Светско првенство во одбојка за жени 2018 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Светско првенство во одбојка за жени 2018 година

Светско првенство во одбојка за жени 2018 година
2018 година 年 バ レ ー ボ ー ル 女子 世界 選手 権

Светско првенство во одбојка за жени 2018 (лого) .png
Трошење време 29 септември - 20 октомври
Број на учесници 24
Стадиони Јапонија 6
Официјален сајт japan2018.fivb.com
Финален пласман
Шампион Србија Србија
Сребрен медал Италија Италија
Освојувач на бронзени медали Кина Кина
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 103
Присуство 176.615 (1.715 по натпревар)
Играч на турнирот Србија Тијана Бошковиќ

На 18 жени 's Одбојка Светското првенство се одржа од 29 септември за да се 20 октомври, 2018 година во 6 градови на Јапонија, со учество на 24 национални тимови. Јапонија е домаќин на сличен женски турнир по 5-ти пат, и трет во последните 12 години [1] . Репрезентацијата на Србија за прв пат во својата историја ја освои шампионската титула.

Тимови кои учествуваат

Јапонија - тимот на земјата домаќин;
САД е победник на претходниот шампионат .
Азербејџан , Бугарија , Германија , Италија , Холандија , Русија , Србија , Турција - врз основа на резултатите од европските квалификации ;
Казахстан , Кина , Тајланд , Јужна Кореја - според резултатите од азиските квалификации ;
Доминиканска Република , Канада , Куба , Мексико , Порторико , Тринидад и Тобаго - врз основа на резултатите од северноамериканските квалификации ;
Аргентина , Бразил - според резултатите од јужноамериканските квалификации ;
Камерун , Кенија - Африкански квалификации .

Квалификација

Прелиминарните пријави за учество во квалификациите (квалификацискиот турнир) поднесоа 137 репрезентации кои се натпреваруваа за 22 билети за завршниот турнир на светското првенство. Изборот беше извршен во рамките на пет континентални конфедерации [2] .

Квалификувани тимови:

Европа
CEV
Азија
AVC
Јужна Америка
CSV
Африка
CAVB
Северна, Централна Америка и Карибите
НОРЧЕКА

Србија Србија
Азербејџан Азербејџан
Русија Русија
Турција Турција
Германија Германија
Италија Италија
Холандија Холандија
Бугарија Бугарија

Јапонија Јапонија (домаќин)
Кина Кина
Република Кореја Јужна Кореа
Казахстан Казахстан
Тајланд ТајландБразил Бразил
Аргентина Аргентина


Камерун Камерун
Кенија Кенија


САД САД (шампион)
Куба Куба
Канада Канада
Доминиканска Република Доминиканска Република
Порторико Порторико
Мексико Мексико
Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго

Шампионат систем

Формулата за турнирот е речиси ист систем како и претходниот шампионат [2] .

  • 1 групна фаза . Во првата фаза, 24-те финалисти на Светското првенство беа поделени во 4 групи ( А, Б, Ц и Д ) од по 6 селекции. Во втората фаза се пласираат 16 екипи (4 најдобри од шесте).
  • 2 групна фаза . 16 екипи кои учествуваат во втората фаза од првенството формираат две групи од по 8 екипи. Групата Е ќе се состои од 4 екипи од групите А и Д, група Ф - 4 екипи од групите Б и Ц. Екипите играат земајќи ги предвид сите резултати прикажани во првата фаза. 6 екипи (три најдобри од осум) се пласираат во третата фаза.
  • 3 групна фаза . 6 екипи кои учествуваат во третата фаза од првенството формираат 2 групи од по три екипи. Групата Г ќе ја сочинуваат победникот од групата Ф (Ф1) и со ждрепка вториот тим од групата Е (Е2) или Ф (Ф2), како и третиот тим од истите групи (Е3 или Ф3); во групата Х ќе се натпреварува победникот од групата Е (Е1), а со ждрепка ќе бидат одредени уште двајца учесници исто како и во групата Г.

Примарен критериум за распределба на местата во групи ќе биде вкупниот број на победи, потоа - бројот на бодови, односот на игрите, односот на головите, резултатите од личните средби.

