Светски шампионат во одбојка 2014 Жените

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Светски шампионат во одбојка 2014 Жените

Одбојка на Светското првенство 2014 Жените

2014 Жените Одбојка Светската Championship.jpg
Трошење време 23 септември - 12 октомври
Број на учесници 24
Стадиони 6 ( Италија Милано , Трст , Верона , Бари , Модена , Рим )
Конечно поставување
Шампион САД САД
Сребрен медалист Кина Кина
Бронзен медалист Бразил Бразил
Статистика на турнирот
Одиграни натпревари 102
Играч на турнирот САД Кимберли рид

17 жени 's Одбојка Светското првенство се одржа од 23 септември за да се октомври 12, 2014 година во шест градови во Италија, со учество на 24 национални тимови. За прв пат во својата историја, тимот на САД победи на шампионска титула.

Тимови кои учествуваат

Италија - тимот на земјата домаќин;

Уште 23 екипи се утврди во текот на квалификациите.

Квалификација

140 репрезентации се пријавиле за учество во квалификациите (квалификациите), кои се натпреваруваа за 23 билети за финалниот турнир на Светското првенство. Изборот беше спроведена во рамките на пет континентални конфедерации.

Квалификувани тимови:

Европа
CEV
Азија
AVC
Јужна Америка
CSV
Африка
CAVB
Северна, Централна Америка и Карибите
НОРЦЕКА

Италија Италија
Русија Русија
Германија Германија
Турција Турција
Азербејџан Азербејџан
Белгија Белгија
Хрватска Хрватска
Бугарија Бугарија
Србија Србија
Холандија Холандија

Јапонија Јапонија
Кина Кина
Тајланд Тајланд
Казахстан Казахстан


Бразил Бразил
Аргентина АргентинаКамерун Камерун
Тунис ТунисКуба Куба
Доминиканска Република Доминиканска Република
САД САД
Канада Канада
Порторико Порторико
Мексико Мексико
Чемпионшип систем [1]

 • 1 фаза група. Во првата фаза, на 24 финалисти на Светското првенство беа поделени во 4 групи (А, Б, Ц и Д) од 6 тима. 16 тимови (4 најдобри од секоја шест) однапред да на втората фаза.
 • 2 фаза група. 16 екипи кои учествуваат во втората фаза од шампионатот се формираат две групи од по 8 екипи. Група Е ќе се состои од 4 екипи од групите А и Д, групата F - 4 тимови од групите Б и Ц. Резултатите од натпреварите помеѓу екипите на 1-та фаза се земени во предвид. 6 тимови (трите најдобри од секоја осум) однапред да на третата фаза.
 • 3-та фаза група. 6 екипи учеснички во третата фаза на шампионатот форма 2 групи од по три екипи. Групата Г на која ќе се состои од победникот од групата Е (Е1), и со многу, вториот тим од групата Е (Е2) или Р (F2), како и третиот тим од истите групи (Е3 или F3); во групата Х победникот од групата F (F1) ќе се натпреваруваат, и уште двајца учесници, исто така, ќе бидат утврдени од страна на многу на ист начин како и во групата Г.
 • Учесниците во плејофот ќе бидат двете најдобри екипи од групите на 3-та фаза. Во полуфиналето, победниците на групата во плеј-офот ќе игра против второпласираниот екипи во групите. Победниците на полу-финалето ќе се натпреваруваат за титулата, на губитници - бронзени медали. Во натпреварот за 5-то место, најлошото тимови од групите од фазата на 3-ти ќе се сретнат.

Ждрепката за финалниот турнир се одржа на 10 март 2014 година во Италија . Според резултатите, 12 екипи се поделени во 4 групи од првата фаза. Уште 12 тимови (пониски од оние наведени во групите на 1-3 места) се поделени во групи во однапред, според нивната позиција во светот пласман.

