Светско првенство во одбојка за жени 1978 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Светско првенство во одбојка за жени 1978 година

Светско првенство во одбојка за жени 1978 година

Светско првенство во одбојка за жени 1978-logo.jpg
Трошење време 25 август - 6 септември
Број на учесници 23
Стадиони 4 ( Сојуз на Советските социјалистички републики Ленинград , Рига , Минск , Волгоград )
Финален пласман
Шампион Куба Куба
Сребрен медал Јапонија Јапонија
Освојувач на бронзени медали Сојуз на Советските социјалистички републики СССР
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 99

8-то Светско првенство во одбојка за жени се одржа од 25 август до 6 септември 1978 година во четири градови на СССР со учество на 23 репрезентации. Репрезентацијата на Куба за прв пат во својата историја ја освои шампионската титула.

Квалификација

Азискиот квалификациски турнир со учество на три селекции ( Кина , Северна Кореја и Хонг Конг ) се одржа на 24-26 ноември 1976 година во Хонг Конг . Истиот турнир бил и квалификациски натпревар за Светското првенство во 1977 година .

М Команда 1 2 3 И В НС C / P О
1 Знамето на Народна Република Кина Кина 3: 2 3: - 2 2 0 4
2 Знамето на КНДР НДРК 2: 3 3: - 2 1 1 3
3 Знамето на Хонг Конг (1959-1997) Хонг Конг -: 3 -: 3 2 0 2 2

...

26 ноември : Кина - КНДР 3: 2 (15:11, 15: 8, 8:15, 11:15, 15:11).

Според резултатите од квалификациите, Кина и КНДР добија билети за Светското првенство. Потоа, репрезентацијата на КНДР одби да учествува на првенството.

Тимови кои учествуваат

СССР - земја домаќин;
Јапонија , Јужна Кореја , Источна Германија , Унгарија , Куба , Перу , Полска , Мексико , Канада , САД , Бугарија - по резултатите од Светското првенство во 1974 година ;
Чехословачка , Германија , Југославија , Холандија , Италија , Финска - по резултатите на ЕП 1977 година ;
Кина - според резултатите од азиските квалификации;
Доминиканска Република - врз основа на првенството на Северна, Централна Америка и Карибите од 1977 година ;
Бразил - по првенството на Јужна Америка во 1977 година ;
Тунис - следејќи ги резултатите на Африканското првенство во 1976 година (наместо одбиениот египетски тим);
Белгија - наместо напуштената репрезентација на Романија ;

Репрезентацијата на КНДР одби да учествува.

Шампионат систем

23-те финалисти на Светското првенство во првата фаза беа поделени во 6 групи. 12 екипи (по две најдобри од секоја група) се пласираа во втората фаза, каде формираа две групи од по шест екипи. Во предвид беа земени резултатите од игрите на тимовите едни против други во првата фаза. Учесници во плејофот за местата 1-4 беа по две најдобри екипи од секоја група. Конечните 5-8 и 9-12 места во плеј-офот ги одиграа и екипите кои ги зазедоа 3-4, односно 5-6-ти места во групите од втората фаза.

По сличен систем, 11 екипи се натпреваруваа за места од 13 до 23, заземајќи ги 3-4 места во групите од првата фаза.

Прва групна фаза

Група А

Ленинград

М Команда 1 2 3 И В НС C / P О
1 Знамето на СССР СССР 3: 0 3: 0 2 2 0 6:0 4
2 Знаме на Бугарија (1971-1990) Бугарија 0: 3 3: 0 2 1 1 3: 3 3
3 Знаме на Доминиканската Република Доминиканска Република 0: 3 0: 3 2 0 2 0: 6 2
25 август : СССР - Бугарија 3: 0 (15: 3, 15: 3, 15: 9).
26 август : СССР - Доминиканска Република 3: 0 (15: 1, 15: 1, 15: 5).
27 август : Бугарија 3-0 Доминиканска Република (15:3, 15:8, 15:6).

