Европско првенство во одбојка за жени 1997 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 1997 година
Европско првенство во одбојка за жени 1997 година
Трошење време 27 септември - 5 октомври
Број на учесници 12
Стадиони 2 ( чешки Брно , Злин )
Официјален сајт cev.eu/Competitio... (инж.)
Финален пласман
Шампион Русија Русија
Сребрен медал Хрватска Хрватска
Освојувач на бронзени медали чешки чешки
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 38
Играч на турнирот Хрватска Барбара Јелич

20. Европско првенство во одбојка кај жени се одржа од 27 септември до 5 октомври 1997 година во два града на Чешка со учество на 12 репрезентации. Шампионската титула по втор пат во својата историја ја освои репрезентацијата на Русија .

Тимови кои учествуваат

Чешка - земја домаќин;
Холандија , Хрватска , Русија , Германија - според резултатите на ЕП 1995 година ;
Бугарија , Италија , Украина , Белорусија , Полска , Романија , Латвија - врз основа на квалификациите.

Квалификација

Шампионат систем

12-те финалисти на ЕП беа поделени во две групи во прелиминарната фаза. Двете најдобри екипи од секоја група учествуваа во плеј-офот за 1-4 места. Конечните 5-8-ми места ги одиграа и во плеј-офот екипите кои ги заземаа 3-4-те места во групите.

Прелиминарна фаза

Група А

Злин

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Руско знаме Русија 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 3: 1 5 5 0 15: 2 десет
2 Знамето на Бугарија Бугарија 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 2: 3 5 3 2 11: 6 осум
3 Знамето на Полска Полска 1: 3 0: 3 3: 0 3: 1 3: 0 5 3 2 10: 7 осум
4 Знамето на Латвија Латвија 0: 3 0: 3 0: 3 3: 2 3: 0 5 2 3 6:11 7
5 Знамето на Холандија Холандија 0: 3 0: 3 1: 3 2: 3 3: 0 5 1 4 6:12 6
6 Знамето на Белорусија (1995-2012) Белорусија 1: 3 3: 2 0: 3 0: 3 0: 3 5 1 4 4:14 6
27 септември : Бугарија 3-0 Холандија (15:5, 15:9, 15:10) Полска - Летонија 3: 0 (15: 7, 15: 9, 15:10); Русија - Белорусија 3:1 (15:11, 15:3, 9:15, 15:4).
28 септември : Бугарија 3-0 Полска (15:7, 15:8, 15:5) Летонија - Белорусија 3: 0 (15:12, 16:14, 15:10); Русија - Холандија 3:0 (15:11, 15:5, 15:5).
29 септември : Белорусија - Бугарија 3:2 (15:13, 3:15, 15:13, 9:15, 15:9); Русија - Летонија 3: 0 (15: 2, 15: 5, 15: 8); Полска - Холандија 3:1 (15:10, 4:15, 15:13, 15:4).
1 октомври : Русија - Бугарија 3:0 (15:3, 15:10, 15:12); Полска - Белорусија 3: 0 (15: 5, 15: 7, 15:12); Летонија - Холандија 3: 2 (12:15, 13:15, 15: 7, 15:10, 15:13).
2 октомври : Русија - Полска 3:1 (15:6, 15:13, 3:15, 15:7); Холандија - Белорусија 3: 0 (15: 4, 15:12, 15:10); Бугарија - Летонија 3: 0 (15: 2, 15: 9, 15: 6).

Група Б

Брно

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знамето на Хрватска Хрватска 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 1 десет
2 Знамето на Чешката Република чешки 0: 3 3: 0 1: 3 3: 0 3: 0 5 3 2 10: 6 осум
3 Знамето на Италија Италија 1: 3 0: 3 3: 0 3: 1 3: 0 5 3 2 10: 7 осум
4 Украинско знаме Украина 0: 3 3: 1 0: 3 0: 3 3: 0 5 2 3 6:10 7
5 Знамето на Германија Германија 0: 3 0: 3 1: 3 3: 0 0: 3 5 1 4 4:12 6
6 Знамето на Романија Романија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 3: 0 5 1 4 3:12 6
27 септември : Италија - Украина 3: 0 (15:12, 15: 9, 15:11); Чешка - Романија 3: 0 (15:11, 15: 7, 15: 8); Хрватска - Германија 3: 0 (15: 7, 15: 2, 15: 9).
28 септември : Украина - Романија 3: 0 (15:11, 15:10, 15:13); Хрватска - Чешка 3: 0 (15: 4, 15: 9, 15: 8); Италија - Германија 3: 1 (15:10, 14:16, 16:14, 15:10).
29 септември : Хрватска 3-0 Романија (15:7, 15:6, 15:13) Чешка - Италија 3: 0 (15: 9, 15: 5, 15: 7); Германија - Украина 3: 0 (15: 7, 15: 9, 15:13).
1 октомври : Италија 3-0 Романија (15:5, 15:10, 15:4) Чешка - Германија 3: 0 (15:10, 15:12, 15: 3); Хрватска - Украина 3: 0 (15: 7, 15:11, 15: 6).
2 октомври : Романија 3-0 Германија (17:15, 16:14, 15:7) Хрватска - Италија 3: 1 (16:14, 14:16, 15:13, 15:7); Украина - Чешка 3: 1 (11:15, 16:14, 15:11, 15:12).

