Европско првенство во одбојка за жени 2011 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2011 година

Европско првенство во одбојка за жени 2011 година

Лого Европско првенство 2011 (w) .jpg
Трошење време 23 септември - 2 октомври
Број на учесници шеснаесет
Стадиони 4 ( Србија Белград , Зрењанин ; Италија Монца , Бусто-Арсицио )
Официјален сајт cev.eu/Competitio... (инж.)
Финален пласман
Шампион Србија Србија
Сребрен медал Германија Германија
Освојувач на бронзени медали Турција Турција
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 36
Играч на турнирот Србија Јована Бракочевиќ

27. Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 23 септември до 2 октомври 2011 година во два града на Србија ( Белград и Зрењанин ) и два града во Италија ( Монца и Бусто Арсицио ) со учество на 16 репрезентации. Репрезентацијата на Србија за прв пат во својата историја ја освои шампионската титула.

Тимови кои учествуваат

Србија , Италија - земји домаќини;
Холандија , Полска , Германија , Турција , Русија - по резултатите од претходното Европско првенство ;
Азербејџан , Чешка , Украина , Шпанија , Романија , Бугарија , Хрватска , Израел , Франција - врз основа на квалификациите.

Квалификација

Во квалификациите (квалификациски турнир) учествуваа 26 репрезентации кои се натпреваруваа за 9 билети за завршниот турнир на Европското првенство.

Шампионат систем

Во првата фаза, 16 екипи учеснички беа поделени во 4 групи, во кои екипите играа во еден круг. За победи со резултат 3: 0 и 3: 1, екипите добија 3 поени, за победи 3: 2 - по 2 поени, за порази 2: 3 - по 1 поен, за порази 0: 3 и 1: 3 - 0 За трите најдобри екипи од групите се пласираа во плеј-офот, во првата фаза од кои беа формирани четири двојки составени од екипите кои ги заземаа 2-3-то место во групите. Победниците од овие натпревари во четвртфиналето играа против екипите кои ги заземаа првите места во групите. Подоцна, според системот на елиминација беа одредени наградените на првенството.

Ждрепката за завршниот турнир се одржа во Монца на 3 декември 2010 година . Според неговите резултати, екипите беа поделени во 4 групи од првата фаза.

Група А Група Б Група Ц Група Д
Србија Србија
Германија Германија
Франција Франција
Украина Украина
Италија Италија
Турција Турција
Хрватска Хрватска
Азербејџан Азербејџан
Полска Полска
чешки чешки
Романија Романија
Израел Израел
Русија Русија
Холандија Холандија
Бугарија Бугарија
Шпанија Шпанија

Градови и игралишта

Натпреварите се одржуваа во игрите на четири града во Србија и Италија.

Во универзалната спортска сала „Пионир“ се одржаа натпревари од групата А од прелиминарната фаза и плеј-офот на првенството. Салата е изградена во 1973 година . Капацитетот е 7 илјади гледачи.
Во Спортската сала Кристал Зрењанин се одржаа натпреварите од групата Ц од прелиминарната фаза на првенството. Капацитетот е 3 илјади гледачи.
Palais des Sports „PalaIper» (Palalper) одржа натпревари по групи во прелиминарната фаза и шампионатот во плејофот . Арената е отворена во 2003 година . Капацитетот е 8 илјади гледачи.
Palais des Sports „PalaYamamay» (PalaYamamay) ги помина натпреварите од групата Д од прелиминарната фаза на шампионатот. Капацитетот е 5 илјади гледачи.

Прелиминарна фаза

Во загради во колона Б (победи) - бројот на победи со резултат 3: 2, во колона P (порази) - порази 2: 3.

Група А

Белград

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P C / O О
еден Германско знаме Германија 3: 1 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 1 245: 187 9
2 Знаме на Србија Србија 1: 3 3: 1 3: 0 3 2 еден 7: 4 249: 215 6
3 Знамето на Франција Франција 0: 3 1: 3 3: 0 3 еден 2 4: 6 205: 223 3
4 Украинско знаме Украина 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 152: 226 0
24 септември : Германија 3-0 Украина (25:17, 25:15, 25:17); Србија - Франција 3: 1 (20:25, 25:15, 25:11, 25:19).
25 септември : Германија 3-0 Франција (25:18, 25:23, 25:18) Србија - Украина 3: 0 (25:18, 25:18, 25:14).
26 септември : Франција 3-0 Украина (26:24, 25:14, 25:15); Германија - Србија 3: 1 (25:22, 25:15, 20:25, 25:17).

