Светско првенство во одбојка за жени 2002 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Светско првенство во одбојка за жени 2002 година
Германија2002 Одбојка Лого.jpg
Детали за првенството
Локација Германија
Градови Берлин , Бремен , Штутгарт , Риеза , Мунстер , Шверин , Дрезден , Лајпциг
Термини за квалификациски турнир 18 јануари - 9 септември 2001 година
Тајмингот на завршниот турнир 30 август - 15 септември
Број на учесници 57
во завршна фаза 24
Топ места
Чемпион Шампион Италија Италија (прв пат)
Серебряный призёр Второ место САД САД
Бронзовый призёр Трето место Русија Русија
Статистика на првенството
Присуство 285.201 (3169 по натпревар)
Одиграни натпревари 90
Најдобриот играч Италија Елиза Тогут

14. Светско првенство во одбојка за жени се одржа од 30 август до 15 септември 2002 година во 8 градови во Германија со учество на 24 екипи. На 90 натпревари на првенството присуствуваа над 285.000 гледачи. Титулата светски првак за прв пат во историјата им припадна на претставниците на Западна Европа - репрезентацијата на Италија.

Квалификациски игри

Од квалификацискиот турнир исклучени се репрезентациите на Германија како селекција на земјата домаќин и Куба како победник на претходниот Мундијал. За преостанатите 22 билети се натпреваруваа екипи од 55 земји. Ждрепката за последната фаза на Светското првенство се одржа на 21 септември 2001 година во Берлин .

Резултати од квалификацискиот турнир
Група Конфедерација и услови за излез Градот датум Победници
А CAVB
(7 екипи - 2 места за победници во групи)
Кенија Најроби 13 - 15 јули 2001 година Кенија Кенија
Б Египет Каиро 3 - 5 август 2001 година Египет Египет
СО AVC
(9 екипи - 5 места за 4 екипи кои станаа први и втори во групи и најдобри од третите екипи)
Тајланд Бангкок 6 - 8 јули 2001 година Јапонија Јапонија , Тајланд Тајланд
Д Кина Макао 31 август - 2 септември 2001 година Кина Кина , Република Кореја Република Кореја , Австралија Австралија
Е CEV
(25 тима - 8 места за 6 победници во групи и 2 најдобри 2 второпласирани екипи)
Холандија С-Хертогенбош 17 - 19 јуни 2001 година Холандија Холандија
Ф Полска Ополе 24 - 26 јуни 2001 година Полска Полска
Г Португалија Лисабон 22 - 24 јуни 2001 година чешки чешки
Х Русија Нов Уренгој 22 - 24 јуни 2001 година Русија Русија
Јас Италија Урбино 24 - 26 август 2001 година Италија Италија , Романија Романија
Ј Хрватска Дубровник 27 - 29 август 2001 година Грција Грција , Бугарија Бугарија
К НОРЧЕКА
(10 екипи - 4 ваучери за екипите кои освоија 1 - 2 места во групи)
Доминиканска Република Санто Доминго 12 - 14 јули 2001 г Доминиканска Република Доминиканска Република , Канада Канада
Л Порторико Сан Хуан 13 - 15 јули 2001 година САД САД , Порторико Порторико
М CSV
(4 екипи - Излегуваат 1-во и 2-ро место)
Аргентина Дедо Мраз 6 - 8 јули 2001 година Бразил Бразил , Аргентина Аргентина
Плеј-оф натпревари
(помеѓу најдобрите од третите селекции во групите К и Л и репрезентацијата која заврши на третото место во групата М)
Мексико Монтереј 7 - 9 септември 2001 година Мексико Мексико

Завршен турнир

Во првата фаза, 24 финалисти на Светското првенство беа поделени во 4 групи. 12 екипи (три најдобри од шесте) се пласираа во втората фаза, каде формираа три групи од по четири екипи. Во плеј-офот учествуваа екипите кои ги освоија првите две места во секој од квартетите од втората групна фаза, како и двете најдобри меѓу екипите кои ги освоија третите места.

