Европско првенство во одбојка за жени 2007 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2007 година
Индезит Европско првенство за жени 2007 година
Детали за првенството
Локација Белгија , Луксембург
Градови Шарлроа , Хаселт , Луксембург
Термини за квалификациски турнир 13 мај - 9 септември 2006 година
Тајмингот на завршниот турнир 20-30 септември
Број на учесници 32
во завршна фаза шеснаесет
Топ места
Чемпион Шампион Италија Италија (прв пат)
Серебряный призёр Второ место Србија Србија
Бронзовый призёр Трето место Русија Русија
Четврто место Полска Полска
Статистика на првенството
Присуство 46.940 (1.020 по натпревар)
Одиграни натпревари 46
Најдобар играч Италија Таизмари Агуеро

Завршниот турнир на XXV Европско првенство во одбојка за жени се одржа на одбојкарските терени во Белгија и Луксембург од 20 до 30 септември 2007 година . Репрезентацијата на Италија стана победник.

Квалификациски игри

Земјите учеснички на завршниот турнир

Без селекција, учесници на завршниот турнир на ЕП станаа следните репрезентации:

Останатите учесници на првенството беа одредени со резултатите од квалификацискиот турнир, кој се одржа од 13 мај до 9 септември 2006 година .

Во првата фаза учествуваа два тима. Репрезентацијата на Израел оствари две победи над Норвежаните (3:1, 3:0) и ја продолжи борбата за пласман во завршната фаза на шампионатот.

Во втората фаза од квалификациите 24 селекции беа поделени во 6 групи. Спротивно на традицијата, според која тимот на земјата домаќин на финалната фаза автоматски станува нејзин учесник, репрезентацијата на Луксембург мораше да игра на квалификацискиот турнир. Според резултатите од натпреварот во два круга во групите, нивните победници станаа финалисти на ЕУРО-2007.

Место Група А Група Б Група Ц Група Д Група Е Група Ф
еден Шпанија Шпанија чешки чешки Германија Германија Бугарија Бугарија Србија Србија Хрватска Хрватска
2 Грција Грција Украина Украина Франција Франција Словачка Словачка Словенија Словенија Белорусија Белорусија
3 Шведска Шведска Унгарија Унгарија Латвија Латвија Израел Израел Финска Финска Романија Романија
4 Молдавија Молдавија Австрија Австрија Грузија Грузија Португалија Португалија Луксембург Луксембург Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина

Репрезентациите кои ги освоија вторите места во групите играа плеј-оф за патувања во Белгија и Луксембург. Натпреварите завршија со следниве резултати: Белорусија - Словенија - 3: 0, 3: 2, Словачка - Украина - 3: 1, 3: 2, Франција - Грција - 3: 1, 3:0.

Завршен турнир

16 екипи, поделени во 4 групи, одиграа во едно коло во првата фаза. Во второто коло се пласираа по 3 најдобри екипи од секоја група, каде најсилните повторно беа идентификувани во 2 подгрупи според кружниот систем, но играа само со оние противници со кои претходно не се сретнале во првото коло.

Според резултатите од второто коло, 4-те најсилни репрезентации (1 и 2 места во нивните подгрупи) се пласираа во полуфиналето и се натпреваруваа за медалите на ЕП. Со ждрепка беше одреден составот на полуфиналните двојки.

Прво коло

Група А ( Шарлроа )

Место Репрезентација Чаши В П C / P
еден Италија Италија 6 3 0 9: 1
2 Германија Германија 5 2 еден 6: 4
3 Азербејџан Азербејџан 4 еден 2 3: 6
4 Белорусија Белорусија 3 0 3 2: 9
20 септември Азербејџан Азербејџан Белорусија Белорусија 3: 0 (25:15, 25:23, 25:13)
Германија Германија Италија Италија 0: 3 (22:25, 12:25, 27:29)
21 септември Германија Германија Азербејџан Азербејџан 3: 0 (25:13, 25:22, 25:16)
22 септември Белорусија Белорусија Германија Германија 1: 3 (10:25, 18:25, 27:25, 17:25)
Италија Италија Азербејџан Азербејџан 3: 0 (25:23, 25:14, 25:16)
23 септември Белорусија Белорусија Италија Италија 1: 3 (16:25, 22:25, 25:20, 16:25)

Група Б ( Хејселт )

