Европско првенство во одбојка за жени 2003 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2003 година
Женски Евроволеј 2003 Logo.jpg
Детали за првенството
Локација Турција
Градови Анкара , Анталија
Термини за квалификациски турнир 2 јуни 2002 година - 8 јуни 2003 година
Тајмингот на завршниот турнир 20 - 28 септември
Број на учесници 16 (поделба „А“)
во завршна фаза 12
Топ места
Чемпион Шампион Полска Полска (прв пат)
Серебряный призёр Второ место Турција Турција
Бронзовый призёр Трето место Германија Германија
Статистика на првенството
Присуство 81.130 (2.135 по натпревар)
Одиграни натпревари 38
Најдобриот играч Полска Малгоржата Глинка

Завршниот турнир на XXIII Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 20 до 28 септември 2003 година во Анкара и Анталија ( Турција ).

Репрезентацијата на Полска за прв пат во историјата стана европски првак. Во финалниот натпревар кој се одржа во салата Ататурк во Анкара , избраниците на Анджеј Немчик со голем резултат ги победија домаќините на натпреварувањето , поддржани од 6 илјади навивачи [1] . За МВП и најпродуктивна играчка (144 поени) беше Малгоржата Глинка , која подоцна беше прогласена за најдобра одбојкарка за 2003 година од Европската одбојкарска конфедерација .

Спротивно на прогнозите, светскиот првак Италијанскиот тим и победникот на претходното Европско првенство, селекцијата на Русија се сретна не во главното финале, туку во натпреварот за 5. место. Руската репрезентација која настрада од труење со храна [2] , за прв пат во историјата на европските првенства остана без медали.

Квалификациски игри

Без селекција, учесници на завршниот турнир на ЕП станаа следните репрезентации:

Останатите учесници на првенството беа одредени со резултатите од квалификацискиот турнир, кој се одржа од 2 јуни 2002 година до 8 јуни 2003 година . 12 екипи од дивизијата „А“ беа поделени во 3 групи. Според резултатите од двојните круг-робин турнири во групи, 8 екипи (оние кои заземаа места од 1–2 и 2 најдобри меѓу тимовите кои ги зазедоа третото место во нивните групи) станаа финалисти на ЕУРО-2003.

Резултати од квалификацискиот турнир
Место Група 1 Група 2 Група 3
1 Украина Украина Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора Полска Полска
2 Романија Романија Холандија Холандија Германија Германија
3 чешки чешки Грција Грција Словачка Словачка
4 Унгарија Унгарија Франција Франција Хрватска Хрватска

Ждрепката за завршната фаза на Европското првенство се одржа на 24 јуни 2003 година во Анкара .

Завршен турнир

Арените

Групна фаза

Група А ( Анкара )

1 2 3 4 5 6 И В НС C / P Чаши
1. Германија Германија 3: 2 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 2 десет
2. Турција Турција 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 14: 3 девет
3. Русија Русија 0: 3 0: 3 3: 0 3: 1 3: 0 5 3 2 9: 7 осум
4. Романија Романија 0: 3 0: 3 0: 3 3: 1 3: 2 5 2 3 6:12 7
5. Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 0: 3 0: 3 1: 3 1: 3 3: 0 5 1 4 5:12 6
6. Словачка Словачка 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 0: 3 5 0 5 2:15 5

20 септември

Германија Германија 3: 0 Словачка Словачка 25:14, 25:15, 25:16
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 1: 3 Русија Русија 13:25, 25:18, 17:25, 18:25
Романија Романија 0: 3 Турција Турција 22:25, 20:25, 17:25

21 септември

Словачка Словачка 0: 3 Русија Русија 25:27, 17:25, 19:25
Германија Германија 3: 0 Романија Романија 25:22, 25:22, 25:22
Турција Турција 3: 0 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 25:23, 25:20, 25:20

22 септември

Романија Романија 3: 2 Словачка Словачка 25:14, 25:10, 22:25, 28:30, 15: 8
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 0: 3 Германија Германија 15:25, 22:25, 22:25
Русија Русија 0: 3 Турција Турција 21:25, 22:25, 24:26

