Европско првенство во одбојка за жени 1977 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1977 година
Европско првенство во одбојка за жени 1977 година
Трошење време 25 септември - 2 октомври
Број на учесници 12
Стадиони 4 ( Финска Тампере , Котка , Лахти , Турку )
Финален пласман
Шампион Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Сребрен медал Германска Демократска Република ГДР
Освојувач на бронзени медали Унгарија Унгарија
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 42

10. Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 25 септември до 2 октомври 1977 година во четири градови во Финска со учество на 12 репрезентации. Репрезентацијата на СССР ја освои шампионската титула по 9-ти пат во својата историја и 6-ти пат по ред.

Тимови кои учествуваат

Финска е земја домаќин;
СССР , Унгарија , Источна Германија , Чехословачка , Бугарија - според резултатите на ЕП 1975 година ;
Југославија , Романија , Полска , Италија , Холандија , Германија - врз основа на квалификациите.

Квалификација

Шампионат систем

12-те финалисти на ЕП беа поделени во две групи во прелиминарната фаза. Двете најдобри екипи од секоја група учествуваа во плеј-офот за 1-4 места. Конечните 5-8 и 9-12 места во плеј-офот ги одиграа и екипите кои ги заземаа 3-4, односно 5-6-ти места во групите.

Прелиминарна фаза

Група А

Котка

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знамето на ГДР ГДР 3: 0 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 14: 3 девет
2 Знамето на Полска Полска 0: 3 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 5 4 1 12: 4 девет
3 Знаме на Бугарија (1971-1990) Бугарија 3: 2 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 12: 5 девет
4 Знамето на Германија ФРГ 0: 3 1: 3 0: 3 3: 1 2: 3 5 1 4 6:13 6
5 Знамето на Италија Италија 0: 3 0: 3 0: 3 1: 3 3: 0 5 1 4 4:12 6
6 Знаме на Финска Финска 0: 3 0: 3 0: 3 3: 2 0: 3 5 1 4 3:14 6
25 септември : Финска - Германија 3:2 (12:15, 15:11, 10:15, 15:12, 15:8); Полска - Бугарија 3: 0 (16:14, 15:11, 15:5); Источна Германија - Италија 3: 0 (15: 4, 15:10, 15: 1).
26 септември : Полска 3-0 Италија (15:8, 15:10, 15:6) Источна Германија - Западна Германија 3: 0 (15: 9, 15: 2, 15:10); Бугарија - Финска 3: 0 (15: 5, 15: 4, 15:10).
27 септември : ГДР - Полска 3:0 (15:13, 15:11, 15:5); Италија - Финска 3: 0 (15: 8, 15: 7, 15: 8); Бугарија - Германија 3: 0 (15:13, 15: 5, 15: 7).
28 септември : Бугарија 3-0 Италија (15: 3, 16:14, 15: 5) Источна Германија - Финска 3: 0 (15: 4, 15: 9, 15: 9); Полска - Германија 3: 1 (15:13, 12:15, 15: 9, 15: 3).
29 септември : Бугарија - ГДР 3: 2 (15:12, 15: 3, 1:15, 12:15, 15:11); Германија - Италија 3: 1 (15: 1, 11:15, 15: 5, 15: 5); Полска - Финска 3: 0 (15: 2, 15: 1, 15: 1).