Арените

Спортскиот комплекс Макс Шмелинг во Берлин е главната арена на првенството
Берлин - Макс-Шмелинг-Хале
Бремен - Стадхале
Штутгарт - Шлејер-Хале
Риза - SachsenARENA
Манстер - Хале Мϋнстерланд
Шверин - Спорт и Конгресна сала
Дрезден - Мехрцвекхале
Лајпциг - Мехрцвекспортхале

Прва групна фаза

Група А

1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1. Италија Италија 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15:0 десет
2. Бугарија Бугарија 0: 3 3: 0 1: 3 3: 0 3: 0 5 3 2 10: 6 осум
3. Германија Германија 0: 3 0: 3 3: 1 3: 2 3: 0 5 3 2 9: 9 осум
4. Јапонија Јапонија 0: 3 3: 1 1: 3 1: 3 3: 0 5 2 3 8:10 7
5. чешки чешки 0: 3 0: 3 2: 3 3: 1 3: 2 5 2 3 8:12 7
6. Мексико Мексико 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 2: 3 5 0 5 2:15 5

Манстер
30 август

Италија Италија 3: 0 (25:11, 26:24, 25:21) Јапонија Јапонија
чешки чешки 2: 3 (20:25, 30:28, 22:25, 27:25, 13:15) Германија Германија
Мексико Мексико 0: 3 (22:25, 16:25, 17:25) Бугарија Бугарија

31 август

Јапонија Јапонија 1: 3 (21:25, 19:25, 27:25, 21:25) Германија Германија
Италија Италија 3: 0 (25:17, 25:13, 25:19) Мексико Мексико
Бугарија Бугарија 3: 0 (25:19, 25:23, 25: 9) чешки чешки

1 септември

Мексико Мексико 0: 3 (13:25, 16:25, 11:25) Јапонија Јапонија
Германија Германија 0: 3 (24:26, 23:25, 20:25) Бугарија Бугарија
чешки чешки 0: 3 (18:25, 21:25, 22:25) Италија Италија

2 септември

Јапонија Јапонија 3: 1 (16:25, 25:22, 25:20, 25:22) Бугарија Бугарија
Мексико Мексико 2: 3 (25:23, 25:23, 19:25, 18:25, 17:19) чешки чешки
Италија Италија 3: 0 (25:18, 31:29, 25:22) Германија Германија

3 септември

чешки чешки 3: 1 (25:23, 21:25, 25:21, 25:23) Јапонија Јапонија
Бугарија Бугарија 0: 3 (18:25, 16:25, 19:25) Италија Италија
Германија Германија 3: 0 (25:13, 25:14, 25:19) Мексико Мексико

Група Б

1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1. Република Кореја Република Кореја 3: 2 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 3 десет
2. Куба Куба 2: 3 3: 0 3: 0 3: 2 3: 0 5 4 1 14: 5 девет
3. Холандија Холандија 0: 3 0: 3 3: 1 3: 0 3: 0 5 3 2 9: 7 осум
4. Романија Романија 1: 3 0: 3 1: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 8: 9 7
5. Канада Канада 0: 3 2: 3 0: 3 0: 3 3: 0 5 1 4 5:12 6
6. Египет Египет 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 0:15 5

Шверин
30 август

Холандија Холандија 3: 1 (25:22, 25:19, 27:29, 25:16) Романија Романија
Египет Египет 0: 3 (9:25, 23:25, 12:25) Канада Канада
Куба Куба 2: 3 (20:25, 25:18, 25:20, 21:25, 12:15) Република Кореја Република Кореја

31 август

Холандија Холандија 3: 0 (25:12, 25:13, 25:13) Египет Египет
Канада Канада 2: 3 (25:22, 22:25, 25:21, 14:25, 10:15) Куба Куба
Романија Романија 1: 3 (17:25, 21:25, 25:22, 22:25) Република Кореја Република Кореја