Плеј оф

Брно

Полуфинале за 1-4 места

4-ти октомври

Русија - Чешка 3: 0 (15: 4, 15: 2, 15: 1)
Хрватска - Бугарија 3:1 (15:2, 10:15, 15:12, 15:12)

Полуфинале за 5-8 места

4-ти октомври

Полска - Украина 3:0 (15:8, 15:10, 15:13)
Италија - Летонија 3: 0 (15: 9, 15: 4, 15:12)

Натпревар за 7-мо место

5 октомври

Украина - Летонија 3: 1 (13:15, 15: 5, 15: 9, 15: 7)

Натпревар за 5то место

5 октомври

Италија - Полска 3: 0 (15:13, 15: 9, 15:10)

Натпревар за 3 место

5 октомври

Чешка - Бугарија 3:0 (15:13, 15:10, 15:7)

Финалето

5 октомври 1997 година
Русија Русија 3: 0
sport-express.ru
Хрватска Хрватска
Татјана Грачева
Елизавета Тишченко (5)
Наталија Морозова (5)
Елена Година (11)
Елена Батухтина (6)
Евгенија Артамонова (5)
Цели Ирина Кирилова (3)
Елена Чебукина (5)
Марија Анзулович (1)
Барбара Јелич (6)
Татјана Сидоренко (1)
Славица Кузманич (4)
Снежана Мииќ
чешки Брно
СЗ „Рондо“
5800 гледачи
Број на забави - 15: 7, 15:12, 15: 9 . Време на натпревар - 1 час 17 минути. Судии: Швајцарија Жан Рек, чешки Карин Захорчова.

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Русија Русија 7. Украина Украина
Икона за сребрен медал.svg Хрватска Хрватска осум. Латвија Латвија
Икона за бронзен медал.svg чешки чешки 9-10. Холандија Холандија
4. Бугарија Бугарија 9-10. Германија Германија
5. Италија Италија 11-12. Романија Романија
6. Полска Полска 11-12. Белорусија Белорусија

Наградени

Мед 1.png Русија Русија : Евгенија Artamonova , Елена Batukhtina , Татјана Gracheva , Наталија Morozova , Татјана Menshova , Елизавета Tishchenko , Елена Година , Елена Vasilevskaya , Анастасија Belikova , Наталија Safronova , Ирина Tebenikhina , Олга Chukanova . Селектор е Николај Карпол .

Med 2.png Хрватска Хрватска : Ирина Кирилова , Елена Чебукина , Татјана Сидоренко , Барбара Јелич, Славица Кузманич, Ванеса Срсен, Мирјана Рибичиќ, Снежана Мииќ, Марија Анзулович, Билјана Глигоровиќ, Соња Перцан, Ана Кастелан. Селектор е Ивица Јелиќ.

Med 3.png чешки Чешка : Јарослава Баерова, Катерина Букова, Јана Дршкова, Светлана Јаначкова, Катерина Енчкова, Зденка Мокова, Марсела Ричелова, Мартина Швобова, Ева Степанчикова, Јана Ваврова, Михаела Вечеркова, Естер Волицерова. Селектор е Павел Ржабек.

Индивидуални награди

МВП : Знамето на Хрватска Барбара Јелич
Најдобар напаѓач Руско знаме Евгенија Артамонова
Најдобар блокатор: Знамето на Чешката Република Михаела Вечеркова
Најдобро врзивно средство: Знамето на Хрватска Ирина Кирилова

Врски и извори