Европско првенство во одбојка за жени 2001 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2001 година

Европско првенство во одбојка за жени 2001 година

Euro-2001-z-logo.jpg
Трошење време Септември 22 - 30
Број на учесници 12
Стадиони 2 ( Бугарија Варна , Софија )
Официјален сајт cev.eu/Competitio... (инж.)
Финален пласман
Шампион Русија Русија
Сребрен медал Италија Италија
Освојувач на бронзени медали Бугарија Бугарија
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 38
Играч на турнирот Знамето на Бугарија Антонина Жетова

22. Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 22 до 30 септември 2001 година во два града на Бугарија со учество на 12 репрезентации. Рускиот тим ја освои шампионската титула по 4-ти пат во својата историја и 3-ти пат во низа.

Тимови кои учествуваат

Бугарија е земја домаќин;
Русија , Хрватска , Италија - според резултатите на ЕП 1999 година ;
Франција , Романија , Германија , Холандија , Полска , Чешка , Украина , Грција - врз основа на квалификации.

Квалификација

Шампионат систем

12-те финалисти на Европското првенство во првата фаза беа поделени во две групи. Двете најдобри екипи од секоја група учествуваа во плеј-офот за 1-4 места. Конечните 5-8-ми места ги одиграа и во плеј-офот екипите кои ги заземаа 3-4-те места во групите.

Групна фаза

Група А

Варна

М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на Русија Русија 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15:0 10
2 Знамето на Бугарија Бугарија 0: 3 3: 1 3: 2 3: 0 3: 1 5 4 еден 12: 7 9
3 Знамето на Романија Романија 0: 3 1: 3 3: 0 3: 1 3: 0 5 3 2 10: 7 осум
4 Знамето на Франција Франција 0: 3 2: 3 0: 3 3: 1 3: 2 5 2 3 8:12 7
5 Знамето на Чешката Република чешки 0: 3 0: 3 1: 3 1: 3 3: 1 5 еден 4 5:13 6
6 Знамето на Грција Грција 0: 3 1: 3 0: 3 2: 3 1: 3 5 0 5 4:15 5
22 септември : Русија - Франција 3: 0 (25:23, 25:22, 25:16); Романија - Чешка 3: 1 (25:21, 24:26, 25:21, 25:22); Бугарија - Грција 3: 1 (21:25, 25:15, 25:22, 25:16).
23 септември : Франција 3-1 Чешка (25:19, 25:19, 24:26, 25:19); Русија - Грција 3: 0 (25:13, 25:20, 25:19); Бугарија - Романија 3: 1 (25:20, 16:25, 25:20, 25:17).
24 септември : Русија 3-0 Чешка (25:12, 25:15, 25:13); Романија - Грција 3: 0 (26:24, 25:15, 29:27); Бугарија - Франција 3: 2 (25:16, 19:25, 20:25, 25:20, 15:13).
26 септември : Русија 3-0 Романија (25:17, 25:13, 25:10); Франција - Грција 3: 2 (16:25, 25:23, 24:26, 25:20, 15:11); Бугарија - Чешка 3: 0 (25:19, 25:21, 25:23).
27 септември : Романија 3-0 Франција (25:21, 25:15, 25:12) Чешка - Грција 3: 1 (25:18, 23:25, 25:20, 25:13); Русија - Бугарија 3: 0 (25:22, 25:16, 25:12).

Група Б

Софија

М Тим еден 2 3 4 5 6 И В П C / P О
еден Знамето на Италија Италија 3: 0 3: 2 3: 1 3: 1 3: 0 5 5 0 15: 4 10
2 Украинско знаме Украина 0: 3 2: 3 3: 2 3: 0 3: 1 5 3 2 11: 9 осум
3 Знамето на Холандија Холандија 2: 3 3: 2 3: 0 1: 3 1: 3 5 2 3 10:11 7
4 Знамето на Полска Полска 1: 3 2: 3 0: 3 3: 0 3: 1 5 2 3 9:10 7
5 Знамето на Хрватска Хрватска 1: 3 0: 3 3: 1 0: 3 3: 2 5 2 3 7:12 7
6 Германско знаме Германија 0: 3 1: 3 3: 1 1: 3 2: 3 5 еден 4 7:13 6
22 септември : Германија 3-1 Холандија (24:26, 25:22, 25:15, 25:18) Италија - Полска 3: 1 (25:17, 25:15, 20:25, 25:21); Украина - Хрватска 3:0 (27:25, 25:16, 25:16).
23 септември : Полска - Германија 3:1 (19:25, 25:19, 26:24, 25:16); Италија - Украина 3: 0 (27:25, 25:21, 25:15); Хрватска - Холандија 3:1 (29:27, 22:25, 25:20, 25:18).
24 септември : Украина - Полска 3: 2 (25:14, 19:25, 23:25, 25:16, 15:11); Италија - Холандија 3: 2 (20:25, 17:25, 26:24, 25:16, 15:11); Хрватска - Германија 3: 2 (28:30, 25:20, 25:11, 20:25, 15:12).
26 септември : Холандија - Украина 3: 2 (20:25, 25:20, 31:29, 22:25, 16:14); Италија - Германија 3: 0 (25:19, 25619, 25:17); Полска - Хрватска 3:0 (25:15, 30:28, 25:18).
27 септември : Украина - Германија 3: 1 (25:23, 22:25, 25:19, 25:21); Италија - Хрватска 3: 1 (25:22, 20:25, 25:17, 25:14); Холандија - Полска 3:0 (25:18, 26:24, 25:19).

