Европско првенство во одбојка за жени 1949 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1949 година
Европско првенство во одбојка за жени 1949 година
Трошење време Септември 10 - 18
Број на учесници 7
Стадиони 1 ( Чехословачка Прага )
Финален пласман
Шампион Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Сребрен медал Чехословачка Чехословачка
Освојувач на бронзени медали Полска Полска
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 21

Првото Европско првенство во одбојка за жени се одржало од 10 до 18 септември 1949 година во главниот град на Чехословачка, Прага, со учество на 7 репрезентации. Репрезентацијата на СССР ја освои шампионската титула.

Тимови кои учествуваат

СССР , Чехословачка , Полска , Романија , Франција , Унгарија , Холандија .

Шампионат систем

7 екипи учеснички на првенството одржаа турнир во едно коло, според чии резултати беше одреден конечниот пласман.

резултати

М Команда 1 2 3 4 5 6 7 И В НС C / P О
1 Знамето на СССР СССР 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 6 6 0 18:0 12
2 Знамето на Чехословачка Чехословачка 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 6 5 1 15: 3 единаесет
3 Знамето на Полска Полска 0: 3 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 6 4 2 12: 6 десет
4 Знамето на Романија (1948-1952) Романија 0: 3 0: 3 0: 3 3: 1 3: 1 3: 0 6 3 3 9:11 девет
5 Знамето на Франција Франција 0: 3 0: 3 0: 3 1: 3 3: 1 3: 0 6 2 4 7:13 осум
6 Знамето на Унгарија (1949-1956) Унгарија 0: 3 0: 3 0: 3 1: 3 1: 3 3: 0 6 1 5 5:15 7
7 Знамето на Холандија Холандија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 6 0 6 0:18 6

10 септември

Чехословачка - Франција 3: 0 (15: 3, 15: 0, 15: 9); Романија - Унгарија 3: 1 (15:10, 13:15, 15: 6, 15: 9); СССР - Полска 3: 0 (15:13, 15: 4, 15: 3).

11 септември

Полска - Романија 3: 0 (15:10, 15: 3, 15: 7); Франција - Унгарија 3: 1 (15:17, 15:12, 15: 2, 15:11).

12-ти септември

Чехословачка - Холандија 3: 0 (15: 8, 15: 0, 15: 1).

13 септември

Полска - Франција 3: 0 (15:13, 15: 7, 15: 6); Унгарија - Холандија 3: 0 (15: 1, 15: 4, 15: 3); СССР - Романија 3: 0 (15: 5, 15: 0, 15: 6).

14 септември

Полска - Холандија 3: 0 (15: 0, 15: 6, 15: 4); Чехословачка - Унгарија 3: 0 (15: 2, 15: 6, 15: 1); СССР - Франција 3: 0 (15: 1, 15: 4, 15: 2).

15 септември

Романија - Холандија 3: 0 (15: 5, 15: 3, 15: 1); СССР - Унгарија 3: 0 (15: 0, 15: 1, 15: 0).

16 септември

Чехословачка - Полска 3: 0 (15:13, 16:14, 15:13); СССР - Холандија 3: 0 (15: 1, 15: 4, 15:10); Романија - Франција 3: 1 (4:15, 15:10, 15: 1, 15:11).

17 септември

СССР - Чехословачка 3: 0 (15:10, 16:14, 15:11); Франција - Холандија 3: 0 (15: 0, 15: 0, 15: 7).

18 септември

Полска - Унгарија 3: 0 (15: 4, 15: 6, 15: 9); Чехословачка - Романија 3: 0 (15: 1, 15: 8, 15: 3).

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Икона за сребрен медал.svg Чехословачка Чехословачка
Икона за бронзен медал.svg Полска Полска
4. Романија Романија
5. Франција Франција
6. Унгарија Унгарија
7. Холандија Холандија

Наградени

Мед 1.png Сојуз на Советските социјалистички републики СССР : Александра Чудина , Валентина Осколкова , Милиција Кононова , Тамара Петрова , Валентина Свиридова , Серафима Кундиренко , Таисија Баришникова , Ана Афанасиева , Валентина Квашениникова , Александра Жарова , Вера Мисикаре , Ана . Главен тренер - Александар Аникин .

Med 2.png Чехословачка Чехословачка : Индра Баткова, Божена Цигрова, Итка Цвилинкова, Алена Чадилова, Бронислава Досталова, Јармила Грудова, Милена Кримлова, Надежда Маринчакова, Јарослава Мировица, Божена Валашкова, Зденка Заплатилкова, Марија Бернова. Селектор е Мирослав Ровни.

Med 3.png Полска Полска : Јадвига Бжешневскаја, Александра Инглиш, Ирена Фелехнеровскаја, Уршула Фигуер, Ромуалда Грушчинскаја, Елзбиета Курц, Кристина Папрот, Марија Погожелска, Халина Ожечовска, Халина Томашевскаја, Зофија Воевудскајалаврзевскаја, Зофија Воевудскајакрзевскаја. Главен тренер - Лотар Гејер.

Врски