Чад

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Република Чад
фр. Republique du Tchad
Арапски. جمهورية تشاد
Jumhūriyyat Tshād
Знаме Грб
Знаме Грб
Мото : „Unité, Travail, Progrès ( fr. Единство, труд, напредок)“
Химна :„La Tchadienne“
Чад на мапата на светот
Чад на мапата на светот
Датум на независност 11 август 1960 година (од Франција )
официјалните јазици француски и арапски
Капитал Нџамена
Најголемите градови Нџамена, Мунду , Сар , Минотонтас
Форма на владеење претседателска република управувана од Преодниот воен совет [1]
Претседател на Преодниот воен совет Махамат Деби (глума)
премиер Алберт Пахими Падаке
Територија
• Вкупно 1.284.000 km² ( 22-ро во светот )
•% водена површина. 1.9
Популација
• Проценка (2021) 17 414 108[2] луѓе ( 72-ри )
Густина 13,56 луѓе / km²
БДП ( ППП )
• Вкупно (2020) 26,574 милијарди [3] долари. ( 133-то )
• По глава 1618 [3] US $. ( 164-ти )
БДП (номинален)
• Вкупно (2020) 10,510 милијарди [3] долари ( 136 минути )
• По глава 640 $ [3] ( 167-ми )
HDI (2020) 0,398 [4] ( ниско ; 187 место )
Имиња на жители Чадски, Чадски, Чадски
Валута CFA франк
Интернет домен .тд
ISO код ТД
Код на МОК CHA
Телефонски код +235
Временска зона +1
Автомобилски сообраќај десно[5]
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Чад ( француски République du Tchad , арапски جمهورية تشاد), полно име - Република Чад , е држава во Централна Африка . Според проценките за јуни 2021 година, населението на земјата е 17 414 108 луѓе. Површината на земјата е 1.284.000 квадратни километри, густината на населението е околу 13,56 луѓе на квадратен километар.

Главен град е градот Нџамена . Официјални јазици се француски и арапски .

Унитарна држава , претседателска република управувана од воена хунта . Функцијата шеф на државата и претседател на Преодниот воен совет ја извршува Махамат Деби .

Државата се наоѓа во пустинска и полупустинска област во Централна Африка. Најголемата држава без излез на море на континентот . Се граничи на запад со Нигер , Нигерија , Камерун , на југ со Централноафриканската Република , на исток со Судан и Либија на север.

Се разликува по значителна етнокултурна и религиозна различност. Околу половина од населението на земјата исповеда ислам (главно од сунитскиот огранок на Малики медхебот ), нешто помалку од половина се христијани (главно католици ), а исто така има и мал број неверници и пагани во земјата. Главните народи се Сара ( негроидни христијани на југот на земјата) и Арапите ( семитски муслимани на север), но заедно сочинуваат помалку од половина од населението.

Аграрна земја со многу низок индекс на човечки развој , една од најсиромашните и најкорумпираните земји во светот. Обемот на БДП по паритет на куповна моќ е 26,574 милијарди (1316 долари по глава на жител, 164 место ). Монетарната единица е CFA франк .

Етимологија

Топонимот „Чад“ доаѓа од истоимениот хидроним - името на езерото Чад . Хидронимот им е познат на Арапите уште од XIV век, неговото значење, веројатно на канурискиот јазик, е „голем простор на вода“, „езеро“[6] .

Физички и географски карактеристики

Плато Енеди
Карта на Чад

Територијата на Чад во основа е рамна рамнина. Северниот дел е во рамките на пустината Сахара. На север - висорамнините Тибести со највисока точка на земјата - 3415 м На североисток - висорамнините Ерди и Енеди (височина до 1450 м), на југоисток - масивот Вадаи (височина до 1666 м).

Климата на северниот дел на земјата е тропска пустина. Јужниот дел е екваторијален монсун.

На северот од земјата нема постојани реки. На југ, густината на речната мрежа е значителна. Главната река Шари, која се влева во езерото Чад , е пловна. Реките нашироко се излеваат за време на дождовната сезона, поплавувајќи огромни области и претворајќи ги во непрекинати мочуришта, а во сушната сезона тие стануваат многу плитки.

