Чебич, Сузана

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Сузана Чебич
Србин. Сузана Јебиќ
Сузана Ќебиќ.JPG
лични податоци
Кат женски
Земјата Србија и Црна Гора Србија
Специјализација либеро
Клуб ја заврши кариерата
Дата на раѓање ( 1984-11-09 ) 9 ноември 1984 година ( 36 години)
Место на раѓање Белград , СФРЈ
Спортска кариера 1998-2019 година
Раст 167 см
Тежина 60 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Сузана ебиќ ( срп . Suzana Ćebiћ / Suzana Ćebić , р. 9 ноември 1984 , Белград , СФРЈ ) — српска одбојкарка, либеро. Европски шампион 2011 година.

Клупска кариера

Достигнувања

Клуб

Со репрезентации

Индивидуална

  • 2011: Најдобар либеро на Европското првенство
  • 2013: најдобар домаќин на ЕП

Врски