Европско првенство во одбојка за жени 2013 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2013 година
Одбојка-Еуропамејстерсхафт дер Фрауен 2013 година
2013 Европско првенство во одбојка (жени) Logo.png
Детали за шампионатот
Локација Германија и Швајцарија
Градови Берлин , Цирих , Хале , Дрезден , Шверин
Стадиони 5
Датуми на квалификациски турнири 12 мај 2012 година - 8 јуни 2013 година
Тајминг на завршниот турнир 6 - 14 септември 2013 година
Број на учесници 32
во завршна фаза 16
Врвни места
Чемпион Шампион Русија Русија (5 -ти пат)
Серебряный призёр Второ место Германија Германија
Бронзовый призёр Трето место Белгија Белгија
Четврто место Србија Србија
Статистика на шампионатот
Присуство 134.136 (3.726 по натпревар)
Одиграни натпревари 36
Најдобар играч Русија Татјана Кошелева

XXVIII Последното коло на Европското првенство во одбојка меѓу женските тимови се одржа од 6 на 14 септември 2013 година во четири градови во Германија ( Берлин , Хале , Дрезден и Шверин ) ишвајцарски Цирих .

На турнирот учествуваа 16 екипи: 2 екипи домаќини ( Германија и Швајцарија ), 5 екипи кои добија билети по резултатите од претходното Европско првенство ( Србија , Турција , Италија , Полска и Русија ), 6 победници од второто коло на квалификациски турнир ( Шпанија , Холандија , Азербејџан , Хрватска , Белгија и Бугарија ), како и Белорусија , Чешка и Франција , кои победија во третото коло од квалификациите.

За прв пат од 2001 година, руската репрезентација стана европски шампион, откако освои шест победи на шест натпревари одиграни на турнирот. Рускиот тим, предводен од тренерот Јуриј Маричев, кој го предводеше во 2013 година, играше во многу ажуриран состав - само Ана Матиенко , Светлана Криучкова , Наталија Обмочаева и Татјана Кошелева настапија на Олимписките игри во Лондон, и за осум играчи сезоната 2013 година. беше деби во официјалните натпревари на репрезентацијата.Русија. Во пресрет на шампионатот и на почетокот на турнирот, тимот не помина покрај проблеми - во последниот натпревар на Гран -при , Ирина Зарјажко се повреди, а во првиот натпревар со Белорусите, Ана Матиенко испадна од тимот поради скршен мал прст [1] .

Во четвртфиналето, Русите и се одмаздија на турската репрезентација во три натпревари за поразот во истата фаза од претходното Европско првенство , во полуфиналето ги победија и шампионите на ЕВРО 2011 од Србија [2] во полуфиналето [2] , и го скрши отпорот на германската репрезентација во финалето во Берлин - 3: 1 [3] . Највредниот играч на турнирот беше Татјана Кошелева [4] .

Репрезентацијата на Германија стана сребрен медал на Европското првенство вторпат по ред, а репрезентацијата на Белгија го освои бронзениот медал за прв пат во историјата. Во натпреварот за третото место, дијагоналната Белгијка Лисе ван Хеке постигна 35 поени, поставувајќи рекорд на турнирот за постигнување на играчи на еден натпревар.

Финалистите на УЕФА ЕВРО 2013, репрезентациите на Русија и Германија, добија право да се натпреваруваат на Светското првенство 2014 година .

Квалификација

Во првото коло од квалификациите, репрезентацијата на Летонија ја победи репрезентацијата на Кипар во баражот и се пласираше во второто коло.

Во втората фаза од квалификациите, 24 екипи беа поделени во 6 групи. По резултатите од натпреварот во два круга во групите, нивните победници станаа финалисти на ЕВРО-2013.

Место Група А Група Б Група В Група Д Група Е Група Ф
1 Шпанија Шпанија Холандија Холандија Азербејџан Азербејџан Хрватска Хрватска Белгија Белгија Бугарија Бугарија
2 Словачка Словачка Украина Украина Белорусија Белорусија Романија Романија Франција Франција Чешки Чешки
3 Израел Израел Грција Грција Финска Финска Обединето Кралство Обединето Кралство Словенија Словенија Унгарија Унгарија
4 Шведска Шведска Данска Данска Австрија Австрија Португалија Португалија Црна Гора Црна Гора Латвија Латвија

Екипите кои ги освоија вторите места во групите ја продолжија борбата за да стигнат до последната фаза од шампионатот во третото коло. Натпреварите завршија со следниве резултати: Белорусија - Словачка - 3: 0, 1: 3 (златен сет - 16:14), Украина - Франција - 3: 1, 2: 3 (златен сет - 11:15), Романија - Чешка - 0: 3, 1: 3.

Theдрепката за последното коло се одржа на 6 октомври 2012 година во Цирих [5] .