Група Б

Волгоград

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Јапонско знаме Јапонија 3: 2 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 2 6
2 Знамето на САД САД 2: 3 3: 0 3: 0 3 2 1 8: 3 5
3 Знамето на Италија Италија 0: 3 0: 3 3: 0 3 1 2 3: 6 4
4 Знамето на Тунис (1831-1999) Тунис 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 3
25 август : Италија 3-0 Тунис (15: 2, 15: 4, 15: 4) Јапонија - САД 3: 2 (15: 9, 7:15, 15:11, 9:15, 15: 8).
26 август : Јапонија 3-0 Италија (15: 6, 15: 1, 15: 1) САД - Тунис 3: 0 (15: 5, 15: 1, 15: 1).
27 август : САД 3-0 Италија (15:11, 15:1, 15:4) Јапонија - Тунис 3: 0 (15: 2, 15: 0, 15: 1).

Група Ц

Ленинград

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Знамето на Република Кореја Јужна Кореа 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 0 6
2 Бразилско знаме (1968-1992) Бразил 0: 3 3: 0 3: 0 3 2 1 6: 3 5
3 Знамето на Канада Канада 0: 3 0: 3 3: 0 3 1 2 3: 6 4
4 Знамето на Германија ФРГ 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 3
25 август : Јужна Кореја 3-0 Канада (15:10, 15: 2, 15:10) Бразил - Германија 3: 0 (15: 8, 15: 6, 15: 7).
26 август : Бразил 3-0 Канада (15: 6, 15:11, 15:12) Јужна Кореја - Германија 3: 0 (15: 1, 15: 7, 15: 8).
27 август : Канада 3-0 Западна Германија (15:1, 15:11, 15:0); Јужна Кореја - Бразил 3: 0 (15: 3, 15: 3, 15: 6).

Група Д

Рига

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Знамето на ГДР ГДР 3: 0 3: 2 3: 0 3 3 0 9: 2 6
2 Знамето на Чехословачка Чехословачка 0: 3 3: 0 3: 0 3 2 1 6: 3 5
3 Знамето на Мексико Мексико 2: 3 0: 3 3: 0 3 1 2 5: 6 4
4 Знамето на Белгија Белгија 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 3
25 август : ГДР - Белгија 3: 0 (15: 2, 15: 3, 15: 4); Чехословачка - Мексико 3:0 (15:6, 20:18, 15:5).
26 август : Чехословачка 3-0 Белгија (15: 1, 15: 8, 15: 5) Источна Германија - Мексико 3: 2 (15:13, 15:17, 6:15, 15: 7, 15: 3).
27 август : Мексико 3-0 Белгија (15:11, 15:6, 15:6) Источна Германија - Чехословачка 3: 0 (15:10, 15: 6, 15:13).

Група Е

Минск

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Знамето на Народна Република Кина Кина 3: 0 3: 0 3: 0 3 3 0 9: 0 6
2 Знамето на Полска Полска 0: 3 3: 1 3: 0 3 2 1 6: 4 5
3 Знаме на Унгарија Унгарија 0: 3 1: 3 3: 0 3 1 2 4: 6 4
4 Знаме на Финска Финска 0: 3 0: 3 0: 3 3 0 3 0: 9 3
25 август : Полска 3-0 Финска (15:11, 15:12, 15:4); Кина - Унгарија 3:0 (15:4, 15:11, 15:14).
26 август : Кина 3-0 Финска (15: 3, 15: 1, 15: 2) Полска - Унгарија 3:1 (15:13, 12:15, 15:10, 15:0).
27 август : Унгарија 3-0 Финска (15:4, 15:2, 15:5) Кина - Полска 3: 0 (15: 2, 15: 8, 15: 6).

Група Ф

Волгоград

М Команда 1 2 3 4 И В НС C / P О
1 Куба знаме Куба 3: 0 3: 1 3: 0 3 3 0 9: 1 6
2 Знамето на Перу Перу 0: 3 3: 0 3: 0 3 2 1 6: 3 5
3 Знамето на Југославија (1945-1991) Југославија 1: 3 0: 3 3: 1 3 1 2 4: 7 4
4 Знамето на Холандија Холандија 0: 3 0: 3 1: 3 3 0 3 1: 9 3
25 август : Перу 3-0 Југославија (15:2, 15:7, 15:1) Куба - Холандија 3: 0 (15: 1, 15: 4, 15: 8).
26 август : Југославија 3: 1 Холандија (15: 6, 15: 9, 5:15, 15:13) Куба - Перу 3: 0 (15: 7, 15:12, 15: 3).
27 август : Куба 3: 1 Југославија (15: 5, 13:15, 15: 2, 15: 2) Перу - Холандија 3: 0 (15: 2, 15: 8, 15: 7).