Група А Група Б Група В Група Д

Италија Италија
Доминиканска Република Доминиканска Република
Германија Германија
Аргентина Аргентина
Хрватска Хрватска
Тунис Тунис

Бразил Бразил
Србија Србија
Турција Турција
Канада Канада
Камерун Камерун
Бугарија Бугарија

САД САД
Русија Русија
Тајланд Тајланд
Холандија Холандија
Казахстан Казахстан
Мексико Мексико

Јапонија Јапонија
Кина Кина
Куба Куба
Порторико Порторико
Белгија Белгија
Азербејџан Азербејџан

Градови и игра арени

Натпревари ќе се одржи во игри сали на шест градови во Италија.

Спортска арена на "Mediolanum Форум» (Mediolanum Форум) натпревари беа трети во групната фаза и плеј-оф шампионат. На арената беше отворен во 1990 година . Капацитетот е 11,5 илјади гледачи. Главно се користи за хокеј , кошарка и тенис натпревари. Во минатото тоа беше именуван Фила форум, Datch форум и Форумот ди Assago.
Палатата на спортовите "PalaTrieste» (PalaTrieste) (официјалното име на Palazzo dello Sport Чезаре Rubini) помина натпреварите од 1 (група Б) и 2 (група Е) од групната фаза. Палатата била отворена во 1999 година . Капацитет е 6,9 илјади гледачи.
Палатата на спортовите "PalaOlimpiya» (PalaOlimpia) игри ќе се одигра на 1 (група Ц) и фази група 2 (Група F). Палатата била отворена во 1986 година . Капацитет е 5,4 илјади гледачи.
Pala Флорио Спорт палата ќе биде домаќин на 1 (Д група) и 2 (група Е) од групната фаза натпревари. Палатата била отворена во 1980 година . Капацитетот е 5 илјади гледачи.
PalaPanini Спорт палата ќе биде домаќин на натпреварите од фазата на 2 група (група Ф). Палатата била отворена во 1985 година . Капацитетот е 5 илјади гледачи.
Палатата на спортовите "PalaLottomatika» (PalaLottomatica) ќе се одржи натпревари од фазата на 1 група (група А) шампионатот. Палатата била отворена во 1960 година . Реконструирана во 2003 година . Капацитетот е 11.2 илјади гледачи.

Фаза првата група

 • Локалните е наведено насекаде ( UTC + 2 ).
Постапка во втората фаза група

Група А

Рим

Чаши Натпревари Поставува Топки
И во ( 3: 2) P ( 2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Италија Италија 13 5 4 (0) единаесет) Четиринаесет 4 3.500 416 299 1.391
2 Доминиканска Република Доминиканска Република 12 5 5 (3) 0 (0) 15 7 2.142 492 422 1.165
3 Хрватска Хрватска девет 5 3 (1) 2 (1) единаесет десет 1.100 442 444 0,995
4 Германија Германија осум 5 дваесет) 3 (2) единаесет девет 1,222 431 363 1.187
5 Аргентина Аргентина 3 5 десет) 4 (0) 5 12 0,416 328 404 0,811
6 Тунис Тунис 0 5 0 (0) 50) 1 15 0,066 219 396 0,553
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.09 10.30 Аргентина Аргентина 1: 3 Хрватска Хрватска 17:25 28:26 24:26 19:25 P2
17.00 часот Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 2 Германија Германија 22:25 25:21 25:21 24:26 15:13 P2
20.00 часот Италија Италија 3: 0 Тунис Тунис 25:11 25:13 25: 8 P2
24.09 10.30 Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 0 Тунис Тунис 25:14 25:19 25:10 P2
17.00 часот Германија Германија 3: 0 Аргентина Аргентина 25:12 25:13 25:14 P2
20.00 часот Хрватска Хрватска 0: 3 Италија Италија 24:26 15:25 11:25 P2
25.09 10.30 Германија Германија 3: 0 Тунис Тунис 25: 7 25:12 25: 7 P2
17.00 часот Хрватска Хрватска 2: 3 Доминиканска Република Доминиканска Република 22:25 13:25 25:22 26:24 17:19 P2
20.00 часот Аргентина Аргентина 0: 3 Италија Италија 17:25 17:25 16:25 P2
27.09 10.30 Тунис Тунис 1: 3 Хрватска Хрватска 06:25 25:21 16:25 13:25 P2
17.00 часот Доминиканска Република Доминиканска Република 3: 1 Аргентина Аргентина 25:13 25:20 19:25 25:18 P2
20.00 часот Италија Италија 3: 1 Германија Германија 21:25 25:17 25:10 25:18 P2
28.09 10.30 Тунис Тунис 0: 3 Аргентина Аргентина 19:25 18:25 21:25 P2
17.00 часот Хрватска Хрватска 3: 2 Германија Германија 17:25 25:23 9:25 25:21 15:11 P2
20.00 часот Италија Италија 2: 3 Доминиканска Република Доминиканска Република 15:25 25:16 21:25 25:16 8:15 P2

