Европско првенство во одбојка за жени 2019 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Европско првенство во одбојка за жени 2019 година
КонкуренцијаLogos 300 120.svg
Детали за шампионатот
Локација Турција , Полска , Унгарија , Словачка
Градови Анкара , Лоѓ , Будимпешта , Братислава
Стадиони 4
Датуми на квалификациски турнири 15 август 2018 - 9 јануари 2019 година
Тајминг на завршниот турнир 23 август - 8 септември 2019 година
Број на учесници 36
во завршна фаза 24
Врвни места
Чемпион Шампион Србија Србија (трет пат)
Серебряный призёр Второ место Турција Турција
Бронзовый призёр Трето место Италија Италија
Статистика на шампионатот
Присуство 234.716 ( 3.088 по натпревар)
Одиграни натпревари 76
Најдобар играч Србија Тијана Бошковиќ

Последното коло на ХХХИ Европското првенство во одбојка за жени се одржа од 23 август до 8 септември 2019 година во Турција , Полска , Унгарија и Словачка . За првпат Европското првенство се одржа во четири земји со учество на 24 репрезентации [1] . Титулата европски шампиони ја одбрани репрезентацијата на Србија , која ја совлада репрезентацијата на Турција во последниот натпревар во Анкара . Највреден играч на турнирот беше дијагоналата на српскиот тим Тијана Бошковиќ [2] .

Квалификација

Метод на квалификација Команди Метод на квалификација Команди
Организатори Турција Турција Според резултатите
квалификациски турнир
Група А Белгија Белгија
Полска Полска Словенија Словенија
Унгарија Унгарија Група Б Хрватска Хрватска
Словачка Словачка Швајцарија Швајцарија
Според резултатите
Европско првенство 2017 година
Србија Србија Група В Грција Грција
Холандија Холандија Украина Украина
Азербејџан Азербејџан Група Д Франција Франција
Италија Италија Португалија Португалија
Русија Русија Група Е Естонија Естонија
Белорусија Белорусија Финска Финска
Германија Германија Група Ф Шпанија Шпанија
Бугарија Бугарија Романија Романија

Последно коло

Арени

Натпреварите од последното коло на Европското првенство се одржаа во четири градови од четири земји. Арена Анкара , Атлас Арена во Лоѓ , Спортската Арена Ласло Пап во Будимпешта и Зимскиот стадион Ондреј Непела во Братислава беа домаќини на натпревари од една од групите од прелиминарната фаза и два натпревари од 1/8 финале [3] [4] [5 ] [6] . Четвртфиналето се одигра во Анкара и Лоѓ, полуфиналето, натпреварот за 3-то место и финалето се одржаа во Анкара.

Турција Анкара Полска Лоѓ Унгарија Будимпешта Словачка Братислава
Анкара Спор Салону Атлас арена Пап Ласло Будимпешта Спортарена Зимна Штадион Ондреја Непелу
Отворен во 2010 година.
Капацитет: 10 400
Отворен во 2009 година.
Капацитет: 13 805
Отворен во 2003 година.
Капацитет: 12.000
Отворен во 1940 година.
Капацитет: 10 055
Анкара Арена Генел Горином.JPG Атлас Арена - Łódź.jpg Papp László Budapest Sportarena.jpg Ондреј Непела Арена.jpg
Плеј -оф натпревари од групата А Група Б 1/8 финале, четвртфинале Група Ц 1/8 финале Група Д 1/8 финале

Прелиминарна фаза

Според резултатите од ждрепката, која се одржа на 23 јануари во Истанбул , 24 екипи беа поделени во 4 групи [7] . Во прелиминарната фаза, екипите играа во групи во едно коло, по 4 екипи од секоја група се пласираа во плејофот.