Класификација коло за 13-23 места

Резултатите од натпреварите од првата групна фаза, кои влегоа во класификација, се истакнати со курзив .

Група I

Минск

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знамето на Мексико Мексико 3: 2 3: 0 3: 2 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 4 десет
2 Знамето на Југославија (1945-1991) Југославија 2: 3 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 5 4 1 14: 4 девет
3 Знамето на Италија Италија 0: 3 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 3 2 9: 6 осум
4 Знамето на Холандија Холандија 2: 3 1: 3 0: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 9: 9 7
5 Знамето на Белгија Белгија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 3: 0 5 1 4 3:12 6
6 Знамето на Тунис (1831-1999) Тунис 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 0:15 5
30 август : Југославија 3-0 Белгија (15:10, 15:3, 15:7) Мексико - Тунис 3: 0 (15:0, 15:1, 15:12); Италија - Холандија 3:0 (15:3, 15:12, 15:11).
31 август : Белгија 3-0 Тунис (15: 3, 15: 2, 15: 0) Мексико - Холандија 3: 2 (18:16, 5:15, 15:12, 12:15, 15: 2); Југославија - Италија 3:0 (15:6, 15:11, 15:6).
1 септември : Холандија 3-0 Тунис (15:6, 15:12, 15:1) Италија - Белгија 3: 0 (15: 8, 15: 8, 15: 6); Мексико - Југославија 3: 2 (14:16, 15:13, 6:15, 15: 6, 15:11).
2 септември : Холандија 3-0 Белгија (15: 2, 15:10, 15: 1) Југославија - Тунис 3: 0 (15: 2, 15: 2, 15: 3); Мексико - Италија 3: 0 (15: 7, 15: 7, 15: 3).

Групата Ј

Рига

М Команда 1 2 3 4 5 И В НС C / P О
1 Знаме на Унгарија Унгарија 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 4 4 0 12: 0 осум
2 Знамето на Канада Канада 0: 3 3: 0 3: 0 3: 1 4 3 1 9: 4 7
3 Знаме на Доминиканската Република Доминиканска Република 0: 3 0: 3 3: 1 3: 1 4 2 2 6: 8 6
4 Знамето на Германија ФРГ 0: 3 0: 3 1: 3 3: 2 4 1 3 4:11 5
5 Знаме на Финска Финска 0: 3 1: 3 1: 3 2: 3 4 0 4 4:12 4
30 август : Унгарија 3-0 Доминиканска Република (15:6, 16:14, 15:1) Германија - Финска 3: 2 (12:15, 12:15, 15:13, 15: 4, 15:10).
31 август : Доминиканска Република - Германија 3: 1 (15: 3, 7:15, 15: 7, 15:13); Канада - Финска 3: 1 (15: 8, 7:15, 15: 6, 16:14).
1 септември : Унгарија 3-0 Западна Германија (15:7, 15:2, 15:7) Канада - Доминиканска Република 3: 0 (18:16, 15: 1, 15: 6).
2 септември : Доминиканска Република - Финска 3: 1 (8:15, 16:14, 15: 7, 15: 2); Унгарија - Канада 3: 0 (15: 6, 15: 0, 15: 7).

Плеј оф

Полуфинале за 13-16 места

4 септември . Минск

Унгарија - Југославија 3:0 (15:10, 15:3, 15:5)
Канада - Мексико 3:0 (15:13, 15:10, 15:4)

Полуфинале за 17-20 места

4 септември . Рига

Холандија - Доминиканска Република 3: 1 (20:18, 15: 7, 13:15, 17:15)
Германија - Италија 3: 1 (14:16, 15:10, 15: 9, 17:15).

