Европско првенство во одбојка за жени 2009 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2009 година
2009 ЦЕВ ОРЛЕН Европско првенство
Eurovolley logo-2009.jpg
Детали за првенството
Локација Полска
Градови Лоѓ , Катовице , Вроцлав , Бидгошч
Термини за квалификациски турнир 4 мај - 14 септември 2008 година
Тајмингот на завршниот турнир 25 септември - 4 октомври
Број на учесници 34
во завршна фаза шеснаесет
Топ места
Чемпион Шампион Италија Италија (втор пат)
Серебряный призёр Второ место Холандија Холандија
Бронзовый призёр Трето место Полска Полска
Четврто место Германија Германија
Статистика на првенството
Присуство 236.360 (5.138 по натпревар)
Одиграни натпревари 46
Најдобар играч Холандија Манон Флир

Завршниот турнир на XXVI Европско првенство во одбојка меѓу женските тимови се одржа од 25 септември до 4 октомври 2009 година во четири градови на Полска . Ова е последен пат, заклучно со 2021 година, сите натпревари на Европското првенство за жени да се одржуваат во иста земја.

Италијанскиот тим вторпат по ред стана европски шампион.

Квалификација

Без селекција, учесници на завршниот турнир на ЕП станаа следните репрезентации:

Во првата фаза од квалификациите, 8 селекции играа плеј-оф, од кои победниците - репрезентациите на Естонија, Црна Гора, Македонија и Албанија - се пласираа во втората фаза.

Во втората фаза од квалификациите 24 селекции беа поделени во 6 групи. Според резултатите од натпреварот во два круга во групите, победниците станаа финалисти на ЕУРО-2009 година.

Место Група А Група Б Група Ц Група Д Група Е Група Ф
еден Словачка Словачка чешки чешки Шпанија Шпанија Франција Франција Бугарија Бугарија Турција Турција
2 Украина Украина Словенија Словенија Азербејџан Азербејџан Белорусија Белорусија Хрватска Хрватска Грција Грција
3 Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Молдавија Молдавија Романија Романија Унгарија Унгарија Финска Финска Израел Израел
4 Португалија Португалија Албанија Албанија Знамето на Северна Македонија Македонија Австрија Австрија Естонија Естонија Црна Гора Црна Гора

Репрезентациите кои ги освоија вторите места во групите играа плеј-оф за трите преостанати билети за завршната фаза од првенството. Натпреварите завршија со следниве резултати: Белорусија - Словенија - 3: 1, 3: 0, Азербејџан - Грција - 3: 0, 3: 1, Украина - Хрватска - 3: 2, 1: 3.

Завршен турнир

Арените

Бидгошч Лоѓ Вроцлав Катовице
Лучничка
Капацитет: 8000
Атлас арена
Капацитет: 13 400
Стогодишна сала
Капацитет: 7000
Сподек
Капацитет: 11.500
Бидгошч Хала Луцницка02.jpg AtlasArena01.jpg Полска Вроцлав Народна сала.jpg Катовице - Сподек ноќе.jpg
Учесници на првенството

Систем на спроведување

Во првата фаза 16 екипи се поделени во 4 групи. По три најдобри екипи од секоја група се пласираа во втората фаза, каде формираа две групи (Е и Ф) од по 6 екипи. Во втората фаза беа земени предвид освоените бодови во натпреварите од првото коло со репрезентациите кои не испаднаа од натпреварувањето. Во плеј-офот, кој се состоеше од полуфиналиња и финалиња за 1 и 3 места, се пласираа двете најдобри екипи од групите Е и Ф. против второпласираните. Победниците од полуфиналето се сретнаа во финалето, поразените се натпреваруваа за бронзени медали.

Прва групна фаза

Група А ( Лоѓ )

Тим еден 2 3 4 И В П Чаши C / P C / O
еден Холандија Холандија 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 6 9: 0 225: 140
2 Полска Полска 0: 3 3: 2 3: 0 3 2 еден 5 6: 5 236: 218
3 Шпанија Шпанија 0: 3 2: 3 3: 2 3 еден 2 4 5: 8 243: 282
4 Хрватска Хрватска 0: 3 0: 3 2: 3 3 0 3 3 2: 9 188: 252

25 септември

Холандија Холандија 3: 0 Хрватска Хрватска 25:11, 25:18, 25:12
Шпанија Шпанија 2: 3 Полска Полска 15:25, 20:25, 25:19, 25:23, 11:15

26 септември

Полска Полска 3: 0 Хрватска Хрватска 25:18, 25:13, 25:16
Шпанија Шпанија 0: 3 Холандија Холандија 17:25, 13:25, 15:25

27 септември

Полска Полска 0: 3 Холандија Холандија 18:25, 13:25, 23:25
Хрватска Хрватска 2: 3 Шпанија Шпанија 25:15, 22:25, 15:25, 25:22, 13:15

Група Б ( Вроцлав )

