Европско првенство во одбојка за жени 2017 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2017 година
2017 Европско првенство во одбојка (жени) Logo.jpg
Детали за шампионатот
Локација Азербејџан и Грузија
Градови Баку , Гојгол , Тбилиси
Стадиони 3
Датуми на квалификациски турнири 20 мај - 9 октомври 2016 година
Тајминг на завршниот турнир 22 септември - 1 октомври 2017 година
Број на учесници 36
во завршна фаза 16
Врвни места
Чемпион Шампион Србија Србија (втор пат)
Серебряный призёр Второ место Холандија Холандија
Бронзовый призёр Трето место Турција Турција
Статистика на шампионатот
Присуство 69.625 (1.934 по натпревар)
Одиграни натпревари 36
Најдобар играч Србија Тијана Бошковиќ

Последното коло на ХХХ Европското првенство во одбојка за жени се одржа од 22 септември до 1 октомври 2017 година во Азербејџан и Грузија . Репрезентацијата на Србија ја освои шампионската титула по втор пат во историјата.

Учесници

На турнирот учествуваа 16 екипи: 2 екипи домаќини ( Азербејџан и Грузија ), 5 екипи кои добија билети по резултатите од претходното Европско првенство ( Русија , Холандија , Србија , Турција и Германија ), 6 победници од второто коло на квалификацискиот турнир ( Италија , Белгија , Полска , Хрватска , Бугарија и Белорусија ), како и тројца победници од третото квалификациско коло ( Чешка , Украина и Унгарија ).

Квалификација

На квалификацискиот турнир учествуваа 29 екипи. Се одиграа 6 билети за завршната фаза на шампионатот во второто (главно) коло од квалификациите.

Место Група А Група Б Група В Група Д Група Е Група Ф
1 Италија Италија Белгија Белгија Полска Полска Хрватска Хрватска Бугарија Бугарија Белорусија Белорусија
2 Украина Украина Шпанија Шпанија Унгарија Унгарија Словачка Словачка Романија Романија Чешки Чешки
3 Австрија Австрија Франција Франција Финска Финска Португалија Португалија Црна Гора Црна Гора Словенија Словенија
4 Латвија Латвија Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина Естонија Естонија Израел Израел Швајцарија Швајцарија Грција Грција

Екипите кои ги освоија вторите места во групите ја продолжија борбата за пласман во последната фаза од шампионатот во третото коло. Натпреварите завршија со следниве резултати: Чешка - Словачка - 3: 0, 2: 3, Украина - Шпанија - 2: 3, 3: 1, Романија - Унгарија - 3: 0, 1: 3 (златен сет - 13: 15).

Последно коло

Одлуката за одржување на последното коло од шампионатот во Азербејџан и Грузија беше донесена на 25 октомври 2014 година на Генералното собрание ХХХВ на Европската одбојкарска конфедерација во Анталија . Градовите домаќини на натпреварите на турнирот беа Баку , Гојгол и Тбилиси [1] [2] . Theдрепката се одржа на 24 ноември 2016 година во центарот Хејдар Алиев во Баку [3] .

Арени

Баку Гојгол Тбилиси
Национална гимнастичка арена Олимписки спортски комплекс Палата на спортот
Отворен во 2014 година.
Капацитет: 6000
Отворен во 2014 година.
Капацитет: 780
Отворен во 1961 година.
Капацитет: 9700
Hamlham Əliyev Bakıda Milli Gimnastika Arenasının açılışında iştirak etmişdir (1) .jpg Göygöl Olimpiya İdman Kompleksi.jpg Спортска палата во Тбилиси.jpg
Група А, Ц, плеј оф Група Д Група Б

Прелиминарна фаза

Победниците од групите за прелиминарна фаза напредуваа директно во четвртфиналето, каде што им се придружија победниците од првото коло од плејофот помеѓу екипите што ги освоија 2 -то и 3 -то места во групите.