24 септември

Романија Романија 3: 1 Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 25:11, 25:21, 23:25, 25:22
Германија Германија 3: 0 Русија Русија 25:22, 27:25, 25:19
Словачка Словачка 0: 3 Турција Турција 20:25, 20:25, 14:25

25 септември

Русија Русија 3: 0 Романија Романија 25:16, 25:17, 25:22
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 3: 0 Словачка Словачка 28:26, 25:12, 27:25
Турција Турција 2: 3 Германија Германија 16:25, 16:25, 25:22, 25:12, 10:15

Група Б ( Анталија )

1 2 3 4 5 6 И В НС C / P Чаши
1. Холандија Холандија 2: 3 3: 0 3: 1 3: 0 3: 2 5 4 1 14: 6 девет
2. Полска Полска 3: 2 1: 3 3: 2 3: 1 3: 1 5 4 1 13: 9 девет
3. Италија Италија 0: 3 3: 1 2: 3 3: 0 3: 0 5 3 2 11: 7 осум
4. Бугарија Бугарија 1: 3 2: 3 3: 2 1: 3 3: 0 5 2 3 10:11 7
5. Украина Украина 0: 3 1: 3 0: 3 3: 1 3: 2 5 2 3 7:12 7
6. чешки чешки 2: 3 1: 3 0: 3 0: 3 2: 3 5 0 5 5:15 5

20 септември

Полска Полска 3: 2 Холандија Холандија 25:22, 25:19, 32:34, 23:25, 15: 5
Украина Украина 3: 1 Бугарија Бугарија 25:23, 25:19, 23:25, 25:19
Италија Италија 3: 0 чешки чешки 25:18, 25:16, 25:22

21 септември

Украина Украина 1: 3 Полска Полска 19:25, 25:23, 19:25, 23:25
Бугарија Бугарија 3: 0 чешки чешки 25:13, 25:17, 25:16
Холандија Холандија 3: 0 Италија Италија 25:20, 25:19, 25:18

22 септември

Полска Полска 3: 2 Бугарија Бугарија 25:17, 25:22, 22:25, 20:25, 15:12
чешки чешки 2: 3 Холандија Холандија 14:25, 25:18, 17:25, 25:20, 10:15
Италија Италија 3: 0 Украина Украина 25:23, 25:22, 25:14

24 септември

Бугарија Бугарија 1: 3 Холандија Холандија 25:22, 23:25, 18:25, 24:26
Украина Украина 3: 2 чешки чешки 25:21, 25:14, 22:25, 22:25, 15: 7
Полска Полска 1: 3 Италија Италија 25:20, 22:25, 20:25, 22:25

25 септември

Холандија Холандија 3: 0 Украина Украина 25:15, 25:18, 25:20
Италија Италија 2: 3 Бугарија Бугарија 19:25, 25:20, 21:25, 25:15, 17:19
чешки чешки 1: 3 Полска Полска 19:25, 25:23, 22:25, 16:25

Натпревари за класификација ( Анкара )

Полуфинале за 5-8 места

27 септември

Русија Русија 3: 2 Бугарија Бугарија 25:21, 28:30, 25:15, 26:28, 15:11
Италија Италија 3: 1 Романија Романија 21:25, 25:15, 28:26, 25:21

Натпревар за 7-мо место

28 септември

Бугарија Бугарија 3: 1 Романија Романија 25:21, 20:25, 25:20, 25:22

Натпревар за 5то место

28 септември

Русија Русија 3: 0 Италија Италија 25:16, 25:14, 25:20

Плеј оф ( Анкара )

Полуфинале Финалето
Полска Полска 3
Германија Германија 2
Полска Полска 3
Турција Турција 0
Трето место
Турција Турција 3 Германија Германија 3
Холандија Холандија 0 Холандија Холандија 2