Натпревар Турција - Франција
Тим еден 2 3 4 И В П Чаши C / P C / O
еден Италија Италија 3: 0 3: 0 3: 1 3 3 0 6 9: 1 248: 193
2 Германија Германија 0: 3 3: 2 3: 1 3 2 еден 5 6: 6 262: 265
3 Турција Турција 0: 3 2: 3 3: 0 3 еден 2 4 5: 6 228: 227
4 Франција Франција 1: 3 1: 3 0: 3 3 0 3 3 2: 9 217: 270

25 септември

Турција Турција 3: 0 Франција Франција 25:22, 25: 9, 25:15
Италија Италија 3: 0 Германија Германија 25:15, 25:22, 25:22

26 септември

Италија Италија 3: 0 Турција Турција 25:20, 25:16, 25:14
Германија Германија 3: 1 Франција Франција 25:19, 25:17, 19:25, 28:26

27 септември

Франција Франција 1: 3 Италија Италија 22:25, 22:25, 25:23, 15:25
Германија Германија 3: 2 Турција Турција 25:23, 23:25, 18:25, 25:21, 15: 9

Група Ц ( Бидгошч )

Тим еден 2 3 4 И В П Чаши C / P C / O
еден Русија Русија 3: 0 3: 2 3: 0 3 3 0 6 9: 2 253: 178
2 Бугарија Бугарија 0: 3 3: 2 3: 1 3 2 еден 5 6: 6 240: 251
3 Белгија Белгија 2: 3 2: 3 3: 1 3 еден 2 4 7: 7 293: 304
4 Белорусија Белорусија 0: 3 1: 3 1: 3 3 0 3 3 2: 9 217: 270

25 септември

Белгија Белгија 3: 1 Белорусија Белорусија 26:28, 25:20, 27:25, 25:22
Бугарија Бугарија 0: 3 Русија Русија 19:25, 9:25, 14:25

26 септември

Бугарија Бугарија 3: 2 Белгија Белгија 24:26, 25:22, 17:25, 25:21, 15: 6
Русија Русија 3: 0 Белорусија Белорусија 25:19, 25:12, 25:15

27 септември

Белорусија Белорусија 1: 3 Бугарија Бугарија 25:17, 20:25, 11:25, 20:25
Русија Русија 3: 2 Белгија Белгија 25:13, 18:25, 20:25, 25:18, 15: 9

Група Д ( Катовице )

Тим еден 2 3 4 И В П Чаши C / P C / O
еден Србија Србија 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 6 9: 0 225: 160
2 Азербејџан Азербејџан 0: 3 2: 3 3: 2 3 еден 2 4 5: 8 264: 272
3 чешки чешки 0: 3 3: 2 2: 3 3 еден 2 4 5: 8 269: 282
4 Словачка Словачка 0: 3 2: 3 3: 2 3 еден 2 4 5: 8 244: 288

25 септември

Азербејџан Азербејџан 0: 3 Србија Србија 12:25, 21:25, 19:25
Словачка Словачка 3: 2 чешки чешки 25:21, 17:25, 19:25, 25:23, 15:13

26 септември

Словачка Словачка 2: 3 Азербејџан Азербејџан 13:25, 25:19, 18:25, 25:22, 12:15
чешки чешки 0: 3 Србија Србија 19:25, 21:25, 18:25

27 септември

Србија Србија 3: 0 Словачка Словачка 25:19, 25:15, 25:16
чешки чешки 3: 2 Азербејџан Азербејџан 21:25, 18:25, 25:23, 25:20, 15:13

Втора групна фаза

Група Е ( Лоѓ )

Тим еден 2 3 4 5 6 И В П Чаши C / P C / O
еден Холандија Холандија 3: 0 3: 2 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 10 15: 2 407: 312
2 Полска Полска 0: 3 3: 1 3: 1 3: 2 3: 1 5 4 еден 9 12: 8 449: 424
3 Русија Русија 2: 3 1: 3 3: 0 3: 1 3: 2 5 3 2 осум 12: 9 465: 428
4 Бугарија Бугарија 0: 3 1: 3 0: 3 3: 1 3: 2 5 2 3 7 7:12 390: 422
5 Шпанија Шпанија 0: 3 2: 3 1: 3 1: 3 3: 2 5 еден 4 6 7:14 419: 478
6 Белгија Белгија 0: 3 1: 3 2: 3 2: 3 2: 3 5 0 5 5 7:15 423: 489

29 септември

Шпанија Шпанија 1: 3 Русија Русија 21:25, 24:26, 25:19, 20:25
Холандија Холандија 3: 0 Бугарија Бугарија 25:19, 25:20, 25:18
Полска Полска 3: 1 Белгија Белгија 25:16, 21:25, 25:19, 25:12

30 септември

Бугарија Бугарија 3: 1 Шпанија Шпанија 25:20, 25:16, 21:25, 25:18
Русија Русија 1: 3 Полска Полска 26:24, 22:25, 22:25, 22:25
Белгија Белгија 0: 3 Холандија Холандија 17:25, 19:25, 20:25