  • Учесници во плеј-офот ќе бидат двете најдобри екипи од групите од 3. фаза. Во полуфиналето победниците од групите во плеј-офот ќе играат против второпласираните во своите групи. Победниците од полуфиналето ќе се борат за шампионската титула, поразените - бронзени медали. Во мечот за 5. место ќе се сретнат најлошите екипи од групите од 3. фаза.

Нацртај

Ждрепката за завршниот турнир се одржа на 7 декември 2017 година во Токио [3] . Домаќинот на првенството и најдобрите 7 репрезентации според светскиот рејтинг на ФИВБ [4] според системот „змија“ беа однапред распоредени во четири групи. И останатите селекции се поделени во групи според рејтингот со ждрепка, додека во секоја од групите не треба да има повеќе од тројца претставници на една конфедерација. Така беа формирани 4 групи (по 6 екипи) од првата групна фаза.

Група А Група Б Група Ц Група Д
Јапонија Јапонија (домаќин)
Холандија Холандија (8)
Аргентина Аргентина
Германија Германија
Камерун Камерун
Мексико Мексико
Кина Кина (1)
Италија Италија (7)
Турција Турција
Бугарија Бугарија
Канада Канада
Куба Куба
САД Соединетите Американски Држави (2)
Русија Русија (5)
Република Кореја Јужна Кореа
Тајланд Тајланд
Азербејџан Азербејџан
Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго
Србија Србија (3)
Бразил Бразил (4)
Доминиканска Република Доминиканска Република
Порторико Порторико
Казахстан Казахстан
Кенија Кенија

Во загради, двата претходно поставени тима од секоја група ја покажуваат нивната позиција на Светското рангирање на ФИВБ заклучно со август 2017 година.

Градови и игралишта

Натпреварите ќе се одржуваат во шест сали за игри во шест градови во Јапонија.

Арената Јокохама ќе биде домаќин на натпреварите од првата фаза од групата А и плеј-офот (полуфинале, натпревари за 5-то и 3-то место и финалето) на шампионатот. Арената е отворена во 1989 година . Капацитетот е 12 илјади гледачи.
Префектуралниот спортски центар Хокаидо ќе биде домаќин на натпреварите од групата Б од првата фаза на шампионатот. Салата е отворена во 1999 година. Капацитетот е 8 илјади гледачи.
Арената Коби Грин ќе биде домаќин на натпреварите од групата Ц од првата фаза на шампионатот. Арената е отворена во 1993 година . Капацитетот е 6 илјади гледачи.
Хамамацу арената ќе биде домаќин на натпреварите од групата Д од првата фаза на шампионатот. Арената е отворена во 1990 година . Капацитетот е 8 илјади гледачи.
Салата Нипон Гаиши ќе биде домаќин на натпреварите од групата Е од втората фаза и групите Г и Х од третата фаза на шампионатот. Салата е отворена во 1987 година . Капацитетот е 10 илјади гледачи.
Општинската централна гимназија во Осака ќе биде домаќин на натпреварите од групата Ф од втората фаза на шампионатот. Капацитетот е 8,2 илјади гледачи.

