Светско првенство во одбојка за жени 2010 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Светско првенство во одбојка за жени 2010 година

Светско првенство во одбојка за жени 2010 година

Светско првенство во одбојка за жени 2010 г.gif
Трошење време 29 октомври - 14 ноември
Број на учесници 24
Стадиони Јапонија 6 (5 градови)
Финален пласман
Шампион Русија Русија
Сребрен медал Бразил Бразил
Освојувач на бронзени медали Јапонија Јапонија
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 104
Присуство 275916
Играч на турнирот Русија Екатерина Гамова

На XVI жените 's Одбојка Светското првенство се одржа од 29 октомври за да се ноември 14, 2010 година во пет градови на Јапонија, со учество на 24 национални тимови.

Руската репрезентација стана светски шампион втор пат по ред, откако го помина целиот турнир без пораз, а во последниот натпревар, откако ги победи олимписките шампиони од Пекинг-2008, бразилскиот тим . Јапонската репрезентација стана и медалист на Светското првенство - за прв пат од 1978 година.

Највредна играчка на турнирот беше напаѓачот на руската репрезентација Екатерина Гамова .

Тимови кои учествуваат

Јапонија - земја домаќин;
Русија - победник на претходниот светски шампионат ;
Германија , Италија , Холандија , Полска , Србија , Турција , Хрватска , Чешка - според резултатите од европските квалификации;
Казахстан , Кина , Тајланд , Јужна Кореја - според резултатите од азиските квалификации;
Доминиканска Република , Канада , Костарика , Куба , Порторико , САД - врз основа на резултатите од северноамериканската квалификација;
Бразил , Перу - според резултатите од јужноамериканските квалификации;
Алжир , Кенија - Африкански квалификации.

Квалификација

Во квалификациите (квалификациски турнир) учествуваа 96 репрезентации кои се натпреваруваа за 22 билети за завршниот турнир на светското првенство. Изборот беше извршен во рамките на пет континентални конфедерации.


Шампионат систем

Во првата фаза, 24 финалисти на Светското првенство беа поделени во 4 групи. 16 екипи (четири најдобри од шест) се пласираа во втората фаза, каде формираа две групи од по 8 екипи. Во предвид беа земени резултатите од игрите на тимовите едни против други во првата фаза. Учесници во плејофот за 1-4 места беа по две од најдобрите екипи од секоја група. Конечните 5-8 и 9-12 места во плеј-офот ги одиграа и екипите кои ги зазедоа 3-4, односно 5-6-ти места во групите од втората фаза.

Ждрепката за завршниот турнир се одржа на 24 ноември 2009 година во Токио , главниот град на Јапонија . Според неговите резултати, екипите беа поделени во 4 групи од првата фаза.

Група А Група Б Група Ц Група Д

Јапонија Јапонија
Србија Србија
Полска Полска
Перу Перу
Костарика Костарика
Алжир Алжир

Бразил Бразил
Италија Италија
Холандија Холандија
Порторико Порторико
чешки чешки
Кенија Кенија

САД САД
Куба Куба
Германија Германија
Хрватска Хрватска
Тајланд Тајланд
Казахстан Казахстан

Русија Русија
Кина Кина
Турција Турција
Доминиканска Република Доминиканска Република
Република Кореја Република Кореја
Канада Канада

Состави на тимови

Градови и игралишта

Натпреварите се одржуваат во шест сали за игри во пет градови во Јапонија.

Првата гимназија на гимназијата Јојоги беше домаќин на првата (група А ) и втората (група Е ) групна фаза, како и плејофот на шампионатот. Салата е изградена за Олимпијадата во 1964 година . Капацитетот е 12 илјади гледачи.
Некои од натпреварите од плејофот се одржаа во гимназијата Метрополитен во Токио . Салата е изградена за Олимписките игри во 1964 година. Капацитетот е 10 илјади гледачи.
Во салата Нипон Гаиши се одржаа натпреварите од групата Ф од второто коло на шампионатот. Салата е отворена во 1987 година . Капацитетот е 10 илјади гледачи.
Хамамацу арената беше домаќин на натпреварите од групата Б од првото коло на шампионатот. Арената е отворена во 1990 година . Капацитетот е 8 илјади гледачи.
Во градското собрание ( Градска гимназија Матцумото ) се одржаа натпревари од групата Ц од првото коло на шампионатот. Салата е отворена во 1981 година . Капацитетот е 6 илјади гледачи.
Општинската централна гимназија во Осака беше домаќин на натпреварите од групата Д од првото коло на шампионатот. Капацитетот е 8,2 илјади гледачи.

