Европско младинско првенство во одбојка за жени 2014 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Европско младинско првенство во одбојка за жени 2014 година
Јуниорско Европско првенство за жени 2014 година
Детали за првенството
Локација Естонија
Финска
Градови Тарту , Тампере
Стадиони 2
Термини за квалификациски турнир 3 јануари - 13 јули
Тајмингот на завршниот турнир 16-24 август
Број на учесници 31
во завршна фаза 12
Топ места
Чемпион Шампион Србија (прв пат)
Серебряный призёр Второ место Словенија
Бронзовый призёр Трето место Турција
Статистика на првенството
Присуство 6.640 (175 по натпревар)
Одиграни натпревари 38
Најдобриот играч Србија Тијана Бошковиќ

Во 2014 година се одржа 24. Европско младинско првенство во одбојка за жени со учество на репрезентации составени од играчи родени 1996 година и помлади. Натпреварите на завршниот турнир се одржаа од 16 до 24 август во Тарту и Тампере .

Квалификациски игри

На квалификациските игри учествуваа 29 репрезентации. Седум победници од групите од втората фаза освоија билети за завршниот турнир на првенството, а селекциите кои станаа втори во групите, заедно со репрезентацијата на Швајцарија, која заврши трета со најдобри дополнителни показатели, се пласираа во завршната фаза на квалификациите, каде одиграа уште три билети за завршниот турнир. Од квалификациската постапка ослободени беа селекциите на Естонија и Финска како организатори.

Ждрепката за завршниот турнир е извршена на 20 мај во Хелсинки [1] .

Првиот чекор

Место Катринехолм
1 Латвија
2 Норвешка
3 Шведска
4 Англија

Втора фаза

Место Група А ( Пескара ) Група Б ( Рума ) Група Ц ( Ровињ ) Група Д ( Самоков )
1 Италија Србија Турција Бугарија
2 Полска Франција Хрватска Русија
3 Шпанија Латвија Норвешка Австрија
4 Данска Португалија Азербејџан
Место Група Е ( Нова Горица ) Група Ф ( Каламата ) Група Г ( Арнем )
1 Словенија Белгија чешки
2 Германија Грција Холандија
3 Израел Швајцарија Романија
4 Унгарија Словачка Црна Гора

Трета фаза

Место Група H ( тон ) Група I ( Москва )
1 Холандија Русија
2 Грција Полска
3 Хрватска Франција
4 Швајцарија Германија

Завршен турнир

Арените

  • Tartu : A. Le Coq Sport spordimaja - Група I, плеј-оф.
  • Тампере : TESC Е-сала - Група II.

Групна фаза

Група I

Чаши Натпревари Сетови Топки
И В НС В НС Б: П В НС Б: П
1. Србија 15 5 50) 0 (0) 15 0 макс 375 265 1.415
2. Грција 12 5 4 (0) десет) 12 4 3.000 371 318 1.167
3. чешки девет 5 триесет) дваесет) десет осум 1.250 387 383 1.010
4. Бугарија 5 5 2 (1) триесет) 7 единаесет 0,636 377 396 0,952
5. Холандија 4 5 десет) 4 (1) 5 12 0,417 377 385 0,875
6. Естонија 0 5 0 (0) 50) 1 15 0,067 295 395 0,347
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
16.08 Грција - чешки 3: 1 21:25 часот 25:10 часот 25:18 25:21 Пријави
Бугарија - Холандија 3: 2 21:25 часот 25:14 25:21 21:25 часот 15: 8 Пријави
Србија - Србија 3: 0 25:18 25:19 25:21 Пријави
17.08 Чешка - Бугарија 3: 1 25:20 часот 25:17 20:25 часот 25:17 Пријави
Србија - Грција 3: 0 25:20 часот 25:13 25:16 Пријави
Естонија - Холандија 0: 3 21:25 часот 21:25 часот 10:25 Пријави
18.08 Бугарија - Србија 0: 3 21:25 часот 18:25 часот 22:25 Пријави
Холандија - чешки 0: 3 20:25 часот 23:25 часот 22:25 Пријави
Грција - Естонија 3: 0 25:23 25:18 25:18 Пријави
20.08 Србија - Холандија 3: 0 25:13 25:17 25:19 Пријави
Грција - Бугарија 3: 0 25:18 25:22 25:15 часот Пријави
Естонија - чешки 1: 3 15:25 часот 14:25 часот 25:20 часот 14:25 часот Пријави
21.08 Холандија - Грција 0: 3 15:25 часот 24:26 16:25 часот Пријави
Чешка - Србија 0: 3 18:25 часот 16:25 часот 14:25 часот Пријави
Бугарија - Естонија 3: 0 25:21 25:14 25:23 Пријави

