Европско првенство во одбојка за жени

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Европското првенство во одбојка за жени е меѓународен турнир за репрезентации спонзориран од Европската конфедерација на одбојка (ЦЕВ).

Приказна

Одлуката за одржување на Европското првенство е донесена на основачкиот конгрес на Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ), одржан во 1947 година . Првото Европско првенство за жени се одржало во 1949 година во Прага . Сличен турнир за машки тимови се одржува од 1948 година . Од 1963 година, натпреварот го одржува Европската одбојкарска конфедерација (до 1973 година - Европската комисија за одбојка).

Во 1949, 1950, 1955 и 1958 година, натпреварите се одржуваа на отворени површини, а остатокот - во сали. Првите 5 првенства се одржаа без строга низа низ годините. Од 1963 година, периодичноста се воспоставува еднаш на секои четири години во предолимписката година. Од 1975 година, фреквенцијата е еднаш на секои две години за непарни години.

Системот на натпреварување се менуваше неколку пати. До 1971 година, сите репрезентации кои влегоа на Европските првенства беа дозволени. Од 1975 година, приемот на турнирот се врши според комбиниран систем: некои од учесниците се избираат врз основа на резултатите од претходното првенство, а останатите - врз основа на резултатите од квалификациите. Во првите две првенства (1949 и 1950 г.), екипите учеснички играле во едно коло. Од 1951 година, турнирите се состојат од прелиминарни (групни) и финални фази, кои во 1951-1985 година (освен 1977 година) се одржувале и во круг-робин систем, а во 1977 година и од 1987 година - во систем на плејоф.

На сите 32 првенства што се одржаа, ниту една екипа не учествуваше, 31 пати играше на турнирот Полска, 30 - Бугарија, 29 - Холандија.

Вкупно, на турнирите учествуваа репрезентации од 40 земји (со исклучок на квалификациите), од кои 18 успеаја да се искачат на подиумот, а 9 екипи станаа победници на турнирите: 13 пати - СССР , 6 пати - Русија , 3 пати - Србија и Италија , по 2 - Полска и ГДР , некогаш - Чехословачка , Бугарија и Холандија .

Домаќини на светското првенство беа 21 земја, со Италија и Бугарија - четири пати, Холандија , Белгија , Романија и Турција - три пати, Чехословачка , Чешка , Полска , Германија ( СРГ ), Србија и Хрватска - два пати. Репрезентациите на Бугарија (во 1981 година), Демократската Република Германија (во 1983 година), Холандија (1995 година) и Србија (во 2011 година) успеаја да го освојат првенството на домашен терен.

На европските првенства се одиграни вкупно 1290 натпревари (без квалификациските турнири). Првиот се одржа на 10 септември 1949 година во Прага, а во него репрезентацијата на Чехословачка го победи францускиот тим со резултат 3: 0. Последниот натпревар се одигра на 4 септември 2021 година во Белград - во финалето на континенталниот шампионат, репрезентацијата на Италија го совлада српскиот тим со резултат 3: 1.