1 септември

Куба Куба 3: 0 (25:19, 25:19, 25:20) Холандија Холандија
Република Кореја Република Кореја 3: 0 (25:11, 25:19, 25:15) Канада Канада
Египет Египет 0: 3 (14:25, 13:25, 14:25) Романија Романија

2 септември

Холандија Холандија 0: 3 (23:25, 18:25, 22:25) Република Кореја Република Кореја
Египет Египет 0: 3 (11:25, 13:25, 13:25) Куба Куба
Романија Романија 3: 0 (25:21, 25:18, 25:22) Канада Канада

3 септември

Република Кореја Република Кореја 3: 0 (25:13, 25:10, 25:15) Египет Египет
Куба Куба 3: 0 (25:18, 25:21, 25:23) Романија Романија
Канада Канада 0: 3 (18:25, 21:25, 23:25) Холандија Холандија

Група Ц

1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1. САД САД 3: 2 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 5 0 15: 2 десет
2. Русија Русија 2: 3 3: 0 3: 1 3: 0 3: 0 5 4 1 14: 4 девет
3. Порторико Порторико 0: 3 0: 3 3: 0 3: 2 3: 1 5 3 2 9: 9 осум
4. Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 1: 3 0: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 7: 9 7
5. Аргентина Аргентина 0: 3 0: 3 2: 3 0: 3 3: 0 5 1 4 5:12 6
6. Кенија Кенија 0: 3 0: 3 1: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 1:15 5

Дрезден , Риза
30 август

Русија Русија 3: 1 (25:11, 21:25, 25:18, 25:18) Доминиканска Република Доминиканска Република
Кенија Кенија 1: 3 (18:25, 25:19, 14:25, 23:25) Порторико Порторико
Аргентина Аргентина 0: 3 (21:25, 23:25, 21:25) САД САД

31 август

САД САД 3: 2 (22:25, 25:22, 25:23, 19:25, 15: 8) Русија Русија
Кенија Кенија 0: 3 (14:25, 22:25, 20:25) Аргентина Аргентина
Порторико Порторико 3: 0 (25:19, 28:26, 25:22) Доминиканска Република Доминиканска Република

1 септември

Русија Русија 3: 0 (25:14, 25:15, 25:15) Кенија Кенија
Доминиканска Република Доминиканска Република 0: 3 (22:25, 17:25, 21:25) САД САД
Аргентина Аргентина 2: 3 (25:23, 23:25, 19:25, 25:17, 13:15) Порторико Порторико

2 септември

Русија Русија 3: 0 (25:16, 25:10, 25:18) Аргентина Аргентина
Кенија Кенија 0: 3 (20:25, 20:25, 21:25) Доминиканска Република Доминиканска Република
Порторико Порторико 0: 3 (13:25, 25:27, 19:25) САД САД

3 септември

Русија Русија 3: 0 (25: 9, 25:13, 25: 8) Порторико Порторико
САД САД 3: 0 (25:19, 25:17, 25:13) Кенија Кенија
Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 0 (25:20, 26:24, 25:15) Аргентина Аргентина

Група Д

1 2 3 4 5 6 И В НС C / P О
1. Бразил Бразил 1: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 13: 3 девет
2. Кина Кина 3: 1 0: 3 3: 0 3: 1 3: 0 5 4 1 12: 5 девет
3. Грција Грција 0: 3 3: 0 3: 2 3: 0 3: 1 5 4 1 12: 6 девет
4. Полска Полска 0: 3 0: 3 2: 3 3: 0 3: 0 5 2 3 8: 9 7
5. Тајланд Тајланд 0: 3 1: 3 0: 3 0: 3 3: 1 5 1 4 4:13 6
6. Австралија Австралија 0: 3 0: 3 1: 3 0: 3 1: 3 5 0 5 2:15 5

Лајпциг
30 август

Полска Полска 0: 3 (18:25, 19:25, 18:25) Бразил Бразил
Кина Кина 3: 0 (25:12, 25:18, 25:16) Австралија Австралија
Тајланд Тајланд 0: 3 (19:25, 18:25, 23:25) Грција Грција

