Светско првенство во одбојка за жени

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување

Светското првенство во одбојка за жени е меѓународен женски одбојкарски турнир кој се одржува на секои 4 години од 1952 година под покровителство на Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) . Тоа е најпрестижниот турнир по Олимписките игри за репрезентации во овој спорт.

Приказна

Одлуката за домаќин на Светското првенство беше донесена од ФИВБ во 1948 година . Првиот турнир за мажи се одржал во 1949 година .

Првиот светски шампионат се одржа на отворено, а остатокот - во сали. Можеа да учествуваат сите тимови кои влегоа во првите пет првенства, од 1970 година некои од учесниците беа избрани врз основа на резултатите од континенталните првенства и претходниот светски шампионат, а останатите - врз основа на резултатите од квалификациите [1] . Од 1998 година, сите учесници (освен победникот од претходниот шампионат и актуелниот светски шампион кои беа изземени од изборот) се квалификуваат само со резултатите од квалификацискиот турнир.

На сите 18 првенства, ниту една екипа не учествуваше, репрезентациите на Јапонија, САД и Бразил одиграа 16 пати на турнирот.

Вкупно, на светските првенства учествуваа репрезентации од 61 земја, од кои 16 успеаја да се искачат на подиумот, а 8 екипи станаа победници на турнирите: 5 пати - СССР , по 3 пати - Јапонија и Куба , две - Кина и Русија , некогаш Италија , САД и Србија .

Меѓу одбојкарките, најеминентни се трикратните светски шампионки Александра Чудин , Милиција Еремеева (Кононова) и Људмила Булдакова (Мешчерјакова) (сите - СССР ).

Домаќини на светскиот шампионат беа 11 земји, со Јапонија пет пати, СССР три пати и Бразил два пати. Само репрезентацијата на СССР во 1952 година и јапонската репрезентација во 1967 година успеаја да го освојат шампионатот во својата област.

На светските првенства се одиграни 1241 натпревар. Првиот се одржа на 17 август 1952 година на стадионот Динамо во Москва со учество на репрезентациите на Полска и Унгарија . Посилни се покажаа полските одбојкари кои победија со резултат 3:0. 1241. натпревар се одигра на 20 октомври 2018 година во Јокохама во Јокохама Арената. Тоа беше борба за титулата светски првак меѓу репрезентациите на Србија и Италија, а Србите ја добија - 3:2.

Наградени

година Место на одржување [2] Злато Сребрена Бронза
1952 година Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Москва
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска Чехословачка Чехословачка
1956 година Франција Франција
Париз
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Знаме на Романија (1952-1965) .svg Романија Полска Полска
1960 година Бразил Бразил
Рио де Жанеиро , Нитерои , Волта Редонда , Сантос , Санто Андре , Сао Паоло , Бело Хоризонте
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Јапонија Јапонија Чехословачка Чехословачка
1962 година Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Москва , Киев , Ленинград
Јапонија Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Полска Полска
1967 година [3] Јапонија Јапонија
Токио
Јапонија Јапонија Соединетите Американски Држави САД Знамето на Република Кореја Јужна Кореа
1970 година Знаме на Бугарија (1967-1971) Бугарија
Варна , Бургас , Севлиево , Софија
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Јапонија Јапонија Демократска Народна Република Кореја НДРК
1974 година Мексико Мексико
Гвадалахара , Монтереј , Пуебла , Тихуана , Мексико Сити , Толука
Јапонија Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Знамето на Република Кореја Јужна Кореа
1978 година Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Ленинград , Рига , Минск , Волгоград
Куба Куба Јапонија Јапонија Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
1982 година Знамето на Перу Перу
Лима , Трухило , Арекипа , Ика , Такна , Чиклајо
Кина Кина Знаме на Перу (држава) .svg Перу Соединетите Американски Држави САД
1986 година Чехословачка Чехословачка
Прага , Острава , Жилина , Пилсен , Брно , Оломоуц
Кина Кина Куба Куба Знаме на Перу (држава) .svg Перу
1990 година Кина Кина
Пекинг , Шенјанг , Шангај
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР Кина Кина Соединетите Американски Држави САД
1994 година Бразил Бразил
Сао Паоло , Бело Хоризонте
Куба Куба Бразил Бразил Русија Русија
1998 година Јапонија Јапонија
Осака , Нагоја , Фукуока , Токио , Токујама , Матцумото , Кагошима
Куба Куба Кина Кина Русија Русија
2002 година Германија Германија
Берлин , Бремен , Штутгарт , Мунстер , Шверин , Дрезден , Риеза , Лајпциг
Италија Италија Соединетите Американски Држави САД Русија Русија
2006 година Јапонија Јапонија
Осака , Нагоја , Токио , Сапоро , Коби
Русија Русија Бразил Бразил Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора
2010 година Јапонија Јапонија
Токио , Нагоја , Хамаматсу , Мацумото , Осака
Русија Русија Бразил Бразил Јапонија Јапонија
2014 година Италија Италија
Асаго , Бари , Трст , Верона , Модена , Рим
Соединетите Американски Држави САД Кина Кина Бразил Бразил
2018 година Јапонија Јапонија
Јокохама , Сапоро , Коби , Хамаматсу , Нагоја , Осака
Србија Србија Италија Италија Кина Кина
2022 година Полска Полска / Холандија Холандија

