Европско првенство во одбојка за жени 1989 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1989 година
Европско првенство во одбојка за жени 1989 година
Трошење време Септември 2 - 10
Број на учесници 12
Стадиони 4 ( Сојузна Република Германија (1949-1990) Штутгарт , Синделфинген , Хамбург , Карлсруе )
Официјален сајт cev.eu/Competitio... (инж.)
Финален пласман
Шампион Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Сребрен медал Германска Демократска Република ГДР
Освојувач на бронзени медали Италија Италија
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 42
Играч на турнирот Сојуз на Советските социјалистички републики Валентина Охиенко

16. Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 2 до 10 септември 1989 година во четири градови на Германија со учество на 12 репрезентации. Репрезентацијата на СССР ја освои шампионската титула по 12-ти пат во својата историја.

Тимови кои учествуваат

Германија - земја домаќин;
Источна Германија , СССР , Чехословачка - по резултатите на ЕП 1987 година ;
Бугарија , Југославија , Италија , Романија , Финска , Полска , Турција , Франција - врз основа на квалификациите.

Квалификација

Шампионат систем

12-те финалисти на ЕП беа поделени во две групи во прелиминарната фаза. Двете најдобри екипи од секоја група учествуваа во плеј-офот за 1-4 места. Конечните 5-8 и 9-12 места во плеј-офот ги одиграа и екипите кои ги заземаа 3-4, односно 5-6-ти места во групите.

Прелиминарна фаза

Група А

Хамбург

М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на СССР СССР 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15:0 10
2 Знамето на Романија (1965-1989) Романија 0: 3 3: 2 3: 0 3: 1 3: 0 5 4 еден 12: 6 9
3 Германско знаме ФРГ 0: 3 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 3 2 11: 6 осум
4 Знамето на Југославија (1945-1991) Југославија 0: 3 0: 3 0: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 6: 9 7
5 Знамето на Турција Турција 0: 3 1: 3 0: 3 0: 3 3: 1 5 еден 4 4:13 6
6 Знаме на Финска Финска 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 1: 3 5 0 5 1:15 5
2 септември : СССР - Турција 3: 0 (15: 5, 15: 9, 15: 8); Романија - Југославија 3: 0 (15: 4, 15: 4, 16:14); Германија - Финска 3:0 (15:6, 15:11, 15:8).
3 септември : СССР - Романија 3: 0 (15: 7, 16:14, 16:14); Германија - Југославија 3: 0 (15: 3, 15: 5, 15: 3); Турција - Финска 3: 1 (5:15, 15: 9, 16:14, 15: 8).
4 септември : СССР - Југославија 3:0 (15:12, 17:16, 15:8); Романија - Финска 3: 0 (15: 9, 15:10, 15: 6); Германија - Турција 3: 0 (15: 7, 15:10, 15: 8).
6 септември : СССР - Финска 3: 0 (15: 3, 15: 1, 15: 7); Романија - Германија 3: 2 (15:13, 8:15, 15:13, 13:15, 16:14); Југославија - Турција 3:0 (15:5, 16:14, 15:12).
7 септември : Југославија - Финска 3:0 (15:10, 15:7, 15:3); Романија - Турција 3: 1 (15:12, 9:15, 15: 7, 15:12); СССР - Германија 3: 0 (15: 9, 15: 7, 15: 4).

Група Б

Карлсруе

М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на ГДР ГДР 3: 0 3: 2 3: 0 3: 0 3: 1 5 5 0 15: 3 10
2 Знамето на Италија Италија 0: 3 3: 0 1: 3 3: 0 3: 1 5 3 2 10: 7 осум
3 Знамето на Чехословачка Чехословачка 2: 3 0: 3 3: 1 3: 1 3: 1 5 3 2 11: 9 осум
4 Знаме на Бугарија (1971-1990) Бугарија 0: 3 3: 1 1: 3 3: 1 3: 1 5 3 2 10: 9 осум
5 Знамето на Полска Полска 0: 3 0: 3 1: 3 1: 3 3: 1 5 еден 4 5:13 6
6 Знамето на Франција Франција 1: 3 1: 3 1: 3 1: 3 1: 3 5 0 5 5:15 5
2 септември : Бугарија - Франција 3: 1 (15: 5, 15:10, 13:15, 15: 2); Италија - Чехословачка 3: 0 (15: 9, 15:11, 15:13); Источна Германија - Полска 3: 0 (15: 6, 15: 7, 15: 9).
3 септември : Италија - Франција 3: 1 (15:10, 14:16, 15: 2, 15: 8); Чехословачка - Полска 3: 1 (15:12, 15:12, 12:15, 15:10); Источна Германија - Бугарија 3:0 (15:11, 15:12, 15:9).
4 септември : Италија 3-0 Полска (15:9, 15:5, 15:10); Чехословачка - Бугарија 3: 1 (15: 3, 15: 8, 12:15, 15:10); Источна Германија - Франција 3: 1 (15: 6, 15: 4, 14:16, 15: 3).
6 септември : Бугарија - Полска 3:1 (15:3, 14:16, 15:13, 15:10); Источна Германија - Италија 3: 0 (15:11, 15:13, 15:4); Чехословачка - Франција 3: 1 (15: 9, 13:15, 15: 4, 15:10).
7 септември : Бугарија - Италија 3: 1 (15:12, 16:14, 12:15, 15: 8); Источна Германија - Чехословачка 3: 2 (15: 6, 15: 4, 10:15, 8:15, 15:12); Полска - Франција 3:1 (15:9, 15:11, 11:15, 15:12).