31 август

Бразил Бразил 1: 3 (23:25, 25:23, 17:25, 23:25) Кина Кина
Тајланд Тајланд 0: 3 (23:25, 23:25, 17:25) Полска Полска
Грција Грција 3: 1 (25:18, 25:20, 19:25, 25:19) Австралија Австралија

1 септември

Кина Кина 3: 1 (25:20, 25:16, 21:25, 25: 9) Тајланд Тајланд
Австралија Австралија 0: 3 (19:25, 17:25, 24:26) Бразил Бразилия
Польша Польша 2:3 (31:33, 25:16, 23:25, 27:25, 14:16) Греция Греция

2 сентября

Греция Греция 0:3 (18:25, 12:25, 23:25) Бразилия Бразилия
Таиланд Таиланд 3:1 (25:18, 21:25, 25:17, 25:16) Австралия Австралия
Польша Польша 0:3 (20:25, 19:25, 18:25) Китай Китай

3 сентября

Бразилия Бразилия 3:0 (25:22, 25:13, 25:19) Таиланд Таиланд
Китай Китай 0:3 (20:25, 22:25, 21:25) Греция Греция
Австралия Австралия 0:3 (24:26, 22:25, 14:25) Польша Польша

Второй групповой этап

Группа E

1 2 3 4 И В П С/П О
1. Россия Россия 3:1 3:2 3:0 3 3 0 9:3 6
2. Куба Куба 1:3 3:1 3:1 3 2 1 7:5 5
3. Италия Италия 2:3 1:3 3:0 3 1 2 6:6 4
4. Греция Греция 0:3 1:3 0:3 3 0 3 1:9 3

Бремен
6 сентября

Италия Италия 2:3 (18:25, 26:24, 17:25, 25:21, 13:15) Россия Россия
Куба Куба 3:1 (19:25, 25:21, 25:15, 25:18) Греция Греция

7 сентября

Греция Греция 0:3 (21:25, 26:28, 17:25) Россия Россия
Куба Куба 3:1 (32:30, 17:25, 25:22, 26:24) Италия Италия

8 сентября

Россия Россия 3:1 (22:25, 25:19, 25:15, 25:17) Куба Куба
Италия Италия 3:0 (25:14, 25:23, 25:16) Греция Греция

Группа F

1 2 3 4 И В П С/П О
1. Республика Корея Республика Корея 3:0 1:3 3:0 3 2 1 7:3 5
2. Китай Китай 0:3 3:0 3:0 3 2 1 6:3 5
3. Болгария Болгария 3:1 0:3 3:0 3 2 1 6:4 5
4. Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 0:3 0:3 0:3 3 0 3 0:9 3

Штутгарт
6 сентября

Болгария Болгария 0:3 (22:25, 15:25, 19:25) Китай Китай
Республика Корея Республика Корея 3:0 (25:14, 25:12, 25:17) Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико

7 сентября

Китай Китай 3:0 (25:13, 25:14, 25:14) Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико
Болгария Болгария 3:1 (19:25, 28:26, 25:14, 25:16) Республика Корея Республика Корея

8 сентября

Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 0:3 (15:25, 16:25, 17:25) Болгария Болгария
Республика Корея Республика Корея 3:0 (25:22, 25:21, 25:23) Китай Китай

Группа G

1 2 3 4 И В П С/П О
1. Соединённые Штаты Америки США 3:0 3:2 3:0 3 3 0 9:2 6
2. Бразилия Бразилия 0:3 3:1 3:0 3 2 1 6:4 5
3. Нидерланды Нидерланды 2:3 1:3 3:1 3 1 2 6:7 4
4. Германия Германия 0:3 0:3 1:3 3 0 3 1:9 3

Риза
6 сентября

Бразилия Бразилия 0:3 (20:25, 21:25, 24:26) Соединённые Штаты Америки США
Германия Германия 1:3 (25:18, 26:28, 17:25, 23:25) Нидерланды Нидерланды

