Европско првенство во одбојка за жени 2015 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2015 година
Европско првенство во одбојка 2015 (жени) Logo.jpg
Детали за првенството
Локација Холандија и Белгија
Градови Ротердам , Ајндховен , Апелдорн , Антверпен
Стадиони 5
Термини за квалификациски турнир 9 мај 2014 - 30 мај 2015 година
Тајмингот на завршниот турнир 26 септември - 4 октомври 2015 година
Број на учесници 35
во завршна фаза 16
Топ места
Чемпион Шампион Русија Русија (6-ти пат)
Серебряный призёр Второ место Холандија Холандија
Бронзовый призёр Трето место Србија Србија
Статистика на првенството
Присуство 101.588 (2.822 по натпревар)
Одиграни натпревари 36
Најдобриот играч Русија Татјана Кошелева

Последното коло на XXIX Европско првенство во одбојка за жени се одржа од 26 септември до 4 октомври 2015 година во Холандија ( Ротердам , Ајндховен и Апелдорн ) и Антверпен, Белгија .

На турнирот учествуваа 16 екипи: 2 селекции домаќини ( Холандија и Белгија ), 5 селекции кои добија билети на крајот од претходното Европско првенство ( Русија , Германија , Србија , Хрватска и Италија ), 6 победници од второто коло на квалификациски турнир ( Турција , Полска , Чешка , Бугарија , Унгарија и Романија ), како и Белорусија , Словенија и Азербејџан , кои станаа победници во третото коло од квалификациите.

Руската репрезентација предводена од селекторот Јуриј Маричев ја одбрани титулата освоена пред две години . Ирина Зарјажко , Екатерина Косјаненко , Ана Малова , Наталија Малих , Наталија Обмочаева , Александра Пасинкова и Татјана Кошелева, признати како највредна играчка вторпат по ред, станаа двократни европски шампиони.

Второто место го зазеде репрезентацијата на Холандија под водство на италијанскиот селектор Џовани Гуидети, кој на претходниот шампионат имаше сличен резултат со германската репрезентација . Бронзените медали ги освои селекцијата на Србија .

Квалификација

На квалификацискиот турнир учествуваа 28 екипи. Во второто (главно) квалификациско коло се одиграа 6 билети за финалната фаза на првенството.

Место Група А Група Б Група Ц Група Д Група Е Група Ф
1 Турција Турција Полска Полска чешки чешки Бугарија Бугарија Унгарија Унгарија Романија Романија
2 Белорусија Белорусија Украина Украина Словенија Словенија Азербејџан Азербејџан Франција Франција Словачка Словачка
3 Финска Финска Швајцарија Швајцарија Шпанија Шпанија Португалија Португалија Израел Израел Австрија Австрија
4 Данска Данска Латвија Латвија Црна Гора Црна Гора Грција Грција Шведска Шведска Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина

Репрезентациите кои ги освоија вторите места во групите ја продолжија борбата за пласман во завршната фаза од шампионатот во третото коло. Натпреварите завршија со следниве резултати: Украина - Белорусија - 0: 3, 3: 2, Франција - Словенија - 1: 3, 1: 3, Азербејџан - Словачка - 3: 0, 0: 3 (златен сет - 15:6 ).

Ждрепката за последното коло се одржа на 12 ноември 2014 година во Антверпен [1] .

Последен круг

Арените

Ротердам Ајндховен Апелдорн Антверпен
Ротердам Ахој
Капацитет: 14.021
Година на отворање: 1950 година
Topsportcentrum
Капацитет: 2500
Година на отворање: 2000 година
Indoor-Sportcentrum
Капацитет: 4000
Година на отворање: 1993 година
Омниспорт
Капацитет: 2000
Отворено: 2008 година
Лото арена
Капацитет: 5200
Година на отворање: 2006 година
Ахој Ротердам ретуширан.jpg TopsportcentrumRdam2.JPG Затворен Sportcentrum Eindhoven.jpg Omnisport Apeldoorn (4) .jpg 2013 Светско првенство со 3 перничиња-Outdoor-01.jpg

Прелиминарна фаза

Победниците од групите од прелиминарната фаза се пласираа директно во четвртфиналето, каде што им се придружија победниците од првото коло од плеј-офот меѓу екипите, кои ги зазедоа 2. и 3. места во групите.