Плеј оф

Варна

Полуфинале за 1-4 места

29 септември

Русија - Украина 3: 0 (25:18, 25:19, 25:17)
Италија - Бугарија 3: 0 (25:18, 25:12, 25:21)

Полуфинале за 5-8 места

29 септември

Полска - Романија 3:0 (25:20, 25:22, 25:21)
Холандија - Франција 3: 2 (24:26, 25:23, 27:25, 21:25, 15:11)

Натпревар за 7-мо место

30 септември

Романија - Франција 3: 1 (25:18, 22:25, 25:19, 25:23)

Натпревар за 5то место

30 септември

Холандија - Полска 3: 2 (25:22, 22:25, 25:19, 21:25, 15:9)

Натпревар за 3 место

30 септември

Бугарија - Украина 3:1 (25:23, 22:25, 25:21, 25:21)

Финалето

30 септември 2001 година
Русија Русија 3: 2 Италија Италија
Елена Василевскаја (1)
Елена Година (16)
Наталија Морозова (5)
Љубов Шашкова (22)
Елизавета Тишченко (17)
Евгенија Артамонова (13)
Елена Тјурина (либеро)
Татјана Грачева
Олга Поташова
Елена Плотникова
Инеса Саргсјан
Цели Елиза Тогут (24)
Мануела Леџери (18)
Дарина Мифкова (14)
Силвија Кроато (12)
Елеонор Ло Бјанко
...........
Бугарија Варна
Палата на културата и спортот
2750 гледачи
Број на забави - 21:25, 25:23, 25:23, 18:25, 15: 6 . Време на натпревар - 1 час 45 минути. Судии: Бугарија Стојан Стојанов, Франција Филип Вереке.

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Русија Русија 7. Романија Романија
Икона за сребрен медал.svg Италија Италија осум. Франција Франција
Икона за бронзен медал.svg Бугарија Бугарија 9-10. Хрватска Хрватска
4. Украина Украина 9-10. чешки чешки
5. Холандија Холандија 11-12. Германија Германија
6. Полска Полска 11-12. Грција Грција

Наградени

Мед 1.png Русија Русија : Олга Поташова , Наталија Морозова , Елена Тјурина , Љубов Шашкова , Елена Година , Евгенија Артамонова , Елизавета Тишченко , Елена Василевскаја , Екатерина Гамова , Татјана Грачева , Инеса Саркисјан , Елена Плотник . Селектор е Николај Карпол .

Med 2.png Италија Италија : Вања Бекарија, Маурициа Качатори, Паола Кардуло , Силвија Кроато, Мануела Леџери , Елеонора Ло Бјанко , Ана Вања Мело , Дарина Мифкова , Паола Паги , Франческа Пичинини , Симона Риниери , Елиза Тогут . Главен тренер е Марко Бонита .

Med 3.png Бугарија Бугарија : Елена Арсова, Анета Германова, Илијана Гочева, Радостина Градева, Марина Георгиева, Ана Миланова, Нели Маринова, Илијана Петкова, Емилија Серафимова, Вања Соколова, Десислава Величкова, Антонина Жетова. Селектор е Емил Тренев.

Индивидуални награди

МВП : Знамето на Бугарија Антонина Жетова
Најдобар напаѓач Знамето на Русија Елизавета Тишченко
Најдобар блокатор: Знамето на Италија Мануела Леџери
Најдобра сервирање: Знамето на Русија Љубов Шашкова
Најдобрите во одбраната: Знамето на Холандија Ерна Бринкман
Најдобро врзивно средство: Украинско знаме Ирина Жукова
Најдобро примени: Знамето на Русија Љубов Шашкова
Најпродуктивни: Знамето на Бугарија Антонина Жетова

Врски и извори