7 сентября

Бразилия Бразилия 3:0 (25:20, 25:23, 25:22) Германия Германия
США Соединённые Штаты Америки 3:2 (25:15, 18:25, 25:17, 21:25, 15:13) Нидерланды Нидерланды

8 сентября

Нидерланды Нидерланды 1:3 (17:25, 25:17, 24:26, 15:25) Бразилия Бразилия
Германия Германия 0:3 (26:28, 20:25, 25:27) Соединённые Штаты Америки США

Плей-офф

Четвертьфиналы Полуфиналы Финал
11 сентября , Бремен
Россия Россия 3
13 сентября , Берлин
Болгария Болгария 0
Россия Россия 2
11 сентября , Бремен
Соединённые Штаты Америки США 3
Соединённые Штаты Америки США 3
15 сентября , Берлин
Куба Куба 0
Соединённые Штаты Америки США 2
11 сентября , Штутгарт
Италия Италия 3
Республика Корея Республика Корея 0
13 сентября , Берлин
Италия Италия 3
Италия Италия 3 Матч за 3-е место
11 сентября , Штутгарт
Китай Китай 1
Китай Китай 3 Россия Россия 3
Бразилия Бразилия 2 Китай Китай 1
15 сентября , Берлин

1/4 финала

11 сентября
Бремен

Россия Россия 3:0 (25:13, 25:21, 25:19) Болгария Болгария
США Соединённые Штаты Америки 3:0 (25:22, 25:15, 25:21) Куба Куба

Штутгарт

Республика Корея Республика Корея 0:3 (20:25, 22:25, 19:25) Италия Италия
Китай Китай 3:2 (25:19, 21:25, 23:25, 25:15, 15:9) Бразилия Бразилия

1/2 финала

13 сентября
Берлин

Россия Россия 2:3 (25:21, 23:25, 20:25, 25:21, 8:15) Соединённые Штаты Америки США
Италия Италия 3:1 (25:21, 25:20, 21:25, 25:23) Китай Китай

Матч за 3-е место

15 сентября
Берлин

Россия Россия 3:1 (25:20, 21:25, 25:23, 25:16) Китай Китай

Финал

15 сентября
Соединённые Штаты Америки США 2:3
Протокол
Италия Италия
Даниэла Скотт (12)
Тайиба Ханиф (21)
Хитер Боун (15)
Дженнифер Флинн (2)
Тара Кросс-Баттл (6)
Логан Том (14)
Стейси Сикора (л)
Элизабет Бачмэн (0)
Элизабет Фицджеральд (0)
Сара Норьега (0)
Нэнси Метколф (1)
Голы Симона Риньери (12)
Элиза Тогут (32)
Мануэла Леджери (4)
Франческа Пиччинини (14)
Элеонора Ло Бьянко (1)
Анна Ваня Мелло (14)
Паола Кардулло (л)
Дарина Мифкова (0)
Сара Андзанелло (1)
Ракеле Санджулиано (1)
Берлин
Max-Schmeling-Halle
Зрителей: 9 070
Судьи: Таиланд Сонгсак Чареонпонг,
Франция Патрик Рашар
Счёт по партиям — 25:18, 18:25, 16:25, 25:22, 11:15 .
Очки — 95:105 (атака — 56:62, блок — 12:14, подача — 3:3, ошибки соперника — 24:26).
Время матча — 1 час 48 минут (22+23+23+25+15).
СМИ: Лидеры взяли тайм-аут // Коммерсантъ , 16 сентября 2002 года

Утешительный турнир

1/2 финала за 5—8-е места

5—8-е места 5-е место
12 сентября , Бремен
Болгария Болгария 2
Куба Куба 3
15 сентября , Берлин
Куба Куба 3
Республика Корея Республика Корея 2
7-е место
12 сентября , Бремен 14 сентября , Берлин
Республика Корея Республика Корея 3 Бразилия Бразилия 3
Бразилия Бразилия 2 Болгария Болгария 0