Група А

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Србија Србија 50) 0 (0) 15 15 3 5.000 431 358 1.204
2 Турција Турција 4 (1) десет) единаесет 13 6 2.167 440 373 1.180
3 Бугарија Бугарија дваесет) 3 (1) 7 десет девет 1.111 405 393 1.031
4 Грција Грција дваесет) триесет) 6 6 десет 0,600 330 374 0,882
5 Финска Финска десет) 4 (1) 4 6 13 0,462 394 428 0,921
6 Франција Франција единаесет) 4 (0) 2 5 Четиринаесет 0,357 363 437 0,831
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.08 14:30 часот Франција Франција 3: 2 Бугарија Бугарија 25:20 13:25 25:15 19:25 15:13 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
17:00 часот Србија Србија 3: 0 Финска Финска 25:17 25:15 25:17 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:00 часот Турција Турција 3: 0 Грција Грција 25:21 25:18 25: 8 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
24.08 17:00 часот Франција Франција 0: 3 Грција Грција 12:25 21:25 21:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
19:30 часот Финска Финска 2: 3 Турција Турција 24:26 15:25 25:20 25:21 10:15 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
25.08 17:00 часот Бугарија Бугарија 1: 3 Србија Србија 25:16 21:25 20:25 16:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
19:30 часот Грција Грција 3: 1 Финска Финска 26:24 15:25 25:21 27:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
26.08 17:00 часот Франција Франција 1: 3 Србија Србија 19:25 13:25 25:17 23:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
19:30 часот Турција Турција 3: 1 Бугарија Бугарија 25:21 25:11 20:25 25:18 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
27.08 17:00 часот Финска Финска 3: 1 Франција Франција 25:21 25:14 22:25 25:18 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
19:30 часот Грција Грција 0: 3 Бугарија Бугарија 22:25 17:25 17:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
28.08 17:00 часот Србија Србија 3: 0 Грција Грција 25:21 25:17 25:21 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
19:30 часот Франција Франција 0: 3 Турција Турција 19:25 19:25 16:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
29.08 17:00 часот Бугарија Бугарија 3: 0 Финска Финска 25:14 25:21 25:19 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
19:30 часот Турција Турција 1: 3 Србија Србија 25:23 19:25 22:25 22:25 Извештај архивиран на 9 декември 2019 година на машината за враќање

Група Б

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Италија Италија 4 (0) единаесет) 13 Четиринаесет 3 4.667 399 295 1,353
2 Полска Полска 4 (1) единаесет) 12 Четиринаесет 6 2.333 453 377 1.202
3 Белгија Белгија 4 (1) десет) единаесет 12 6 2.000 420 361 1.163
4 Словенија Словенија 2 (1) триесет) 5 6 единаесет 0,546 341 377 0,905
5 Украина Украина десет) 4 (1) 4 6 12 0,500 343 407 0,843
6 Португалија Португалија 0 (0) 50) 0 1 15 0,067 260 399 0,652
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.08 14:00 часот Белгија Белгија 3: 0 Украина Украина 25:10 25:19 25:22 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
17:30 часот Италија Италија 3: 0 Португалија Португалија 25:15 25:14 25:13 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:30 часот Полска Полска 3: 0 Словенија Словенија 25:12 25:22 25:23 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
24.08 18:00 часот Белгија Белгија 3: 0 Словенија Словенија 25:13 25:21 25:20 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:30 часот Португалија Португалија 0: 3 Полска Полска 14:25 16:25 11:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
25.08 18:00 часот Словенија Словенија 3: 0 Португалија Португалија 25:21 25:20 25: 9 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:30 часот Украина Украина 0: 3 Италија Италија 16:25 18:25 10:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
26.08 18:00 часот Италија Италија 3: 0 Белгија Белгија 25:18 25:21 25:23 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:30 часот Полска Полска 3: 1 Украина Украина 20:25 25:11 25:22 25:15 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
27.08 18:00 часот Португалија Португалија 1: 3 Белгија Белгија 13:25 26:24 20:25 11:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:30 часот Италија Италија 3: 0 Словенија Словенија 27:25 25: 8 25:17 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
28.08 17:30 часот Белгија Белгија 3: 2 Полска Полска 20:25 27:25 20:25 25:21 17:15 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:00 часот Украина Украина 2: 3 Словенија Словенија 25:22 21:25 25:18 21:25 8:15 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
29.08 18:00 часот Португалија Португалија 0: 3 Украина Украина 22:25 15:25 20:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:30 часот Полска Полска 3: 2 Италија Италија 25:14 19:25 13:25 25:21 15:12 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање

Група В

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Холандија Холандија 50) 0 (0) 15 15 0 макс 375 251 1.494
2 Азербејџан Азербејџан 4 (2) десет) десет 12 7 1.714 426 388 1.098
3 Хрватска Хрватска триесет) 2 (1) десет единаесет осум 1.375 443 422 1.050
4 Романија Романија дваесет) триесет) 6 7 единаесет 0,636 386 437 0,883
5 Унгарија Унгарија десет) 4 (0) 3 4 12 0,333 348 379 0,918
6 Естонија Естонија 0 (0) 5 (1) 1 4 15 0,267 360 461 0,781
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.08 15:00 часот Хрватска Хрватска 2: 3 Азербејџан Азербејџан 13:25 25:20 25:22 24:26 15:17 Извештај (недостапна врска)
17:30 часот Холандија Холандија 3: 0 Романија Романија 25:21 25:18 25: 9 Извештај (недостапна врска)
20:30 часот Унгарија Унгарија 3: 0 Естонија Естонија 25:15 25:17 25:15 Извештај (недостапна врска)
24.08 18:00 часот Естонија Естонија 1: 3 Хрватска Хрватска 18:25 17:25 28:26 12:25 Извештај (недостапна врска)
20:30 часот Романија Романија 3: 1 Унгарија Унгарија 25:23 21:25 26:24 25:22 Извештај (недостапна врска)
25.08 15:30 часот Азербејџан Азербејџан 0: 3 Холандија Холандија 15:25 23:25 23:25 Извештај (недостапна врска)
18:00 часот Естонија Естонија 1: 3 Романија Романија 23:25 32:30 19:25 21:25 Извештај (недостапна врска)
26.08 18:00 часот Холандија Холандија 3: 0 Хрватска Хрватска 25:16 25:18 25:23 Извештај (недостапна врска)
20:30 часот Унгарија Унгарија 0: 3 Азербејџан Азербејџан 21:25 15:25 22:25 Извештај (недостапна врска)
27.08 18:00 часот Холандија Холандија 3: 0 Естонија Естонија 25:18 25:12 25:10 Извештај (недостапна врска)
20:30 часот Романија Романија 1: 3 Хрватска Хрватска 21:25 25:23 18:25 22:25 Извештај (недостапна врска)
28.08 15:30 часот Азербејџан Азербејџан 3: 2 Естонија Естонија 25:20 18:25 25:22 22:25 15:11 Извештај (недостапна врска)
18:00 часот Хрватска Хрватска 3: 0 Унгарија Унгарија 25:20 25:23 35:33 Извештај (недостапна врска)
29.08 15:30 часот Романија Романија 0: 3 Азербејџан Азербејџан 15:25 14:25 21:25 Извештај (недостапна врска)
18:00 часот Унгарија Унгарија 0: 3 Холандија Холандија 17:25 13:25 15:25 Извештај (недостапна врска)

