Европско првенство во одбојка за жени 1951 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1951 година
Европско првенство во одбојка за жени 1951 година
Трошење време 15 - 22 септември
Број на учесници 6
Стадиони 1 ( Франција Париз )
Конечно поставување
Шампион Сојуз на советските социјалистички републики СССР
Сребрен медалист Полска Полска
Бронзен медалист Југославија Југославија
Статистика на турнирот
Одиграни натпревари 13

Третото Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 15 до 22 септември 1951 година во главниот град на Франција, Париз, со учество на 6 репрезентации. Репрезентацијата на СССР ја освои шампионската титула трет пат по ред.

Тимови кои учествуваат

СССР , Полска , Југославија , Франција , Холандија , Италија .

Првенствен систем

6 екипи кои учествуваа на шампионатот во прелиминарната фаза беа поделени во две групи. 4 екипи (две најдобри од секоја група) се пласираа во последната фаза, каде што се натпреваруваа за местата од 1 до 4 во систем на тркалезна трка. Конечните 5-6-ти места ги одиграа екипите кои ги освоија третите места во групите од прелиминарната фаза.

Прелиминарна фаза

Група А

М Команда 1 2 3 И В НС C / P О
1 Знаме на СССР СССР 3: 0 3: 0 2 2 0 6: 0 4
2 Знаме на Франција Франција 0: 3 3: 0 2 1 1 3: 3 3
3 Знаме на Холандија Холандија 0: 3 0: 3 3 0 2 0: 6 2
15 септември : Франција 3-0 Холандија (15: 5, 15: 6, 15:11).
16 септември : СССР - Холандија 3: 0 (15: 4, 15: 3, 15: 9).
17 септември : СССР - Франција 3: 0 (15: 5, 15: 1, 15: 3).

Група Б

М Команда 1 2 3 И В НС C / P О
1 Знаме на Полска Полска 3: 1 3: 0 2 2 0 6: 1 4
2 Знаме на Југославија (1945-1991) Југославија 1: 3 3: 0 2 1 1 4: 3 3
3 Знаме на Италија Италија 0: 3 0: 3 3 0 2 0: 6 2
15 септември : Полска - Југославија 3: 1 (13:15, 15:12, 15: 5, 15:10).
16 септември : Полска 3-0 Италија (15: 5, 15: 1, 15: 3).
17 септември : Југославија 3-0 Италија (15: 0, 15: 7, 15:11).

Меч за 5 место

20 септември : Холандија 3-2 Италија (15: 5, 1:15, 15:10, 12:15, 15: 6).

Завршна фаза

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Знаме на СССР СССР 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 0 6
2 Знаме на Полска Полска 0: 3 3: 0 3: 0 3 2 1 6: 3 5
3 Знаме на Југославија (1945-1991) Југославија 0: 3 0: 3 3: 0 3 1 2 3: 6 4
4 Знаме на Франција Франција 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 3
18 септември : СССР - Југославија 3: 0 (15: 1, 15: 4, 15: 0);
19 септември : Полска 3-0 Југославија (17:15, 15: 9, 15: 9).
20 септември : СССР - Франција 3: 0 (15: 2, 15: 1, 15: 3).
21 септември : Југославија 3-0 Франција (15: 8, 15: 8, 17:15); СССР - Полска 3: 0 (15: 8, 15: 3, 15:11).
22 септември : Полска 3-0 Франција (15:13, 15:12, 15: 4).

Исходи

Позиција на тимови

1 Сојуз на советските социјалистички републики СССР
2 Полска Полска
3 Југославија Југославија
4 Франција Франција
5 Холандија Холандија
6 Италија Италија

Медалисти

Мед 1.png Сојуз на советските социјалистички републики СССР : Александра Чудина , Милиција Кононова , Тамара Петрова , Серафима Кундиренко , Валентина Квашениникова , Александра Zарова , Вера Озерова , Марија Топоркова , Татјана Бунина , Александра Куријатникова , Ана Пономарева , Албина Иполитова . Главен тренер - Валентина Осколкова .

Мед 2.png Полска Полска : Александра Англичанец, Ирена Фелехнеровскаја, Кристина Хаетс, Александра Кубиак, Елзбиета Курц, Марија Погожелска, Емилија Шчавинскаја, Халина Томашевска, Катарзина Велсинг, Зофија Воевуџка. Главен тренер е Зигмунт Кшижановски.

Мед 3.png Југославија Југославија : Аница Флиск, Даница Глумач, Десанка Кончар, Наташа Лукович, Александра Магусар, Стефанија Милошев, Бранка Попович, Гордана Ткачук, Лиза Валемтан, Тилка Заврсник.

Линкови и извори