Места и победниците

година Место на одржување [1] Злато Сребрена Бронза
1949 година
Чехословачка Чехословачка
Прага
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Чехословачка Чехословачка Полска Полска
1950 година
Знаме на Бугарија (1948-1967) Бугарија
Софија
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска Чехословачка Чехословачка
1951 година
Франција Франција
Париз
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска Југославија Југославија
1955 година
Знамето на Романија (1952-1965) Романија
Букурешт
Чехословачка Чехословачка Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска
1958 година
Чехословачка Чехословачка
Прага , Ческе Будејовице , Либерец
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Чехословачка Чехословачка Полска Полска
1963 година
Знамето на Романија (1952-1965) Романија
Констанца , Брашов , Букурешт , Крајова
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска Знаме на Романија (1952-1965) .svg Романија
1967 година
Турција Турција
Измир , Анкара , Истанбул , Адана
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска Чехословачка Чехословачка
1971 година
Италија Италија
Реџо Емилија , Болоња , Горица , Имола , Модена
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Чехословачка Чехословачка Полска Полска
1975 година
Југославија Југославија
Белград , Риека , Бања Лука , Неготин
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Унгарија Унгарија Германска Демократска Република ГДР
1977 година
Финска Финска
Тампере , Котка , Лахти , Турку
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Германска Демократска Република ГДР Унгарија Унгарија
1979 година
Франција Франција
Лион , Кан , Орлеанс , Евро
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Германска Демократска Република ГДР Знаме на Бугарија (1971-1990) .svg Бугарија
1981 година
Знаме на Бугарија (1971-1990) Бугарија
Софија , Перник
Знаме на Бугарија (1971-1990) .svg Бугарија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Унгарија Унгарија
1983 година
Германска Демократска Република ГДР
Росток , Котбус , Шверин
Германска Демократска Република ГДР Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Унгарија Унгарија
1985 година
Холандија Холандија
Арнем , Ситард , Бевервајк , Еншеде , Леуварден
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Германска Демократска Република ГДР Холандија Холандија
1987 година
Белгија Белгија
Гент , Аудергем , Еупен
Германска Демократска Република ГДР Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Чехословачка Чехословачка
1989 година
Сојузна Република Германија (1949-1990) ФРГ
Штутгарт , Синделфинген , Хамбург , Карлсруе
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Германска Демократска Република ГДР Италија Италија
1991 година
Италија Италија
Рим , Равена , Бари
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Холандија Холандија Германија Германија
1993 година
чешки чешки
Брно , Злин
Русија Русија чешки Словачка Чешка и Словачка Украина Украина
1995 година
Холандија Холандија
Арнем , Гронинген
Холандија Холандија Хрватска Хрватска Русија Русија
1997 година
чешки чешки
Брно , Злин
Русија Русија Хрватска Хрватска чешки чешки
1999 година
Италија Италија
Рим , Перуџа
Русија Русија Хрватска Хрватска Италија Италија
2001 година
Бугарија Бугарија
Варна , Софија
Русија Русија Италија Италија Бугарија Бугарија
2003 година
Турција Турција
Анкара , Анталија
Полска Полска Турција Турција Германија Германија
2005 година
Хрватска Хрватска
Загреб , Пула
Полска Полска Италија Италија Русија Русија
2007 година
Белгија Белгија / Луксембург Луксембург
Шарлроа , Хаселт / Луксембург
Италија Италија Србија Србија Русија Русија
2009 година
Полска Полска
Лоѓ , Катовице , Вроцлав , Бидгошч
Италија Италија Холандија Холандија Полска Полска
2011 година
Србија Србија / Италија Италија
Белград , Зрењанин / Монца , Бусто Арсицио
Србија Србија Германија Германија Турција Турција
2013 година
Германија Германија / ШвајцаријаШвајцарија
Берлин , Хале , Шверин , Дрезден / Цирих
Русија Русија Германија Германија Белгија Белгија
2015 година
Холандија Холандија / Белгија Белгија
Ротердам , Апелдорн , Ајндховен / Антверпен
Русија Русија Холандија Холандија Србија Србија
2017 година
Азербејџан Азербејџан / Грузија Грузија
Баку , Гојгол / Тбилиси
Србија Србија Холандија Холандија Турција Турција
2019 година
Турција Турција / Полска Полска / Унгарија Унгарија / Словачка Словачка
Анкара / Лоѓ / Будимпешта / Братислава
Србија Србија Турција Турција Италија Италија
2021 година
Србија Србија / Бугарија Бугарија / Хрватска Хрватска / Романија Романија
Белград / Пловдив / Задар / Клуж-Напока
Италија Италија Србија Србија Турција Турција