Прва групна фаза

Продолжуваме во втората групна фаза

Група А

Јокохама

М Натпревари Сетови Топки Чаши
И во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС Б: П В НС Б: П
1 Холандија Холандија 5 5 (1) 0 (0) 15 3 5.000 435 375 1.160 Четиринаесет
2 Јапонија Јапонија 5 4 (0) 1 (1) Четиринаесет 3 4.666 417 309 1.349 13
3 Германија Германија 5 3 (0) 2 (0) десет 6 1.666 401 351 1.142 девет
4 Мексико Мексико 5 1 (0) 4 (0) 4 12 0,333 312 383 0,814 3
5 Аргентина Аргентина 5 1 (0) 4 (0) 3 12 0,250 308 363 0,848 3
6 Камерун Камерун 5 1 (0) 4 (0) 3 13 0,230 294 386 0,761 3
датум Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
29.09 Јапонија Јапонија 3: 0 Аргентина Аргентина 25:15 часот 25:13 25:12 Пријави
Мексико Мексико 1: 3 Камерун Камерун 25:17 23:25 часот 16:25 часот 21:25 часот Пријави
Германија Германија 1: 3 Холандија Холандија 25:22 21:25 часот 22:25 30:32 Пријави
30.09 Германија Германија 3: 0 Камерун Камерун 25:14 25:10 часот 25:16 Пријави
Аргентина Аргентина 0: 3 Мексико Мексико 20:25 часот 23:25 часот 23:25 часот Пријави
Јапонија Јапонија 2: 3 Холандија Холандија 25:27 25:16 26:28 25:19 13:15 Пријави
1.10 Германија Германија 3: 0 Аргентина Аргентина 25:21 34:32 25:18 Пријави
Холандија Холандија 3: 0 Камерун Камерун 25:16 26:24 25:18 Пријави
Мексико Мексико 0: 3 Јапонија Јапонија 15:25 часот 15:25 часот 15:25 часот Пријави
3.10 Аргентина Аргентина 0: 3 Холандија Холандија 17:25 часот 17:25 часот 22:25 Пријави
Мексико Мексико 0: 3 Германија Германија 19:25 часот 17:25 часот 22:25 Пријави
Јапонија Јапонија 3: 0 Камерун Камерун 25:19 25:20 часот 25:11 Пријави
4.10 Холандија Холандија 3: 0 Мексико Мексико 25:19 25:14 25:16 Пријави
Камерун Камерун 0: 3 Аргентина Аргентина 22:25 20:25 часот 12:25 часот Пријави
Германија Германија 0: 3 Јапонија Јапонија 25:27 20:25 часот 24:26 Пријави

Група Б

Сапоро

М Натпревари Сетови Топки Чаши
И во ( 3: 2 ) P ( 2: 3 ) В НС Б: П В НС Б: П
1 Италија Италија 5 5 (0) 0 (0) 15 1 15.000 396 290 1.365 15
2 Кина Кина 5 4 (0) 1 (0) 13 4 3.250 407 342 1.190 12
3 Турција Турција 5 3 (0) 2 (0) девет 7 1.285 364 309 1.177 девет
4 Бугарија Бугарија 5 2 (0) 3 (0) 7 десет 0.700 361 383 0,942 6
5 Канада Канада 5 1 (0) 4 (0) 4 13 0,307 332 401 0,827 3
6 Куба Куба 5 0 (0) 5 (0) 2 15 0,133 279 414 0,673 0
датум Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
29.09 Турција Турција 3: 0 Канада Канада 25:18 25:13 25:15 часот Пријави
Кина Кина 3: 0 Куба Куба 25:12 25:23 25:14 Пријави
Бугарија Бугарија 0: 3 Италија Италија 15:25 часот 19:25 часот 22:25 Пријави
30.09 Канада Канада 0: 3 Италија Италија 15:25 часот 15:25 часот 18:25 часот Пријави
Куба Куба 0: 3 Бугарија Бугарија 10:25 20:25 часот 14:25 часот Пријави
Турција Турција 0: 3 Кина Кина 18:25 часот 23:25 часот 23:25 часот Пријави
2.10 Италија Италија 3: 0 Куба Куба 25:11 25:18 25:20 часот Пријави
Бугарија Бугарија 0: 3 Турција Турција 17:25 часот 23:25 часот 12:25 часот Пријави
Кина Кина 3: 0 Канада Канада 25:21 25:21 25:13 Пријави
3.10 Турција Турција 0: 3 Италија Италија 19:25 часот 21:25 часот 12:25 часот Пријави
Канада Канада 3:1 Куба Куба 16:25 25:13 25:18 25:20 Отчёт
Китай Китай 3:1 Болгария Болгария 22:25 25:22 25:14 25:17 Отчёт
4.10 Болгария Болгария 3:1 Канада Канада 23:25 27:25 25:21 25:21 Отчёт
Куба Куба 1:3 Турция Турция 15:25 14:25 25:23 7:25 Отчёт
Италия Италия 3:1 Китай Китай 20:25 26:24 25:16 25:20 Отчёт