Група Д

Натпревари Чаши Поставува Топки
Б (3: 2) П (2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Германија Германија 5 (1) 0 (0) Четиринаесет 15 4 3.750 444 381 1.165
2 Русија Русија 4 (0) единаесет) 13 Четиринаесет 3 4.667 409 304 1.345
3 Словачка Словачка 3 (1) дваесет) осум десет осум 1.250 389 402 0,968
4 Шпанија Шпанија 2 (1) триесет) 5 7 12 0,583 415 446 0,930
5 Швајцарија Швајцарија десет) 4 (1) 4 5 13 0,385 375 428 0,876
6 Белорусија Белорусија 0 (0) 5 (1) 1 4 15 0,267 378 449 0,842
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.08 14:30 часот Швајцарија Швајцарија 0: 3 Германија Германија 16:25 19:25 21:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
17:00 часот Белорусија Белорусија 0: 3 Русија Русија 24:26 16:25 22:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:00 часот Словачка Словачка 3: 0 Шпанија Шпанија 26:24 29:27 25:18 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
24.08 17:30 часот Германија Германија 3: 1 Шпанија Шпанија 15:25 25:19 31:29 25:18 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
20:00 часот Швајцарија Швајцарија 0: 3 Словачка Словачка 20:25 16:25 22:25 Извештај архивиран на 26 февруари 2019 година на машината за враќање
25.08 17:30 часот Шпанија Шпанија 3: 1 Белорусија Белоруссия 25:22 25:22 15:25 25:17 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
20:00 Россия Россия 3:0 Швейцария Швейцария 28:26 25:19 25:9 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
26.08 17:30 Германия Германия 3:2 Россия Россия 18:25 25:21 25:23 14:25 15:11 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
20:00 Словакия Словакия 3:2 Белоруссия Белоруссия 22:25 22:25 25:17 25:18 16:14 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
27.08 17:30 Испания Испания 3:2 Швейцария Швейцария 22:25 21:25 26:24 25:22 15:13 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
20:00 Германия Германия 3:1 Словакия Словакия 25:22 26:28 25:18 25:21 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
28.08 17:30 Россия Россия 3:0 Испания Испания 25:15 25:19 25:22 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
20:00 Германия Германия 3:0 Белоруссия Белоруссия 25:10 25:15 25:15 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
29.08 17:30 Словакия Словакия 0:3 Россия Россия 14:25 9:25 12:25 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine
20:00 Швейцария Швейцария 3:1 Белоруссия Белоруссия 19:25 25:18 29:27 25:21 Отчёт Архивная копия от 26 февраля 2019 на Wayback Machine

Плей-офф

1/8 финала Четвертьфиналы Полуфиналы Финал
1 сентября, Анкара
Сербия Сербия 3
4 сентября, Анкара
Румыния Румыния 0
Сербия Сербия 3
1 сентября, Будапешт
Болгария Болгария 0
Азербайджан Азербайджан 0
7 сентября, Анкара
Болгария Болгария 3
Сербия Сербия 3
1 сентября, Братислава
Италия Италия 1
Италия Италия 3
4 сентября, Лодзь
Словакия Словакия 0
Италия Италия 3
1 сентября, Братислава
Россия Россия 1
Россия Россия 3
8 сентября, Анкара
Бельгия Бельгия 1
Сербия Сербия 3
1 сентября, Анкара
Турция Турция 2
Турция Турция 3
4 сентября, Анкара
Хорватия Хорватия 2
Турция Турция 3
1 сентября, Будапешт
Нидерланды Нидерланды 0
Нидерланды Нидерланды 3
7 сентября, Анкара
Греция Греция 0
Турция Турция 3
1 сентября, Лодзь
Польша Польша 1 Третье место
Польша Польша 3
4 сентября, Лодзь 8 сентября, Анкара
Испания Испания 0
Польша Польша 3 Италия Италия 3
1 сентября, Лодзь
Германия Германия 2 Польша Польша 0
Германия Германия 3
Словения Словения 0