Пејзажот на северниот, Сахарски дел од земјата е карпести пустини, речиси без вегетација, наизменично со песочни пустини со ретка вегетација ( тамарикс , нискорастечки багрем , трн од камила ). Во оази - палми , грозје и пченица се одгледуваат . Подалеку на југ, во зоната Сахел , полупустински и напуштени савани со тенка тревна покривка и грмушки од трнливи грмушки (главно багреми), има дум палми и баобаби . На крајниот југ, постојат типични савани со висока тревна покривка и шуми. Во поплавните рамнини на реките и покрај бреговите на езерата, има огромни тревни мочуришта.

Фауната на пустините е сиромашна. Во саваните има многу големи цицачи - слонови , носорози , биволи , жирафи , антилопи . Од предаторите - лавови , леопарди , шакали , хиени . Некои животни од саваните се наоѓаат на периферијата на пустинската зона. Мајмуни ( павијани и колобуси ) се наоѓаат во горниот тек на реката Шари. Постојат бројни змии и гуштери , инсекти.

Приказна

Предколонијален период

Канем воин група

Територијата на денешен Чад била населена како резултат на масовна миграција на луѓе околу 7000 година п.н.е. Тоа се случи во врска со подобрувањето на природните услови на територијата на идната држава. Најважните археолошки локалитети во Чад се наоѓаат во поранешниот регион Борку-Енеди-Тибести (сега 3 различни региони). Некои од овие споменици се постари од 2000 година п.н.е.[7] . Чадскиот слив бил населен со седентарен народ од приближно истата година. Регионот стана крстопат на цивилизации и култури. Најраниот од нив - Сао - е познат по своите неколку артефакти и усна историја[8] . Оваа цивилизација паднала под налетот на империјата Канем[9] - првата и најдолгата империја во зоната Сахелија во Чад, која настанала околу 1000 година од нашата ера [10] .

Во XVI-XVII век од нашата ера, на територијата на Чад се појавија две нови држави - султанатот Багирми и империјата Вадаи . Моќта на овие држави се засноваше на контрола над транссахарските трговски патишта што минуваа низ регионот [10] . Овие држави биле муслимански . Тие никогаш не ја прошириле својата моќ на територијата на современиот југ на Чад, каде што живееле племиња кои не биле војници кои го исповедале култот на предците , туку извршиле рации на оваа територија со цел да заробат робови [11] . Робовите сочинуваа околу една третина од населението на овие земји [12] .

Колонијален период

Француската колонијална експанзија доведе до создавање во 1900 година на колонија на оваа територија, која беше наречена Territoire Militaire des Pays et Protectorats du Tchad . Во 1920 година, државите биле целосно освоени од Французите и инкорпорирани во француската Екваторијална Африка . Оваа влада се карактеризираше со отсуство на политика на обединување на територијата и обиди за градење национално-верско единство, како и побавна модернизација, во споредба со другите колонии во земјата [13] . Француската влада првенствено ја гледаше колонијата како извор на мала, слабо обучена работна сила за развој на суров памук : Франција воведе големо производство на оваа суровина во 1929 година. Колонијалната администрација имаше недоволно персонал, а оние што беа „ѓубриња“ на француската државна машина, која немаше каде да испрати. Само народот Сара , кој го прифати католицизмот, на југот на земјата беше релативно ефикасно управуван: присуството на исламскиот север на земјата беше всушност номинално [10] [13] .

По Втората светска војна, Франција му додели на Чад статус на прекуморска територија во неговиот состав. На жителите на земјата им била дадена можност да изберат свои претставници во националните собранија (парламенти) на Франција и самиот Чад . Најголемата политичка сила беше Прогресивната партија на Чад , со седиште во јужниот, христијански дел на колонијата. Беше предводена од оваа партија и нејзиниот штитеник Франсоа Томбалбаи , етничка Сара и христијанин по вера од Чад, и стекна независност на 11 август 1960 година [10] [14] .