Група А ( Баку )

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Азербејџан Азербејџан триесет) 0 (0) девет девет 1 9.000 244 191 1,277
2 Полска Полска 2 (1) десет) 5 6 6 1.000 258 250 1.032
3 Германија Германија десет) 2 (1) 4 6 7 0,857 267 285 0,937
4 Унгарија Унгарија 0 (0) триесет) 0 2 девет 0,222 220 263 0,837
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
22.09 18:00 часот Унгарија Унгарија 0: 3 Азербејџан Азербејџан 23:25 14:25 16:25 Извештај
20:30 часот Полска Полска 3: 2 Германија Германија 23:25 25:15 18:25 25:23 15: 5 Извештај
23.09 18:00 часот Полска Полска 3: 1 Унгарија Унгарија 25:22 19:25 25:17 25:18 Извештај
24.09 18:00 часот Азербејџан Азербејџан 3: 0 Полска Полска 25:14 25:21 25:23 Извештај
20:30 часот Германија Германија 3: 1 Унгарија Унгарија 25:21 19:25 25:21 25:18 Извештај
25.09 18:00 часот Германија Германија 1: 3 Азербејџан Азербејџан 25:19 19:25 18:25 18:25 Извештај

Група Б ( Тбилиси )

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Италија Италија 3 (1) 0 (0) осум девет 3 3.000 264 232 1.138
2 Белорусија Белорусија 2 (1) десет) 5 7 5 1.400 254 226 1.124
3 Хрватска Хрватска десет) 2 (2) 5 7 7 1.000 303 257 1.179
4 Грузија Грузија 0 (0) триесет) 0 1 девет 0,111 142 248 0,573
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
22.09 17:00 часот Италија Италија 3: 0 Грузија Грузија 25:14 25:12 25:12 Извештај
20:00 часот Белорусија Белорусија 3: 2 Хрватска Хрватска 10:25 15:25 25:21 25:20 15: 9 Извештај
23.09 17:00 часот Грузија Грузија 1: 3 Хрватска Хрватска 12:25 13:25 25:23 23:25 Извештај
20:00 часот Италија Италија 3: 1 Белорусија Белорусија 27:25 25:18 18:25 25:21 Извештај
24.09 17:00 часот Грузија Грузија 0: 3 Белорусија Белорусија 8:25 11:25 12:25 Извештај
20:00 часот Хрватска Хрватска 2: 3 Италија Италија 23:25 21:25 25:19 25:10 11:15 Извештај

Група Ц ( Баку )

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Русија Русија 3 (2) 0 (0) 7 девет 5 1.800 312 299 1.043
2 Бугарија Бугарија 2 (2) единаесет) 5 осум 7 1.143 313 298 1.050
3 Турција Турција десет) 2 (1) 4 6 7 0,857 287 282 1.018
4 Украина Украина 0 (0) 3 (2) 2 5 девет 0,556 279 312 0,894
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
22.09 15:30 часот Украина Украина 2: 3 Русија Русија 18:25 25:20 23:25 25:23 13:15 Извештај
23.09 15:30 часот Бугарија Бугарија 3: 2 Украина Украина 25:23 21:25 23:25 25:11 15: 4 Извештај
20:30 часот Турција Турција 1: 3 Русија Русија 23:25 25:20 23:25 20:25 Извештај
24.09 15:30 часот Бугарија Бугарија 3: 2 Турција Турција 25:17 10:25 25:16 20:25 20:18 Извештај
25.09 15:30 часот Русија Русија 3: 2 Бугарија Бугарија 21:25 25:20 23:25 25:21 15:13 Извештај
20:30 часот Турција Турција 3: 1 Украина Украина 25:20 25:19 20:25 25:23 Извештај

Група Д ( Гојгол )

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Србија Србија триесет) 0 (0) девет девет 1 9.000 253 217 1.166
2 Холандија Холандија дваесет) десет) 6 6 5 1.200 261 234 1.115
3 Чешки Чешки десет) дваесет) 3 4 7 0,571 241 264 0,913
4 Белгија Белгија 0 (0) триесет) 0 3 девет 0,333 254 294 0,864
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
22.09 17:00 часот Србија Србија 3: 0 Чешки Чешки 25:22 25:16 25:23 Извештај
20:00 часот Холандија Холандија 3: 1 Белгија Белгија 23:25 25:12 25:21 25:14 Извештај
23.09 17:00 часот Чешки Чешки 3: 1 Белгија Белгија 19:25 25:23 28:26 25:19 Извештај
20:00 часот Србија Србија 3: 0 Холандија Холандија 29:27 25:17 25:23 Извештај
24.09 17:00 часот Белгија Белгија 1: 3 Србија Србија 26:24 20:25 22:25 21:25 Извештај
20:00 часот Чешки Чешки 1: 3 Холандија Холандија 21:25 15:25 25:21 22:25 Извештај