1/8 финала

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
1.09 15:30 Россия Россия 3:1 Бельгия Бельгия 25:22 25:15 21:25 25:22 Отчёт (недоступная ссылка)
16:00 Нидерланды Нидерланды 3:0 Греция Греция 25:21 25:23 25:12 Отчёт (недоступная ссылка)
17:00 Сербия Сербия 3:0 Румыния Румыния 25:20 25:17 25:23 Отчёт (недоступная ссылка)
18:00 Италия Италия 3:0 Словакия Словакия 25:20 25:23 25:20 Отчёт (недоступная ссылка)
18:00 Германия Германия 3:0 Словения Словения 25:21 25:15 25:20 Отчёт (недоступная ссылка)
18:30 Азербайджан Азербайджан 0:3 Болгария Болгария 12:25 16:25 23:25 Отчёт (недоступная ссылка)
19:30 Турция Турция 3:2 Хорватия Хорватия 26:24 18:25 31:33 25:22 16:14 Отчёт (недоступная ссылка)
20:30 Польша Польша 3:0 Испания Испания 25:20 25:20 25:19 Отчёт (недоступная ссылка)

1/4 финала

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
4.09 17:00 Сербия Сербия 3:0 Болгария Болгария 25:19 25:18 28:26 Отчёт (недоступная ссылка)
18:00 Италия Италия 3:1 Россия Россия 25:27 25:22 27:25 25:21 Отчёт (недоступная ссылка)
19:30 Турция Турция 3:0 Нидерланды Нидерланды 25:20 25:22 25:20 Отчёт (недоступная ссылка)
20:30 Польша Польша 3:2 Германия Германия 22:25 25:16 25:19 17:25 15:11 Отчёт (недоступная ссылка)

1/2 финала

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
7.09 17:00 Сербия Сербия 3:1 Италия Италия 25:22 25:21 21:25 25:20 Отчёт (недоступная ссылка)
19:30 Турция Турция 3:1 Польша Польша 25:17 25:16 14:25 25:18 Отчёт (недоступная ссылка)

Матч за 3-е место

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
8.09 17:00 Италия Италия 3:0 Польша Польша 25:23 25:20 26:24 Отчёт (недоступная ссылка)

Финал

Сербия Сербия 3:2 (21:25, 25:21, 25:21, 22:25, 15:13) Турция Турция
Игрок 1 2 3 4 5 Очки
1 Буша Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg 7 (4, 0, 3)
2 Лазович
5 М. Попович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 11 (6, 5, 0)
8 Миркович Regular quadrilateral.svg
9 Михайлович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 22 (18, 3, 1)
10 Огненович Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 4 (1, 3, 0)
11 Велькович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 5 (4, 0, 1)
12 Пушич (л)
13 Белица Regular quadrilateral.svg 1 (0, 1, 0)
14 Алексич
17 С. Попович (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
18 Бошкович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 23 (18, 2, 3)
19 Миленкович Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg 2 (1, 1, 0)
20 Благоевич
Тренер — Зоран Терзич


Сербия Турция
108 Очки 105
52 Атака 47
15 Блок 16
8 Подача 7
33 Ошибки соперника 35

Судьи:
Агнешка Михлиц (Польша),
Илария Ваньи (Италия).
Время матча — 2:12 (24+28+30+29+21).
8 сентября. 19:30.
Анкара. Ankara Spor Salonu. 13 040 зрителей.
Отчёт (недоступная ссылка)

Игрок 1 2 3 4 5 Очки
2 Шебнем Акёз (л) Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
3 Озбай Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg Solid black.svg 1 (0, 1, 0)
5 Эрджан Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 1 (0, 1, 0)
6 Акман Solid black.svg Solid black.svg 1 (1, 0, 0)
7 Баладын Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg Solid black.svg 11 (8, 3, 0)
9 Исмаилоглу Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 2 (2, 0, 0)
11 Айдемир Акйол Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 3 (1, 1, 1)
12 Йылмаз Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 5 (5, 0, 0)
13 Боз Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 16 (10, 3, 3)
14 Эрдем Дюндар Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 9 (5, 3, 1)
18 Гюнеш Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 11 (6, 3, 2)
20 Сарыоглу (л)
21 Йылдырым Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg 4 (4, 0, 0)
99 Каракурт Solid black.svg Solid black.svg 6 (5, 1, 0)
Тренер — Джованни Гуидетти

Символическая сборная

Связующая Диагональная Доигровщицы Центральные блокирующие Либеро
Сербия Майя Огненович Сербия Тияна Бошкович Сербия Бранкица Михайлович
Италия Мирьям Силла
Турция Эда Эрдем Дюндар
Польша Агнешка Конколевская
Турция Симге Шебнем Акёз

Самым ценным игроком турнира признана Тияна Бошкович [8] .

