Бидгошч

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Градот
Бидгошч
Бидгошч
Колаж од погледи на Бидгошч, Полска 3.jpg
Знаме [d] Грб [d]
Знаме [d] Грб [d]
53 ° 07 ′ N НС. 18 ° 00′ источно г. H G Я O
Земја Полска
Војводство Кујавско-померанец
Поглавје Рафал Брунски [д]
Историја и географија
Основана 1038
Град со 1233 година
Плоштад
 • 175.980.000 м2
Централна висина 60 ± 1 m
Временска зона UTC + 1: 00 , во лето UTC + 2: 00
Популација
Популација 348 190 луѓе ( 2019 )
Катоиконим bydgoschtsy, bydgoschets [1]
Дигитални идентификатори
Телефонски код (+48) 52
Поштенски код 85-001
Код на автомобилот CB
Друго
Награди Орден „Крстот на Грунвалд“ III степен
bydgoszcz.pl (Пол.)
Видете го Бидгошч на карта
Быдгощ
Бидгошч
Видете го Бидгошч на карта
Быдгощ
Бидгошч
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Бидгошч ( полски Bydgoszcz , германски Bromberg - Bromberg ) [2] е град во Полска , административен центар на Кујавско-померанското војводство . Резиденцијата на кујавско-померанскиот гувернер и началникот на областа Бидгошч . Од 2019 година , 348.190 луѓе живееле во Бидгошч [3] .

Историја

Во средниот век , тој бил пограничен град. Бидгошч првично било рибарско село наречено Бидгозција (Бидгостија на латински), градот станал упориште за трговските патишта долж Висла . Градот бил окупиран од витезите на Тевтонскиот ред во 1331-1337 година, а подоцна и од Казимир III од Полска , кој му доделил општински права на градот на 19 април 1346 година. После тоа, напливот на Евреи започнал во градот.

Во 15 и 16 век, Бидгошч бил важно место за трговијата со жито. Во 16 век , благодарение на трговијата со жито и сол, градот станал еден од најголемите во Полска. Во 1657 година во Бидгошч потпишаа Договор од Бромберг .

Во 1773 година, започна изградбата на каналот Бидгошч што ги поврзува реките Брда и Нотец .

Од 1815 година е дел од Големото Војводство Познањ [4] .

Во 19 век била изградена железница што го поврзува Бидгошч со Пила , Гдањск , Торун и Иновроцлав .

Бидгошч бил под германска власт во значителен дел од својата историја. За време на Втората светска војна, таа се наоѓала во провинцијата Гдањск во Западна Прусија . По ослободувањето од страна на Советскиот Сојуз и одлуката на Ј. Во 1973 година, блискиот град Фордон стана дел од градот.

Во 1980 - 1981 година Бидгошч синдикалниот центар Солидарност , предводен од Иан Рулевски, тој беше еден од најактивните во Полска. Во март 1981 година, во Бидгошч се случил голем судир [5] , што резултирал со национална политичка криза и генерален штрајк [6] .

Градот е главен град на Кујавско-померанското војводство од 1999 година, пред тоа време центар на војводството Бидгошч (1947-1998).

Географија

Бидгошч се наоѓа во северна Полска, на бреговите на реките Брда и Висла .

Клима

Просечната годишна температура во периодот 1945-1994 година изнесувала 8,4 °C [7] . Најтопол месец е јули, со просечна температура од 19,0 °C, најстудениот јануари е -1,9 °C. Апсолутни температурни рекорди во градот: -26,9 ° C (1 февруари 1956 година), 38,0 ° C (31 јули 1994 година). Доминираат ветрови од западен правец (18%) и југозападен (15%). Градот доживува мирно време 24% од времето, што е резултат на локацијата на градот во долина опкружена со шуми. Просечните годишни врнежи во периодот 1945-1994 година изнесувале 512 mm, а во 1993-2002 година - 533 mm, годишно варирајќи од 269 mm (во 1989 година) до 719 mm (во 1912 година). Сончевите денови во регионот Бидгошч се 1509 часа или повеќе, што е повеќе од националниот просек, особено во пролетните месеци (март-мај).

Популација

Население 352.313 луѓе (2017 година, 8-ми по големина град во Полска).

Население по години

Раст година Популација Раст година Популација
17 век 4.900 луѓе 1955 година 202.044 луѓе
1717 година 150 луѓе 1965 година 256 582 луѓе
1785 година 3568 луѓе 1968 година 278.000 луѓе
1849 година 10 263 луѓе 1975 година 322 657 луѓе
1875 година 31 308 луѓе 1985 година 366 424 луѓе
1910 година 57.700 луѓе 1990 година 380.050 луѓе
1921 година 90 095 луѓе 1998 година 386 855 луѓе
1930 година 117 945 луѓе 2004 година 369 151 луѓе
1939 година 143.100 луѓе 2008 година 358 928 луѓе
1945 година 135 491 луѓе 2010 година 356 177 луѓе

Економија

Бидгошч е еден од најдинамично развиените градови во земјата, голем економски центар познат по својот брз развој на услужниот сектор, особено финансискиот. Во Бидгошч работат повеќе од дваесет банки , берзи , осигурителни и лизинг компании, брокерски куќи, се одржуваат бројни саеми , вклучително и меѓународни.