Група Б

Трст

Чаши Натпревари Поставува Топки
И во ( 3: 2) P ( 2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 Бразил Бразил Четиринаесет 5 5 (1) 0 (0) 15 3 5.000 428 333 1.285
2 Србија Србија единаесет 5 4 (1) десет) 13 7 1.857 467 405 1.153
3 Бугарија Бугарија девет 5 3 (1) 2 (1) единаесет осум 1.375 417 396 1.053
4 Турција Турција осум 5 дваесет) 3 (2) единаесет девет 1,222 436 396 1.101
5 Канада Канада 3 5 десет) 4 (0) 4 13 0,307 296 392 0,755
6 Камерун Камерун 0 5 0 (0) 50) 1 15 0,066 274 396 0,691
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.09 10.30 Канада Канада 3: 1 Камерун Камерун 25:12 25:15 20:25 25:14 P2
17.00 часот Србија Србија 3: 1 Турција Турција 25:15 20:25 25:19 25:22 P2
20.00 часот Бразил Бразил 3: 0 Бугарија Бугарија 25:19 25:22 25:16 P2
24.09 10.30 Турција Турција 3: 0 Канада Канада 25:10 25:12 25:17 P2
17.00 часот Камерун Камерун 0: 3 Бразил Бразил 14:25 8:25 18:25 P2
20.00 часот Србија Србија 3: 2 Бугарија Бугарија 25:19 23:25 25:19 18:25 15:12 P2
25.09 10.30 Канада Канада 0: 3 Бразил Бразил 14:25 8:25 18:25 P2
17.00 часот Камерун Камерун 0: 3 Србија Србија 17:25 13:25 24:26 P2
20.00 часот Турција Турција 2: 3 Бугарија Бугарија 25:20 23:25 18:25 27:26 12:15 P2
27.09 10.30 Бугарија Бугарија 3: 0 Камерун Камерун 25:16 25:20 25:23 P2
17.00 часот Србија Србија 3: 1 Канада Канада 25: 7 26:28 25:21 25:15 P2
20.00 часот Бразил Бразил 3: 2 Турција Турција 17:25 22:25 25:19 25:21 15:10 P2
28.09 10.30 Камерун Камерун 0: 3 Турција Турција 18:25 18:25 12:25 P2
17.00 часот Бугарија Бугарија 3: 0 Канада Канада 25:17 25:16 25:18 P2
20.00 часот Бразил Бразил 3: 1 Србија Србија 24:26 25:21 25:19 25:23 P2