Призёры

Золото Серебро Бронза
Сербия Сербия
Майя Алексич
Ана Белица
Елена Благоевич
Тияна Бошкович
Бьянка Буша
Стефана Велькович
Катарина Лазович
Бояна Миленкович
Сладжана Миркович
Бранкица Михайлович
Майя Огненович
Мина Попович
Сильвия Попович
Теодора Пушич
Тренер: Зоран Терзич
Турция Турция
Наз Айдемир Акйол
Кюбра Акман
Ханде Баладын
Мерьем Боз
Зехра Гюнеш
Мелиха Исмаилоглу
Фатма Йылдырым
Гёзде Йылмаз
Эбрар Каракурт
Джансу Озбай
Айлин Сарыоглу
Симге Шебнем Акёз
Эда Эрдем Дюндар
Шейма Эрджан
Тренер: Джованни Гуидетти
Италия Италия
Лючия Бозетти
Анна Данези
Моника Де Дженнаро
Кристина Кирикелла
Офелия Малинов
Сильвия Нвакалор
Алессия Орро
Беатриче Парроккьяле
Мирьям Силла
Индре Сорокайте
Сара Фар
Рафаэла Фолье
Паола Эгону
Терри Энвеонву
Тренер: Давиде Маццанти

Итоговое положение

Место Команда
1 Сербия Сербия
2 Турция Турция
3 Италия Италия
4 Польша Польша
5 Нидерланды Нидерланды
6 Германия Германия
7 Россия Россия
8 Болгария Болгария
9 Бельгия Бельгия
10 Азербайджан Азербайджан
11 Хорватия Хорватия
12 Словакия Словакия
13 Румыния Румыния
14 Греция Греция
15 Испания Испания
16 Словения Словения
17 Украина Украина
18 Финляндия Финляндия
19 Швейцария Швейцария
20 Венгрия Венгрия
21 Франция Франция
22 Белоруссия Белоруссия
23 Эстония Эстония
24 Португалия Португалия

См. также

Примечания

  1. Turkey, Poland, Hungary and Czech Republic join forces to host 2019 women's EuroVolley (англ.) . Cev.eu (1 сентября 2017). Дата обращения: 3 января 2019.
  2. Serbia silence record-breaking crowd to retain EuroVolley crown (англ.) . Cev.eu (8 сентября 2019). Дата обращения: 8 сентября 2019.
  3. Eurovolley 2019 Hazırlık Toplantısı Ankara'da Yapıldı (тур.) . TVF (6 декабря 2018). Дата обращения: 3 января 2019.
  4. Oficjalnie: Łódź gospodarzem polskiej części ME siatkarek w 2019 roku (польск.) . Sportowefakty.wp.pl (1 ноября 2018). Дата обращения: 3 января 2019.
  5. Női röplabda: Budapest lehet a 2019-es Eb hazai helyszíne (венг.) . Nemzetisport.hu (7 сентября 2018). Дата обращения: 3 января 2019.
  6. Slovenská časť ME žien 2019 v Bratislave na ZŠ Ondreja Nepelu (словацк.) . SVF (27 февраля 2018). Дата обращения: 3 января 2019.
  7. EuroVolley 2019 Women – Get ready for an exciting group stage! (англ.) . Cev.eu (23 января 2018). Дата обращения: 23 января 2019.
  8. ME K: Kąkolewska z indywidualnym wyróżnieniem (польск.) . Siatka.org (20 сентября 2019). Дата обращения: 2 октября 2019.

Ссылки