Группа C

Кобе

М Матчи Сеты Мячи Очки
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1 Соединённые Штаты Америки США 5 5(2) 0(0) 15 5 3,000 454 387 1,173 13
2 Россия Россия 5 4(1) 1(1) 14 5 2,800 433 356 1,216 12
3 Таиланд Таиланд 5 3(1) 2(2) 13 10 1,300 471 467 1,008 10
4 Азербайджан Азербайджан 5 2(0) 3(0) 7 10 0,700 393 383 1,026 6
5 Республика Корея Республика Корея 5 1(0) 4(1) 7 12 0,583 400 426 0,938 4
6 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 5 0(0) 5(0) 1 15 0,066 271 403 0,672 0
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
29.09 Азербайджан Азербайджан 0:3 Соединённые Штаты Америки США 27:29 21:25 21:25 Отчёт
Республика Корея Республика Корея 2:3 Таиланд Таиланд 25:18 22:25 19:25 25:13 11:15 Отчёт
Россия Россия 3:0 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 25:21 25:11 25:12 Отчёт
30.09 США Соединённые Штаты Америки 3:0 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 25:11 25:12 25:11 Отчёт
Азербайджан Азербайджан 3:1 Республика Корея Республика Корея 25:18 25:18 23:25 25:18 Отчёт
Таиланд Таиланд 2:3 Россия Россия 25:21 25:17 13:25 21:25 9:15 Отчёт
2.10 Россия Россия 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:21 25:21 25:22 Отчёт
Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 1:3 Таиланд Таиланд 17:25 17:25 25:23 11:25 Отчёт
США Соединённые Штаты Америки 3:1 Республика Корея Республика Корея 19:25 25:21 25:21 25:18 Отчёт
3.10 Азербайджан Азербайджан 3:0 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 29:27 25:16 25:17 Отчёт
Республика Корея Республика Корея 0:3 Россия Россия 23:25 20:25 15:25 Отчёт
США Соединённые Штаты Америки 3:2 Таиланд Таиланд 25:17 25:16 23:25 21:25 15:11 Отчёт
4.10 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 0:3 Республика Корея Республика Корея 24:26 16:25 23:25 Отчёт
Таиланд Таиланд 3:1 Азербайджан Азербайджан 25:22 15:25 25:19 25:17 Отчёт
Россия Россия 2:3 Соединённые Штаты Америки США 25:19 20:25 24:26 25:12 11:15 Отчёт

Группа D

Хамамацу

М Матчи Сеты Мячи Очки
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1 Сербия Сербия 5 5(0) 0(0) 15 0 max 377 262 1,438 15
2 Бразилия Бразилия 5 4(0) 1(0) 12 3 4,000 360 259 1,389 12
3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 5 3(0) 2(0) 9 6 1,500 341 292 1,167 9
4 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 5 2(0) 3(0) 6 9 0,666 318 344 0,924 6
5 Кения Кения 5 1(0) 4(0) 3 12 0,250 231 366 0,631 3
6 Казахстан Казахстан 5 0(0) 5(0) 0 15 0,000 271 375 0,722 0
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
29.09 Казахстан Казахстан 0:3 Кения Кения 23:25 22:25 21:25 Отчёт
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 0:3 Бразилия Бразилия 25:27 12:25 7:25 Отчёт
Доминиканская Республика Доминиканская Республика 0:3 Сербия Сербия 17:25 21:25 22:25 Отчёт
30.09 Бразилия Бразилия 3:0 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:15 25:20 25:22 Отчёт
Казахстан Казахстан 0:3 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 21:25 15:25 22:25 Отчёт
Кения Кения 0:3 Сербия Сербия 16:25 9:25 8:25 Отчёт
1.10 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 3:0 Казахстан Казахстан 25:22 25:15 25:19 Отчёт
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 3:0 Кения Кения 25:20 25:22 25:15 Отчёт
Сербия Сербия 3:0 Бразилия Бразилия 25:21 25:18 25:19 Отчёт
3.10 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 0:3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 22:25 17:25 20:25 Отчёт
Казахстан Казахстан 0:3 Сербия Сербия 18:25 16:25 13:25 Отчёт
Кения Кения 0:3 Бразилия Бразилия 13:25 10:25 16:25 Отчёт
4.10 Сербия Сербия 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:23 25:17 27:25 Отчёт
Доминиканская Республика Доминиканская Республика 3:0 Кения Кения 25:5 25:7 25:15 Отчёт
Бразилия Бразилия 3:0 Казахстан Казахстан 25:11 25:20 25:13 Отчёт

Второй групповой этап

Учитываются все результаты матчей, сыгранных командами на первом групповом этапе. В третий групповой этап проходят по три лучшие команды из каждой группы.

Прошедшие в третий групповой этап

Группа E

Нагоя (А1, А2, А3, А4, D1, D2, D3, D4)

М Матчи Сеты Мячи Очки
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1 Нидерланды Нидерланды 9 8(1) 1(1) 26 6 4,333 756 634 1,192 24
2 Япония Япония 9 7(1) 2(2) 25 9 2,778 805 670 1,201 22
3 Сербия Сербия 9 7(0) 2(0) 22 6 3,667 669 532 1,258 21
4 Бразилия Бразилия 9 7(2) 2(1) 23 11 2,091 790 650 1,215 20
5 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 9 5(0) 4(1) 17 12 1,417 646 576 1,122 16
6 Германия Германия 9 5(1) 4(0) 16 15 1,067 714 714 1,000 14
7 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 9 3(0) 6(0) 10 19 0,526 615 678 0,907 9
8 Мексика Мексика 9 1(0) 8(0) 6 24 0,250 569 724 0,786 3
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
7.10 Мексика Мексика 0:3 Сербия Сербия 19:25 17:25 15:25 Отчёт
Германия Германия 3:2 Бразилия Бразилия 14:25 19:25 32:30 25:19 17:15 Отчёт
Нидерланды Нидерланды 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:16 25:15 25:20 Отчёт
Япония Япония 3:2 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:17 28:26 22:25 25:27 15:11 Отчёт
8.10 Германия Германия 0:3 Сербия Сербия 14:25 20:25 20:25 Отчёт
Мексика Мексика 1:3 Бразилия Бразилия 25:23 23:25 13:25 19:25 Отчёт
Нидерланды Нидерланды 3:0 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 25:19 25:16 25:14 Отчёт
Япония Япония 3:0 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:22 25:14 25:18 Отчёт
10.10 Мексика Мексика 0:3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 13:25 18:25 15:25 Отчёт
Нидерланды Нидерланды 2:3 Бразилия Бразилия 25:21 18:25 27:25 19:25 7:15 Отчёт
Германия Германия 3:1 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 25:23 25:27 29:27 25:22 Отчёт
Япония Япония 3:1 Сербия Сербия 15:25 25:23 25:23 25:23 Отчёт
11.10 Мексика Мексика 1:3 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 17:25 19:25 25:18 19:25 Отчёт
Германия Германия 0:3 Доминиканская Республика Доминиканская Республика 12:25 19:25 17:25 Отчёт
Нидерланды Нидерланды 3:0 Сербия Сербия 25:16 25:12 25:20 Отчёт
Япония Япония 2:3 Бразилия Бразилия 25:23 25:16 26:28 21:25 11:15 Отчёт

Группа F

Осака (В1, В2, В3, В4, С1, С2, С3, С4)

М Матчи Сеты Мячи Очки
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1 Италия Италия 9 9(0) 0(0) 27 3 9,000 738 538 1,372 27
2 Китай Китай 9 8(0) 1(0) 25 5 5,500 732 605 1,210 24
3 Соединённые Штаты Америки США 9 7(2) 2(0) 22 11 2,000 743 658 1,129 19
4 Россия Россия 9 6(1) 3(1) 22 12 1,833 776 682 1,138 18
5 Турция Турция 9 5(0) 4(0) 15 15 1,000 663 633 1,047 15
6 Болгария Болгария 9 4(1) 5(0) 14 18 0,778 674 722 0,934 11
7 Таиланд Таиланд 9 3(1) 6(3) 16 22 0,727 776 826 0,939 11
8 Азербайджан Азербайджан 9 2(0) 7(0) 8 22 0,364 630 706 0,892 6
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
7.10 Турция Турция 0:3 Россия Россия 15:25 17:25 16:25 Отчёт
Болгария Болгария 0:3 Соединённые Штаты Америки США 16:25 17:25 11:25 Отчёт
Италия Италия 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:12 25:19 25:10 Отчёт
Китай Китай 3:0 Таиланд Таиланд 28:26 25:20 25:23 Отчёт
8.10 Болгария Болгария 1:3 Россия Россия 21:25 20:25 25:23 19:25 Отчёт
Турция Турция 0:3 Соединённые Штаты Америки США 21:25 17:25 18:25 Отчёт
Китай Китай 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:17 25:16 25:17 Отчёт
Таиланд Таиланд 0:3 Италия Италия 15:25 12:25 15:25 Отчёт
10.10 Турция Турция 3:1 Азербайджан Азербайджан 26:24 25:17 22:25 25:21 Отчёт
Болгария Болгария 3:2 Таиланд Таиланд 25:18 22:25 18:25 25:22 19:17 Отчёт
Италия Италия 3:1 Россия Россия 22:25 25:20 25:18 25:22 Отчёт
Китай Китай 3:0 Соединённые Штаты Америки США 25:17 26:24 25:18 Отчёт
11.10 Болгария Болгария 3:0 Азербайджан Азербайджан 25:19 25:20 25:20 Отчёт
Турция Турция 3:1 Таиланд Таиланд 22:25 25:20 25:22 25:20 Отчёт
Италия Италия 3:1 Соединённые Штаты Америки США 25:16 25:23 20:25 25:16 Отчёт
Китай Китай 3:1 Россия Россия 25:22 21:25 25:23 25:15 Отчёт

Третий групповой этап

Прошедшие в полуфинал
За 5 место

Группа G

Нагоя (F1, E2, E3)

М Матчи Сеты Мячи Очки
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1 Сербия Сербия 2 2(0) 0(0) 6 1 6,000 173 148 1,168 6
2 Италия Италия 2 1(1) 1(0) 4 5 0,800 194 202 0,960 2
3 Япония Япония 2 0(0) 2(1) 2 6 0,333 164 181 0,906 1
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
14.10 Япония Япония 0:3 Сербия Сербия 19:25 18:25 23:25 Отчёт
15.10 Италия Италия 3:2 Япония Япония 25:20 22:25 25:21 19:25 15:13 Отчёт
16.10 Италия Италия 1:3 Сербия Сербия 21:25 19:25 25:23 23:25 Отчёт

Группа H

Нагоя (E1, F2, F3)

М Матчи Сеты Мячи Очки
И В ( 3:2 ) П ( 2:3 ) В П В:П В П В:П
1 Китай Китай 2 2(1) 0(0) 6 3 2,000 202 177 1,141 5
2 Нидерланды Нидерланды 2 1(1) 1(0) 4 5 0,800 183 201 0,910 2
3 Соединённые Штаты Америки США 2 0(0) 2(2) 4 6 0,667 207 214 0,967 2
Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
14.10 Китай Китай 3:2 Соединённые Штаты Америки США 25:22 19:25 20:25 25:23 15:9 Отчёт
15.10 Нидерланды Нидерланды 3:2 Соединённые Штаты Америки США 30:32 15:25 25:22 25:15 15:9 Отчёт
16.10 Нидерланды Нидерланды 1:3 Китай Китай 25:23 13:25 18:25 17:25 Отчёт

Плей-офф

Иокогама

Матч за 5-е место

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
19.10 Япония Япония 1:3 Соединённые Штаты Америки США 23:25 16:25 25:23 23:25 Отчёт

Полуфиналы

Полуфиналы Финал
19 октября
Сербия Сербия 3
Нидерланды Нидерланды 1
20 октября
Сербия Сербия 3
Италия Италия 2
Третье место
19 октября 20 октября
Китай Китай 2 Нидерланды Нидерланды 0
Италия Италия 3 Китай Китай 3


Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
19.10 Сербия Сербия 3:1 Нидерланды Нидерланды 25:22 26:28 25:19 25:23 Отчёт
Китай Китай 2:3 Италия Италия 18:25 25:21 16:25 31:29 15:17 Отчёт

Матч за 3-е место

Дата Счёт Сеты Отчёт
1 2 3 4 5
20.10 Нидерланды Нидерланды 0:3 Китай Китай 22:25 19:25 14:25 Отчёт

Финал

Сербия Сербия 3:2 (21:25, 25:14, 23:25, 25:19, 15:12) Италия Италия
Игрок 1 2 3 4 5 Очки
1 Буша Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 6 (3, 2, 1)
4 Живкович
6 Малешевич
9 Михайлович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 19 (18, 1, 0)
10 Огненович Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 8 (4, 2, 2)
11 Велькович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 10 (8, 1, 1)
12 Пушич (л)
13 Белица
14 Алексич
15 Стеванович Regular quadrilateral.svg
16 Рашич Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 10 (7, 3, 0)
17 Попович (л) L L L L L
18 Бошкович Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 26 (23, 1, 2)
19 Миленкович
Тренер — Терзич


Сербия Италия
109 Очки 95
63 Атака 60
10 Блок 7
6 Подача 4
30 Ошибки соперника 24

Судьи:
Словакия Юрай Мокры,
Соединённые Штаты Америки Патрисия Рольф.
Время матча — 1:56 (25+23+26+25+17).
20 октября 2018
Иокогама. «Yokohama Arena»
11500 зрителей.
Отчёт P2 , Match Info

Игрок 1 2 3 4 5 Очки
1 Ортолани
3 Камби Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg Regular quadrilateral.svg
5 Малинов Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 2 (1, 0, 1)
6 Ди Дженнаро (л) L L L L L
7 Нвакалор (л)
10 Кирикелла Капитан команды Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 3 (3, 0, 0)
11 Данези Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 9 (6, 2, 1)
13 Фар
14 Пьетрини Regular quadrilateral.svg
15 Лубиан
16 Л.Бозетти Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 14 (12, 2, 0)
17 Силла Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 10 (8, 1, 0)
18 Эгону Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg Solid black.svg 33 (30, 2, 1)
20 Паррокьяле
Тренер — Маццанти

Итоги

Положение команд

Место Команда
1 Сербия Сербия
2 Италия Италия
3 Китай Китай
4 Нидерланды Нидерланды
5 Соединённые Штаты Америки США
6 Япония Япония
7 Бразилия Бразилия
8 Россия Россия
9 Доминиканская Республика Доминиканская Республика
10 Турция Турция
11 Германия Германия
12 Болгария Болгария
13 Таиланд Таиланд
14 Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико
15 Азербайджан Азербайджан
16 Мексика Мексика
17 Республика Корея Республика Корея
18 Канада Канада
19 Аргентина Аргентина
20 Кения Кения
21 Камерун Камерун
22 Куба Куба
23 Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго
24 Казахстан Казахстан

Призёры

Med 1.png Сербия Сербия : Бьянка Буша , Бояна Живкович , Тияна Малешевич , Бранкица Михайлович , Майя Огненович , Стефана Велькович , Теодора Пушич , Ана Белица , Майя Алексич , Йована Стеванович , Милена Рашич , Сильвия Попович , Тияна Бошкович , Бояна Миленкович . Главный тренер — Зоран Терзич .

Med 2.png Италия Италия : Серена Ортолани , Карлотта Камби , Офелия Малинов , Моника Ди Дженнаро , Сильвия Нвакалор , Кристина Кирикелла , Анна Данези , Сара Фар , Елена Пьетрини , Марина Лубиан , Лючия Бозетти , Мирьям Силла , Паола Эгону , Беатриче Паррокьяле . Главный тренер — Давиде Маццанти .

Med 3.png Китай Китай : Юань Синьюэ , Чжу Тин , Ян Ханъюй , Ху Минъюань ,Гун Сянъюй , Цзэн Чуньлэй , Чжан Чаннин , Лю Сяотун , Яо Ди , Ли Инъин , Линь Ли , Дин Ся , Янь Ни , Ван Мэнцзе . Главный тренер — Лан Пин .

Индивидуальные призы

Сербия Тияна Бошкович
  • Лучшая связующая
Италия Офелия Малинов
  • Лучшие центральные блокирующие
Китай Янь Ни
Сербия Милена Рашич
  • Лучшая диагональная
Италия Паола Эгону
  • Лучшие доигровщицы
Италия Мирьям Силла
Китай Чжу Тин
  • Лучшая либеро
Италия Моника Ди Дженнаро

См. также

Примечания

Ссылки