12 сентября
Бремен

Болгария Болгария 2:3 (26:24, 29:27, 16:25, 26:28, 9:15) Куба Куба

Штутгарт

Республика Корея Республика Корея 3:2 (25:23, 19:25, 25:22, 21:25, 15:8) Бразилия Бразилия

Матч за 7-е место

14 сентября
Берлин

Бразилия Бразилия 3:0 (25:22, 25:22, 25:21) Болгария Болгария

Матч за 5-е место

15 сентября
Берлин

Куба Куба 3:2 (21:25, 25:19, 25:11, 22:25, 15:10) Республика Корея Республика Корея

Самые результативные

Игрок Очки
в атаке на блоке с подачи всего
Куба Юмилка Руис 195 16 6 217
Россия Екатерина Гамова 154 35 20 209
Италия Элиза Тогут 160 15 5 180
Болгария Антонина Зетова 150 15 4 169
Россия Евгения Артамонова 122 16 17 155
Соединённые Штаты Америки Логан Том 113 22 19 154
Бразилия Паула 126 20 3 149
Республика Корея Ку Мин Чжун 128 12 8 148
Куба Марта Санчес 137 8 3 148
Россия Елизавета Тищенко 106 32 6 144

Лучшие по статистическим показателям

Игроки команд, участвовавших в плей-офф

Атака (процент эффективности)
Блок (очки в среднем за сет)
Подача (эйсы в среднем за сет)
Защита (диги в среднем за сет)
Пас (идеальные передачи в среднем за сет)
Приём (процент позитивного приёма)

Положение команд

1. Италия Италия
2. Соединённые Штаты Америки США
3. Россия Россия
4. Китай Китай
5. Куба Куба
6. Республика Корея Республика Корея
7. Бразилия Бразилия
8. Болгария Болгария
9. Нидерланды Нидерланды
10. Германия Германия
Греция Греция
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико
13. Доминиканская Республика Доминиканская Республика
Польша Польша
Румыния Румыния
Япония Япония
17. Аргентина Аргентина
Канада Канада
Таиланд Таиланд
Чехия Чехия
21. Австралия Австралия
Египет Египет
Кения Кения
Мексика Мексика

Призёры чемпионата

Med 1.png Италия Италия : Сара Андзанелло , Валентина Боррелли , Мануэла Леджери , Элеонора Ло Бьянко , Паола Кардулло , Анна Ваня Мелло , Дарина Мифкова , Паола Паджи , Франческа Пиччинини , Симона Риньери , Ракеле Санджулиано , Элиза Тогут . Главный тренер — Марко Бонитта .


Med 2.png Соединённые Штаты Америки США : Элизабет Бачмэн , Хитер Боун , Тара Кросс-Баттл , Нэнси Метколф , Сара Норьега , Стейси Сикора , Даниэла Скотт , Логан Том , Прикеба Фиппс , Элизабет Фицджеральд , Дженнифер Флинн , Тайиба Ханиф . Главный тренер — Тоси Ёсида .


Med 3.png Россия Россия : Евгения Артамонова , Анастасия Беликова , Екатерина Гамова , Елена Година , Татьяна Горшкова , Анжела Гурьева , Татьяна Грачёва , Елена Плотникова , Наталья Сафронова , Елизавета Тищенко , Елена Тюрина , Ольга Чуканова . Главный тренер — Николай Карполь .

Индивидуальные призы

MVP : Италия Элиза Тогут
Самая результативная: Куба Юмилка Руис
Приз Fair Play: Италия Паола Кардулло
Лучшая в атаке: Россия Елизавета Тищенко
Лучшая на блоке: Соединённые Штаты Америки Даниэла Скотт
Лучшая в защите: Республика Корея Ку Гиран
Лучшая на приёме: Республика Корея Ку Гиран
Лучшая на подаче: Куба Нэнси Каррильо
Лучшая связующая: Бразилия Марсель

Ссылки