Полуфинале за 21-23 места

4 септември . Ленинград

Финска - Тунис 3: 0 (15: 4, 15: 7, 15: 4)

Натпревар за 21 место

6 септември . Ленинград

Финска - Белгија 3: 2 (14:16, 15:10, 11:15, 15: 4, 15:12)

Натпревар за 19. место

6 септември . Рига

Доминиканска Република - Италија 3: 2 (10:15, 15:10, 15:13, 5:15, 15:10)

Натпревар за 17 место

6 септември . Рига

Холандија - Германија 3: 1 (15: 5, 15: 5, 9:15, 15: 9)

Натпревар за 15-то место

6 септември . Минск

Мексико - Југославија 3:0 (15:10, 15:13, 15:3)

Натпревар за 13 место

6 септември . Минск

Унгарија - Канада 3: 0 (15: 5, 15: 4, 15:11)

Втора групна фаза

Резултатите од натпреварите од првата групна фаза, кои одеа кон втората, се истакнати со курзив .

Група Г

Ленинград

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Знамето на Република Кореја Јужна Кореа 3: 0 1: 3 3: 0 3: 2 3: 0 5 4 1 13: 5 девет
2 Знамето на СССР СССР 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 12: 3 девет
3 Знамето на Народна Република Кина Кина 3: 1 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 12: 4 девет
4 Бразилско знаме (1968-1992) Бразил 0: 3 0: 3 0: 3 3: 2 3: 2 5 2 3 6:13 7
5 Знаме на Бугарија (1971-1990) Бугарија 2: 3 0: 3 0: 3 2: 3 3: 1 5 1 4 7:13 6
6 Знамето на Полска Полска 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 1: 3 5 0 5 3:15 5
30 август : Јужна Кореја 3-0 Полска (15:5, 15:8, 15:9) Кина - Бугарија 3: 0 (15:11, 15:12, 15:6); СССР - Бразил 3: 0 (15: 5, 15: 5, 15: 6).
31 август : Бугарија - Полска 3: 1 (4:15, 15:11, 15: 6, 15: 9); Кина - Бразил 3: 0 (15:13, 15: 7, 15:10); Јужна Кореја - СССР 3: 0 (15:13, 15:11, 15:12).
1 септември : Бразил - Полска 3: 2 (15: 7, 15: 8, 7:15, 6:15, 15:10); Јужна Кореја - Бугарија 3: 2 (15: 9, 15: 2, 15:13); СССР - Кина 3: 0 (15: 4, 15: 4, 15:10).
2 септември : Бразил - Бугарија 3: 2 (15: 4, 6:15, 14:16, 15: 7, 15: 9); Кина - Јужна Кореја 3: 1 (16:14, 14:16, 15: 9, 15:10); СССР - Полска 3: 0 (15: 2, 15: 8, 15:10).

Група Х

Волгоград

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1 Куба знаме Куба 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15:0 десет
2 Јапонско знаме Јапонија 0: 3 3: 2 3: 0 3: 1 3: 2 5 4 1 12: 8 девет
3 Знамето на САД САД 0: 3 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 3 2 11: 6 осум
4 Знамето на ГДР ГДР 0: 3 0: 3 0: 3 3: 2 3: 0 5 2 3 6:11 7
5 Знамето на Перу Перу 0: 3 1: 3 0: 3 2: 3 3: 2 5 1 4 6:14 6
6 Знамето на Чехословачка Чехословачка 0: 3 2: 3 0: 3 0: 3 2: 3 5 0 5 4:15 5
30 август : Перу - Чехословачка 3: 2 (16:14, 6:15, 15: 2, 8:15, 15: 5); Јапонија - ГДР 3: 0 (15: 9, 15: 3, 15: 0); Куба - САД 3: 0 (15: 7, 15: 9, 15:10).
31 август : Куба 3-0 Чехословачка (15:1, 15:9, 15:12) САД - ГДР 3: 0 (15: 3, 15:11, 15:11); Јапонија - Перу 3: 1 (13:15, 15: 9, 15: 4, 15: 6).
1 септември : САД 3-0 Перу (15:8, 15:10, 15:11); Куба - ГДР 3: 0 (15: 4, 15: 6, 15:13); Јапонија - Чехословачка 3: 2 (15:17, 15: 4, 15: 8, 12:15, 15: 5).
2 септември : Источна Германија - Перу 3: 2 (13:15, 15:10, 10:15, 15: 6, 15:11); САД - Чехословачка 3: 0 (15: 0, 15:12, 15:12); Куба - Јапонија 3: 0 (15: 8, 15: 9, 15:10).

