Европско првенство во одбојка за жени 1991 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1991 година
Европско првенство во одбојка за жени 1991 година
Трошење време 28 септември - 6 октомври
Број на учесници 12
Стадиони 3 ( Италија Рим , Равена , Бари )
Официјална страница cev.eu/Competitio ... (анг.)
Конечно поставување
Шампион Сојуз на советските социјалистички републики СССР
Сребрен медалист Холандија Холандија
Бронзен медалист Германија Германија
Статистика на турнирот
Одиграни натпревари 38
Играч на турнирот Сојуз на советските социјалистички републики Ирина Илченко

17 -то Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 28 септември до 6 октомври 1991 година во три градови во Италија со учество на 12 репрезентации. Репрезентацијата на СССР ја освои титулата шампион по 13 -ти пат во својата историја и вторпат по ред. Репрезентацијата на СССР не загуби ниту еден натпревар, никогаш не дозволувајќи им на ривалите да постигнат повеќе од 13 поени по натпревар.

Тимови кои учествуваат

Италија - земја домаќин;
СССР , Германија [1] , Романија - по резултатите од Европското првенство во 1989 година ;
Чехословачка , Бугарија , Грција , Полска , Албанија , Холандија , Југославија , Франција - врз основа на квалификациите.

Квалификација

Првенствен систем

12 -те финалисти на Европското првенство беа поделени во две групи во прелиминарната фаза. Двете најдобри екипи од секоја група учествуваа во плејофот за 1-4 места. Конечните 5-8-ти места ги одиграа и во плејофот екипите кои ги зазедоа 3-4-те места во групите.

Прелиминарна фаза

Група А

Равена

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знаме на СССР СССР 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 0 десет
2 Знаме на Италија Италија 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 12: 3 девет
3 Знаме на бугарија Бугарија 0: 3 0: 3 3: 1 3: 1 3: 1 5 3 2 9: 9 осум
4 Знаме на Грција Грција 0: 3 0: 3 1: 3 3: 2 3: 1 5 2 3 7:12 7
5 Знаме на Франција Франција 0: 3 0: 3 1: 3 2: 3 3: 0 5 1 4 6:12 6
6 Знаме на Албанија (1946-1992) Албанија 0: 3 0: 3 1: 3 1: 3 0: 3 5 0 5 2:15 5
28 септември : Грција - Франција 3: 2 (15: 9, 8:15, 10:15, 15: 5, 15:13); СССР - Бугарија 3: 0 (15: 7, 15: 2, 15:11); Италија - Албанија 3: 0 (15: 3, 15:12, 15: 1).
29 септември : СССР - Франција 3: 0 (15: 6, 15:11, 15:13); Италија - Бугарија 3: 0 (15: 7, 15: 9, 15: 9); Грција - Албанија 3: 1 (15: 7, 6:15, 15: 8, 16:14).
30 септември : Бугарија - Франција 3: 1 (12:15, 16:14, 15: 9, 15: 9); СССР - Албанија 3: 0 (15: 2, 15: 7, 15: 6); Италија - Грција 3: 0 (15: 1, 15: 6, 15: 7).
1 октомври : Италија 3-0 Франција (15: 6, 15: 6, 15:12) СССР - Грција 3: 0 (15: 7, 15: 2, 15: 3); Бугарија - Албанија 3: 1 (15: 7, 6:15, 15:11, 15: 3).
2 октомври : Бугарија - Грција 3: 1 (13:15, 15: 5, 15: 7, 15: 3); Франција - Албанија 3: 0 (15: 4, 15: 1, 15: 9); СССР - Италија 3: 0 (15: 6, 15: 6, 15: 9).