1 октомври

Шпанија Шпанија 3: 2 Белгија Белгија 23:25, 25:19, 21:25, 25:23, 15:13
Холандија Холандија 3: 2 Русија Русија 25:19, 19:25, 23:25, 25:19, 15:12
Полска Полска 3: 1 Бугарија Бугарија 18:25, 25:20, 25:21, 25:23

Група Ф ( Катовице )

Тим еден 2 3 4 5 6 И В П Чаши C / P C / O
еден Италија Италија 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 10 15:0 379: 290
2 Германија Германија 0: 3 3: 2 3: 2 3: 0 3: 0 5 4 еден 9 12: 7 431: 359
3 Турција Турција 0: 3 2: 3 3: 1 3: 0 3: 1 5 3 2 осум 11: 8 419: 408
4 Србија Србија 0: 3 2: 3 1: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 7 9: 9 379: 397
5 чешки чешки 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 3: 2 5 еден 4 6 3:14 333: 409
6 Азербејџан Азербејџан 0: 3 0: 3 1: 3 0: 3 2: 3 5 0 5 5 3:15 347: 425

29 септември

Италија Италија 3: 0 Азербејџан Азербејџан 29:27, 25:23, 25:13
Германија Германија 3: 0 чешки чешки 28:26, 25:12, 25:15
Турција Турција 3: 1 Србија Србија 24:26, 25:16, 25:23, 25:19

30 септември

чешки чешки 0: 3 Италија Италија 16:25, 20:25, 23:25
Србија Србија 2: 3 Германија Германија 9:25, 25:23, 27:25, 17:25, 8:15
Азербејџан Азербејџан 1: 3 Турција Турција 23:25, 19:25, 25:17, 17:25

1 октомври

Италија Италија 3: 0 Србија Србија 25:19, 25:18, 25:22
Германија Германија 3: 0 Азербејџан Азербејџан 25:17, 25:13, 25:12
Турција Турција 3: 0 чешки чешки 25:16, 25:20, 25:23

Плеј-оф ( Лоѓ )

Полуфинале

3 октомври

Холандија Холандија 3: 1 Полска Полска 25:11, 25:15, 20:25, 25:20
Италија Италија 3: 1 Германија Германија 25:10, 22:25, 25:12, 25:22

Натпревар за 3 место

4-ти октомври

Полска Полска 3: 0 Германија Германија 25:16, 25:19, 25:23

Финалето

4-ти октомври
Холандија Холандија 0: 3
Протокол
Италија Италија
Деби Стам (6)
Ингрид Висер (7)
Манон Флер (10)
Кина Сталенс (5)
Керолин Венсинк (6)
Ким Сталенс (4)
Јанек ван Тиенен (л)
Алис Блом (1)
Франсиен Хурман (1)
Марет Гротуис (1)
Цели Еленор Ло Бјанко (4)
Антонела Дел Коре (13)
Џени Бараца (8)
Таизмари Агуеро (9)
Франческа Пичинини (10)
Симон Џоли (13)
Паола Кардуло (л)
Серена Ортолани (0)
Лоѓ
Атлас арена
Гледачи: 13 100
Судии: Србија Зорица Белич,
Шпанија Сузана Родригез
Број на забави - 16:25, 19:25, 20:25 .
Поени - 55:75 (напад - 34:39, блок - 4:11, сервис - 3: 7, грешки на противникот - 14:18). Време на натпревар - 1 час 6 минути (19 + 22 + 25).
Медиуми: Italia si conferma campione d'Europa (полски) ... La Repubblica.4 октомври 2009 година. Преземено на 16 ноември 2011 година. Архивирана на 18 март 2012 година.

Наградени

Индивидуальные призы

MVP Самая результативная Лучшая в атаке Лучшая на блоке Лучшая на подаче Лучшая либеро Лучшая связующая Лучшая на приёме
Нидерланды Манон Флир Германия Маргарета Козух Италия Симона Джоли Германия Кристиана Фюрст Польша Агнешка Беднарек Италия Паола Кардулло Италия Элеонора Ло Бьянко Германия Керстин Черлих

Итоговое положение

Команды, занявшие 1—7-е места, обеспечили себе участие в финальном турнире чемпионата Европы 2011 года (Сербия и Италия на правах его организаторов). Сборная Италии также квалифицировалась на Всемирный Кубок чемпионов-2009 . Сборные Белоруссии и Франции обе заняли 14-е место, поскольку после первого группового этапа при равном соотношении партий также имели одинаковое соотношение очков.

Gold medal icon.svg Италия Италия
Silver medal icon.svg Нидерланды Нидерланды
Bronze medal icon.svg Польша Польша
4. Германия Германия
5. Турция Турция
6. Россия Россия
7. Сербия Сербия
8. Болгария Болгария
9. Испания Испания
10. Чехия Чехия
11. Бельгия Бельгия
12. Азербайджан Азербайджан
13. Словакия Словакия
14. Белоруссия Белоруссия
Франция Франция
16. Хорватия Хорватия

Ссылки