Плеј-оф ( Баку )

Плеј оф 1/4 финале Полуфинале Финалето
28 септември
26 септември
Италија Италија 0
Холандија Холандија 3 30 септември
Холандија Холандија 3
Хрватска Хрватска 0 Холандија Холандија 3
29 септември
27 септември Азербејџан Азербејџан 2
Азербејџан Азербејџан 3
Бугарија Бугарија 2 1 октомври
Германија Германија 0
Германија Германија 3 Холандија Холандија 1
28 септември
26 септември Србија Србија 3
Србија Србија 3
Белорусија Белорусија 3 30 септември
Белорусија Белорусија 0
Чешки Чешки 2 Србија Србија 3 Меч за 3 место
29 септември
27 септември Турција Турција 0 1 октомври
Русија Русија 0
Полска Полска 1 Азербејџан Азербејџан 1
Турција Турција 3
Турција Турција 3 Турција Турција 3


Прво коло

датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
26.09 18:00 часот Белорусија Белорусија 3: 2 Чешки Чешки 18:25 23:25 27:25 25:22 17:15 Извештај
20:30 часот Холандија Холандија 3: 0 Хрватска Хрватска 25:18 25: 8 25:21 Извештај
27.09 18:00 часот Полска Полска 1: 3 Турција Турција 22:25 25:27 25:18 23:25 Извештај
20:30 часот Бугарија Бугарија 2: 3 Германија Германија 25:14 20:25 25:16 19:25 11:15 Извештај

Четвртфинале

датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
28.09 18:00 часот Италија Италија 0: 3 Холандија Холандија 17:25 20:25 13:25 Извештај
20:30 часот Србија Србија 3: 0 Белорусија Белорусија 25:19 25:12 25:14 Извештај
29.09 18:00 часот Азербејџан Азербејџан 3: 0 Германија Германија 25:20 25:18 25:21 Извештај
20:30 часот Русија Русија 0: 3 Турција Турција 25:27 18:25 20:25 Извештај

Полуфинале

датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
30.09 18:00 часот Холандија Холандија 3: 2 Азербејџан Азербејџан 20:25 25:19 25:19 25:27 15:12 Извештај
20:30 часот Србија Србија 3: 0 Турција Турција 25:17 25:12 25:21 Извештај

Меч за 3 место

датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
1.10 16:00 часот Азербејџан Азербејџан 1: 3 Турција Турција 25:22 21:25 14:25 8:25 Извештај

Финалето

Холандија Холандија 1: 3 (20:25, 22:25, 25:18, 18:25) Србија Србија
Бр. Играч 1 2 3 4 Чаши
1 Ноже (л) Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg
2 Столтенборг Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg
3 Белин Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 13 (11, 2, 0)
4 Плак Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg 5 (3, 0, 2)
5 де Круф Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 11 (10, 1, 0)
6 Балкестајн Капитен на тимот Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 6 (3, 3, 0)
девет Шот (л)
десет Slutyes Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 9 (7, 0, 2)
единаесет Бајјус Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 10 (8, 1, 1)
Четиринаесет Дикема Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 2 (1, 0, 1)
осумнаесет Asаспер Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg
19 Далдеропе
дваесет Полдер
22 Колхас
Тренер - Jamејми Морисон


Холандија Србија
85 Чаши 93
43 Напад 65
7 Блокирај 7
6 Ининг 3
29 Грешки на противникот осумнаесет

Судии:
Јурај Влажен (Словачка),
Елдар Зулгуфаров (Азербејџан).
Време на натпревар - 1:45 (25 + 30 + 25 + 25).
1 октомври. 19:00 часот.
Баку. Национална гимнастичка арена. 3600 гледачи.
Извештај