Период на независност

Две години по независноста, претседателот на Чад воведе еднопартиски систем на владеење , забранувајќи ги опозициските партии. Неговото авторитарно владеење, заедно со апсолутното лошо управување, ги влошија меѓуетничките и меѓурелигиските тензии во земјата. Во 1965 година, на северот на земјата, муслиманската бунтовничка група Фронт за национално ослободување на Чад ( fr. Front de libération nationale du Tchad, FROLINAT ), започна граѓанска војна [15] . Во 1975 година, претседателот Томлабеј бил соборен и убиен во воен удар [16] . Меѓутоа, востанието продолжило, а кога во 1979 година бунтовниците предводени од Хисен Хабре го зазеле главниот град, земјата пропаднала. На север биле организирани голем број групи, кои меѓу себе се бореле за власт [17] . Земјата де факто се распадна. Ова доведе до колапс на француската влада, која се потпираше на христијанската влада. „Вакумот“ се обиде да го пополниГадафи , поради што Либија беше вклучена во граѓанска војна во земјата [18] . Оваа авантура на либиската влада заврши со вистинска катастрофа во 1987 година, кога Франција сепак го поддржа Хисен Хабре, кој беше во можност да обедини под своја контрола многу различни групи, вклучително и христијани [19] , и ги истера Либијците од нивната територија [20] .

Идрис Деби , претседател на Чад 1990-2021 година

Хабре воспостави уште побрутален и тоталитарен режим од неговиот претходник. Неговиот систем на моќ се потпираше на група војска и соработници кои го претворија Чад во една од најкорумпираните земји во светот, а исто така ја задржаа својата моќ преку масовно насилство. Се проценува дека за време на владеењето на хунтата биле убиени десетици илјади луѓе [21] . Претседателот, исто така, ги влоши националните поделби со давањето предност на претставниците на сопствената националност, Туба , во бизнисот и со дискриминација на поранешните муслимански сојузници Загава . Тој беше соборен од сопствениот генерал, Идрис Деби, во 1990 година [22] . Во исто време, тој се обиде да го изведе Хабре пред лицето на правдата за неговите постапки. Поранешниот владетел на Чад беше ставен во домашен притвор во Сенегал во 2005 година. Во 2013 година, Хабре беше формално обвинет за воени злосторства извршени за време на неговото владеење. [23] Во мај 2016 година, тој беше прогласен за виновен за злосторства против човештвото, особено за силување, сексуално ропство и организирање на убиство на повеќе од 40 илјади луѓе, за што беше осуден на доживотен затвор [24] .

Откако дојде на власт, Деби се обиде да се обиде на бунтовнички групи меѓу себе и со неговата влада, за што беше повторно воведен повеќепартиски систем. На референдум беше одобрен нов устав, а во 1996 година, Деби победи на првите конкурентни избори по колонијалната влада. Пет години подоцна, тој извојува втора победа и отишол на вториот, според уставниот, мандат [25] . Во 2003 година, во Чад започна развојот на нафтените полиња. Сепак, тоа не донесе просперитет - овој фактор само ги засили внатрешните политички и меѓуетнички разлики, што предизвика нова граѓанска војна . Во исто време, Деби, без референдум и договор со парламентот, еднострано го промени уставот на земјата, укинувајќи го ограничувањето на претседателските мандати . Овој чекор предизвика бран на огорченост и во општеството и кај опозицијата [26] .

Во 2006 година, беа одржани нови избори среде граѓанска војна, бојкотирани од опозицијата. Дотогаш, процентот на жртви на етничко насилство беше зголемен во однос на вкупната стапка на смртност во земјата; Високиот комесар на ОН предупреди дека во Чад може да започне етничко чистење или геноцид сличен на Дарфур [27] . Во истата година, бунтовниците се обиделе да го заземат главниот град на земјата , но не успеале. Две години подоцна, се случи вториот неуспешен обид за преземање на власта [28] . Во оваа војна учествувал и Судан до 15 јануари 2010 година, кога бил потпишан договор за прекин на огнот [29] . Благодарение на ова, заеднички сили на двете земји беа распоредени за обезбедување на безбедноста на границата, а голем број воени лица од Чад и Суда се вратија дома. Во 2013 година бил спречен воен државен удар против претседателот Деби, кој бил подготвуван неколку месеци [30] .

На 20 април 2021 година, претседателот на Чад беше убиен во судир со бунтовниците од Фронтот за промени и помирување [31] Неговиот син, Махамат Идрис Деби Итно , го поништи уставот и стана на чело на Преодниот воен совет , преземајќи ги овластувањата на претседателот и врховниот командант на армијата во исто време. [32]

Структура на државата

Шефот на државата е претседателот , кој е и врховен командант на вооружените сили . Во согласност со измените на Уставот, усвоени на референдум на 6 јуни 2005 година, претседателот се избира со општо директно и тајно гласање за мандат од 5 години и може да биде реизбран неограничен број пати. Сепак, овој устав беше отфрлен по смртта на претседателот Идрис Деби од неговиот син Махамат, кој моментално врши должност шеф на државата како лидер на Воениот преоден совет.

