Африканско првенство во одбојка за жени 2015 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Африканско првенство во одбојка за жени 2015 година
Africanенско првенство во одбојка за жени во 2015 година
Трошење време 12 - 20 јуни
Број на учесници осум
Стадиони 1 ( Кенија Најроби )
Конечно поставување
Шампион Кенија Кенија
Сребрен медалист Алжир Алжир
Бронзен медалист Камерун Камерун
Статистика на турнирот
Одиграни натпревари дваесет
Играч на турнирот Кенија Евелин Макуто

17 -то Африканско првенство во одбојка за жени се одржа од 12 до 20 јуни 2015 година во Најроби ( Кенија ) со учество на 8 репрезентации. Репрезентацијата на Кенија ја освои шампионската титула по 9 -ти пат во својата историја.

За разлика од претходните континентални шампионати, кои се одржаа во август-септември, сегашното се одржа во јуни поради фактот што од крајот на август 2015 година ќе се одржи Светското првенство , во кое двете најсилни селекции по резултатите од Африканското првенство 2015 година - ќе учествуваат репрезентациите на Кенија и Алжир .

Тимови кои учествуваат

Алжир , Боцвана , Камерун , Кенија , Маурициус , Мароко , Сенегал , Тунис .

Првенствен систем

8 тимови учесници во прелиминарната фаза се поделени во две групи. Примарниот критериум за распределба на местата во групи беше вкупниот број на победи, потоа бројот на постигнати поени, односот на игри, односот на поени на играта и резултатите од личните состаноци. За победи со резултат 3: 0 и 3: 1, екипите добија по 3 поени, за победи 3: 2 - по 2 поени, за пораз 2: 3 - по 1 поен, за порази 1: 3 и 0: 3 поени не беа доделени. Двете најдобри екипи од секоја група се пласираат во полуфиналето на плејофот и ги одредуваат победниците на шампионатот според системот за елиминација. Конечните 5-8-ми места според истиот систем ги играат екипите кои ги заземаа 3-4-те места во групите.

Прелиминарна фаза

Група А

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Знаме на Кенија Кенија 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 0 девет
2 Знаме на Алжир Алжир 0: 3 3: 1 3: 0 3 2 1 6: 4 6
3 Знаме на Боцвана Боцвана 0: 3 1: 3 3: 1 3 1 2 4: 7 3
4 Знаме на Маурициус Маврициус 0: 3 0: 3 1: 3 3 0 3 1: 9 0
12 јуни : Кенија 3-0 Маурициус (25:12, 25:13, 25:17).
13 јуни : Алжир - Боцвана 3: 1 (25:17, 17:25, 25:20, 25:16).
14 јуни : Боцвана - Маурициус 3: 1 (25:22, 23:25, 25:23, 25:15); Кенија - Алжир 3: 0 (25:20, 25:22, 25:19).
15 јуни : Алжир 3-0 Маурициус (25:15, 25:15, 26:24) Кенија - Боцвана 3: 0 (25:19, 25:12, 25:18).

Група Б

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Знаме на Сенегал Сенегал 3: 2 3: 2 3: 2 3 3 0 9: 6 6
2 Знаме на Камерун Камерун 2: 3 3: 2 3: 0 3 2 1 8: 5 6
3 Знаме на Тунис Тунис 2: 3 2: 3 3: 1 3 1 2 7: 7 5
4 Знаме на Мароко Мароко 2: 3 0: 3 1: 3 3 0 3 3: 9 1
12 јуни : Сенегал - Камерун 3: 2 (20:25, 25:27, 25:16, 25:20, 15:12).
13 јуни : Тунис - Мароко 3: 1 (24:26, 25:17, 25:21, 25:13).
14 јуни : Камерун 3-0 Мароко (25:17, 25:18, 25:20) Сенегал - Тунис 3: 2 (14:25, 17:25, 25:18, 25:20, 15:12).
15 јуни : Камерун - Тунис 3: 2 (15:25, 25:18, 28:26, 24:26, 15:13); Сенегал - Мароко 3: 2 (23:25, 22:25, 25: 9, 25:18, 15: 9).

Плејоф за 5-8 места

Полуфинале

17 јуни

Мароко - Боцвана 3: 0 (25:22, 25:22, 25:12)
Тунис - Маурициус 3: 0 (25:13, 25:17, 25:14)

Меч за 7 место

18 јуни

Маурициус - Боцвана 3: 1 (17:25, 25:21, 25:19, 25:21).

Меч за 5 место

18 јуни

Тунис - Мароко 3: 1 (25:16, 21:25, 25:21, 25:21).

Плејоф за местата 1-4

Полуфинале

17 јуни

Алжир - Сенегал 3: 0 (25:14, 25:17, 25:22)
Кенија - Камерун 3: 0 (25:22, 25:14, 25:22)

Меч за 3 место

20 јуни

Камерун - Сенегал 3: 2 (25:19, 23:25, 14:25, 25:13, 17:15).

Финалето

20 јуни

Кенија - Алжир 3: 0 (25:17, 25:21, 25:20).

Резултати

Позиција на тимови

Icon златен медал.svg Кенија Кенија
Сребрен медал icon.svg Алжир Алжир
Икона за бронзен медал.svg Камерун Камерун
4 Сенегал Сенегал
5 Тунис Тунис
6 Мароко Мароко
7 Маврициус Маврициус
осум. Боцвана Боцвана

Добитниците на наградата

Мед 1.png Кенија Кенија : Janeејн Вачу, Евелин Макуто, Триза Атука, Естер Вангеши, Рут Јепгетиќ, etенет Вања, Елизабет Вањама, Ноел Мурамби, Лидија Мајо, Мерси Моим, Браксидес Агала, Моника Бијама. Тренер - Давид Лунгахо.

Мед 2.png Алжир Алжир : Фатима-Зохра Укази, Кахина Шету, Навал Мансури, Инсаф Аду, Сафија Бухима, Кахина Арбуш, Далал Мерва Ашур , Захра Гимур, Ајша Мезмат, Лидија Улму, Муни Абдерахим , Амина Редуани.

Мед 3.png Камерун Камерун : Татјана Баран а Бисен, Медлин Есисима, Летиција Мома Басоко, Јоланда Амана Нгоне, Антониа Ахоне Нгоне, Бертрад Бикатал, Фавзија Абдулкарим, Раиса Насер, Роз Мбенга Ејанго, Кристел Абоа Мбеза, ...

Индивидуални награди

МВП : Кенија Евелин Макуто
Најдобар Напред Сенегал Фату Диок
Најдобар блокатор : Кенија Рут Јепгетиќ
Најдобра порција : Алжир Лидија Улму
Најдобро примено : Камерун Летиција Мома Басоко
Најдобар спојувач : Кенија Janeејн Вачу
Најдобар Либеро : Кенија Елизабет Вањама

Линкови