Група А ( Апелдорн )

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Холандија Холандија триесет) 0 (0) девет девет 1 9.000 244 182 1.341
2. Италија Италија дваесет) десет) 6 6 5 1.200 250 211 1.185
3. Полска Полска десет) дваесет) 3 5 6 0,833 222 248 0,895
4. Словенија Словенија 0 (0) триесет) 0 1 девет 0,111 174 249 0,699
датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
26.09 15:30 часот Словенија Словенија 0: 3 Холандија Холандија 12:25 часот 14:25 часот 22:25 Пријави
18:30 часот Италија Италија 3: 1 Полска Полска 25:20 часот 21:25 часот 25:17 25:16 Пријави
27.09 15:30 часот Холандија Холандија 3: 1 Полска Полска 25:15 часот 25:11 19:25 часот 25:18 Пријави
18:30 часот Словенија Словенија 1: 3 Италија Италија 9:25 12:25 часот 26:24 11:25 часот Пријави
28.09 17:00 часот Полска Полска 3: 0 Словенија Словенија 25:18 25:19 25:21 Пријави
20:00 часот Холандија Холандија 3: 0 Италија Италија 25:15 часот 25:18 25:22 Пријави

Група Б ( Антверпен )

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Турција Турција триесет) 0 (0) девет девет 0 макс 228 165 1.382
2. Белгија Белгија дваесет) десет) 6 6 3 2.000 203 178 1.140
3. Унгарија Унгарија десет) дваесет) 3 3 7 0,429 196 232 0,845
4. Азербејџан Азербејџан 0 (0) триесет) 0 1 девет 0,111 204 256 0,797
датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
26.09 17:30 часот Унгарија Унгарија 0: 3 Белгија Белгија 15:25 часот 8:25 18:25 часот Пријави
20:30 часот Турција Турција 3: 0 Азербејџан Азербејџан 25:21 28:26 25:13 Пријави
27.09 16:00 часот Белгија Белгија 3: 0 Азербејџан Азербејџан 25:17 25:20 часот 27:25 Пријави
19:00 часот Унгарија Унгарија 0: 3 Турција Турција 20:25 часот 20:25 часот 14:25 часот Пријави
28.09 17:00 часот Азербејџан Азербејџан 1: 3 Унгарија Унгарија 16:25 часот 28:26 22:25 16:25 часот Пријави
20:00 часот Белгија Белгија 0: 3 Турција Турција 18:25 часот 17:25 часот 16:25 часот Пријави

Група Ц ( Ротердам )

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Русија Русија дваесет) десет) 6 6 3 2.000 221 177 1.249
2. Белорусија Белорусија 2 (1) десет) 5 6 5 1.200 230 241 0,954
3. Хрватска Хрватска 2 (1) десет) 5 6 5 1.200 239 253 0,945
4. Бугарија Бугарија 0 (0) 3 (2) 2 4 девет 0,444 258 277 0,931
датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
26.09 15:00 часот Бугарија Бугарија 0: 3 Русија Русија 6:25 14:25 часот 25:27 Пријави
18:00 часот Хрватска Хрватска 0: 3 Белорусија Белорусија 19:25 часот 18:25 часот 24:26 Пријави
27.09 15:00 часот Русија Русија 3: 0 Белорусија Белорусија 25:18 25:16 25:21 Пријави
18:00 часот Бугарија Бугарија 2: 3 Хрватска Хрватска 23:25 часот 25:22 25:14 22:25 13:15 Пријави
28.09 17:00 часот Белорусија Белорусија 3: 2 Бугарија Бугарија 25:21 25:23 14:25 часот 20:25 часот 15:11 Пријави
20:00 часот Русија Русија 0: 3 Хрватска Хрватска 21:25 часот 24:26 24:26 Пријави

Група Д ( Ајндховен )