Група Б

Монца

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P C / O О
еден Знамето на Италија Италија 2: 3 3: 1 3: 0 3 2 1 (1) 8: 4 272: 254 7
2 Знамето на Турција Турција 3: 2 3: 1 0: 3 3 2 (1) еден 6: 6 275: 258 5
3 Знамето на Азербејџан (1991-2013) Азербејџан 1: 3 1: 3 3: 1 3 еден 2 5: 7 262: 283 3
4 Знамето на Хрватска Хрватска 0: 3 3: 0 1: 3 3 еден 2 4: 6 222: 236 3
23 септември : Турција - Азербејџан 3: 1 (23:25, 25:17, 25:19, 25:21); Италија - Хрватска 3: 0 (25:19, 25:20, 25:19).
24 септември : Хрватска 3-0 Турција (25:23, 25:21, 25:22) Италија - Азербејџан 3: 1 (25:22, 25:22, 21:25, 25:16).
25 септември : Азербејџан - Хрватска 3: 1 (27:25, 18:25, 25:21, 25:18); Турција - Италија 3: 2 (21:25, 28:26, 25:16, 22:25, 15:9).

Група Ц

Зрењанин

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P C / O О
еден Знамето на Полска Полска 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 0 230: 176 9
2 Знамето на Чешката Република чешки 0: 3 3: 0 3: 0 3 2 еден 6: 3 220: 185 6
3 Знамето на Романија Романија 0: 3 0: 3 3: 0 3 еден 2 3: 6 202: 210 3
4 Знаме на Израел Израел 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 144: 225 0
24 септември : Полска 3-0 Израел (25:23, 25: 7, 25:15) Чешка - Романија 3: 0 (29:27, 25:19, 25:16).
25 септември : Полска 3-0 Чешка (25:20, 28:26, 25:20) Романија - Израел 3:0 (25:17, 25:23, 25:14).
26 септември : Чешка 3-0 Израел (25:11, 25:18, 25:16) Полска - Романија 3: 0 (27:25, 25:18, 25:22).

Група Д

Бусто Арсицио

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P C / O О
еден Знамето на Русија Русија 3: 1 3: 1 3: 0 3 3 0 9: 2 277: 242 9
2 Знамето на Холандија Холандија 1: 3 3: 0 3: 0 3 2 еден 7: 3 237: 209 6
3 Шпанско знаме Шпанија 1: 3 0: 3 3: 0 3 еден 2 4: 6 218: 232 3
4 Знамето на Бугарија Бугарија 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 177: 226 0
23 септември : Холандија 3-0 Шпанија (25:15, 25:14, 25:17) Русија - Бугарија 3: 0 (25:13, 26:24, 25:21).
24 септември : Холандија 3-0 Бугарија (25:23, 25:17, 25:23) Русија - Шпанија 3:1 (32:30, 19:25, 25:20, 25:22).
25 септември : Русија - Холандија 3: 1 (26:24, 24:26, 25:15, 25:22); Шпанија - Бугарија 3: 0 (25:17, 25:18, 25:21).

Плеј оф

Прво коло

Монца / Белград

Турција Турција 3: 0 Шпанија Шпанија 25:19, 25:17, 25:21 27 септември . Монца .
Холандија Холандија 3: 1 Азербејџан Азербејџан 23:25, 27:25, 25:16, 25:17 27 септември . Монца .
Србија Србија 3: 0 Романија Романија 25:19, 25:15, 25:20 28 септември . Белград .
чешки чешки 3: 1 Франција Франција 25:21, 23:25, 25:14, 25:14 28 септември . Белград .

Четвртфинале

Монца / Белград

Италија Италија 3: 1 Холандија Холандија 25:21, 25:20, 21:25, 25:18 28 септември . Монца .
Турција Турција 3: 0 Русија Русија 27:25, 25:21, 25:19 28 септември . Монца .
Германија Германија 3: 0 чешки чешки 25:18, 25:20, 25:17 29 септември . Белград .
Србија Србија 3: 0 Полска Полска 25:14, 25:20, 26:24 29 септември . Белград .

Полуфинале

Белград

Германија Германија 3: 0 Италија Италија 25:22, 25:22, 25:17 1 октомври .
Србија Србија 3: 2 Турција Турција 25:10, 25:22, 23:25, 23:25, 15:13 1 октомври .

Натпревар за 3 место

Белград

Турција Турција 3: 2 Италија Италија 25:21, 15:25, 25:27, 25:19, 15:10 2 октомври .