Група Б

Турку

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знамето на СССР СССР 3: 0 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 1 десет
2 Знаме на Унгарија Унгарија 0: 3 3: 1 3: 2 3: 0 3: 0 5 4 1 12: 6 девет
3 Знамето на Чехословачка Чехословачка 0: 3 1: 3 3: 2 3: 0 3: 0 5 3 2 10: 8 осум
4 Знамето на Романија (1965-1989) Романија 1: 3 2: 3 2: 3 3: 2 3: 2 5 2 3 11:13 7
5 Знамето на Југославија (1945-1991) Југославија 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 3: 2 5 1 4 5:14 6
6 Знамето на Холандија Холандија 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 2: 3 5 0 5 4:15 5
25 септември : Романија - Југославија 3: 2 (15:17, 15: 8, 15: 1, 16:18, 15: 9); СССР - Чехословачка 3: 0 (15: 5, 15: 9, 15: 6); Унгарија - Холандија 3: 0 (15: 8, 15:12, 15: 3).
26 септември : Унгарија 3-0 Југославија (15:9, 15:4, 15:6) Чехословачка - Романија 3: 2 (15: 8, 15:10, 9:15, 14:16, 15:13); СССР - Холандија 3: 0 (15: 1, 15: 3, 15:10).
27 септември : СССР - Југославија 3: 0 (15: 0, 15: 8, 15: 2); Унгарија - Романија 3: 2 (15: 7, 9:15, 13:15, 15: 8, 15: 7); Чехословачка - Холандија 3: 0 (15: 9, 15: 7, 15: 2).
28 септември : Југославија - Холандија 3:2 (12:15, 15:8, 15:1, 6:15, 15:10); СССР - Романија 3: 1 (15: 3, 15: 7, 13:15, 15: 4); Унгарија - Чехословачка 3:1 (15:13, 14:16, 16:14, 15:5).
29 септември : Чехословачка 3-0 Југославија (15:13, 15:4, 16:14) Романија - Холандија 3: 2 (15:11, 11:15, 15: 4, 13:15, 15: 8); СССР - Унгарија 3: 0 (15:10, 15: 2, 15: 6).

Плеј оф

Тампере / Котка / Лахти

Полуфинале за 1-4 места

1 октомври . Тампере

Источна Германија - Унгарија 3: 0 (18:16, 15: 8, 18:16)
СССР - Полска 3: 0 (15: 3, 15: 1, 15: 7)

Полуфинале за 5-8 места

1 октомври . Котка

Романија - Бугарија 3:0 (15:11, 15:2, 15:5)
Чехословачка - Германија 3: 0 (15: 6, 15: 4, 15: 2)

Полуфинале за 9-12 места

1 октомври . Лахти

Холандија - Италија 3: 2 (15: 6, 5:15, 15: 5, 11:15, 15:11)
Југославија - Финска 3:2 (16:18, 15:11, 2:15, 15:11, 15:8)

Натпревар за 11 место

2 октомври . Лахти

Италија - Финска 3: 1 (15:11, 15: 5, 8:15, 15: 6)

Натпревар за 9-то место

2 октомври . Лахти

Југославија - Холандија 3: 0 (15: 9, 15:13, 15: 2)

Натпревар за 7-мо место

2 октомври . Котка

Бугарија - Германија 3:0 (15:6, 15:10, 15:6)

Натпревар за 5то место

2 октомври . Котка

Чехословачка - Романија 3:0 (15:3, 15:3, 15:10)

Натпревар за 3 место

2 октомври . Тампере

Унгарија - Полска 3: 2 (16:14, 10:15, 15: 9, 5:15, 15: 9)

Финалето

2 октомври . Тампере

СССР - ГДР 3: 0 (15:12, 15: 1, 15: 3)

Резултати

Позиција на тимовите

1. Сојуз на Советските социјалистички републики СССР 7. Бугарија Бугарија
2. Германска Демократска Република ГДР осум. Сојузна Република Германија (1949-1990) ФРГ
3. Унгарија Унгарија девет. Југославија Југославија
4. Полска Полска десет. Холандија Холандија
5. Чехословачка Чехословачка единаесет. Италија Италија
6. Романија Романија 12. Финска Финска

Наградени

Мед 1.png Сојуз на Советските социјалистички републики СССР : Нина Smoleeva , Људмила Shchetinina , Људмила Zhigili , Људмила Chernysheva , Надежда Radzevich , Нина Мурадијан , Татјана Sorokina , Надежда Gorlovskaya , Галина Myachina , Midite Sturmane , Олга Белова , Елена Petrunina . Тренер - Виктор Тјурин .

Med 2.png Германска Демократска Република Источна Германија : Барбара Чекала, Катарина Булин, Анке Вестендорф, Кристина Мумхард, Анет Шулц, Андреа Хајм, Анџела Матке, Корнелија Рикерт, Хелга Офен, Моника Мајснер, Г. Ланганки, Г. Шредер. Тренер - Дитер Грунд.

Med 3.png Унгарија Унгарија : Лусија Банхеги-Радо, Габриела Фекете-Чапо, Агнес Торма, Каталин Халас-Марчиш, Илдико Сони, Јудит Раднаи-Шлегл, Агнес Балаича-Јухас, Зита Симон-Кутас, Ѓондл Геревич-Бардио-Марчиш, Зјартосе . Тренер - Ерно Хониг.

Врски и извори