Место Репрезентација Чаши В П C / P
еден Полска Полска 6 3 0 9: 3
2 чешки чешки 5 2 еден 7: 5
3 Бугарија Бугарија 4 еден 2 7: 8
4 Шпанија Шпанија 3 0 3 2: 9
20 септември Шпанија Шпанија Бугарија Бугарија 2: 3 (28:26, 25:15, 31:33, 14:25, 13:15)
21 септември Бугарија Бугарија чешки чешки 2: 3 (10:25, 25:22, 22:25, 25:23, 18:20)
Полска Полска Шпанија Шпанија 3: 0 (25:21, 25:22, 25:20)
22 септември чешки чешки Полска Полска 1: 3 (17:25, 25:27, 25:18, 22:25)
23 септември чешки чешки Шпанија Шпанија 3: 0 (25:19, 25:23, 25:21)
Бугарија Бугарија Полска Полска 2: 3 (25:20, 25:27, 31:29, 13:25, 13:15)

Група Ц ( Шарлроа )

Место Репрезентација Чаши В П C / P
еден Русија Русија 6 3 0 9: 0
2 Франција Франција 5 2 еден 6: 4
3 Турција Турција 4 еден 2 3: 8
4 Хрватска Хрватска 3 0 3 3: 9
20 септември Русија Русија Хрватска Хрватска 3: 0 (25:23, 25:23, 25:14)
21 септември Хрватска Хрватска Франција Франција 1: 3 (21:25, 26:28, 25:22, 18:25)
Турција Турција Русија Русија 0: 3 (21:25, 26:28, 22:25)
22 септември Франција Франција Турција Турција 3: 0 (25:19, 25:16, 25:23)
23 септември Франција Франција Русија Русија 0: 3 (19:25, 17:25, 20:25)
Хрватска Хрватска Турција Турција 2: 3 (25:22, 25:22, 22:25, 20:25, 6:15)

Група Д ( Хејселт )

Место Репрезентација Чаши В П C / P
еден Холандија Холандија 5 2 еден 8: 4
2 Србија Србија 5 2 еден 8: 7
3 Белгија Белгија 4 еден 2 6: 6
4 Словачка Словачка 4 еден 2 3: 8
20 септември Словачка Словачка Србија Србија 3: 2 (14:25, 25:21, 25:20, 21:25, 15:11)
Холандија Холандија Белгија Белгија 3: 1 (25:19, 18:25, 25:23, 25:12)
21 септември Холандија Холандија Словачка Словачка 3: 0 (25:16, 25:12, 25:16)
22 септември Србија Србија Холандија Холандија 3: 2 (25:18, 17:25, 25:14, 30:32, 15:13)
Белгија Белгија Словачка Словачка 3: 0 (25:14, 25:14, 26:24)
22 септември Србија Србија Белгија Белгија 3: 2 (22:25, 25:20, 27:29, 25:17, 15: 5)

Второ коло

Група Е ( Шарлроа )

Место Репрезентација Чаши В П C / P
еден Италија Италија 10 5 0 15: 1
2 Русија Русија 9 4 еден 12: 3
3 Германија Германија осум 3 2 9: 6
4 Франција Франција 7 2 3 7:11
5 Турција Турција 6 еден 4 3:12
6 Азербејџан Азербејџан 5 0 5 1:15
25 септември Италија Италија Франција Франција 3: 1 (24:26, 25:17, 25:10, 25:19)
Германија Германија Турција Турција 3: 0 (25:21, 25:21, 32:30)
Азербејџан Азербејџан Русија Русија 0: 3 (23:25, 14:25, 17:25)
26 септември Италија Италија Турција Турција 3: 0 (25:23, 25:14, 25:22)
Германија Германија Русија Русија 0: 3 (12:25, 23:25, 23:25)
Азербејџан Азербејџан Франција Франција 1: 3 (14:25, 25:23, 17:25, 21:25)
27 септември Италија Италија Русија Русија 3: 0 (25:15, 25:22, 25:19)
Германија Германија Франција Франција 3: 0 (25:22, 25:13, 25:15)
Азербејџан Азербејџан Турција Турција 0: 3 (18:25, 19:25, 22:25)

Група Ф ( Хејселт )

Место Репрезентација Чаши В П C / P
еден Полска Полска 10 5 0 15: 4
2 Србија Србија 9 4 еден 12: 8
3 Холандија Холандија осум 3 2 12: 7
4 Белгија Белгија 7 2 3 9:11
5 чешки чешки 6 еден 4 5:14
6 Бугарија Бугарија 5 0 5 6:15
25 септември Бугарија Бугарија Холандија Холандија 0: 3 (20:25, 23:25, 19:25)
Полска Полска Србија Србија 3: 0 (25:18, 25:20, 25:14)
чешки чешки Белгија Белгија 1: 3 (16:25, 25:18, 17:25, 21:25)
26 септември Бугарија Бугарија Србија Србија 1: 3 (25:20, 16:25, 19:25, 28:30)
чешки чешки Холандија Холандија 0: 3 (18:25, 17:25, 22:25)
Полска Полска Белгија Белгија 3: 0 (25:18, 25:20, 25:19)
27 септември чешки чешки Србија Србија 0: 3 (18:25, 21:25, 17:25)
Полска Полска Холандија Холандија 3: 1 (25:22, 25:18, 22:25, 25:21)
Бугарија Бугарија Белгија Белгија 1: 3 (16:25, 19:25, 32:30, 22:25)