Прва групна фаза

Група А

Токио

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / O C / P О
1 Јапонија Јапонија 3: 1 3: 2 3: 1 3: 0 3: 0 5 5 0 461: 351 15: 4 десет
2 Србија Србија 1: 3 3: 1 3: 1 3: 0 3: 0 5 4 1 441: 378 13: 5 девет
3 Полска Полска 2: 3 1: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 3 2 429: 336 12: 6 осум
4 Перу Перу 1: 3 1: 3 0: 3 3: 1 3: 0 5 2 3 379: 398 8:10 7
5 Костарика Костарика 0: 3 0: 3 0: 3 1: 3 3: 0 5 1 4 282: 381 4:12 6
6 Алжир Алжир 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 227: 375 0:15 5
датум Натпревар Проверете Сетови Чаши Пријави
1 2 3 4 5
29 октомври Перу Перу - Алжир Алжир 3: 0 25:16 25:12 25:18 75:46 P2
29 октомври Србија Србија - Костарика Костарика 3: 0 25:15 часот 25:18 25:14 75:47 P2
29 октомври Полска Полска - Јапонија Јапонија 2: 3 28:26 25:21 20:25 часот 23:25 часот 12:15 108: 112 P2
30 октомври Костарика Костарика - Алжир Алжир 3: 0 25:18 25:21 25:10 часот 75:49 P2
30 октомври Србија Србија - Полска Полска 3: 1 19:25 часот 27:25 26:24 25:22 97:96 P2
30 октомври Јапонија Јапонија - Перу Перу 3: 1 25:16 25:17 22:25 25:14 97:71 P2
31 октомври Перу Перу - Србија Србија 1: 3 21:25 часот 25:16 21:25 часот 18:25 часот 85:91 P2
31 октомври Полска Полска - Костарика Костарика 3: 0 25:14 25:12 25:15 часот 75:41 P2
31 октомври Алжир Алжир - Јапонија Јапонија 0: 3 18:25 часот 7:25 14:25 часот 39:75 P2
2 ноември Србија Србија - Алжир Алжир 3: 0 25:15 часот 25:12 25:21 75:48 P2
2 ноември Полска Полска - Перу Перу 3: 0 25:10 часот 25:15 часот 25:16 75:41 P2
2 ноември Костарика Костарика - Јапонија Јапонија 0: 3 9:25 13:25 часот 8:25 30:75 P2
3-ти ноември Перу Перу - Костарика Костарика 3: 1 25:18 25:18 32:34 25:19 107: 89 P2
3-ти ноември Алжир Алжир - Полска Полска 0: 3 17:25 часот 16:25 часот 12:25 часот 45:75 P2
3-ти ноември Јапонија Јапонија - Србија Србија 3: 1 28:26 29:27 18:25 часот 27:25 102: 103 P2