Бр. Играч 1 2 3 4 Чаши
1 Буш
4 Ivивковиќ Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 2 (2, 0, 0)
5 Попович Редовен четириаголник.svg
6 Малешевич Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 8 (8, 0, 0)
девет Михајлович Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 15 (14, 0, 1)
десет Миркович Редовен четириаголник.svg
единаесет Велкович Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 12 (10, 2, 0)
12 Пушиќ (л)
13 Белица
15 Стевановиќ Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 9 (5, 4, 0)
16 Рашиќ Капитен на тимот
осумнаесет Бошкович Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 29 (26, 1, 2)
19 Миленковиќ
дваесет Благојевич (л) Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg Редовен четириаголник.svg
Тренер - Зоран Терзиќ

Симболичен тим

Бендер Дијагонално Крилја Спајкерс Централно блокирање Либеро
Холандија Лаура Дикема Холандија Лонеке Слутес Србија Бранкица Михајлович
Холандија Ана Бојс
Турција Еда Ердем Дундар
Србија Стефана Веjковиќ
Азербејџан Валерија Мамедова

Највреден играч на турнирот беше дијагоналната репрезентација на Србија Тијана Бошковиќ [4] .

Конечна позиција

Злато Сребрена Бронза
Србија Србија
Ана Белица
Елена Благоевич
Тияна Бошкович
Бьянка Буша
Стефана Велькович
Бояна Живкович
Тияна Малешевич
Бояна Миленкович
Сладжана Миркович
Бранкица Михайлович
Мина Попович
Теодора Пушич
Милена Рашич
Йована Стеванович
Тренер: Зоран Терзич
Нидерланды Нидерланды
Марет Балкестейн
Ивон Белин
Анне Бёйс
Ника Далдероп
Лаура Дейкема
Робин де Крёйф
Кирстен Книп
Николь Колхас
Селесте Плак
Тесса Полдер
Лоннеке Слютьес
Фемке Столтенборг
Мирте Схот
Маррит Яспер
Тренер: Джейми Моррисон
Турция Турция
Наз Айдемир Акйол
Кюбра Акман
Гамзе Аликая
Ханде Баладын
Мерьем Боз
Мерве Далбелер
Гёзде Кырдар
Нериман Озсой
Гюльдениз Онал
Хатидже Гизем Орге
Бахар Токсой-Гвидетти
Симге Шебнем Акёз
Полен Услупехливан
Эда Эрдем Дюндар
Тренер: Джованни Гуидетти
4. Азербайджан Азербайджан
5. Италия Италия
6. Россия Россия
7. Белоруссия Белоруссия
8. Германия Германия
9. Болгария Болгария
10. Польша Польша
11. Хорватия Хорватия
12. Чехия Чехия
13. Украина Украина
14. Бельгия Бельгия
15. Венгрия Венгрия
16. Грузия Грузия

Сборные Сербии, Нидерландов, Азербайджана, Италии, России, Белоруссии, Германии и Болгарии отобрались в финальный турнир чемпионата Европы 2019 года . Команды Турции, Польши, Чехии и Венгрии классифицировались на Евро-2019 на правах его организаторов.

См. также

Примечания

  1. CEV announces organisers of European Championships (англ.) . Международная федерация волейбола (25 October 2014). Дата обращения: 6 октября 2016.
  2. Обратный отсчёт до начала ЕВРО-2017 в Азербайджане начинается . Azerisport.com (29 октября 2016). Дата обращения: 24 февраля 2017.
  3. #EuroVolleyW – 16 teams, 2 host countries, one Volleyball party! (англ.) (недоступная ссылка) . Международная федерация волейбола (24 November 2016). Дата обращения: 24 ноября 2016. Архивировано 25 ноября 2016 года.
  4. Serbia net second European crown in history, Bošković takes MVP honours (англ.) (недоступная ссылка) . Европейская конфедерация волейбола (1 October 2017). Дата обращения: 1 октября 2017. Архивировано 2 октября 2017 года.

Ссылки