Група В

Верона

Чаши Натпревари Поставува Топки
И во ( 3: 2) P ( 2: 3) В НС П: П В НС П: П
1 САД САД 15 5 50) 0 (0) 15 2 7.500 437 357 1.224
2 Русија Русија 12 5 4 (0) десет) 13 4 3.250 427 354 1.206
3 Холандија Холандија девет 5 триесет) дваесет) десет 6 1.666 377 358 1.053
4 Казахстан Казахстан 6 5 дваесет) триесет) 6 девет 0.666 316 331 0,954
5 Тајланд Тајланд 3 5 десет) 4 (0) 3 12 0,250 323 383 0,843
6 Мексико Мексико 0 5 0 (0) 50) 1 15 0,066 318 415 0,766
датум Време Проверете Поставува Извештај
1 2 3 4 5
23.09 10.30 Холандија Холандија 3: 0 Казахстан Казахстан 25:21 25:17 25:21 P2
17.00 часот Русија Русија 3: 0 Тајланд Тајланд 25:19 25:19 25:22 P2
20.00 часот САД САД 3: 1 Мексико Мексико 19:25 25:11 25:20 25:14 P2
24.09 10.30 Казахстан Казахстан 0:3 Соединённые Штаты Америки США 20:25 15:25 22:25 P2
17.00 Россия Россия 3:0 Мексика Мексика 25:17 25:22 25:13 P2
20.00 Таиланд Таиланд 0:3 Нидерланды Нидерланды 20:25 22:25 18:25 P2
25.09 10.30 Таиланд Таиланд 3:0 Мексика Мексика 27:25 36:34 26:24 P2
17.00 Казахстан Казахстан 0:3 Россия Россия 13:25 21:25 16:25 P2
20.00 Нидерланды Нидерланды 0:3 Соединённые Штаты Америки США 27:29 21:25 18:25 P2
27.09 10.30 Мексика Мексика 0:3 Казахстан Казахстан 12:25 16:25 21:25 P2
17.00 Россия Россия 3:1 Нидерланды Нидерланды 19:25 25:13 27:25 25:16 P2
20.00 США Соединённые Штаты Америки 3:0 Таиланд Таиланд 25:15 25:23 25:20 P2
28.09 10.30 Мексика Мексика 0:3 Нидерланды Нидерланды 30:32 17:25 17:25 P2
17.00 Казахстан Казахстан 3:0 Таиланд Таиланд 25:15 25:22 25:20 P2
20.00 США Соединённые Штаты Америки 3:1 Россия Россия 34:32 25:19 29:31 26:24 P2

Группа D

Бари

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1. Китай Китай 14 5 5 (1) 0 (0) 15 2 7,500 408 309 1,320
2. Япония Япония 11 5 3 (0) 2 (2) 13 7 1,857 444 426 1,042
3. Бельгия Бельгия 9 5 3 (0) 2 (0) 10 6 1,666 377 325 1,160
4. Азербайджан Азербайджан 7 5 3 (2) 2 (0) 9 11 0,818 410 449 0,913
5. Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 4 5 1 (0) 4 (1) 5 12 0,416 364 399 0,912
6. Куба Куба 0 5 0 (0) 5 (0) 1 15 0,066 308 403 0,764
Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
23.09 10.30 Китай Китай 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:23 25:18 25:20 P2
17.00 Япония Япония 2:3 Азербайджан Азербайджан 25:17 20:25 25:20 21:25 9:15 P2
20.00 Куба Куба 0:3 Бельгия Бельгия 15:25 12:25 16:25 P2
24.09 10.30 Китай Китай 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:13 25:16 25:17 P2
17.00 Бельгия Бельгия 1:3 Япония Япония 22:25 25:22 20:25 23:25 P2
20.00 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:0 Куба Куба 25:22 27:25 25:19 P2
25.09 10.30 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 2:3 Азербайджан Азербайджан 20:25 26:24 24:26 25:16 15:17 P2
17.00 Куба Куба 0:3 Япония Япония 19:25 24:26 23:25 P2
20.00 Бельгия Бельгия 0:3 Китай Китай 21:25 22:25 19:25 P2
27.09 10.30 Азербайджан Азербайджан 0:3 Бельгия Бельгия 21:25 12:25 21:25 P2
17.00 Япония Япония 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:21 25:20 25:19 P2
20.00 Китай Китай 3:0 Куба Куба 25:15 25:11 25:18 P2
28.09 10.30 Азербайджан Азербайджан 3:1 Куба Куба 25:20 25:27 25:20 25:22 P2
17.00 Япония Япония 2:3 Китай Китай 16:25 25:18 27:25 17:25 11:15 P2
20.00 Бельгия Бельгия 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:20 25:17 25:19 P2

Второй групповой этап

 • Везде указано местное время ( UTC+2 ).
 • Учитываются результаты матчей, сыгранных на первом групповом этапе между командами из одной группы.
Прошедшие в третий групповой этап