Законодавната власт е доделена на Националното собрание . Состав - 155 пратеници , избрани со општо директно и тајно гласање за мандат од 4 години. Последните парламентарни избори се одржаа во април 2002 година. Амандманите на Уставот од 2005 година го укинаа горниот дом на парламентот - Сенатот.

Внутриполитическое положение в Чаде характеризуется вооружёнными столкновениями между африканской и арабской частью населения и междоусобными трениями в самих группах по социальным, политическим и экономическим мотивам. В республике с начала 90-х действуют несколько антиправительственных группировок, периодически заключающих и разрывающих мирные соглашения с правительством; установлению прочного мира мешает значительная склонность оппозиции к фракционализму. Из числа крупных оппозиционных движений « Объединение сил за демократию и развитие », считавшееся крупнейшим и самым сильным из таковых в начале 90-х годов, представляет сторонников Хабре , « Вооружённые силы за федеральную республику » претендует защищать интересы южан, « Чадское движение за справедливость и демократию » заявляет о своих намерениях добиться большего представительства в государственном аппарате для этнических групп севера страны. На востоке Чада обстановку дестабилизирует вооружённый конфликт в западном суданском регионе Дарфур , в результате которого в Чад мигрировало до 200 тыс. дарфурских беженцев ; кроме того, территорию Чада дарфурские повстанцы используют как свою тыловую базу. В то же время в Дарфуре часто укрываются чадские повстанцы.

Внешняя политика

Посольство Чада в Вашингтоне

Примечательно, что Чад ещё до конца не избавился от пережитков колониальной системы , в то время как внешняя политика чадского правительства становится все более и более унитарной. На протяжении 70-80-х годов XX века внешняя политика Чада была сосредоточена на разрешении диспутов с соседями, что часто выливалось во взаимную поддержку повстанческих групп.

После обретения независимости Чад в значительной степени зависел от внешнего финансирования, в основном предоставляемого западными странами — в первую очередь, США и Францией , что в большой мере повлияло на его внешнеполитическую ориентацию.

Вооружённые силы

Вооружённые силы Чада состоят из сухопутных войск, жандармерии и военно-воздушных сил. Предназначены для защиты свободы, независимости и территориальной целостности государства.

Административное деление

Страна разделена на 23 региона. Административное устройство изменилось в 2008 году, до этого было 18 префектур.

Крупнейшие города (данные на 2010 год):

Население

Возрастно-половая пирамида населения Чада на 2020 год

Численность населения — 16 877 357 человек (оценка на июль 2020) [33] .

Годовой прирост — 3,18 %.

Рождаемость — 41,7 на 1000 (фертильность — 5,68 рождений на женщину).

Смертность — 10 на 1000 (младенческая смертность — 68,6 на 1000).

Эмиграция — 4 на 1000.

Средняя продолжительность жизни: 53 лет у мужчин, 57 лет у женщин; [34]

Заражённость вирусом иммунодефицита ( ВИЧ ) — 1,3 % (оценка на 2018 год).

Крупнейшие народности: сара (30,5 %) и арабы (9,7 %), всего проживает свыше 200 этнических групп (по переписи 2015 года).

Языки: французский и арабскийофициальные , на юге распространеныязыки сара , всего в стране 120 языков и диалектов.

Грамотность — 31,3 % мужчин и 14 % женщин (оценка 2016 года).

Городское население — 23,5 % (в 2020 году).

Религиозный состав

Мечеть в городе Абеше

Большинство жителей Чада — мусульмане (57,8 % [35] ). В стране преобладает ислам суннитского толка маликитского и шафиитского мазхаба. На севере страны распространено влияние ордена кадырия , на юге — тиджания , в ряде регионов страны есть сенуситы .

Самыми крупными христианскими конфессиями являются католики (2,5 млн [36] ), евангельские христиане из Евангелической церкви Чада (437 тыс.), плимутские братья (300 тыс.) и пятидесятники (187 тыс.).

Численность верующих местных традиционных верований неуклонно сокращается. Определённого успеха в Чаде добились приверженцы веры бахаи (98 тыс. [35] ). Численность агностиков и атеистов в 2010 году была оценена в 6,5 тыс. человек [35] .