Последно коло

Составот на екипите

Арени

Германија иШвајцарија беа единствените кандидати за завршниот турнир на XXVIII Европско првенство и беа објавени од неговите организатори на 16 октомври 2010 година во jубlана [6] [7] .

Решавачките натпревари на шампионатот се одржаа во спортскиот комплекс „Макс Шмелинг“ во Берлин, кој претходно беше домаќин на финалето на два врвни одбојкарски турнири - Светското првенство за жени во 2002 година и Европското првенство за мажи во 2003 година .

Берлин Дрезден Хали Шверин Цирих
Макс-Шмелинг-Хале
Капацитет: 11.900
Отворено: 1996 година
Енергија Вербунд Арена
Капацитет: 6000
Отворена година: 2007 година
Гери-Вебер-Стадион
Капацитет: 12 300
Отворена година: 1993 година
Спорт- и Конгрешале
Капацитет: 5184
Отворена година: 1962 година
Халенштадион
Капацитет: 13.000
Отворено: 1939 година
Max-schmeling-halle berlin.jpg EnergieVerbund Arena.jpg GerryWeberStadion.JPG Sport-Kongresshalle Schwerin.jpg Hallenstadion Zürich 2011-02-05-1.jpg

Прелиминарна фаза

Победниците од групите за прелиминарна фаза напредуваа директно во четвртфиналето, каде што им се придружија победниците од првото коло од плејофот помеѓу екипите што ги освоија 2 -то и 3 -то места во групите.

Група А ( Хале )

Чаши Натпревари Поставува Топки
И Во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС П: П В НС П: П
1 Германија Германија осум 3 3 (1) 0 (0) девет 2 4.500 261 221 1.181
2 Турција Турција 5 3 2 (1) десет) 6 5 1.200 258 222 1.162
3 Холандија Холандија 5 3 десет) 2 (2) 7 6 1.167 280 273 1.026
4 Шпанија Шпанија 0 3 0 (0) триесет) 0 девет 0.000 142 225 0,631
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
6,09 17:00 часот Германија Германија 3: 0 Шпанија Шпанија 25:15 25:15 25:17 Извештај
20:00 часот Холандија Холандија 2: 3 Турција Турција 15:25 16:25 29:27 26:24 12:15 Извештај
7.09 17:00 часот Германија Германија 3: 2 Холандија Холандија 27:25 20:25 22:25 25:23 15: 9 Извештај
20:00 часот Шпанија Шпанија 0: 3 Турција Турција 13:25 19:25 15:25 Извештај
8.09 15:00 часот Шпанија Шпанија 0: 3 Холандија Холандија 16:25 14:25 18:25 Извештај
18:00 часот Турција Турција 0: 3 Германија Германија 19:25 23:25 25:27 Извештај

Група Б ( Цирих )

Чаши Натпревари Поставува Топки
И Во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС П: П В НС П: П
1 Белгија Белгија девет 3 триесет) 0 (0) девет 2 6.000 270 221 1,222
2 Италија Италија 6 3 дваесет) десет) 7 4 6.000 253 207 1,222
3 Франција Франција 2 3 единаесет) дваесет) 5 осум 0,625 256 286 0,895
4 Швајцарија Швајцарија 1 3 0 (0) 3 (1) 2 девет 0,222 191 256 0,746
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
6,09 18:00 часот Италија Италија 3: 0 Швајцарија Швајцарија 25:13 25:11 25:13 Извештај
20:30 часот Франција Франција 1: 3 Белгија Белгија 25:22 19:25 17:25 17:25 Извештај
7.09 15:00 часот Италија Италија 3: 1 Франција Франција 25:16 25:15 20:25 25:16 Извештај
18:00 часот Швајцарија Швајцарија 0: 3 Белгија Белгија 21:25 16:25 23:25 Извештај
8.09 15:30 часот Франција Франција 3: 2 Швајцарија Швајцарија 17:25 25:17 24:26 25:17 15: 9 Извештај
18:30 часот Белгија Белгија 3: 1 Италија Италија 22:25 25:16 26:24 25:18 Извештај

Група Ц ( Дрезден )

Чаши Натпревари Поставува Топки
И Во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС П: П В НС П: П
1 Русија Русија девет 3 триесет) 0 (0) девет 2 4.500 274 228 1.202
2 Хрватска Хрватска 6 3 дваесет) десет) 7 3 2.333 242 206 1.175
3 Белорусија Белорусија 3 3 десет) дваесет) 4 7 0,571 214 262 0,817
4 Азербејџан Азербејџан 0 3 0 (0) триесет) 1 девет 0,167 211 245 0,861
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
6,09 17:30 часот Азербејџан Азербејџан 0: 3 Хрватска Хрватска 15:25 23:25 21:25 Извештај
20:30 часот Белорусија Белорусија 1: 3 Русија Русија 21:25 25:22 14:25 14:25 Извештај
7.09 17:30 часот Азербејџан Азербејџан 1: 3 Белорусија Белорусија 23:25 20:25 25:17 22:25 Извештај
20:30 часот Хрватска Хрватска 1: 3 Русија Русија 21:25 24:26 25:23 22:25 Извештај
8.09 15:00 часот Белорусија Белорусија 0: 3 Хрватска Хрватска 19:25 10:25 19:25 Извештај
18:00 часот Русија Русија 3: 0 Азербејџан Азербејџан 25:16 25:20 28:26 Извештај