Полуфинале

27 септември

Полска Полска 3: 2 Германија Германија 25:23, 20:25, 22:25, 25:22, 15: 9
Турција Турција 3: 0 Холандија Холандија 25:17, 25:22, 25:22

Натпревар за 3 место

28 септември

Германија Германија 3: 2 Холандија Холандија 25:20, 25:15, 24:26, 23:25, 18:16

Финалето

28 септември
Полска Полска 3: 0 Турција Турција
Агата Мруз (3)
Магдалена слива (7)
Дорота Свеневич (8)
Катаржина Сковронска (8)
Малгоржата Глинка (18)
Малгоржата Немчик (7)
Доминика Лесневич (л)
Марија Ликторас (3)
Ана Подолец (0)
Изабела Белзик (0)
Цели Бахар Мерт (2)
Наталија Каникоглу (5)
Озлем Озчелик (4)
Неслихан Дарнел (9)
Есра Гумус (7)
Ајсун Озбек (4)
Гулден Кајалар (л)
Пелин Челик (0)
Чигдем Расна (0)
Сина Акап (0)
Анкара
Atatürk Spor Salonu
Гледачи: 6000
Судии: Словачка Јураи влажен,
чешки Карин Загорцова
Број на забави - 25:17, 25:14, 25:17 . Време на натпреварот - 56 минути (18 + 17 + 21).
Детали: Полска го изненадува европскиот шампион // Веб-страница на Европската одбојкарска конфедерација

Позиција на тимовите

1. Полска Полска
2. Турција Турција
3. Германија Германија
4. Холандија Холандија
5. Русија Русија
6. Италија Италија
7. Бугарија Бугарија
осум. Романија Романија
девет. Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
Украина Украина
единаесет. Словачка Словачка
чешки чешки

Победници на шампионатот

Мед 1.png Полска Полска : Изабела Beltsik , Малгожата Глинка , Доминика Lesnevich , Марија Liktoras , Јоана Мирек , Агата Mruz , Малгожата Nemchik , Ана Podolec , Александра Przybysh , Дорота Svenevich , Катаржина Skovronska , Магдалена Слива . Тренер - Анджеј Немчик .


Med 2.png Турција Турција : Sinem Akap , Есра Gumush , Неслихан Darnel , Chigdem Rasna , Gulden Kayalar , Mesude Kuyan , Бахар Mert , Aisun Озбек , Озлем Ozchelik , Seda Tokatlyoglu , Наталија Hanikoglu , Пелин Челик . Тренер - Решат Јазиџиогулари .


Med 3.png Германија Германија : Кристина Бенеке , Атика Буага , Анџелина Грун , Корнелија Думлер , Олесија Кулакова , Катја Раџувајт , Џудит Силвестер , Кристијане Фуерст , Тања Харт , Керстин Черлих , Јулија Шлехт , Аника Шулц . Тренер - Ли Ванг Хи .

Квалификации

Репрезентациите на Полска , Турција , Германија и Холандија си гарантираа учество во завршната фаза на ЕП 2005 година .
Полска и Турција, избрани за Светското првенство во 2003 година, на првите 7 екипи во шампионатот квалификувани за Европскиот олимписки квалификацискиот турнир во Баку ( 5 - 10-ви јануари 2004 година ).

Индивидуални награди

МВП и највисок резултат Најдобар
во напад
Најдобар
на блокот
Најдобар
на теренот
Најдобар
врзивно средство
Најдобар
на рецепција
Најдобар
во одбраната
Полска Малгоржата Глинка Русија Елизавета Тишченко Германија Кети Раџувајт Холандија Елс Леферинк Полска Магдалена Слива Романија Николета Толистјану Турција Гулден Кајалар

Белешки (уреди)

  1. Полјаците не беа исплашени од туѓ паркет . Комерсант (30 септември 2003 година). Преземено на 4 ноември 2011 година.
  2. Отравление по-турецки . « Спорт-Экспресс » (24 сентября 2003). Дата обращения: 4 ноября 2011.

Ссылки