Индустрија

Голем индустриски центар; одамна е развиена прехранбената, металопреработувачката, дрвната, кожарската и керамичката индустрија; Беше развиена машинска зграда (електрична, машински алати, прецизна механика, производство на опрема за хемиската, цементната и други индустрии), хемиската индустрија (вклучувајќи ја и индустријата за органска синтеза), производството на фрижидери и велосипеди. Автомобилската зграда ( транспортно инженерство ) е претставена од PESA .

Културата

Во Бидгошч се одржуваат фестивали на опера, музика и кино [8] . Овде се наоѓаат познатата Концертна сала (Филхармонија Поморска) и Операта.

знаменитости

Стара синагога во Бидгошч ( 18 век )

Архитектонски споменици во областа на реката Брда и Стариот град: доцноготска парохиска црква со чудотворна икона на Богородица со роза, поранешна житница со дрвена рамка од 18 и 19 век, црквата на жените Кларис во мешан готски и ренесансен стил. Водите на реките Брда и Нотеци ги поврзува каналот Бидгошч со зачуваната стара опрема. Властите поднесоа петиција за вклучување на овој инженерски споменик од 18 век во списокот на наследство на УНЕСКО . Споменик на Казимир Велики .

Статуата Арчер е неофицијален симбол на градот од почетокот на 20 век. Копиите на статуата се наоѓаат во неколку градови во Германија.

Музеи

Музеј на локалната наука. Леон Вичулковски е општински музеј. Покрај големата колекција на дела од Леон Вичулковски , има и постојана изложба на уметнички дела.

Театри

Опера Нова во Бидгошч
 • „Полски театар“ нив. Џером Конечки - и покрај неговото име, театарот нуди широк спектар на претстави. Еднаш годишно, наесен, театарот е домаќин на Фестивал Прапремиер: најпознатите полски театри ги носат своите најнови премиери во Бидгошч.
 • Нова опера („Опера Нова“) - основана во 1956 година. Од 1974 година се наоѓа над реката Брда во специјално изградена зграда во форма на три цилиндри, која стана културен белег на градот.

Класична музика

Померанската филхармонија именувана по I. Ya. Paderewski - благодарение на извонредно дизајнираните акустични квалитети на главната концертна сала, ова е една од најдобрите концертни сали за класична музика во Европа.

Популарна музика

Популарните музички концерти во Бидгошч вообичаено се одржуваат на Померанската филхармонија, Луцницка, Зависа и стадионот Полонија.

Транспорт

Се наоѓа на почетокот на пловниот канал Бидгошч . Сместена на пресекот на важни железници и автопати, железничката станица Бидгошч Глоуни е една од најголемите во Полска. Има добро развиена мрежа на автобуски и трамвај линии.

Образование

Државни образовни институции

Бидгошч е локацијата на универзитет Казимир Велики (полски) , Универзитет за технологија и природни науки. Јан и Анджеј Сњадецки (полски) , Академија за музика. Феликс Новиески (полски) и Медицинскиот колеџ на Универзитетот Николаус Коперник (полски) ... Во градот има и ограноци на други државни образовни институции: Центарот за високо образование на Економскиот универзитет во Познан , огранок на Теолошкиот факултет (полски) Универзитетот Адам Мицкевич во Познан и Вишата семинарија во Бидгошч (полски) , Виша мисионерска семинарија на духовната заедница на Светиот Дух на Бидгошч (полски) и Универзитетот за туризам и култура (освен.) Меѓународна академија на науките во Сан Марино .

Приватни образовни институции

Быдгощ с высоты птичьего полёта

Спорт

 • Футбольный клуб «Завиша Быдгощ».
 • Женская волейбольная команда «Быдгощ».
 • Спидвей-клуб «Полония Быдгощ».

В 1929 году прошел чемпионат Европы по академической гребле .

В 2010 году прошёл чемпионат мира по кроссу . Чемпионат мира по кроссу 2013 также прошёл в Быдгоще.

Города-побратимы

См. также

Топографические карты

 • Лист карты N-34-XXV Быдгощ. Масштаб: 1 : 200 000. Издание 1977 г.

Примечания

 1. Городецкая И. Л., Левашов Е. А. Быдгощ // Русские названия жителей: Словарь-справочник. — М. : АСТ , 2003. — С. 60. — 363 с. — 5000 экз.ISBN 5-17-016914-0 .
 2. В польском языке название города имеет женский род, в русском — мужской. См. Стыпула Р., Ковалёва Г. Польско-русский словарь. — М. , Варшава : Русский язык, Wiedza Powszechna, 1980. С.818
 3. Bydgoszcz (kujawsko-pomorskie) » mapy, nieruchomości, GUS, noclegi, szkoły, regon, atrakcje, kody pocztowe, bezrobocie, wynagrodzenie, zarobki, edukacja, tabele, demografia, przedszkola (польск.) , Polska w liczbach . Дата обращения 19 сентября 2018.
 4. Бромберг // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб. , 1890—1907.
 5. Возвращённый удар Быдгоща
 6. Польская кровь забастовки
 7. pod red. Włodzimierza Jastrzębskiego. Encyklopedia Bydgoszczy. t.1. praca zbiorowa. — Bydgoszcz: Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 2011. — С. 279—345. — ISBN 978-83-926423-3-6 .
 8. Официальный сайт кинофестиваля Plus Camerimage

Литература

Ссылки