Група Д ( Шверин )

Чаши Натпревари Поставува Топки
И Во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС П: П В НС П: П
1 Србија Србија 7 3 дваесет) единаесет) осум 4 1.667 286 256 1.117
2 Чешки Чешки 4 3 2 (2) десет) 6 7 0,857 289 288 1.003
3 Полска Полска 4 3 десет) 2 (1) 6 7 1.250 281 288 0,976
4 Бугарија Бугарија 3 3 единаесет) 2 (1) 6 осум 0,750 290 314 0,924
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
6,09 17:00 часот Србија Србија 2: 3 Бугарија Бугарија 25:23 25:13 22:25 28:30 часот 13:15 Извештај
20:00 часот Чешки Чешки 3: 2 Полска Полска 24:26 25:21 25:21 24:26 15:12 Извештај
7.09 17:00 часот Србија Србија 3: 0 Чешки Чешки 25:21 26:24 25:23 Извештај
20:00 часот Бугарија Бугарија 1: 3 Полска Полска 22:25 25:18 13:25 18:25 Извештај
8.09 15:00 часот Чешки Чешки 3: 2 Бугарија Бугарија 14:25 25:20 29:31 25:19 15:11 Извештај
18:00 часот Полска Полска 1: 3 Србија Србија 18:25 18:25 25:22 21:25 Извештај

Плеј оф

Плеј оф 1/4 финале Полуфинале Финалето
11 септември, Хале
10 септември, Хале
Германија Германија 3
Хрватска Хрватска 3 13 септември, Берлин
Хрватска Хрватска 0
Холандија Холандија 2 Германија Германија 3
11 септември, Цирих
10 септември, Цирих Белгија Белгија 2
Белгија Белгија 3
Чешки Чешки 2 14 септември, Берлин
Франција Франција 2
Франција Франција 3 Германија Германија 1
11 септември, Хале
10 септември, Хале Русија Русија 3
Русија Русија 3
Турција Турција 3 13 септември, Берлин
Турција Турција 0
Белорусија Белорусија 0 Русија Русија 3 Меч за 3 место
11 септември, Цирих
10 септември, Цирих Србија Србија 0 14 септември, Берлин
Србија Србија 3
Италија Италија 3 Белгија Белгија 3
Италија Италија 0
Польша Польша 0 Сербия Сербия 2


Первый раунд

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
10.09 17:00 Турция Турция 3:0 Белоруссия Белоруссия 25:16 25:13 25:17 Отчёт
17:30 Италия Италия 3:0 Польша Польша 25:22 25:22 25:13 Отчёт
20:00 Хорватия Хорватия 3:2 Нидерланды Нидерланды 23:25 25:11 22:25 25:23 15:11 Отчёт
20:30 Чехия Чехия 2:3 Франция Франция 25:20 25:9 23:25 23:25 18:20 Отчёт

Четвертьфинал

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
11.09 17:00 Россия Россия 3:0 Турция Турция 25:20 25:23 25:19 Отчёт
17:30 Бельгия Бельгия 3:2 Франция Франция 22:25 25:23 21:25 25:20 15:9 Отчёт
20:00 Германия Германия 3:0 Хорватия Хорватия 25:23 25:23 25:18 Отчёт
20:30 Сербия Сербия 3:0 Италия Италия 25:14 28:26 25:18 Отчёт

Полуфинал

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
13.09 17:00 Россия Россия 3:0 Сербия Сербия 25:23 25:19 25:12 Отчёт
20:00 Германия Германия 3:2 Бельгия Бельгия 18:25 20:25 25:21 25:21 15:11 Отчёт

Матч за 3-е место

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
14.09 17:00 Бельгия Бельгия 3:2 Сербия Сербия 23:25 25:21 28:26 21:25 15:11 Отчёт

Финал

Германия Германия 1:3 (23:25, 25:23, 23:25, 14:25) Россия Россия
Игрок 1 2 3 4 Очки
1 Дюрр (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
2 Вайсс Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 2 (1, 0, 1)
3 Ханке Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
4 Бринкер Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7 (6, 0, 1)
5 Брандт Regular quadrilateral.svg
6 Гертис Regular quadrilateral.svg 2 (2, 0, 0)
9 Ссушке-Фойгт Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 6 (5, 1, 0)
11 Фюрст Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 8 (4, 3, 1)
12 Байер Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 11 (7, 2, 2)
13 Хиппе Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 6 (4, 1, 1)
14 Козух Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 18 (13, 2, 3)
15 Томсен Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
Тренер — Джованни Гуидетти