Плеј оф

Штутгарт / Синделфинген

Полуфинале за 1-4 места

9-ти октомври . Штутгарт

СССР - Италија 3: 0 (15:10, 15: 7, 15: 8)
Источна Германија - Романија 3: 0 (17:15, 15: 6, 15: 4)

Полуфинале за 5-8 места

9-ти октомври . Штутгарт

Чехословачка - Југославија 3:1 (15:4, 15:12, 16:17, 15:9)
Германија - Бугарија 3: 1 (12:15, 15: 9, 16:14, 15: 6)

Полуфинале за 9-12 места

9-ти октомври . Синделфинген

Франција - Турција 3: 1 (15: 3, 15: 8, 14:16, 15:11)
Полска - Финска 3: 0 (15: 7, 15: 2, 15: 3)

Натпревар за 11 место

10 октомври . Синделфинген

Турција - Финска 3: 1 (15: 6, 15: 8, 12:15, 16:14)

Натпревар за 9-то место

10 октомври . Синделфинген

Полска - Франција 3: 2 (15:12, 12:15, 17:15, 7:15, 15:13)

Натпревар за 7-мо место

10 октомври . Штутгарт

Бугарија - Југославија 3:0 (15:11, 15:9, 15:3)

Натпревар за 5то место

10 октомври . Штутгарт

Чехословачка - Германија 3: 0 (15: 4, 16:14, 15: 7)

Натпревар за 3 место

10 октомври . Штутгарт

Италија - Романија 3: 0 (15: 5, 15: 6, 15: 3)

Финалето

10 октомври . Штутгарт

СССР - ГДР 3: 1 (8:15, 16:14, 15:13, 15:13)

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Сојуз на Советските социјалистички републики СССР 7. Бугарија Бугарија
Икона за сребрен медал.svg Германска Демократска Република ГДР осум. Југославија Југославија
Икона за бронзен медал.svg Италија Италија 9. Полска Полска
4. Романија Романија 10. Франција Франција
5. Чехословачка Чехословачка единаесет. Турција Турција
6. Сојузна Република Германија (1949-1990) ФРГ 12. Финска Финска

Наградени

Мед 1.png Сојуз на Советските социјалистички републики СССР : Ирина Parkhomchuk , Валентина Ohienko , Елена Ovchinnikova , Татјана Сидоренко , Ирина Ilchenko (Смирнова) , Светлана Korytova , Ирина Shcherbakova , Елена Batukhtina , Марина Vyalitsyna , Inna Dashuk , Галина Лебедева , Олга Tolmacheva . Селектор е Николај Карпол .

Med 2.png Германска Демократска Република Источна Германија : Сузана Ламе, Аријане Радфан, Михаела Пич, Грит Науман, Уте Штепин, Дорте Техел, Кристина Шулц, Инес Пијанка, Брит Видеман, Анет Хејман, Катја Вајман, Дорте Кругер. Главен тренер - Екехард Бонке.

Med 3.png Италија Италија : Мануела Бенели, Лилијана Бернарди, Сабрина Бертини, Алесандра Замбели, Елга Киострини, Фабијана Меле, Сабина Турини, Синзија Фламињи, Барбара Фонтанези, М. Мирабиси, Фани Подиоли, Патриша Прати. Главен тренер е Серхио Гера.

Индивидуални награди

МВП : Знамето на СССР Валентина Охиенко
Најдобар напаѓач Знамето на СССР Ирина Илченко
Најдобар блокатор: Знамето на ГДР Грит Науман
Најдобра сервирање: Знамето на Романија (1965-1989) Габриела Думитреску
Најдобро примени: Знамето на ГДР Сузана Ламе
Најдобрите во одбраната: Знамето на Италија Лилијана Бернарди
Најдобро врзивно средство: Знамето на Италија Мануела Бенели

Врски и извори