Экономика

Доступ к чистой воде часто является проблемой в Чаде

Природные ресурсы — месторождения нефти, бокситов , урана , золота , берилла , олова , тантала , меди , каустической соды, соли .

ВВП на душу населения в 2009 году — 1,6 тыс. долл. (196-е место в мире). Ниже черты бедности — 80 % населения. Чад сильно зависит от иностранной помощи и инвестиций.

Преобладает сельскохозяйственный сектор (57 % ВВП) — 80 % работающих занято натуральным хозяйством , в основном разведением скота (овцы, козы, верблюды). Также культивируются хлопчатник , сорго , просо , арахис , рис , картофель .

С конца 2003 года началась существенная добыча нефти , с 2004 года нефть экспортируется . В развитии нефтедобывающей отрасли активно участвуют американские компании и Китай . В 2013 нефтедобыча составила 5,0 млн тонн (94,0 тыс. баррелей в день) [37] . В 2018 году Чад присоединился в качестве наблюдателей к ОПЕК , [38] при этом по запасам «чёрного золота» страна находится на 41 месте, а объём залежей оценивается в 1.500.000.000 баррелей [39] .

Промышленность — добыча нефти, обработка хлопка, обработка мяса, пивоварение, производство мыла и сигарет.

Внешняя торговля

По данным за 2016 год экспорт — 1,52 млрд долл., импорт — 541 млн долл., положительное сальдо внешней торговли — ок. 0,975 млрд долл. [40]

Основные экспортные товары: сырая нефть (до 82 % от общей стоимости — $1,25 млрд долл.), золото, хлопок-сырец и другая продукция сельского хозяйства. Главными покупателями являются: США ($847 млн долл.), Объединённые Арабские Эмираты ($168 млн долл.), Индия ($126 млн долл.), Китай ($101 млн долл.) и Франция ($92 млн долл.).

Основные импортные товары: продукция машиностроения, химикаты (включая лекарства), текстиль, обувь, продовольствие и табачные изделия. Главными поставщиками являются: Франция ($119 млн долл.), Китай ($93,2 млн долл.), Объединённые Арабские Эмираты ($69 млн долл.), Индия ($37,3 млн долл.).

Входит в международную организацию стран АКТ .

Здравоохранение

В Чаде очень неблагополучно обстоит дело со здравоохранением. Распространены инфекционные и паразитарные болезни.

Нехватка чистой питьевой воды (постоянный доступ к ней имеют около 27 % населения) приводит к вспышкам кишечно-инфекционных заболеваний. Средняя продолжительность жизни — 55 лет [34] .

В 2000 доступ к медицинскому обслуживанию имели 29 % населения, расходы на здравоохранение составили 3,1 % от ВВП. В 2003 насчитывалось 200 тыс. больных СПИДом и ВИЧ-инфицированных, умерли 18 тыс. человек. Темпы роста заболеваемости СПИДом составляют 4,8 % в год (2003). Аборты запрещены.

Кадры врачей готовятся за рубежом и на медицинском факультете университета в Нджамене .

Лечебные учреждения есть только в больших городах вроде Нджамены и Абеше и представлены в основном учреждениями Красного Креста, в которых работают врачи-французы. В Нджамене имеется частный госпиталь второго уровня ( hospital level 2 по классификации ООН).

Образование

Ученики расположенной в Чаде мусульманской школы.

Создание протестантских школ на юге Чада в 1920-е годы является началом прихода западного образования в страну. С самого начала колониальная администрация установила требования, чтобы всё обучение шло на французском языке , за исключением религиозных классов. Стандартный учебный план был доступен для всех желающих за счёт государственных субсидий [41] .

Образование в Чаде было сосредоточено на начальном обучении. До 1942 года студенты Чада, которые желали получить среднее образование, вынуждены были пойти учиться в школы в Браззавиле , Республика Конго . Государственные средние школы были открыты в Чаде в 1942 году, но школьная программа не была сертифицирована до середины 1950-х годов [41] .

После обретения независимости в 1960 году правительство установило цель обеспечить всеобщее начальное образование, и посещаемость школы была сделана обязательной до достижения двенадцати лет. Тем не менее разработка стандартных учебных программ была затруднена для большого числа школ тем, что существовали двух- и трёхлетние учебные учреждения наряду со стандартными пяти- и семилетними колледжами и лицеями, предпочтение населением общеобразовательных школ — мусульманскими . Тем не менее к середине 1960-х годов 17 % учеников в возрасте от шести до восьми лет учились в школах. В мусульманских школах преподавали предметы на арабском языке . Первая мусульманская школа в Чаде — Ecole Mohamed Illech , была основана в 1918 году [41] .