Группа E

Триест , Бари

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1. Италия Италия 19 7 6 (0) 1 (1) 20 6 3,333 610 509 1,198
2. Китай Китай 16 7 6 (2) 1 (0) 19 7 2,714 599 504 1,188
3. Доминиканская Республика Доминиканская Республика 13 7 5 (4) 2 (2) 19 15 1,266 734 686 1,069
4. Япония Япония 10 7 3 (2) 4 (3) 15 17 0,882 670 693 0,966
5. Германия Германия 9 7 2 (0) 5 (3) 13 15 0,866 597 591 1,010
6. Бельгия Бельгия 7 7 2 (0) 5 (1) 9 16 0,562 534 563 0,948
7. Хорватия Хорватия 5 7 2 (2) 5 (1) 10 19 0,526 556 670 0,829
8. Азербайджан Азербайджан 5 7 2 (1) 5 (0) 8 18 0,444 519 603 0,860
Дата Время Арена Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
01.10 17.00 PalaFlorio Доминиканская Республика Доминиканская Республика 3:2 Бельгия Бельгия 25:17 25:22 22:25 22:25 15:6 P2
17.10 PalaTrieste Хорватия Хорватия 3:2 Япония Япония 18:25 25:23 25:27 25:20 15:8 P2
20.00 PalaFlorio Италия Италия 3:1 Азербайджан Азербайджан 25:19 25:21 21:25 25:23 P2
20.00 PalaTrieste Германия Германия 0:3 Китай Китай 16:25 23:25 23:25 P2
02.10 17.00 PalaFlorio Доминиканская Республика Доминиканская Республика 3:1 Азербайджан Азербайджан 23:25 25:11 25:21 25:17 P2
17.00 PalaTrieste Германия Германия 2:3 Япония Япония 25:23 24:26 19:25 25:16 11:15 P2
20.00 PalaFlorio Италия Италия 3:0 Бельгия Бельгия 25:18 25:22 25:18 P2
20.00 PalaTrieste Хорватия Хорватия 0:3 Китай Китай 12:25 15:25 15:25 P2
04.10 17.00 PalaFlorio Доминиканская Республика Доминиканская Республика 2:3 Китай Китай 19:25 19:25 25:22 25:20 10:15 P2
17.00 PalaTrieste Германия Германия 3:0 Бельгия Бельгия 25:20 25:15 25:21 P2
20.00 PalaFlorio Италия Италия 3:0 Япония Япония 25:23 25:20 25:19 P2
20.00 PalaTrieste Хорватия Хорватия 1:3 Азербайджан Азербайджан 25:23 23:25 13:25 23:25 P2
05.10 17.00 PalaFlorio Доминиканская Республика Доминиканская Республика 2:3 Япония Япония 21:25 23:25 25:19 25:23 12:15 P2
17.00 PalaTrieste Германия Германия 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:15 25:23 25:19 P2
20.00 PalaFlorio Италия Италия 3:1 Китай Китай 22:25 25:18 26:24 25:17 P2
20.00 PalaTrieste Хорватия Хорватия 1:3 Бельгия Бельгия 12:25 23:25 25:23 18:25 P2