Група Б

Хамамацу

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / O C / P О
1 Бразил Бразил 3: 0 3: 0 3: 2 3: 0 3: 0 5 5 0 410: 294 15: 2 десет
2 Холандија Холандија 0: 3 2: 3 3: 0 3: 0 3: 0 5 3 2 386: 316 11: 6 осум
3 Италија Италија 0: 3 3: 2 2: 3 3: 0 3: 0 5 3 2 417: 389 11: 8 осум
4 чешки чешки 2: 3 0: 3 3: 2 3: 0 3: 0 5 3 2 428: 402 11: 8 осум
5 Порторико Порторико 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 3: 0 5 1 4 268: 362 3:12 6
6 Кенија Кенија 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 0: 3 5 0 5 229: 375 0:15 5
датум Натпревар Проверете Сетови Чаши Пријави
1 2 3 4 5
29 октомври Бразил Бразил - Кенија Кенија 3: 0 25:15 часот 25:16 25:11 75:42 P2
29 октомври чешки Чешка - Холандија Холандија 0: 3 24:26 20:25 часот 14:25 часот 58:76 P2
29 октомври Порторико Порторико - Италија Италија 0: 3 20:25 часот 11:25 часот 18:25 часот 49:75 P2
30 октомври чешки Чешка - Бразил Бразил 2: 3 25:22 22:25 25:23 20:25 часот 9:15 часот 101: 110 P2
30 октомври Кенија Кенија - Порторико Порторико 0: 3 20:25 часот 23:25 часот 19:25 часот 62:75 P2
30 октомври Холандија Холандија - Италија Италија 2: 3 25:18 21:25 часот 23:25 часот 28:26 12:15 109: 109 P2
31 октомври Порторико Порторико - чешки чешки 0: 3 14:25 часот 14:25 часот 17:25 часот 45:75 P2
31 октомври Италија Италија - Кенија Кенија 3: 0 25: 9 25: 7 25:21 75:37 P2
31 октомври Бразил Бразил - Холандија Холандија 3: 0 25:19 25:18 25:14 75:51 P2
2 ноември Бразил Бразил - Порторико Порторико 3: 0 25:20 часот 25:18 25:20 часот 75:58 P2
2 ноември Холандија Холандија - Кенија Кенија 3: 0 25: 8 25:14 25:11 75:33 P2
2 ноември чешки Чешка - Италија Италија 3: 2 25:27 27:29 25:23 25:22 17:15 часот 119: 116 P2
3-ти ноември Порторико Порторико - Холандија Холандија 0: 3 12:25 часот 13:25 часот 16:25 часот 41:75 P2
3-ти ноември Кенија Кенија - чешки чешки 0: 3 20:25 часот 15:25 часот 20:25 часот 55:75 P2
3-ти ноември Италија Италија - Бразил Бразил 0: 3 16:25 часот 19:25 часот 7:25 42:75 P2

Група Ц

Мацумото

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / O C / P О
1 САД САД 3: 0 3: 1 3: 1 3: 0 3: 0 5 5 0 426: 350 15: 2 десет
2 Германија Германија 0: 3 3: 0 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 366: 293 12: 3 девет
3 Куба Куба 1: 3 0: 3 3: 0 0: 3 3: 2 5 2 3 430: 433 7:11 7
4 Тајланд Тајланд 1: 3 0: 3 0: 3 3: 0 3: 1 5 2 3 360: 375 7:10 7
5 Хрватска Хрватска 0: 3 0: 3 3: 0 0: 3 3: 0 5 2 3 320: 356 6: 9 7
6 Казахстан Казахстан 0: 3 0: 3 2: 3 1: 3 0: 3 5 0 5 335: 430 3:15 5
датум Натпревар Проверете Сетови Чаши Пријави
1 2 3 4 5
29 октомври Германија Германија - Казахстан Казахстан 3: 0 25:21 25:14 25:16 75:51 P2
29 октомври САД САД - Тајланд Тајланд 3: 1 23:25 часот 25:17 25:17 25:21 98:80 P2
29 октомври Хрватска Хрватска - Куба Куба 3: 0 25:23 34:32 25:17 25:21 84:76 P2
30 октомври САД САД - Хрватска Хрватска 3: 0 25:16 25:13 25:23 75:52 P2
30 октомври Тајланд Тајланд - Казахстан Казахстан 3: 1 25:16 25:18 20:25 часот 25:16 95:75 P2
30 октомври Куба Куба - Германија Германија 0: 3 24:26 17:25 часот 23:25 часот 64:76 P2
31 октомври Казахстан Казахстан - Куба Куба 2: 3 25:20 часот 15:25 часот 25:27 25:23 10:15 100: 110 P2
31 октомври Хрватска Хрватска - Тајланд Тајланд 0: 3 15:25 часот 14:25 часот 17:25 часот 46:75 P2
31 октомври Германија Германија - САД САД 0: 3 23:25 часот 24:26 17:25 часот 64:76 P2
2 ноември Хрватска Хрватска - Германија Германија 0: 3 24:26 18:25 часот 21:25 часот 63:76 P2
2 ноември Тајланд Тајланд - Куба Куба 0: 3 19:25 часот 27:29 25:27 71:81 P2
2 ноември САД САД - Казахстан Казахстан 3: 0 25:17 25:19 25:19 75:55 P2
3-ти ноември Казахстан Казахстан - Хрватска Хрватска 0: 3 19:25 часот 17:25 часот 18:25 часот 54:75 P2
3-ти ноември Германија Германија - Тајланд Тајланд 3: 0 25:14 25:15 часот 25:10 часот 75:39 P2
3-ти ноември Куба Куба - САД САД 1: 3 28:30 часот 23:25 часот 25:22 23:25 часот 99: 102 P2

