
 66. Исправительная колония № 2 . 32.xn--h1akkl.xn--p1ai. Дата обращения: 6 февраля 2019.
 67. Брянская воспитательная колония . 32.xn--h1akkl.xn--p1ai. Дата обращения: 6 февраля 2019.
 68. Официальный сайт города Брянска
 69. В Брянске стихами пытались спасти разрушенные памятники архитектуры Архивная копия от 18 февраля 2016 на Wayback Machine // 27 января 2015.
 70. Почётные граждане города Брянска / изд.: ООО «Аргумент», Брянск 2015 г. — 76 с. — С.45
 71. Международная ассоциация «Породненные города» (недоступная ссылка) . Дата обращения: 22 ноября 2015. Архивировано 1 июня 2016 года.
 72. Городом-побратимом Брянска стала Калуга . Брянск Today (Среда, 31 октябрь 2018, 16:01).
 73. Города-побратимы города Брянска . bryansk032.ru. Дата обращения: 23 января 2018.
 74. Украинский город Чернигов разорвал дружбу с Брянском // Онлайн-издание «БрянскToday»

Литература

Ссылки