Группа F

Верона , Модена

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1. Бразилия Бразилия 20 7 7 (1) 0 (0) 21 5 4,200 628 539 1,165
2. Соединённые Штаты Америки США 18 7 6 (0) 1 (0) 18 5 3,600 586 506 1,158
3. Россия Россия 13 7 4 (0) 3 (1) 16 11 1,454 653 600 1,088
4. Сербия Сербия 11 7 4 (1) 3 (0) 13 12 1,083 565 549 1,029
5. Турция Турция 10 7 3 (1) 4 (2) 15 15 1,000 654 640 1,021
6. Болгария Болгария 6 7 2 (1) 5 (1) 10 17 0,588 565 611 0,924
7. Нидерланды Нидерланды 6 7 2 (0) 5 (0) 9 16 0,562 542 591 0,917
8. Казахстан Казахстан 0 7 0 (0) 7 (0) 0 21 0,000 368 525 0,700
Дата Время Арена Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
01.10 17.00 PalaOlimpia Сербия Сербия 3:0 Нидерланды Нидерланды 25:22 25:23 25:23 P2
17.00 PalaPanini Турция Турция 1:3 Соединённые Штаты Америки США 29:27 19:25 23:25 15:25 P2
20.00 PalaOlimpia Бразилия Бразилия 3:0 Казахстан Казахстан 25:22 25:22 25:18 P2
20.00 PalaPanini Болгария Болгария 1:3 Россия Россия 23:25 15:25 28:26 19:25 P2
02.10 17.00 PalaOlimpia Сербия Сербия 3:0 Казахстан Казахстан 25:13 25:15 25:20 P2
17.00 PalaPanini Турция Турция 3:2 Россия Россия 19:25 25:27 25:22 25:22 15:13 P2
20.00 PalaOlimpia Бразилия Бразилия 3:1 Нидерланды Нидерланды 23:25 25:20 25:16 25:16 P2
20.00 PalaPanini Болгария Болгария 0:3 Соединённые Штаты Америки США 17:25 19:25 16:25 P2
04.10 17.00 PalaOlimpia Сербия Сербия 0:3 Соединённые Штаты Америки США 22:25 20:25 22:25 P2
17.00 PalaPanini Турция Турция 3:1 Нидерланды Нидерланды 23:25 25:17 25:16 25:20 P2
20.00 PalaOlimpia Бразилия Бразилия 3:1 Россия Россия 25:17 25:27 25:19 27:25 P2
20.00 PalaPanini Болгария Болгария 3:0 Казахстан Казахстан 25:22 25:15 25:13 P2
05.10 17.00 PalaOlimpia Сербия Сербия 0:3 Россия Россия 26:28 18:25 17:25 P2
17.00 PalaPanini Турция Турция 3:0 Казахстан Казахстан 25:15 25:13 25:14 P2
20.00 PalaOlimpia Бразилия Бразилия 3:0 Соединённые Штаты Америки США 25:23 25:22 25:21 P2
20.00 PalaPanini Болгария Болгария 1:3 Нидерланды Нидерланды 26:24 21:25 23:25 16:25 P2

Третий групповой этап

Милан

 • Везде указано местное время ( UTC+2 )
Прошедшие в полуфинал

Группа G

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1. Италия Италия 6 2 2 (0) 0 (0) 6 1 6,000 162 142 1,140
2. Соединённые Штаты Америки США 3 2 1 (0) 1 (0) 3 4 0,750 155 165 0,939
3. Россия Россия 0 2 0 (0) 2 (0) 2 6 0,333 167 177 0,943
Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
08.10 20.00 Италия Италия 3:0 Соединённые Штаты Америки США 25:23 25:22 25:20 P2
09.10 20.00 США Соединённые Штаты Америки 3:1 Россия Россия 25:19 25:23 15:25 25:23 P2
10.10 20.00 Италия Италия 3:1 Россия Россия 25:12 25:17 12:25 25:23 P2

Группа H

Очки Матчи Сеты Мячи
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1. Бразилия Бразилия 6 2 2 (0) 0 (0) 6 0 MAX 150 107 1,401
2. Китай Китай 2 2 1 (1) 1 (0) 3 5 0,600 160 183 0,874
3. Доминиканская Республика Доминиканская Республика 1 2 0 (0) 2 (1) 2 6 0,333 165 185 0,891
Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
08.10 17.30 Бразилия Бразилия 3:0 Китай Китай 25:19 25:16 25:15 P2
09.10 17.30 Китай Китай 3:2 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 22:25 23:25 25:23 25:23 15:12 P2
10.10 17.30 Бразилия Бразилия 3:0 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:19 25:21 25:17 P2

Плей-офф

Милан

 • Везде указано местное время ( UTC+2 ).
Полуфиналы Финал
11 октября
Италия Италия 1
Китай Китай 3
12 октября
Китай Китай 1
Соединённые Штаты Америки США 3
Третье место
11 октября 12 октября
Соединённые Штаты Америки США 3 Италия Италия 2
Бразилия Бразилия 0 Бразилия Бразилия 3