Група Д

Осака

М Команда 1 2 3 4 5 6 И В НС C / O C / P О
1 Русија Русија 3: 1 3: 1 3: 0 3: 1 3: 0 5 5 0 440: 329 15: 3 десет
2 Република Кореја Република Кореја 1: 3 3: 2 3: 0 3: 0 3: 0 5 4 1 411: 389 13: 5 девет
3 Турција Турција 1: 3 2: 3 3: 1 3: 2 3: 2 5 3 2 493: 464 12:11 осум
4 Китай Китай 0:3 0:3 1:3 3:0 3:0 5 2 3 352:336 7:9 7
5 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 1:3 0:3 2:3 0:3 3:1 5 1 4 377:445 6:13 6
6 Канада Канада 0:3 0:3 2:3 0:3 1:3 5 0 5 318:428 3:15 5
Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
29 октября Россия РоссияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 3:1 21:25 25:9 25:17 25:11 96:62 P2
29 октября Канада КанадаРеспублика Корея Республика Корея 0:3 19:25 19:25 14:25 52:75 P2
29 октября Турция ТурцияКитай Китай 3:1 19:25 25:14 25:20 25:17 94:76 P2
30 октября Россия РоссияТурция Турция 3:1 25:27 25:22 25:11 25:17 100:77 P2
30 октября Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаРеспублика Корея Республика Корея 0:3 27:29 23:25 20:25 70:79 P2
30 октября Китай КитайКанада Канада 3:0 25:16 25:19 25:10 75:45 P2
31 октября Турция ТурцияДоминиканская Республика Доминиканская Республика 3:2 25:20 25:14 23:25 23:25 17:15 113:99 P2
31 октября Канада КанадаРоссия Россия 0:3 13:25 16:25 21:25 50:75 P2
31 октября Республика Корея Республика КореяКитай Китай 3:0 25:22 25:23 25:23 75:68 P2
2 ноября Турция ТурцияКанада Канада 3:2 19:25 20:25 25:14 25:17 15:6 104:89 P2
2 ноября Россия РоссияРеспублика Корея Республика Корея 3:1 25:18 25:17 19:25 25:22 94:82 P2
2 ноября Доминиканская Республика Доминиканская РеспубликаКитай Китай 0:3 12:25 21:25 14:25 47:75 P2
3 ноября Канада КанадаДоминиканская Республика Доминиканская Республика 1:3 25:21 26:28 11:25 20:25 82:99 P2
3 ноября Республика Корея Республика КореяТурция Турция 3:2 16:25 25:21 25:21 19:25 15:13 100:105 P2
3 ноября Китай КитайРоссия Россия 0:3 22:25 17:25 19:25 58:75 P2

Второй групповой этап

Курсивом выделены результаты матчей первого этапа, пошедшие в зачёт второго

Группа Е

Токио

М Команда 1 2 3 4 5 6 7 8 И В П С/О С/П О
1 Россия Россия 3:1 3:0 3:1 3:0 3:0 3:1 3:0 7 7 0 600:448 21:3 14
2 Япония Япония 1:3 3:1 3:1 3:2 1:3 3:0 3:1 7 5 2 644:616 17:11 12
3 Сербия Сербия 0:3 1:3 0:3 3:1 3:1 3:0 3:1 7 4 3 556:577 13:12 11
4 Турция Турция 1:3 1:3 3:0 1:3 3:1 2:3 3:0 7 3 4 598:583 14:13 10
5 Польша Польша 0:3 2:3 1:3 3:1 0:3 3:2 3:0 7 3 4 612:604 12:15 10
6 Китай Китай 0:3 3:1 1:3 1:3 3:0 0:3 3:0 7 3 4 543:549 11:13 10
7 Республика Корея Республика Корея 1:3 0:3 0:3 3:2 2:3 3:0 3:1 7 3 4 569:600 12:15 10
8 Перу Перу 0:3 1:3 1:3 0:3 0:3 0:3 1:3 7 0 7 442:587 3:21 7
Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
6 ноября Сербия СербияТурция Турция 0:3 19:25 16:25 20:25 55:75 P2
6 ноября Перу ПеруРоссия Россия 0:3 15:25 15:25 20:25 50:75 P2
6 ноября Польша ПольшаРеспублика Корея Республика Корея 3:2 12:25 25:17 25:18 22:25 17:15 101:100 P2
6 ноября Япония ЯпонияКитай Китай 1:3 23:25 23:25 29:27 12:25 87:102 P2
7 ноября Перу ПеруРеспублика Корея Республика Корея 1:3 26:24 15:25 18:25 23:25 82:99 P2
7 ноября Сербия СербияКитай Китай 3:1 21:25 25:20 25:22 25:22 96:89 P2
7 ноября Польша ПольшаРоссия Россия 0:3 17:25 21:25 31:33 69:83 P2
7 ноября Япония ЯпонияТурция Турция 3:1 25:19 23:25 25:19 25:13 98:76 P2
9 ноября Сербия СербияРоссия Россия 0:3 19:25 8:25 12:25 39:75 P2
9 ноября Перу ПеруТурция Турция 0:3 15:25 18:25 20:25 53:75 P2
9 ноября Польша ПольшаКитай Китай 0:3 21:25 23:25 18:25 62:75 P2
9 ноября Япония ЯпонияРеспублика Корея Республика Корея 3:0 25:22 25:17 25:19 75:58 P2
10 ноября Сербия СербияРеспублика Корея Республика Корея 3:0 25:17 25:22 25:16 75:55 P2
10 ноября Перу ПеруКитай Китай 0:3 17:25 22:25 21:25 60:75 P2
10 ноября Польша ПольшаТурция Турция 3:1 25:23 24:26 27:25 25:22 101:96 P2
10 ноября Япония ЯпонияРоссия Россия 1:3 21:25 14:25 25:23 13:25 73:98 P2