Германия Россия
85 Очки 98
42 Атака 58
9 Блок 18
9 Подача 6
25 Ошибки соперника 16

Судьи:
Сузана Родригес (Испания),
Драгутин Чук (Сербия).
Время матча — 1:59 (30+31+34+24).
14 сентября. 20:00. 8513 зрителей.
Отчёт

Игрок 1 2 3 4 Очки
3 Исаева Regular quadrilateral.svg 2 (2, 0, 0)
5 Пасынкова Solid black.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg 11 (7, 2, 2)
7 Крючкова (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
8 Обмочаева Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 28 (22, 4, 2)
10 Панкова Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 4 (1, 3, 0)
11 Чаплина Regular quadrilateral.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg 3 (2, 0, 1)
14 Дианская Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
15 Кошелева Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 19 (15, 3, 1)
16 Морозова Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 8 (5, 3, 0)
17 Малых Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
19 Малова (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
20 Шляховая Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 7 (4, 3, 0)
Тренер — Юрий Маричев

Индивидуальные призы

MVP Самая результативная Лучшая в атаке Лучшая на блоке Лучшая на подаче Лучшая либеро Лучшая связующая Лучшая на приёме
Россия Татьяна Кошелева Бельгия Лизе ван Хеке Сербия Йована Бракочевич Германия Кристиана Фюрст Германия Маргарета Козух Бельгия Валери Куртуа Россия Екатерина Панкова Сербия Сузана Чебич

Призом Fair Play Award был награждён главный тренер сборной Бельгии Герт ван де Брук.

Итоговое положение

Золото Серебро Бронза
Россия Россия
Наталья Дианская
Ирина Заряжко
Дарья Исаева
Татьяна Кошелева
Светлана Крючкова
Анна Малова
Наталья Малых
Анна Матиенко
Юлия Морозова
Наталия Обмочаева
Екатерина Панкова
Александра Пасынкова
Виктория Чаплина
Анастасия Шляховая
Тренер: Юрий Маричев
Германия Германия
Хайке Байер
Аня Брандт
Марен Бринкер
Катлен Вайс
Дженнифер Гертис
Ленка Дюрр
Лиза Ицквирдо
Маргарета Козух
Яна Франциска Полль
Корина Ссушке-Фойгт
Лиза Томсен
Кристиана Фюрст
Денизе Ханке
Заския Хиппе
Тренер: Джованни Гуидетти
Бельгия Бельгия
Фрея Албрехт
Ясмин Бибаув
Анге Бланд
Илка ван де Вивер
Элс Вандестене
Лизе ван Хеке
Лоре Гиллис
Фрауке Дирикс
Нина Колман
Валери Куртуа
Шарлотте Лейс
Бритт Рёйссаэрт
Элен Руссо
Лаура Хейрман
Тренер: Герт ван де Брук
4. Сербия Сербия
5. Хорватия Хорватия
6. Италия Италия
7. Турция Турция
8. Франция Франция
9. Нидерланды Нидерланды
10. Чехия Чехия
11. Польша Польша
12. Белоруссия Белоруссия
13. Болгария Болгария
14. Швейцария Швейцария
15. Азербайджан Азербайджан
16. Испания Испания

См. также

Примечания

  1. Переломный момент . « Советский спорт » (9 сентября 2013). Дата обращения: 15 сентября 2013.
  2. Победили сильнейших . « Коммерсантъ » (14 сентября 2013). Дата обращения: 15 сентября 2013.
  3. Чем Маричев хуже Веласко? . « Чемпионат.com » (15 сентября 2013). Дата обращения: 15 сентября 2013.
  4. World champions Russia fly to 18th European title (англ.) (недоступная ссылка) . Сайт Европейской конфедерации волейбола (14 сентября 2013). Дата обращения: 15 сентября 2013. Архивировано 19 сентября 2013 года.
  5. DOL provides exciting preliminary phase of European Championship (англ.) (недоступная ссылка) . Сайт Европейской конфедерации волейбола (6 октября 2012). Дата обращения: 6 октября 2012. Архивировано 22 сентября 2013 года.
  6. Frauen-EM 2013 in Deutschland und der Schweiz (нем.) . Focus (16 октября 2010). Дата обращения: 21 сентября 2013.
  7. CEV hosts named, Poland-Denmark get 2013 men's event (англ.) . Сайт Международной федерации волейбола (16 октября 2010). Дата обращения: 21 сентября 2013.

Ссылки