Група Б

Бари

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знаме на Холандија Холандија 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 14: 3 девет
2 Знаме на Германија Германија 3: 2 3: 1 1: 3 3: 0 3: 0 5 4 1 13: 6 девет
3 Знаме на Романија Романија 0: 3 1: 3 3: 1 3: 1 3: 0 5 3 2 10: 8 осум
4 Знаме на Чехословачка Чехословачка 0: 3 3: 1 1: 3 3: 2 3: 0 5 3 2 10: 9 осум
5 Знаме на Полска Полска 0: 3 0: 3 1: 3 2: 3 3: 2 5 1 4 6:14 6
6 Знаме на Југославија (1945-1991) Југославија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 5 0 5 2:15 5
28 септември : Полска - Југославија 3: 2 (13:15, 11:15, 15: 4, 15: 7, 15: 5); Холандија - Чехословачка 3: 0 (17:15, 17:15, 15:13); Германија - Романија 3: 1 (15: 4, 15: 6, 12:15, 15:12).
29 септември : Холандија 3-0 Полска (15: 7, 15: 8, 15: 4) Чехословачка - Германија 3: 1 (15:11, 3:15, 15:10, 15: 3); Романија - Југославија 3: 0 (15: 9, 15: 7, 15: 2).
30 септември : Чехословачка - Полска 3: 2 (15: 8, 3:15, 15: 9, 9:15, 15: 6); Холандија - Романија 3: 0 (15:10, 15: 7, 15:11); Германија - Југославија 3: 0 (15: 6, 15: 2, 15: 1).
1 октомври : Романија - Чехословачка 3: 1 (15:11, 15:10, 6:15, 15: 2); Холандија - Југославија 3: 0 (15: 4, 15: 4, 15: 1); Германија - Полска 3: 0 (15:12, 15: 8, 15:10).
2 октомври : Германија - Холандија 3: 2 (12:15, 16:14, 15: 4, 14:16, 15:13); Романија - Полска 3: 1 (15:13, 16:17, 15: 4, 15:11); Чехословачка - Југославија 3: 0 (15: 3, 15: 6, 15: 2).

Плеј оф

Рим

Полуфинале за 1-4 места

5 октомври

Холандија - Италија 3: 1 (12:15, 15: 6, 15: 7, 16:14)
СССР - Германија 3: 0 (15: 6, 15: 3, 15:11)

Полуфинале за 5-8 места

5 октомври

Романија - Грција 3: 1 (15: 9, 15: 8, 5:15, 15:10)
Чехословачка - Бугарија 3: 1 (15: 5, 15: 7, 14:16, 15:12)

Меч за 7 место

6 октомври

Бугарија - Грција 3: 2 (15:12, 15:11, 12:15, 11:15, 15:13)

Меч за 5 место

6 октомври

Чехословачка - Романија 3: 1 (15:10, 5:15, 16:14, 15:10)

Меч за 3 место

6 октомври

Германија - Италија 3: 1 (9:15, 15: 8, 15: 7, 15:10)

Финалето

6 октомври

СССР - Холандија 3: 0 (15: 4, 15: 2, 15: 3)

Резултати

Позиција на тимови

Икона за златен медал.svg Сојуз на советските социјалистички републики СССР 7 Бугарија Бугарија
Сребрен медал icon.svg Холандија Холандија осум. Грција Грција
Икона за бронзен медал.svg Германија Германија 9-10. Франција Франција
4 Италија Италија 9-10. Полска Полска
5 Чехословачка Чехословачка 11-12. Албанија Албанија
6 Романија Романија 11-12. Југославија Југославија

Добитниците на наградата

Мед 1.png Сојуз на советските социјалистички републики СССР : Валентина Огиенко , Елена Чебукина , Татјана Сидоренко , Ирина Илченко , Марина Панкова , Светлана Коритова , Елена Батухтина , Наталија Морозова , Ина Дашук , Галина Лебедева , Светлана Василевскаја , Инеса Емелијанова . Главен тренер е Николај Карпол .

Мед 2.png Холандија Холандија : Синта Бурма, Ерна Бринкман, Хелен Крилард, Марјолин де Јонг, Кирстен Глајс, Афке Хамент, Фемке Хоекстра, Вера Кунен, Ирена Маховчак, Маделон Морис, Ингрид Пирсма, Хенриет Версинг. Главен тренер е Питер Марфи.

Мед 2.png Германија Германија : Мајк Арлт, Силке Јагер, Сузана Ламе, Михаела Лакнер, Уте Степин, Инес Пјанка, Аријан Радфан, Констанц Радфан, Ренате Рик, Кристина Шулц, Карин Стејарт, Британ Видеман. Главен тренер е Зигфрид Колер.

Индивидуални награди

МВП : Знаме на СССР Ирина Илченко
Најдобар Напред Знаме на Холандија Хенриет Версинг
Најдобар спојувач: Знаме на СССР Марина Панкова

Забелешки (уреди)

  1. National Германската репрезентација го зазеде местото на репрезентацијата на ГДР меѓу тимовите учеснички.

Линкови и извори