Учесници

1952 година 1956 година 1960 година 1962 година 1967 година 1970 година 1974 година 1978 година 1982 година 1986 година 1990 година 1994 година 1998 година 2002 година 2006 година 2010 година 2014 година 2018 година
Австрија Австрија 15 14
Австралија Австралија 12 21
Азербејџан Азербејџан 9 тринаесет 15 15
Алжир Алжир 21
Аргентина Аргентина осум осумнаесет 15 17 17 деветнаесет
Бахамите Бахамите 23
Белгија Белгија тринаесет 22 единаесет
Бугарија Бугарија 4 5 4 6 тринаесет 9 9 12 единаесет осум единаесет 12
Бразил Бразил единаесет 5 осум тринаесет 15 7 осум 5 7 2 4 7 2 2 3 7
Унгарија Унгарија 6 единаесет 4 6 тринаесет 10
Германска Демократска Република ГДР 7 7 10 4 осум 4 12
Германија Германија 5 тринаесет 9 единаесет 7 9 единаесет
Грција Грција 9
Доминиканска Република Доминиканска Република 21 деветнаесет единаесет тринаесет 17 17 5 9
Египет Египет шеснаесет 21 21
Израел Израел 14
Индија Индија осум
Индонезија Индонезија 21
Шпанија Шпанија дваесет
Италија Италија дваесет 15 9 10 тринаесет 5 еден 4 5 4 2
Казахстан Казахстан 17 21 15 24
Камерун Камерун 21 21 21
Канада Канада единаесет 14 единаесет 15 14 17 21 17 осумнаесет
Кенија Кенија тринаесет тринаесет 21 21 21 дваесет
Кина Кина 6 9 14 6 еден еден 2 осум 2 4 5 10 2 3
Демократска Народна Република Кореја НДРК осум 10 3 14
Костарика Костарика 17 17
Куба Куба осум 7 еден 5 2 4 еден еден 5 7 12 21 22
Луксембург Луксембург 17
Мексико Мексико 12 10 15 тринаесет 21 21 21 шеснаесет
Монголија Монголија шеснаесет
Нигерија Нигерија 23
Холандија Холандија 10 12 14 шеснаесет 17 шеснаесет 9 9 7 9 осум единаесет тринаесет 4
Парагвај Парагвај деветнаесет
Знаме на Перу (држава) .svg Перу 7 4 15 осум 10 2 3 6 тринаесет 9 17 15
Полска Полска 2 3 4 3 9 9 единаесет тринаесет 15 9
Порторико Порторико 22 17 9 15 17 17 14
Русија Русија 3 3 3 еден еден 5 осум
Романија Романија 5 2 5 7 5 тринаесет тринаесет
Србија и Црна Гора Србија и Црна Гора 3
Србија Србија осум 7 еден
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР еден еден еден 2 еден 2 3 6 6 еден
Соединетите Американски Држави САД 9 6 2 единаесет 12 5 3 10 3 6 тринаесет 2 9 4 еден 5
Тајланд Тајланд тринаесет 17 тринаесет 17 тринаесет
Кинески Тајпеј Кинески Тајпеј единаесет 12
Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 23
Тунис Тунис 23 шеснаесет 21
Турција Турција 10 6 9 10
Украина Украина 9
Уругвај Уругвај 9
Филипини Филипини осумнаесет
Финска Финска 21
Франција Франција 7 12 дваесет
Сојузна Република Германија (1949-1990) ФРГ шеснаесет 10 тринаесет деветнаесет осумнаесет 14 тринаесет тринаесет
Хрватска Хрватска 6 17 тринаесет
Чехословачка Чехословачка 3 4 3 6 5 17 12 единаесет
чешки чешки 9 17 15
Чиле Чиле 22
Југославија Југославија шеснаесет
Република Кореја Република Кореја 3 3 4 7 осум 5 4 9 6 тринаесет тринаесет 17
Јапонија Јапонија 2 еден еден 2 еден 2 4 7 осум 7 осум тринаесет 6 3 7 6

Распределба на медали по репрезентации

Земјата Злато Сребрена Бронза Вкупно Учество
Сојуз на Советските социјалистички републики СССР 5 2 еден осум 10
Јапонија Јапонија 3 3 еден 7 15
Куба Куба 3 еден 0 4 12
Кина Кина 2 3 еден 6 тринаесет
Русија Русија 2 0 3 5 6
Соединённые Штаты Америки США 1 2 2 5 15
Италия Италия 1 1 0 2 10
Сербия Сербия 1 0 0 1 3
Бразилия Бразилия 0 3 1 4 15
Польша Польша 0 1 2 3 10
Flag of Peru (state).svg Перу 0 1 1 2 12
Румыния Румыния 0 1 0 1 7
Чехословакия Чехословакия 0 0 2 2 8
Республика Корея Республика Корея 0 0 2 2 11
Корейская Народно-Демократическая Республика КНДР 0 0 1 1 4
Сербия и Черногория Сербия и Черногория 0 0 1 1 1

См. также

Примечания

  1. Чемпионат мира // Волейбол: Справочник / Сост. А. С. Эдельман . — М. : Физкультура и спорт, 1984. — С. 147.
  2. В списке городов полужирным начертанием выделены города, в которых проходила решающая часть чемпионатов.
  3. В 1967 году в турнире участвовали только 4 команды ( Япония , США , Южная Корея и Перу ) из-за отказа от участия ведущих сборных мира (см. подробности ).

Ссылки