Европско првенство во одбојка за жени 1987 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1987 година
Европско првенство во одбојка за жени 1987 година
Трошење време 25 септември - 3 октомври
Број на учесници 12
Стадиони 3 ( Белгија Гент , Аудергем , Еупен )
Официјален сајт cev.eu/Competitio... (инж.)
Финален пласман
Шампион Германска Демократска Република ГДР
Сребрен медал Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Освојувач на бронзени медали Чехословачка Чехословачка
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 42
Играч на турнирот Чехословачка Луси Ватславикова

15. Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 25 септември до 3 октомври 1987 година во три града на Белгија со учество на 12 репрезентации. Шампионската титула по втор пат во својата историја ја освои репрезентацијата на ГДР .

Тимови кои учествуваат

Белгија - земја домаќин;
СССР , ГДР , Холандија - по резултатите од Европското првенство 1985 година ;
Чехословачка , Бугарија , Германија , Полска , Романија , Италија , Унгарија , Франција - врз основа на квалификации.

Квалификација

Шампионат систем

12-те финалисти на ЕП беа поделени во две групи во прелиминарната фаза. Двете најдобри екипи од секоја група учествуваа во плеј-офот за 1-4 места. Конечните 5-8 и 9-12 места во плеј-офот ги одиграа и екипите кои ги заземаа 3-4, односно 5-6-ти места во групите.

Прелиминарна фаза

Група А

Еупен

М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на СССР СССР 3: 1 3: 1 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 2 10
2 Знамето на Чехословачка Чехословачка 1: 3 3: 1 0: 3 3: 1 3: 0 5 3 2 10: 8 осум
3 Знамето на Холандија Холандија 1: 3 1: 3 3: 1 3: 2 3: 1 5 3 2 11:10 осум
4 Знамето на Италија Италија 0: 3 3: 0 1: 3 3: 2 1: 3 5 2 3 8:11 7
5 Германско знаме ФРГ 0: 3 1: 3 2: 3 2: 3 3: 0 5 еден 4 8:12 6
6 Знамето на Полска Полска 0: 3 0: 3 1: 3 3: 1 0: 3 5 еден 4 4:13 6
25 септември : СССР - Чехословачка 3: 1 (15:13, 11:15, 15: 1, 15: 2); Холандија - Полска 3: 1 (14:16, 15:11, 15:11, 15:7); Италија - Германија 3: 2 (15: 7, 12:15, 9:15, 15: 7, 15:12).
26 септември : СССР - Германија 3: 0 (15: 7, 15: 3, 15: 6); Чехословачка - Холандија 3: 1 (15:11, 12:15, 15:10, 15:1); Полска - Италија 3: 1 (7:15, 15:13, 15: 9, 15: 7).
27 септември : Чехословачка - Германија 3: 1 (15:11, 14:16, 15:10, 15:9); Холандија - Италија 3: 1 (15: 4, 15:12, 13:15, 15: 9); СССР - Полска 3: 0 (15: 3, 15: 2, 15: 6).
29 септември : СССР - Италија 3: 0 (15: 9, 15: 4, 15: 1); Чехословачка - Полска 3: 0 (15: 3, 15:13, 15: 5); Холандија - Германија 3: 2 (8:15, 7:15, 15:13, 15: 5, 15:11).
30 септември : Италија 3-0 Чехословачка (15:11, 15:8, 15:4) Германија - Полска 3: 0 (15:13, 15:13, 15: 9); СССР - Холандија 3: 1 (15:10, 15: 4, 13:15, 15: 2).