Учесници

49 50 51 55 58 63 67 71 75 77 79 81 83 85 87 89 91 93 95 97 99 01 03 05 07 09 11 13 15 17 19 21
Австрия Австрия 12 12 17
Азербайджан Азербайджан 4 12 12 9 15 14 4 10 24
Албания Албания 11
Англия Англия 18
Белоруссия Белоруссия 8 8 11 16 14 12 9 7 22 14
Бельгия Бельгия 14 12 12 12 7 11 3 6 14 9 13
Болгария Болгария 4 5 5 5 6 4 4 7 3 1 4 10 4 7 7 9 5 4 7 3 7 9 11 8 14 13 13 9 8 9
Босния и Герцеговина Босния и Герцеговина 19
Венгрия Венгрия 6 6 6 6 7 5 5 2 3 4 3 3 9 10 12 15 20 16
Германская Демократическая Республика ГДР 8 4 4 6 3 2 2 4 1 2 1 2
Германия Германия 3 5 4 9 4 11 3 11 6 4 2 2 5 8 6 11
Греция Греция 12 8 11 11 14 22
Грузия Грузия 16
Дания Дания 13 16
Израиль Израиль 8 11 16
Испания Испания 12 15 9 10 16 15 20
Италия Италия 6 11 8 9 11 8 7 5 6 3 4 4 6 5 3 2 6 2 1 1 4 6 7 5 3 1
Латвия Латвия 9 11 8
Нидерланды Нидерланды 7 5 10 9 7 9 11 10 6 9 11 3 5 2 7 1 9 5 5 4 5 5 2 7 9 2 2 5 4
Польша Польша 3 2 2 3 3 2 2 3 6 4 8 5 9 7 11 9 9 9 6 8 6 1 1 4 3 5 11 8 10 4 5
Португалия Португалия 24
Россия Россия 1 3 1 1 1 5 3 3 6 6 1 1 6 7 6
Румыния Румыния 4 5 4 4 3 9 7 7 6 5 7 6 11 8 4 6 11 11 6 7 8 10 12 15 13 23
Сербия Сербия 2 7 1 4 3 1 1 2
Сербия и Черногория Сербия и Черногория 9 7
Словакия Словакия 11 13 13 12 17
Словения Словения 16 16
Союз Советских Социалистических Республик СССР 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 2 1 2 1 1
Турция Турция 10 12 12 11 11 2 6 10 5 3 7 4 3 2 3
Украина Украина 3 7 7 4 9 15 13 17 12
Финляндия Финляндия 12 12 18 18
Франция Франция 5 4 9 13 11 10 8 7 10 9 8 8 14 11 8 21 7
Федеративная Республика Германии (1949—1990) ФРГ 11 11 10 10 10 8 9 10 5 6 9 6
Хорватия Хорватия 6 2 2 2 9 8 14 16 13 5 10 11 11 10
Чехия Чехия 9 3 9 11 9 10 8 10 11 12 15
Чехословакия Чехословакия 1 2 3 1 2 6 3 2 5 5 7 6 8 4 3 5 5 2
Швейцария Швейцария 13 12 14 19 21
Швеция Швеция 15 15 12 8
Эстония Эстония 23
Югославия Югославия 3 7 8 14 8 9 10 11 8 11

1 В 1993 году играла объединённая команда Чехии и Словакии.

Медальная таблица

Сборная Золото Серебро Бронза Всего
Союз Советских Социалистических Республик СССР 13 4 0 17
Россия Россия 6 0 3 9
Италия Италия 3 2 3 8
Сербия Сербия 3 2 1 6
Польша Польша 2 4 5 11
Германская Демократическая Республика ГДР 2 4 1 7
Чехословакия Чехословакия 1 4 3 8
Нидерланды Нидерланды 1 4 1 6
Болгария Болгария 1 0 2 3
Хорватия Хорватия 0 3 0 3
Турция Турция 0 2 3 5
Германия Германия 0 2 2 4
Венгрия Венгрия 0 1 3 4
Бельгия Бельгия 0 0 1 1
Румыния Румыния 0 0 1 1
Украина Украина 0 0 1 1
Чехия Чехия 0 0 1 1
Югославия Югославия 0 0 1 1

Самые титулованные игроки

Волейболистка Победы на чемпионатах Европы
Союз Советских Социалистических Республик Россия Елена Тюрина 5 ( 1989 , 1991 , 1993 , 1997 , 2001 )
Союз Советских Социалистических Республик Россия Наталья Морозова 5 ( 1991 , 1993 , 1997 , 1999 , 2001 )
Россия Евгения Артамонова 4 ( 1993 , 1997 , 1999 , 2001 )
Союз Советских Социалистических Республик Милития Еремеева 4 ( 1949 , 1950 , 1951 , 1958 )
Союз Советских Социалистических Республик Россия Валентина Огиенко 4 ( 1985 , 1989 , 1991 , 1993 )
Союз Советских Социалистических Республик Нина Смолеева 4 ( 1967 , 1971 , 1975 , 1977 )
Россия Елизавета Тищенко 4 ( 1993 , 1997 , 1999 , 2001 )
Союз Советских Социалистических Республик Россия Елена Чебукина 4 ( 1985 , 1989 , 1991 , 1993 )
Союз Советских Социалистических Республик Александра Чудина 4 ( 1949 , 1950 , 1951 , 1958 )

Примечания

  1. В списке городов полужирным начертанием выделены города, в которых проходила решающая часть чемпионатов.

Ссылки