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Србија Србија триесет) 0 (0) девет девет 0 макс 225 169 1.331
2. Германија Германија дваесет) десет) 6 6 4 1.500 233 206 1.131
3. чешки чешки десет) дваесет) 3 3 6 0.500 193 196 0,985
4. Романија Романија 0 (0) триесет) 0 1 девет 0,111 169 249 0,679
датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
26.09 15:00 часот чешки чешки 3: 0 Романија Романија 25:13 25:18 25:15 часот Пријави
18:00 часот Србија Србија 3: 0 Германија Германија 25:18 25:22 25:19 Пријави
27.09 15:00 часот Романија Романија 1: 3 Германија Германија 14:25 часот 26:24 15:25 часот 19:25 часот Пријави
18:00 часот чешки чешки 0: 3 Србија Србија 20:25 часот 23:25 часот 18:25 часот Пријави
28.09 17:00 часот Германија Германија 3: 0 чешки чешки 25:17 25:23 25:17 Пријави
20:00 часот Романија Романија 0: 3 Србија Србија 20:25 часот 14:25 часот 15:25 часот Пријави

Плеј оф

Плеј оф 1/4 финале Полуфинале Финалето
1 октомври, Ротердам
30 септември, Ротердам
Холандија Холандија 3
Белорусија Белорусија 2 3 октомври, Ротердам
Полска Полска 1
Полска Полска 3 Холандија Холандија 3
1 октомври, Антверпен
30 септември, Антверпен Турција Турција 0
Турција Турција 3
Германија Германија 3 4 октомври, Ротердам
Германија Германија 2
Унгарија Унгарија 0 Холандија Холандија 0
1 октомври, Ротердам
30 септември, Ротердам Русија Русија 3
Русија Русија 3
Италија Италија 3 3 октомври, Ротердам
Италија Италија 1
Хрватска Хрватска 0 Русија Русија 3 Натпревар за 3 место
1 октомври, Антверпен
30 септември, Антверпен Србија Србија 1 4 октомври, Ротердам
Србија Србија 3
Белгија Белгија 3 Турција Турција 0
Белгија Белгија 1
чешки чешки 1 Србија Србија 3


Прво коло

датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
30.09 17:00 часот Италија Италија 3: 0 Хрватска Хрватска 25:22 25:21 25:20 часот Пријави
17:30 часот Германија Германија 3: 0 Унгарија Унгарија 25:18 25:17 25:14 Пријави
20:00 часот Белорусија Белорусија 2: 3 Полска Полска 17:25 часот 13:25 часот 25:22 25:20 часот 12:15 Пријави
20:30 часот Белгија Белгија 3: 1 чешки чешки 25:12 23:25 часот 25:21 25: 9 Пријави

Четвртфинале

датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1.10 17:00 часот Русија Русија 3: 1 Италија Италија 30:28 20:25 часот 25:23 25:20 часот Пријави
17:30 часот Турција Турција 3: 2 Германија Германија 25:20 часот 21:25 часот 20:25 часот 25:23 15:12 Пријави
20:00 часот Холандија Холандија 3: 1 Полска Полска 25:16 23:25 часот 25:16 25:16 Пријави
20:30 часот Србија Србија 3: 1 Белгија Белгија 19:25 часот 29:27 25:11 25:18 Пријави

Полуфинале

датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
3.10 15:30 часот Холандија Холандија 3: 0 Турција Турција 25:22 25:18 28:26 Пријави
18:30 часот Русија Русија 3: 1 Србија Србија 25:23 25:23 21:25 часот 25:22 Пријави

Натпревар за 3 место

датум Време Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
4.10 14:00 часот Турција Турција 0: 3 Србија Србија 19:25 часот 17:25 часот 18:25 часот Пријави

Финалето

Холандија Холандија 0: 3 (14:25, 20:25, 20:25) Русија Русија
бр. Играч 1 2 3 Чаши
1 Ноже
2 Столтенборг Правилен четириаголник.svg
3 Белин Цврсто црно.svg Правилен четириаголник.svg 3 (1, 0, 2)
4 Плак Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Цврсто црно.svg 10 (7, 3, 0)
5 де Круф Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 5 (3, 2, 0)
6 Балкештајн Капитен на тимот Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Правилен четириаголник.svg 2 (1, 0, 1)
7 Стенберген Правилен четириаголник.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 4 (2, 2, 0)
осум Петерсен Правилен четириаголник.svg
девет Шот (л) Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
десет Slutyes Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 11 (9, 1, 1)
единаесет Бјујс Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 5 (4, 0, 1)
12 Њумердор Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg 1 (1, 0, 0)
Четиринаесет Дајкема Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 1 (0, 1, 0)
16 Стам (L) Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
Тренер - Џовани Гуидети