Плеј оф

Полуфинале за 1-4 места

4 септември . Ленинград

Јапонија - Јужна Кореја 3: 1 (12:15, 15: 8, 15:11, 15:11)
Куба - СССР 3: 1 (12:15, 16:14, 15:10, 15:12)

Полуфинале за 5-8 места

4 септември . Рига

САД - Бразил 3: 0 (15: 5, 15:13, 15: 8)
Кина - ГДР 3: 2 (15: 7, 11:15, 9:15, 15: 5, 15: 8)

Полуфинале за 9-12 места

4 септември . Минск

Бугарија - Чехословачка 3: 2 (15:11, 7:15, 15: 8, 9:15, 15:13)
Перу - Полска 3: 0 (15: 4, 15: 6, 15:11)

Натпревар за 11 место

6 септември . Минск

Полска - Чехословачка 3:2 (15:4, 3:15, 18:16, 8:15, 15:6)

Натпревар за 9-то место

6 септември . Минск

Бугарија - Перу 3: 2 (15: 9, 11:15, 11:15, 15: 8, 17:15)

Натпревар за 7-мо место

6 септември . Рига

Бразил - ГДР 3: 2 (16:18, 16:14, 16:14, 11:15, 15:13)

Натпревар за 5то место

6 септември . Рига

САД - Кина 3: 0 (15:13, 15:11, 15:10)

Натпревар за 3 место

6 септември . Ленинград

СССР - Јужна Кореја 3: 1 (15: 2, 15: 7, 11:15, 15: 9)

Финалето

6 септември . Ленинград

Куба - Јапонија 3: 0 (15: 6, 15: 9, 15:10)

Резултати

Позиција на тимовите

1. Куба Куба 13. Унгарија Унгарија
2. Јапонија Јапонија Четиринаесет. Канада Канада
3. Сојуз на Советските социјалистички републики СССР 15. Мексико Мексико
4. Република Кореја Јужна Кореа 16. Југославија Југославија
5. САД САД 17. Холандија Холандија
6. Кина Кина осумнаесет. Сојузна Република Германија (1949-1990) ФРГ
7. Бразил Бразил 19. Доминиканска Република Доминиканска Република
осум. Германска Демократска Република ГДР дваесет. Италија Италија
девет. Бугарија Бугарија 21. Финска Финска
десет. Перу Перу 22. Белгија Белгија
единаесет. Полска Полска 23. Тунис Тунис
12. Чехословачка Чехословачка

Наградени

Мед 1.png Куба Куба : Нели Барнет Вилсон, Ана Дијаз Мартинез, Еренија Дијаз Санчез, Ана Марија Гарсија Креспо, Мавис Гиларте Фернандез, Либертад Гонзалес, Сиренија Мартинез, Мерцедес Перез Хернандез, Мерцедес Помареш Примелес, Имилсис Телез Туреада Главен тренер е Еугенио Хорхе Лафита.

Med 2.png Јапонија Јапонија : Јоши Ишикава, Јури Јокојама , Марико Јошида , Мицуко Јошино, Чизуро Кавахара, Сачико Канеко, Тамаи Номекава, Казуко Огава, Кајоко Судо, Масако Такајанаги , Јуми Егами, Хироми Јано . Тренер - Шигео Јамада .

Med 3.png Сојуз на Советските социјалистички републики СССР : Нина Smoleeva , Људмила Shchetinina , Људмила Zhigili , Људмила Chernysheva , Лилија Osadchaya , Надежда Radzevich , Лидија Логинова , Нина Мурадијан , Надежда Gorlovskaya , Midite Sturmane , Ирина Makogonova , Љубов Timofeeva . Главен тренер е Виктор Тјурин .

Врски и извори