Финалето

2 октомври 2011 година
Србија Србија 3: 2
www.cev.lu
Германија Германија
Елена Николиќ (15)
Милена Рашиќ (8)
Јована Бракочевиќ (10)
Брижит Молнар (17)
Наташа Крсманович (8)
Маја Огненович (5)
Сузана Чебич (л)
Сања Малагурски (7)
Ана Антониевич (2)
Надија Нинкович
Јована Весовиќ
Цели Марен Бринкер (20)
Корина Сушке-Војгт (6)
Кетлин Вајс (3)
Анџелина Грун (13)
Кристијане Фуерст (12)
Маргарета Козух (20)
Керстин Черлих (л)
Марен Апиц
Ана Матес
Саскија Гипе
Лиза Томсен (1)
Белград
Спортска сала „Пионир“
Гледачи: 9000
Број на забави - 16:25, 25:20, 19:25, 25:20, 15: 9 . Време на натпревар - 2 часа 03 минути.

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Србија Србија 9-12. Азербејџан Азербејџан
Икона за сребрен медал.svg Германија Германија 9-12. Шпанија Шпанија
Икона за бронзен медал.svg Турција Турција 9-12. Франција Франција
4. Италија Италија 9-12. Романија Романија
5-8. Полска Полска 13-16. Хрватска Хрватска
5-8. Русија Русија 13-16. Бугарија Бугарија
5-8. Холандија Холандија 13-16. Украина Украина
5-8. чешки чешки 13-16. Израел Израел

Наградени

Во колоната А е прикажана играчката улога на одбојкарите (C - поставувачи, H - напред (страни играчи и дијагонала), C ​​- централно, L - либеро). Колона I - број на игри одиграни од одбојкарот (во загради - во почетниот состав и како либеро). Колона О - број на поени постигнати од одбојкарот.

Мед 1.png Србија Србија [1]
бр. Играчи А И О
еден Ана Лазаревич Н - -
2 Јована Бракочевиќ Н 7 (7) 118
3 Сања Малагурски Н 6 (1) 25
5 Наташа Крсманович В 7 (7) 60
6 Тијана Малешевич Н 3 4
7 Брижит Молнар Н 7 (7) 53
осум Ана Антониевич СО 5 5
9 Јована Весовиќ Н 6 5
10 Маја Огненович СО 7 (7) 35
12 Елена Николиќ Н 7 (6) 65
14 Надија Нинкович В 2 2
шеснаесет Милена Рашиќ В 7 (7) 95
осумнаесет Сузана Чебич Л 5 (L) -
деветнаесет Силвија Попович Л 2 (л) -
Тренер - Зоран Терзиќ
Med 2.png Германија Германија
бр. Играчи А И О
еден Ленка Дуер Л - -
2 Кетлин Вајс СО 6 (6) 15
4 Керстин Черлих Л 6 (L) -
7 Анџелина Грун Н 6 (6) 78
осум Берит Кауфелд В еден 0
9 Корин Сушке-Војгт В 6 (6) 65
10 Ана Матес Н 3 2
единаесет Кристијане Фуерст В 6 (6) 54
тринаесет Саскија Гипе Н 2 0
14 Маргарета Козух Н 6 (6) 95
15 Марен Бринкер Н 6 (6) 80
шеснаесет Лиза Томсен Н 5 еден
деветнаесет Регина Бурчард Н - -
дваесет Марен Апиц СО 5 0
Тренер - Џовани Гуидети
Med 3.png Турција Турција
бр. Играчи А И О
еден Гулдениз онлајн Н 2 0
2 Ѓулден Кузубашиоглу Л 7 (L) -
3 Гизем Гурешен Л 3 (л) -
5 Ергул Авчи В - -
6 Полен Услупехливан Н 5 (2) 15
7 Бјушра Кансу В еден 0
осум Бахар Токсој В 7 (7) 67
9 Озге Чемберџи-Кирдар СО 7 (7) деветнаесет
10 Гожде Кирдар-Сонсирма Н 7 (6) 49
12 Есра Ѓумуш Н 6 (1) шеснаесет
тринаесет Нериман Озсој Н 7 (7) 122
14 Еда Ердем В 7 (7) 105
17 Неслихан Дарнел Н 7 (5) 106
осумнаесет Асуман Каракојун СО 4 0
Тренер - Марко Аурелио Мота

Индивидуални награди

МВП: Србија Јована Бракочевиќ
Најдобар напаѓач Германија Маргарета Козух
Најдобар блокатор: Германија Кристијане Фуерст
Најдобра сервирање: Турција Бахар Токсој
Најдобро примени: Германија Анџелина Грун
Најдобро врзивно средство: Србија Маја Огненович
Најдобро либеро: Србија Сузана Чебич
Најпродуктивни: Турција Неслихан Дарнел

Белешки (уреди)

Врски