Плеј-оф рунда ( Луксембург )

полуфинале финалето
29 септември
Италија Италија 3
Русија Русија 0
30 септември
Италија Италија 3
Србија Србија 0
3 место
29 септември 30 септември
Србија Србија 3 Русија Русија 3
Полска Полска 0 Полска Полска еден


Полуфинале

29 септември

Италија Италија 3: 0 Русија Русија 25:21, 25:22, 25:13
Србија Србија 3: 0 Полска Полска 27:25, 25:21, 25:21

Натпревар за 3 место

30 септември

Русија Русија 3: 1 Полска Полска 21:25, 25:23, 25:14, 25:20

Финалето

30 септември 2007 година
Италија Италија 3: 0 Србија Србија
Еленор Ло Бјанко (4)
Серена Ортолани (0)
Џени Бараца (12)
Таизмари Агуеро У20
Антонела Дел Коре (13)
Симон Џоли (4)
Паола Кардуло (л)
Мартина Џиџи (0)
Мануела Секоло (11)
Цели Елена Николиќ (13)
Весна Читакович (8)
Маја Огненович (3)
Ања Спасоевич (13)
Наташа Крсманович (3)
Јована Бракочевиќ (10)
Сузана Чебич (л)
Ивана Исаилович (6)
Јасна Мајсторович (0)
Арена Коке, Луксембург
Гледачи: 4500
Судии: Унгарија Бела Хобор,
Грција Епаминондас Херотодорос
Број на забави - 26:24, 25:18, 25:21 . Освоени поени - 76:63 (напад - 51:44; блок - 8: 7; сервис - 5: 5; грешки на противникот - 12: 7). Време на натпревар - 1 час 10 минути.

Позиција на тимовите

еден. Италија Италија
2. Србија Србија
3. Русија Русија
4. Полска Полска
5. Холандија Холандија
6. Германија Германија
7. Белгија Белгија
осум. Франција Франција
9. чешки чешки
10. Турција Турција
единаесет. Бугарија Бугарија
12. Азербејџан Азербејџан
тринаесет. Словачка Словачка
14. Хрватска Хрватска
15. Шпанија Шпанија
шеснаесет. Белорусија Белорусија

Победници на шампионатот

Мед 1.png Италија Италия : Таисмари Агуэро , Дженни Барацца , Мартина Гиджи , Симона Джоли , Антонелла Дель Коре , Паола Кардулло , Паола Кроче , Элеонора Ло Бьянко , Серена Ортолани , Мануэла Секоло , Франческа Ферретти , Валентина Фьорин . Главный тренер — Массимо Барболини .


Med 2.png Сербия Сербия : Йована Бракочевич , Йована Весович , Ивана Исаилович , Наташа Крсманович , Ясна Майсторович , Брижитка Молнар , Елена Николич , Мая Огненович , Мая Симанич , Аня Спасоевич , Сузана Чебич , Весна Читакович . Главный тренер — Зоран Терзич .


Med 3.png Россия Россия : Наталья Алимова , Марина Акулова , Светлана Акулова , Екатерина Гамова , Елена Година , Екатерина Кабешова , Татьяна Кошелева , Юлия Меркулова , Наталья Сафронова , Юлия Седова , Любовь Соколова , Ольга Фатеева . Главный тренер — Джованни Капрара .

Квалификации

Сборные Италии , Сербии , России , Нидерландов , Германии и Бельгии гарантировали себе участие в финальной стадии чемпионата Европы 2009 года — вместе со сборной Польши , представляющей страну-хозяйку ЕВРО-2009.
Сборные Италии и Сербии отобрались на Кубок мира-2007 .

Индивидуальные призы

MVP Самая результативная Лучшая
в атаке
Лучшая
на блоке
Лучшая
на подаче
Лучшая
связующая
Лучшая
на приёме
Лучшая
либеро
Италия Таисмари Агуэро Россия Екатерина Гамова Польша Малгожата Глинка Италия Дженни Барацца Сербия Йована Бракочевич Сербия Мая Огненович Россия Любовь Соколова Италия Паола Кардулло

Ссылки