Группа F

Нагоя

М Команда 1 2 3 4 5 6 7 8 И В П С/О С/П О
1 Бразилия Бразилия 3:1 3:0 3:0 3:1 3:0 3:0 3:2 7 7 0 607:461 21:4 14
2 Соединённые Штаты Америки США 1:3 3:0 1:3 3:1 3:0 3:1 3:0 7 5 2 605:555 17:8 12
3 Германия Германия 0:3 0:3 1:3 3:0 3:1 3:0 3:0 7 4 3 514:475 13:10 11
4 Италия Италия 0:3 3:1 3:1 2:3 3:2 3:0 2:3 7 4 3 668:629 16:13 11
5 Куба Куба 1:3 1:3 0:3 3:2 1:3 3:0 3:1 7 3 4 604:660 12:15 10
6 Нидерланды Нидерланды 0:3 0:3 1:3 2:3 3:1 1:3 3:0 7 2 5 553:573 10:16 9
7 Таиланд Таиланд 0:3 1:3 0:3 0:3 0:3 3:1 3:1 7 2 5 470:577 7:17 9
8 Чехия Чехия 2:3 0:3 0:3 3:2 1:3 0:3 1:3 7 1 6 555:646 7:20 8
Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
6 ноября Нидерланды НидерландыКуба Куба 3:1 25:12 22:25 25:12 25:20 97:69 P2
6 ноября Чехия ЧехияСоединённые Штаты Америки США 0:3 20:25 20:25 13:25 53:75 P2
6 ноября Бразилия БразилияТаиланд Таиланд 3:0 25:19 25:19 25:16 75:54 P2
6 ноября Италия ИталияГермания Германия 3:1 22:25 32:30 25:8 25:15 104:78 P2
7 ноября Нидерланды НидерландыТаиланд Таиланд 1:3 15:25 23:25 25:15 24:26 87:91 P2
7 ноября Чехия ЧехияГермания Германия 0:3 8:25 17:25 16:25 41:75 P2
7 ноября Бразилия БразилияКуба Куба 3:1 23:25 25:20 25:13 25:18 98:76 P2
7 ноября Италия ИталияСоединённые Штаты Америки США 3:1 24:16 24:26 27:25 27:25 103:92 P2
9 ноября Чехия ЧехияКуба Куба 1:3 22:25 30:28 22:25 23:25 97:103 P2
9 ноября Бразилия БразилияГермания Германия 3:0 25:16 25:13 25:21 75:50 P2
9 ноября Италия ИталияТаиланд Таиланд 3:0 25:13 25:12 25:19 75:44 P2
9 ноября Нидерланды НидерландыСоединённые Штаты Америки США 0:3 17:25 22:25 18:25 57:75 P2
10 ноября Чехия ЧехияТаиланд Таиланд 1:3 25:16 18:25 20:25 23:25 86:91 P2
10 ноября Бразилия БразилияСоединённые Штаты Америки США 3:1 25:19 24:26 25:19 25:23 99:87 P2
10 ноября Нидерланды НидерландыГермания Германия 1:3 12:25 14:25 25:19 25:27 76:86 P2
10 ноября Италия ИталияКуба Куба 2:3 25:16 24:26 25:21 23:25 22:24 119:112 P2