Несмотря на усилия правительства, в целом уровень образования в стране оставался низким в конце первого десятилетия независимости. В 1971 году около 88 процентов мужчин и 99 процентов женщин в возрасте старше пятнадцати лет не умели читать, писать или говорить по-французски (в то время это был единственный официальный государственный язык); уровень знания арабского языка составлял 7,8 %. В 1982 году общий уровень грамотности составлял около 15 %. Основные проблемы, препятствующие развитию образования в Чаде после обретения независимости: недостаточное финансирование и ограниченное количество учителей. Перенаселённость является большой проблемой, в некоторых классах учится до 100 учеников. В годы после обретения независимости многие учителя начальной школы обладали недостаточной квалификацией. На уровне средней школы положение было ещё хуже [41] .

В 1970-х и 1980-х годах Чад добился значительного продвижения в решении существующих проблем в образовании. Была разработана программа по подготовке учителей для начальных школ. На уровне средней школы всё большее число чадцев стали занимать свои места в рядах преподавателей. Кроме того, в 1971—72 годах был открыт университет в Нджамене [41] .

Другая проблема заключалась в том, что французские учебные программы для школ Чада были неэффективными. Преподавание в начальных школах велось на французском языке, хотя большинство учеников не говорили по-французски, когда они пошли в школу. Кроме того, академические программы, унаследованные от французов, подготавливали студентов по тем специальностям, которые не были востребованы в Чаде. Начиная с конца 1960-х годов правительство пыталось решить эти проблемы. Модель школы по французскому образцу классического образования была заменена на новую, которая учила детей жить в условиях африканского государства [41] .

Гражданская война в Чаде разрушила все успехи правительства в реформе образования. Отсутствие безопасности в обширных регионах страны повлекло за собой отказ учителей ехать работать из столицы на периферию. Кроме того, война повлекла за собой хаос в стране и дети перестали регулярно посещать занятия в школах. Правительство тратило ресурсы для победы в войне и почти прекратило финансировать образование. Наконец, насилие в стране напрямую сказывалось на преподавателях и студентах [41] .

После окончания войны правительство приложило значительные усилия для преодоления проблем в образовании. В 1983 году Министерство планирования и реконструкции сообщило, что открытие школ в 1982—83 учебном году было самым успешным с момента начала войны в 1979 году. В 1984 году университет Нджамены снова заработал [41] .

В 2005 году в Чаде вновь разразилась гражданская война , финансирование различных сфер экономики было свёрнуто в пользу вооружённых сил [42] .

Культура и искусство

СМИ

Государственная телерадиокомпания — ONRTV ( Office National Radio et Télévision Tchadien — «Национальное управление Чадского радиовещания и телевидения») создана 10 августа 1963 года, включает в себя радиостанцию Radio Tchad (запущен SORAFOM в 1956 году) и телеканал Télé Tchad (запущен в 1987 году) [43] .