Група Б

Гент

М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на ГДР ГДР 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15:0 10
2 Знаме на Бугарија (1971-1990) Бугарија 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 еден 12: 3 9
3 Знамето на Франција Франција 0: 3 0: 3 3: 0 3: 2 3: 0 5 3 2 9: 8 осум
4 Знамето на Романија (1965-1989) Романија 0: 3 0: 3 0: 3 3: 1 3: 0 5 2 3 6:10 7
5 Знаме на Унгарија Унгарија 0: 3 0: 3 2: 3 1: 3 3: 0 5 еден 4 6:12 6
6 Знамето на Белгија Белгија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 0:15 5
25 септември : ГДР - Бугарија 3:0 (15:11, 16:14, 15:9); Романија - Белгија 3: 0 (15: 9, 15: 3, 15: 9); Франција - Унгарија 3: 2 (15:12, 15:10, 15:17, 11:15, 15:12).
26 септември : Бугарија 3-0 Романија (15:7, 15:11, 15:7) Унгарија - Белгија 3: 0 (15: 7, 15:13, 15: 3); Источна Германија - Франција 3: 0 (15: 1, 15: 8, 15: 8).
27 септември : Бугарија 3-0 Белгија (15:11, 15:2, 15:7) Франција - Романија 3: 0 (15:12, 15: 6, 15: 8); Источна Германија - Унгарија 3: 0 (15: 8, 15: 6, 15: 6).
29 септември : Бугарија 3-0 Унгарија (15:7, 15:9, 15:13) ГДР - Романија 3: 0 (15: 2, 15: 9, 15:10); Франција - Белгија 3: 0 (15: 2, 15: 6, 15: 6).
30 септември : Бугарија 3-0 Франција (15:9, 15:3, 15:10); Романија - Унгарија 3: 1 (15:10, 15:10, 8:15, 15:5); Источна Германија - Белгија 3: 0 (15: 4, 15: 6, 15: 6).

Плеј оф

Гент / Аудергем

Полуфинале за 1-4 места

2 октомври . Гент

СССР - Бугарија 3: 0 (15: 9, 15: 6, 15:10)
Источна Германија - Чехословачка 3: 0 (15: 9, 15:13, 15: 2)

Полуфинале за 5-8 места

2 октомври . Аудергем

Италија - Франција 3: 0 (15:10, 15:13, 15:6)
Холандија - Романија 3: 2 (15: 5, 10:15, 11:15, 15:13, 15: 9)

Полуфинале за 9-12 места

2 октомври . Аудергем

Унгарија - Полска 3:0 (15:10, 15:6, 15:10)
Германија - Белгија 3: 0 (15: 9, 15: 5, 15: 8)

Натпревар за 11 место

3 октомври . Аудергем

Полска - Белгија 3:0 (15:6, 15:9, 15:11)

Натпревар за 9-то место

3 октомври . Аудергем

Германија - Унгарија 3: 1 (15: 4, 15: 9, 13:15, 15:10)

Натпревар за 7-мо место

3 октомври . Аудергем

Франција - Романија 3: 2 (15:12, 15:17, 15:10, 11:15, 15:12)

Натпревар за 5то место

3 октомври . Аудергем

Холандија - Италија 3:1 (15:5, 15:12, 12:15, 15:13)

Натпревар за 3 место

3 октомври . Гент

Чехословачка - Бугарија 3:0 (15:10, 15:10, 15:12)

Финалето

3 октомври . Гент

Источна Германија - СССР 3: 2 (8:15, 15: 9, 18:20, 15: 9, 15:11)

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Германска Демократска Република ГДР 7. Франција Франција
Икона за сребрен медал.svg Сојуз на Советските социјалистички републики СССР осум. Романија Романија
Икона за бронзен медал.svg Чехословачка Чехословачка 9. Сојузна Република Германија (1949-1990) ФРГ
4. Бугарија Бугарија 10. Унгарија Унгарија
5. Холандија Холандија единаесет. Полска Полска
6. Италија Италија 12. Белгија Белгија

Наградени

Мед 1.png Германска Демократска Република Источна Германија : Аријане Радфан, Мејке Арлт, Моника Бој, Грит Јенсен, Анке Линдеман, Дорте Штудеман, Уте Олденбург, Сузана Ламе, Катрин Лангшвагер, Хајке Јенсен, Штефи Шмит, Кетлин Бонат. Главен тренер е Зигфрид Келер.

Med 2.png Сојуз на Советските социјалистички републики СССР : Елена Волкова , Светлана Safronova , Ирина Parkhomchuk , Валентина Ohienko , Елена Ovchinnikova , Дијана Kachalova , Марина Kumysh , Олга Krivosheeva , Ирина Gorbatyuk , Марина Kiryakova , Ирина Ilchenko , Марина Nikulina . Главен тренер е Владимир Паткин .

Med 3.png Чехословачка Чехословачка : Даниела Кунакова, Ева Досталова, Леон Голдемундов, Владимир Голубов, Станислав Кралова, Татјана Кремпаска, Роман Кумпохов, Симон Манделов, Иван Матеичиков, Павлина Шенолдова, Ева Трикова, Луси Вацславикова. Селектор е Јозеф Столарзик.

Индивидуални награди

МВП : Знамето на Чехословачка Луси Ватславикова
Најдобар напаѓач Знамето на СССР Елена Волкова
Најдобро врзивно средство: Знамето на ГДР Дорте Штудеман

Врски и извори