Полуфиналы

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
11.10 17.30 США Соединённые Штаты Америки 3:0 Бразилия Бразилия 25:18 29:27 25:20 P2
20.45 Италия Италия 1:3 Китай Китай 21:25 20:25 25:20 28:30 P2

Матч за 3-е место

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.10 17.30 Италия Италия 2:3 Бразилия Бразилия 15:25 13:25 25:22 25:22 7:15 P2

Финал

Дата Время Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
12.10 20.00 Китай Китай 1:3 Соединённые Штаты Америки США 25:27 20:25 25:16 24:26 P2

Итоги

Положение команд

Gold medal icon.svg Соединённые Штаты Америки США 13—14. Нидерланды Нидерланды
Silver medal icon.svg Китай Китай 13—14. Хорватия Хорватия
Bronze medal icon.svg Бразилия Бразилия 15—16. Азербайджан Азербайджан
4. Италия Италия 15—16. Казахстан Казахстан
5—6. Доминиканская Республика Доминиканская Республика 17—20. Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико
5—6. Россия Россия 17—20. Аргентина Аргентина
7—8. Сербия Сербия 17—20. Канада Канада
7—8. Япония Япония 17—20. Таиланд Таиланд
9—10. Турция Турция 21—24. Мексика Мексика
9—10. Германия Германия 21—24. Куба Куба
11—12. Бельгия Бельгия 21—24. Камерун Камерун
11—12. Болгария Болгария 21—24. Тунис Тунис

Призёры

Med 1.png Соединённые Штаты Америки США : Алиша Гласс , Кайла Бэнуорт, Кортни Томпсон, Николь Дэвис , Кристин Линн Хильдебранд, Джордан Ларсон , Келли Мёрфи , Криста Дитцен-Хармотто, Николь Фосетт, Кимберли Хилл , Фолуке Акинрадево , Келси Робинсон , ТеТори Диксон, Рэйчел Адамс . Главный тренер — Карч Кирай .

Med 2.png Китай Китай : Юань Синьюэ , Чжу Тин , Ян Фансюй , Шэнь Цзинси, Ян Цзюньцзин, Вэй Цююэ , Чжэн Чуньлэй, Лю Сяотун , Шань Даньна, Сюй Юньли , Хуэй Жоци , Чэнь Чжан, Ван Хуэйминь, Ван На. Главный тренер — Лан Пин .

Med 3.png Бразилия Бразилия : Фабиана Марселино Клаудино (Фабиана) , Даниэль Родригис Линс (Дани Линс) , Ана Каролина да Силва (Карол), Аденизия Феррейра да Силва (Аденизия) , Таиса Дахер ди Менезис , Жаклин Перейра ди Карвальо Эндрес (Жаклин) , Габриэла Брага Гимараэс (Габи), Тандара Алвес Кайшета (Тандара) , Наталия Зильо Перейра (Наталия) , Шейла Кастро ди Паула Блассиоли (Шейла) , Фернанда Гарай Родригис (Фе Гарай) , Жозефа Фабиола Алмейда ди Соуза Алвес (Фабиола), Камила ди Паула Брайт (Камила Брайт), Лея Энрике да Силва (Лея), Главный тренер — Жозе Роберто Гимарайнс (Зе Роберто) .

Индивидуальные призы

Соединённые Штаты Америки Кимберли Хилл
 • Лучшая связующая
Соединённые Штаты Америки Алиша Гласс
 • Лучшие центральные блокирующие
Бразилия Таиса
Китай Ян Цзюньцзин
 • Лучшая диагональная нападающая
Бразилия Шейла
 • Лучшие нападающие-доигровщики
Китай Чжу Тин
Соединённые Штаты Америки Кимберли Хилл
 • Лучшая либеро
Италия Моника Ди Дженнаро
 • Самая результативная
Китай Чжу Тин
Бразилия Зе Роберто

Примечания

См. также

Чемпионат мира по волейболу среди мужчин 2014

Ссылки