Государственные праздники

Примечания

 1. Атлас мира: Максимально подробная информация / Руководители проекта: А. Н. Бушнев, А. П. Притворов. — М. : АСТ, 2017. — С. 64. — 96 с. — ISBN 978-5-17-10261-4.
 2. CIA, 2021 , Population.
 3. 1 2 3 4 World Economic Outlook Database, October 2019 – Report for Selected Countries and Subjects (англ.) .International Monetary Fund (IMF) (11 October 2019). Дата обращения: 11 марта 2020.
 4. Human Development Indices and Indicators (англ.) . Программа развития ООН . — Доклад о человеческом развитии на сайте Программы развития ООН. Дата обращения: 15 декабря 2020.
 5. http://chartsbin.com/view/edr
 6. Поспелов, 2002 , с. 456.
 7. Decalo, 1987 , pp. 44—45.
 8. Decalo, 1987 , pp. 4—5.
 9. Decalo, 1987 , p. 5.
 10. 1 2 3 4 Collelo T. Chad (англ.) . Library of Congress Country Studies [en] . Washington: US GPO (1990). Дата обращения: 21 июня 2021.
 11. Decalo, 1987 , pp. 5—6.
 12. Black History (англ.) (недоступная ссылка) . Encyclopædia Britannica . Encyclopædia Britannica Ink.. Дата обращения: 21 июня 2021. Архивировано 6 октября 2014 года.
 13. 1 2 Decalo, 1987 , pp. 8—9.
 14. Decalo, 1987 , pp. 248—249; Notushungu, 1995 , p. 17.
 15. Notushungu, 1995 , pp. 267—268.
 16. Death of a Dictator (англ.) // Time . — NY : Time Inc. , 1975. — 28 April. — ISSN 0040-781X .
 17. Decalo, 1987 , pp. 12—16.
 18. Notushungu, 1995 , p. 150.
 19. Notushungu, 1995 , p. 230.
 20. Notushungu, 1995 , pp. 230—232.
 21. Macedo S. [en] . Universal Jurisdiction: National Courts and the Prosecution of Serious Crimes Under International Law (англ.) . — Philadelphia: University of Pennsylvania Press [en] , 2006. — P. 133—134. — 383 p. — (Pennsylvania studies in human rights.). — ISBN 978-0-8122-1950-0 .
 22. Notushungu, 1995 , pp. 234—237.
 23. Chad ex-leader Habre charged in Senegal with war crimes (англ.) . BBC News . London: BBC (2 July 2013). Дата обращения: 21 июня 2021.
 24. Hissene Habre: Chad's ex-ruler convicted of crimes against humanity (англ.) . BBC News . London: BBC (30 May 2016). Дата обращения: 21 июня 2021.
 25. East R. & Thomas RJ Idris Deby // Profiles of People in Power: The World's Government Leaders (англ.) . — L. : Routledge , 2014. — P. 99—102. — 666 p. — ISBN 978-1-3176-3939-8 .
 26. Le pétrole au cœur des nouveaux soubresauts au Tchad (фр.) . IPS News . Rome: Inter Press Service [en] (16 décembre 2005). Дата обращения: 21 июня 2021.
 27. Chad may face genocide, UN warns (англ.) . BBC News . London: BBC (16 February 2007). Дата обращения: 21 июня 2021.
 28. Chad's leader asserts he controls (англ.) . USA Today . New York: Associated Press (6 February 2008). Дата обращения: 21 июня 2021.
 29. Chad (англ.) . World Report . Washington: Human Rights Watch (2011). Дата обращения: 21 июня 2021.
 30. Chad government foils coup attempt — minister (англ.) . Reuters . New York: Thomson Reuters (2 May 2013). Дата обращения: 21 мая 2021. Архивировано 8 марта 2021 года.
 31. Chad's President Idriss Déby dies after clashes with rebels (англ.) . BBC News . London: BBC (20 April 2021). Дата обращения: 21 июня 2021.
 32. Rebels threaten to march on capital as Chad reels from president's battlefield death (англ.) . Reuters . New York: Thomson Reuters (21 April 2021). Дата обращения: 21 июня 2021.
 33. Население Чада .
 34. 1 2 Chad Demographics 2020 (Population, Age, Sex, Trends) - Worldometer (англ.) . worldometers.info . Дата обращения: 21 февраля 2021.
 35. 1 2 3 J. Gordon Melton , Martin Baumann. Religions of the World: A Comprehensive Encyclopedia of Beliefs and Practices . — Oxford, England: ABC CLIO, 2002. — С. 534 . — 3200 с. — ISBN 1-57607-223-1 .
 36. Global Christianity (англ.) (недоступная ссылка) . The Pew Forum on Religion & Public Life (19 December 2011). Дата обращения: 13 мая 2013. Архивировано 22 мая 2013 года.
 37. http://histant.ru/sites/default/files/inafran/Rassohin_disser.pdf С. 167
 38. Страны ОПЕК договорились о сокращении добычи нефти
 39. Мировые запасы нефти в 2017 году
 40. Внешняя торговля Чада по данным atlas.media.mit.edu (недоступная ссылка) . Дата обращения: 26 декабря 2018. Архивировано 2 апреля 2019 года.
 41. 1 2 3 4 5 6 7 8 Chad country study . This article incorporates text from this source, which is in the public domain
 42. BBC News — Timeline: Chad
 43. Historique de la Télé Tchad (недоступная ссылка) . Дата обращения: 15 июня 2016. Архивировано 9 августа 2016 года.

Литература

Ссылки