Холандија Русија
54 Чаши 75
28 Напад 41
девет Блокирај осум
5 Ининг 6
12 Грешките на противникот дваесет

Судии:
Сузана Родригез (Шпанија),
Стефано Чезаре (Италија).
Време на натпреварот - 1:23 (25 + 28 + 30).
4-ти октомври. 17:00 часот. Ротердам. Ахој . 11.000 гледачи.
Пријави

бр. Играч 1 2 3 Чаши
2 Кузјакина (л)
5 Пасинкова
7 Љубушкина
осум Обмочаева Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 20 (19, 1, 0)
десет Косјаненко Капитен на тимот Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 1 (0, 1, 0)
12 Орлова
13 Старцева Правилен четириаголник.svg
Четиринаесет Фетисова Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 5 (0, 2, 3)
15 Кошелева Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 19 (17, 1, 1)
16 Полнење Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 5 (1, 3, 1)
17 Мали Правилен четириаголник.svg
осумнаесет Илченко Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 5 (4, 0, 1)
19 Малова (л) Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
Тренер - Јуриј Маричев

Симболичен тим

Врзиво Дијагонала Винг Спајкерс Централно блокирање Либеро
Србија Маја Огненович Холандија Лонеке Слутиес Русија Татьяна Кошелева
Нидерланды Анне Бёйс
Россия Ирина Заряжко
Турция Эда Эрдем
Россия Анна Малова

Самым ценным игроком турнира признана Татьяна Кошелева . Призом Fair Play Award награждён президент Волейбольного союза Нидерландов Ханс Ниукерке [2] .

Итоговое положение

Золото Серебро Бронза
Россия Россия
Ирина Заряжко
Ксения Ильченко
Екатерина Косьяненко
Татьяна Кошелева
Виктория Кузякина
Екатерина Любушкина
Анна Малова
Наталья Малых
Наталия Обмочаева
Екатерина Орлова
Александра Пасынкова
Евгения Старцева
Ирина Фетисова
Яна Щербань [3]
Тренер: Юрий Маричев
Нидерланды Нидерланды
Марет Балкестейн
Ивон Белин
Анне Бёйс
Лаура Дейкема
Кирстен Книп
Робин де Крёйф
Манон Нюммердор
Юдит Питерсен
Селесте Плак
Лоннеке Слютьес
Дебби Стам
Квинта Стенберген
Фемке Столтенборг
Мирте Схот
Тренер: Джованни Гуидетти
Сербия Сербия

Ана Белица
Тияна Бошкович
Бьянка Буша
Стефана Велькович
Бояна Живкович
Тияна Малешевич
Бранкица Михайлович
Елена Николич
Мая Огненович
Мина Попович
Сильвия Попович
Милена Рашич
Йована Стеванович
Сузана Чебич
Тренер: Зоран Терзич

4. Турция Турция
5. Германия Германия
6. Бельгия Бельгия
7. Италия Италия
8. Польша Польша
9. Белоруссия Белоруссия
10. Хорватия Хорватия
11. Чехия Чехия
12. Венгрия Венгрия
13. Болгария Болгария
14. Азербайджан Азербайджан
15. Румыния Румыния
16. Словения Словения

Пять сильнейших команд отобрались в финальный раунд чемпионата Европы 2017 года , который пройдёт в Азербайджане и Грузии.

См. также

Примечания

  1. DOL sets the tone for great Volleyball party in the Low Countries (англ.) (недоступная ссылка) . Сайт Европейской конфедерации волейбола (12 ноября 2014). Дата обращения: 13 ноября 2014. Архивировано 13 ноября 2014 года.
  2. Russia claim 19th European title after win in front of 11,000 fans (англ.) (недоступная ссылка) . Европейская конфедерация волейбола (4 October 2015). Дата обращения: 4 октября 2015. Архивировано 3 марта 2016 года.
  3. Яна Щербань была заявлена на турнир, но из-за травмы осталась в Москве.

Ссылки