Классификационный раунд

Токио

За 9—12-е места

Полуфиналы

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
13 ноября Польша ПольшаНидерланды Нидерланды 3:2 24:26 25:22 25:22 19:25 15:9 108:103 P2
13 ноября Куба КубаКитай Китай 1:3 25:16 22:25 19:25 22:25 88:91 P2

Матч за 11-е место

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
14 ноября Нидерланды НидерландыКуба Куба 3:0 32:30 25:23 25:17 82:70 P2

Матч за 9-е место

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
14 ноября Польша ПольшаКитай Китай 3:0 25:23 25:21 25:22 75:66 P2

За 5—8-е места

Полуфиналы

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
13 ноября Сербия СербияИталия Италия 0:3 20:25 15:25 22:25 57:75 P2
13 ноября Германия ГерманияТурция Турция 2:3 23:25 18:25 25:14 25:20 11:15 102:99 P2

Матч за 7-е место

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
14 ноября Сербия СербияГермания Германия 1:3 25:20 21:25 22:25 23:25 91:95 P2

Матч за 5-е место

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
14 ноября Италия ИталияТурция Турция 3:0 25:23 25:20 25:21 75:64 P2

Плей-офф

Токио

Полуфиналы

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
13 ноября Россия РоссияСоединённые Штаты Америки США 3:1 25:16 13:25 25:19 25:21 88:81 P2
13 ноября Бразилия БразилияЯпония Япония 3:2 22:25 33:35 25:22 25:22 15:11 120:115 P2

Матч за 3-е место

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
14 ноября Соединённые Штаты Америки СШАЯпония Япония 2:3 25:18 23:25 25:21 19:25 8:15 100:104 P2

Финал

Дата Матч Счёт Сеты Очки Отчёт
1 2 3 4 5
14 ноября Россия РоссияБразилия Бразилия 3:2 21:25 25:17 20:25 25:14 15:11 106:92 P2

Чемпион

Чемпион мира по волейболу
среди женщин 2010
Россия
Россия
Второй титул

Итоги

Положение команд

Gold medal icon.svg Россия Россия 13—14. Республика Корея Республика Корея
Silver medal icon.svg Бразилия Бразилия 13—14. Таиланд Таиланд
Bronze medal icon.svg Япония Япония 15—16. Перу Перу
4. Соединённые Штаты Америки США 15—16. Чехия Чехия
5. Италия Италия 17—20. Доминиканская Республика Доминиканская Республика
6. Турция Турция 17—20. Коста-Рика Коста-Рика
7. Германия Германия 17—20. Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико
8. Сербия Сербия 17—20. Хорватия Хорватия
9. Польша Польша 21—24. Алжир Алжир
10. Китай Китай 21—24. Казахстан Казахстан
11. Нидерланды Нидерланды 21—24. Канада Канада
12. Куба Куба 21—24. Кения Кения

Призёры

Med 1.png Россия Россия : Мария Борисенко , Екатерина Гамова , Наталья Гончарова , Екатерина Кабешова , Татьяна Кошелева , Светлана Крючкова , Леся Махно , Юлия Меркулова , Елена Константинова , Мария Перепёлкина , Любовь Соколова , Евгения Старцева , Вера Улякина , Ольга Фатеева . Главный тренер: Владимир Кузюткин .

Med 2.png Бразилия Бразилия : Аденизия , Дани Линс , Жаклин , Жойс , Камила Брайт , Карол Гаттас , Наталия , Сасса , Таиса , Фаби , Фабиана , Фабиола , Фернанда Гарай , Шейла . Главный тренер: Зе Роберто .

Med 3.png Япония Япония : Эрика Араки , Акико Ино , Каори Иноуэ , Мидзухо Исида , Саори Кимура , Мэгуми Курихара , Хитоми Накамити , Саори Сакода , Юко Сано , Ёсиэ Такэсита , Канари Хамагути , Юкико Эбата , Маи Ямагути , Аи Ямамото . Главный тренер: Масаёси Манабэ .

Индивидуальные призы

Ссылки