Група II

Чаши Натпревари Сетови Топки
И В НС В НС Б: П В НС Б: П
1. Словенија 12 5 4 (0) десет) 13 3 4.333 390 340 1.417
2. Турција единаесет 5 4 (1) десет) 12 7 1.714 411 395 1.041
3. Русија девет 5 3 (1) 2 (1) 12 девет 1.333 471 448 1.051
4. Белгија осум 5 3 (1) дваесет) десет десет 1.000 432 424 1.019
5. Италија 5 5 десет) 4 (2) осум 13 0,615 442 444 0,995
6. Финска 0 5 0 (0) 50) 2 15 0,333 327 450 0,727
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
16.08 Италија - Белгија 2: 3 24:26 25:16 25:10 часот 16:25 часот 15:13 Пријави
Финска - Русија 0: 3 26:28 22:25 13:25 часот Пријави
Турција - Словенија 0: 3 19:25 часот 22:25 18:25 часот Пријави
17.08 Белгија - Русија 3: 1 21:25 часот 25:14 25:20 часот 25:17 Пријави
Словенија - Финска 3: 0 25:20 часот 25:19 25:21 Пријави
Италија - Турција 1: 3 16:25 часот 25:11 22:25 18:25 часот Пријави
18.08 Русија - Словенија 3: 1 23:25 часот 25:22 25:23 25:20 часот Пријави
Турција - Белгија 3: 1 17:25 часот 25:15 часот 25:22 25:21 Пријави
Финска - Италија 1: 3 17:25 часот 25:21 18:25 часот 17:25 часот Пријави
20.08 Белгија - Словенија 0: 3 17:25 часот 23:25 часот 23:25 часот Пријави
Италија - Русија 2: 3 25:23 13:25 часот 28:26 23:25 часот 13:15 Пријави
Турција - Финска 3: 0 25:15 часот 25:19 25:17 Пријави
21.08 Словенија - Италија 3: 0 25:16 25:22 25:22 Пријави
Русија - Турција 2: 3 23:25 часот 25:21 20:25 часот 25:13 12:15 Пријави
Финска - Белгија 1: 3 25:21 23:25 часот 18:25 часот 12:25 часот Пријави

Плеј оф

За 5-8 места

Фаза датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1/2 финале 23.08 Чешка - Белгија 3: 1 25:18 25:22 19:25 часот 25:17 Пријави
Бугарија - Русија 3: 2 25:21 16:25 часот 10:25 25:23 15: 5 Пријави
Натпревар за 7-мо место 24.08 Белгија - Русија 1: 3 19:25 часот 25:19 18:25 часот 17:25 часот Пријави
Натпревар за 5то место 24.08 Чешка - Бугарија 2: 3 19:25 часот 25:21 25:22 8:25 17:19 Пријави

За 1-4 места

Фаза датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1/2 финале 23.08 Србија - Турција 3: 0 25:21 25:21 25:12 Пријави
Словенија - Грција 3: 0 25:16 25:21 25:16 Пријави
Натпревар за 3 место 24.08 Турција - Грција 3: 1 18:25 часот 25:18 25:23 25:15 часот Пријави
ФИНАЛЕТО 24.08 Србија - Словенија 3: 2 25:23 17:25 часот 24:26 25:17 15:12 Пријави

Индивидуални награди

МВП Најмногу
ефективни
Најдобар
во напад
Најдобар
на блокот
Најдобар
на теренот
Најдобар
врзивно средство
Најдобар
на рецепција
Најдобар
либеро
Србија Тијана Бошковиќ Грција Анти Василантонаки Турција Пелин Арогуз Русија Анастасија Барчук Србија Сара Лозо Словенија Ева Мори Словенија Бојана Миленковиќ Словенија Маја Пахор

Конечна позиција

Злато
Сребрена
Бронза
Србија

Маја Алексиќ
Тијана Бошковиќ
Александра Брјовиќ
Сара Вучичевиќ
Милена Димиќ
Јована Косич
Катарина Лазовиќ
Сара Лозо
Катарина Маринковиќ
Бојана Миленковиќ
Елена Новаковиќ
Александра Чирович
Тренер: Маријана Боришиќ

Словенија

Пиа Блажиќ
Сара Ѓукиќ
Сала Збичаиник
Ника Маркович
Хелена Мијоч
Катја Михалинец
Катја Михевц
Ева Мори
Маја Пахор
Ела Пинтер
Анита Собочан
Лана Пајк
Тренер: Јоже Часар

Турција

Ајча Хајкач
Пелин Арогуз
Ханде Баладин
Ада Гермен
Су Зент
Мелис Јилмаз
Арелија Карасој
Јагмур Килич
Кансу Озбај
Ајбјуке Оздемир
Хјумај Топалоглу
Рида Ерлалетепе
Тренер: Мустафа Догаѓи

4 Грција
5 Бугарија
6 чешки
7 Русија
осум Белгија
девет Италија
десет Холандија
единаесет Финска
12 Естонија

Белешки (уреди)

  1. Прелиминарните базени се поставени за последното коло за жени до 19 години (анг.) (недостапна врска) . Европска одбојкарска конфедерација (20 мај 2014). Преземено на 22 август 2014 година. Архивирана на 26 август 2014 година.

Врски