Буша, Бјанка

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Бјанка Буш
Банката на Буш
Бјанка Буша 2018 02.jpg
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија
Специјализација одбојка ( напаѓач-играч )
Клуб Русија Локомотив (од 2021 година)
Дата на раѓање 25 јули 1994 година ( 1994-07-25 ) (27 години)
Место на раѓање Врбас , СР Југославија
Раст 187 см
Тежина 74 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Бјанка Буша ( срп . Банка Буша ; р. 25 јули 1994 , Врбас , СР Југославија ) е српска одбојкарка , напаѓач и играч . Светски шампион 2018 , двократен европски шампион , сребрен медал на Олимписките игри 2016 година .

Биографија

Во 2009 година, Бјанка Буша го направи своето професионално деби играјќи во првенството на Србија за тимот Поштар-064 (Белград). Во 2010 година таа се пресели во друг главен град - „Визура“. За четири години играње во овој клуб, таа двапати стана шампионка на земјата (во 2014 и 2015 година), го освои Купот и Суперкупот на Србија.

Во 2015 година се пресели во италијанскиот тим од Виченца , но на почетокот на 2016 година ја напушти Италија и беше прогласена за романскиот „Тарговиште“ со кој го освои Купот на Романија. Во 2016—2017 година - повторно во Италија, во тимот „Металеге Монтичиари“ ( Флеуро ). Во 2017-2020 година играше за полската Чемик из полиција , со која стана шампион на Полска во сезоната 2017/18. Во 2020 година таа потпиша договор со турскиот Фенербахче .

Во 2011-2012 година, Бјанка Буша три пати стана медалист на Светските и Европските првенства во јуниорската и младинската репрезентација на Србија.

Во репрезентацијата на Србија, Буш дебитираше во 2015 година и стана бронзен медал на Европското првенство што се одржа во Белгија и Холандија . Истата година, таа стана сребрен медал на Светскиот куп и бронзен медал на првите Европски игри во Баку .

На Олимпијадата 2016 година во Рио де Жанеиро, Буша главно излегуваше како замена, главно за да го засили сервисот (во почетниот состав играше само во натпреварот од групното коло со Холанѓаните ). Според резултатите на олимпискиот турнир, Буш со својот тим стана сопственик на сребрени медали, а една година подоцна го освои „златното“ на Европското првенство .

На почетокот на Светското првенство 2018 година , кое се одржуваше во Јапонија , Буша излезе само како замена, но откако Бојана Миленковиќ се повреди во првиот натпревар од колото по групи, таа стана играчка во стартниот состав, играјќи без замени сите натпревари од решавачката фаза на турнирот. Во последниот меч од пет сета со Италијанците, таа освои 6 поени и и помогна на својот тим да освои златни медали на светски шампионат за прв пат во историјата. Во исто време, Буш стана најприфатен играч на првенството: таа беше сервирана 371 пати - повеќе од кој било друг играч на светскиот шампионат [1] .

Клупска кариера

Достигнувања

Со селекциите на Србија

Со клубови

 • двократен шампион на Србија - 2014, 2015 година;
  • сребрен (2011) и двократен бронзен (2012, 2013) медалист на српските првенства.
 • победник на Купот на Србија 2015 година;
  • 3-кратен сребрен медал на Купот на Србија - 2011, 2013, 2014 година.
 • Двократен победник на српскиот Суперкуп - 2014, 2015 година.
 • шампион на Романија 2020 година;
 • сребрен медал на романското првенство 2016 година.
 • победник на Купот на Романија 2016 година.
 • шампион на Полска 2018 година.
 • победник на Купот на Полска 2019 година .
 • сребрен медал на Турското првенство 2021 година.

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски