2015 ФИФА младинско првенство во одбојка за жени

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
2015 ФИФА младинско првенство во одбојка за жени
Светско јуниорско првенство за жени на ФИВБ 2015 година
Детали за првенството
Локација Порторико
Градови Кагуас , Маунабо , Гурабо , Јункос
Стадиони 4
Термини за квалификациски турнир 9 јануари - 17 мај (Европа)
Тајмингот на завршниот турнир 11-19 септември
Број на учесници 16
Топ места
Чемпион Шампион Доминиканска Република (прв пат)
Серебряный призёр Второ место Бразил
Бронзовый призёр Трето место Италија
Статистика на првенството
Присуство 29.601 (463 по натпревар)
Одиграни натпревари 64
Најдобриот играч Доминиканска Република Браелин Мартинез

Завршниот турнир на XVIII -то младинско Светско првенство во одбојка за жени се одржа од 11 до 19 септември 2015 година во четири градови на Порторико со учество на 16 екипи составени од играчи родени 1996 година и помлади. Репрезентацијата на Доминиканската Република стана победник на првенството.

Квалификација

Турнир датум Локација Наредби
Репрезентација на земјата домаќин Порторико
Младинско првенство НОРЧЕКА 8-13 јули 2014 година Гватемала Гватемала Куба [1]
Азиско првенство меѓу младински тимови 16-24 јули 2014 годинаРепублика Кина (Тајван) Тајпеј Кина
Јапонија
Јужноамериканско младинско првенство 29 септември - 5 октомври 2014 година Колумбија Баранкабермеја Бразил
Перу
Африканско првенство за млади 27 февруари - 2 март 2015 година Египет Каиро Египет
Европски квалификациски турнир 9 јануари - 17 мај 2015 година Русија
Србија
Светско рангирање до 20 години декември 2014 година Турција
Италија
Доминиканска Република
Бугарија
Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј
Мексико
чешки

Ждрепката за завршниот турнир се одржа на 1 јули 2015 година во Каролина [2] .

Арените

  • Кагуас - Колисео Хектор Сола Безарес (седишта за 7.500 гледачи)
  • Гурабо - Колисео Фернандо Ернандез (3500)
  • Јункос - Колисео Рафаел Г. Амалберт (3500)
  • Маунабо - општински Маунабо Колисео (2500)

Систем на спроведување

Во првата фаза во едно коло одиграа 16 екипи поделени во 4 групи. Екипите кои ги освоија првите и вторите места во нивните групи ги формираа квартетите Е и Ф во втората фаза, а останатите осум екипи отидоа во групите Г и Х.

Според резултатите од натпреварите од втората фаза, двете најдобри селекции од групите Е и Ф добија право да ја продолжат борбата за медали во плејоф системот, а во утехата учествуваа екипите кои завршија на третото и четвртото место. турнир за 5-8 места. Првата и втората екипа од групите Г и Х одиграа натпревари за 9-12 места, третата и четвртата играа за местата од 13 до 16.

Прва групна фаза

Група А

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Русија триесет) 0 (0) девет девет 0 макс 225 153 1.471
2. Бугарија дваесет) десет) 6 6 5 1.200 250 237 1.055
3. Куба единаесет) дваесет) 2 4 осум 0.500 224 265 0,845
4. Порторико 0 (0) 3 (1) 1 3 девет 0,333 225 269 0,836
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
11.09 Куба - Русија 0: 3 9:25 22:25 17:25 часот P2
Порторико - Бугарија 1: 3 25:23 17:25 часот 19:25 часот 21:25 часот P2
12.09 Куба - Бугарија 1: 3 19:25 часот 26:24 19:25 часот 16:25 часот P2
Порторико - Русија 0: 3 14:25 часот 17:25 часот 21:25 часот P2
13.09 Русија - Бугарија 3: 0 25:19 25:15 часот 25:19 P2
Порторико - Куба 2: 3 14:25 часот 20:25 часот 25:20 часот 25:11 7:15 P2

Група Б

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Перу триесет) 0 (0) девет девет 0 макс 231 194 1.191
2. Србија 2 (1) десет) 5 6 5 1.200 237 212 1.118
3. Кина десет) 2 (1) 4 5 6 0,833 237 229 1.035
4. Мексико 0 (0) триесет) 0 0 девет 0.000 155 225 0,689
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
11.09 Кина - Мексико 3: 0 25:18 25:13 25:23 P2
Перу - Србија 3: 0 25:18 25:21 28:26 P2
12.09 Мексико - Србија 0: 3 19:25 часот 8:25 15:25 часот P2
Перу - Кина 3: 0 26:24 25:21 27:25 P2
13.09 Кина - Србија 2: 3 20:25 часот 25:14 25:18 17:25 часот 5:15 P2
Мексико - Перу 0: 3 14:25 часот 22:25 23:25 часот P2

Група Ц

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Италија триесет) 0 (0) девет девет 1 9.000 247 182 1.357
2. Јапонија дваесет) десет) 6 7 3 2.333 230 186 1.237
3. Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј десет) дваесет) 3 3 7 0,429 213 229 0,930
4. Египет 0 (0) триесет) 0 1 девет 0,111 156 249 0,627
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
11.09 Јапонија - Египет 3: 0 25:12 25: 8 25:10 часот P2
Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј - Италија 0: 3 22:25 12:25 часот 21:25 часот P2
12.09 Италија - Египет 3: 0 25:15 часот 25:15 часот 25:18 P2
Јапонија - Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј 3: 0 25:18 25:17 26:24 P2
13.09 Египет - Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј 1: 3 26:24 17:25 часот 18:25 часот 17:25 часот P2
Јапонија - Италија 1: 3 25:21 21:25 часот 9:25 24:26 P2

Група Д

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Доминиканска Република триесет) 0 (0) девет девет 1 9.000 249 196 1.270
2. Бразил дваесет) десет) 6 6 3 2.000 213 174 1.224
3. Турција десет) дваесет) 3 3 7 0,429 205 228 0,899
4. чешки 0 (0) триесет) 0 2 девет 0,222 203 272 0,746
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
11.09 Бразил - чешки 3: 0 25:18 25:11 25:17 P2
Доминиканска Република - Турција 3: 0 25:20 часот 25:14 25:20 часот P2
12.09 Доминиканска Република - чешки 3: 1 25:20 часот 24:26 25:19 25:14 P2
Бразил - Турција 3: 0 25:19 25:17 25:17 P2
13.09 Турција - чешки 3: 1 25:19 23:25 часот 25:19 25:15 часот P2
Доминиканска Република - Бразил 3: 0 25:22 25:22 25:19 P2

Втора групна фаза

Група Е

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Бразил 3 (1) 0 (0) осум девет 4 2.250 309 249 1.241
2. Италија дваесет) десет) 6 7 4 1.750 250 236 1.059
3. Србија десет) дваесет) 3 5 7 0,714 262 275 0,953
4. Русија 0 (0) 3 (1) 1 3 девет 0,333 215 276 0,779
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
15.09 Русија - Србија 1: 3 25:20 часот 18:25 часот 16:25 часот 18:25 часот P2
Италија - Бразил 1: 3 11:25 часот 22:25 27:25 20:25 часот P2
16.09 Русија - Бразил 2: 3 25:19 8:25 25:21 16:25 часот 7:15 P2
Италија - Србија 3: 1 19:25 часот 25:21 25:20 часот 25:13 P2
17.09 Русија - Италија 0: 3 18:25 часот 24:26 15:25 часот P2
Бразил - Србија 3: 1 25:14 27:25 27:29 25:20 часот P2

Група Ф

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Доминиканска Република 3 (1) 0 (0) девет девет 0 макс 228 159 1.434
2. Јапонија дваесет) десет) 6 6 3 2.000 205 190 1.079
3. Перу десет) дваесет) 3 3 6 0.500 198 208 0,952
4. Бугарија 0 (0) триесет) 0 0 девет 0.000 154 228 0,675
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
15.09 Доминиканска Република - Јапонија 3: 0 25:22 25:15 часот 25:14 P2
Перу - Бугарија 3: 0 25:21 25:21 25:12 P2
16.09 Доминиканска Република - Бугарија 3: 0 25:11 25:17 25:18 P2
Перу - Јапонија 0: 3 20:25 часот 24:26 17:25 часот P2
17.09 Јапонија - Бугарија 3: 0 25:16 25:12 28:26 P2
Перу - Доминиканска Република 0: 3 14:25 часот 22:25 26:28 P2

Група Г

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј 3 (1) 0 (0) осум девет 2 4.500 254 202 1.257
2. чешки дваесет) единаесет) 7 осум 4 2.000 269 246 1.093
3. Куба единаесет) дваесет) 2 3 осум 0,375 234 267 0,876
4. Мексико 0 (0) 3 (1) 1 3 девет 0,333 238 280 0,850
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
15.09 Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј - Мексико 3: 0 25:13 25:20 часот 25:16 P2
Куба - чешки 0: 3 29:31 13:25 часот 22:25 P2
16.09 Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј - чешки 3: 2 25:23 15:25 часот 24:26 25:13 15: 9 P2
Куба - Мексико 3: 2 20:25 часот 25:23 26:24 27:29 15:10 часот P2
17.09 Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј - Куба 3: 0 25:19 25:22 25:16 P2
Чешка - Мексико 3: 1 25:18 17:25 часот 25:20 часот 25:15 часот P2

Група Х

Натпревари Чаши Сетови Топки
Б (3: 2) P (2: 3) В НС Б: П В НС Б: П
1. Турција 3 (1) 0 (0) осум девет 4 2.250 298 271 1.100
2. Кина дваесет) десет) 6 7 3 2.333 238 198 1.202
3. Порторико единаесет) 2 (1) 3 5 осум 0,625 261 277 0,942
4. Египет 0 (0) 3 (1) 1 3 девет 0,333 227 277 0,819
датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
15.09 Кина - Египет 3: 0 25:16 25:16 25:17 P2
Турција - Порторико 3: 2 22:25 25:18 23:25 часот 25:18 15:12 P2
16.09 Турција - Египет 3: 1 25:16 25:23 18:25 часот 25:21 P2
Кина - Порторико 3: 0 25:20 часот 25:20 часот 25:14 P2
17.09 Кина - Турција 1: 3 25:16 20:25 часот 20:25 часот 23:25 часот P2
Порторико - Египет 3: 2 25:16 25:10 часот 18:25 часот 23:25 часот 18:16 P2

Плеј оф

За 13-16 места

Фаза датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1/2 финале 18.09 Куба - Египет 3: 0 25:23 25:18 25:17 P2
Порторико - Мексико 3: 1 25:22 25:16 17:25 часот 25:19 P2
Натпревар за 15-то место 19.09 Египет - Мексико 1: 3 20:25 часот 25:18 21:25 часот 18:25 часот P2
Натпревар за 13 место 19.09 Куба - Порторико 3: 2 25:18 22:25 25:23 20:25 часот 15: 7 P2

За 9-12 места

Фаза датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1/2 финале 18.09 Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј - Кина 0: 3 12:25 часот 21:25 часот 11:25 часот P2
Турција - чешки 3: 0 25: 9 25:19 25:13 P2
Натпревар за 11 место 19.09 Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј - чешки 3: 1 26:24 25:15 часот 22:25 25:19 P2
Натпревар за 9-то место 19.09 Кина - Турција 3: 1 25:20 часот 17:25 часот 25:19 26:24 P2

За 5-8 места

Фаза датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1/2 финале 18.09 Србија - Бугарија 3: 0 25:23 25:20 часот 29:27 P2
Перу - Русија 3: 1 12:25 часот 25:21 25:16 25:22 P2
Натпревар за 7-мо место 19.09 Бугарија - Русија 2: 3 22:25 25:23 26:24 18:25 часот 9:15 часот P2
Натпревар за 5то место 19.09 Србија - Перу 3: 1 18:25 часот 26:24 25:23 25:23 P2

За 1-4 места

Фаза датум Натпревар Проверете Сетови Пријави
1 2 3 4 5
1/2 финале 18.09 Доминиканска Република - Италија 3: 2 25:20 часот 19:25 часот 25:22 24:26 15: 7 P2
Бразил - Јапонија 3: 0 25:18 25:15 часот 25:21 P2
Натпревар за 3 место 19.09 Јапонија - Италија 0: 3 26:28 22:25 19:25 часот P2
ФИНАЛЕТО 19.09 Бразил - Доминиканска Република 2: 3 25:17 21:25 часот 17:25 часот 26:24 14:16 P2
Финалето
Бразил 2: 3 Доминиканска Република
бр. Играч 1 2 3 4 5 Чаши
1 Друсила Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 14 (10, 4, 0)
2 Лана Капитен на тимот Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 10 (8, 2, 0)
4 Аријане Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
5 Лиза Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 12 (6, 4, 2)
6 Габриела Правилен четириаголник.svg 2 (1, 1, 0)
7 Габи Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 3 (0, 3, 0)
осум Керол
единаесет Лорен Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 39 (37, 1, 1)
12 Тајланѓаните Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 2 (0, 1, 1)
13 Лаис (л) Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
Четиринаесет Лиара Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg 1 (0, 0, 1)
17 Мајара Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
Тренер - Томас Маурицио


Бразил Доминиканска Република
103 Чаши 107
62 Напад 60
16 Блокирај осумнаесет
5 Ининг 7
дваесет Грешките на противникот 22

Судии: Марсело Пјеробоно (Аргентина), Сумие Миои (Јапонија).
Време на натпреварот - 2:23 (26 + 30 + 28 + 37 + 22).
Кагуас . Колосеум Хектор Сола Безарес . 1200 гледачи.

бр. Играч 1 2 3 4 5 Чаши
1 Ј. Мартинез Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 13 (11, 2, 0)
3 Гонзалес Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 16 (9, 5, 2)
4 Пералта Правилен четириаголник.svg
7 Гарсија Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
осум Н. Мартинез Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 12 (10, 1, 1)
девет Хинохоса Капитен на тимот Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 6 (0, 4, 2)
12 Риверо
13 Матос Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
Четиринаесет Перез Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 6 (2, 2, 2)
17 Л. Мартинез (л) Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg Правилен четириаголник.svg
19 Росарио
дваесет Б. Мартинез Капитен на тимот Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg Цврсто црно.svg 32 (28, 4, 0)
Тренер - Вагнер Пачеко

Симболичен тим и МВП

Врзиво Дијагонала Винг Спајкерс Централно блокирање Либеро
Јапонија Мисаки Шираи Бразил Лорен Доминиканска Република Браелин Мартинез
Србија Бојана Миленковиќ
Србија Маја Алексич
Италија Ана Данези
Бугарија Жана Тодорова

Најкорисен играч на турнирот бил Браелин Мартинез [3] .

Конечна позиција

Злато Сребрена Бронза
Доминиканска Република
Браелин Мартинез
Ивет Гарсија
Гејла Гонзалес
Анџелика Хинохоса
Ларисмер Мартинез
Наталија Мартинез
Хинери Мартинез
Масиел Матос
Виелка Пералта
Јокати Перез
Ајлен Риверо
Лизбет Росарио
Тренер: Вагнер Пачеко
Бразил
Мајара Басо
Лаис Васке
Лорен Џералдо
Габриела Кандидо
Лана Консејсан
Друсила Коста
Лиара Медеирос
Таис Оливеира
Аријане Пинто
Габриела Силва (Габи)
Керолин Тормена (Керол)
Лиза Фереира
Тренер: Томас Маурицио
Италија
Беатрис Берти
Сара Бонифасио
Иларија Бонвичини
Анастасија Гера
Ана Данези
Кјара Де Бортоли
Елиза Занет
Карлота Камби
Ана Николети
Софија д'Одорико
Алесија Оро
Паола Егону
Тренер: Лука Кристофани
4. Јапонија
5. Србија
6. Перу
7. Русија
осум. Бугарија
девет. Кина
десет. Турција
единаесет. Олимписко знаме на Тајван Кинески Тајпеј
12. чешки
13. Куба
Четиринаесет. Порторико
15. Мексико
16. Египет

Белешки (уреди)

  1. Шампион на NORCECA, репрезентацијата на САД одби да учествува на Светското првенство.
  2. Одржана церемонија на ждрепка за U20 во Порторико (Анг.) ... NORCECA.2 јули 2015 година. Преземено на 20 септември 2015 година.
  3. Невидена слава за Доминиканската Република на Светското првенство за жени до 20 години (инж.) ... FIVB.20 септември 2015 година. Преземено на 20 септември 2015 година.

Врски