Српско првенство во одбојка за жени

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Првенство на Србија
Тековна сезона
Прва сезона
2006/07
Организатор
Одбојкарскиот сојуз на Србија
Актуелен шампион
"Уб"
Најименуваниот клуб
„Партизан-визура“ / „визура“ Белград / Рума (5)
Најнаградуваниот играч
Официјална страница
ossrb.org

Српското првенство во одбојка за жени е годишен натпревар на српските женски одбојкарски тимови. Се одржува од сезоната 2006/07 по распадот на Државната унија на Србија и Црна Гора и формирањето на независниот одбојкарски сојуз на Србија.

Натпреварите се одржуваат во четири дивизии - Суперлига, 1 лига, 1 лига „Б“, 2 лига. Првенствата ги организира Српската одбојкарска лига.

Формула натпреварување (Супер лига)

Првенството во Суперлигата 2020/2021 се одржа во две фази - прелиминарни и плејоф. Во прелиминарната фаза, тимовите играа во две кола. Осумте најдобри екипи се пласираа во плејофот, а потоа, според системот за елиминација, ги одредија финалистите кои се натпреваруваа за шампионатот. Серија натпревари од плејофот се одржаа до две (во четвртфиналето и полуфиналето) и до три (во финалето) победи на еден од противниците.

За победа со резултат 3: 0 и 3: 1, тимовите добиваат 3 бода, 3: 2 - 2 поени, за пораз со резултат 2: 3 - 1 бод, 0: 3 и 1: 3 - 0 поени.

На шампионатот 2019/20 во Супер лигата учествуваа 10 екипи: Уб, ТЕНТ ( Обреновац ), heелезничар ( Лајковац ), Црвена Звезда ( Белград ), Единство ( Стара Пазова ), Партизан ( Белград ), Срем ( Сремска Митровица ), Спартак ( Суботица ), Клек Зрењанин ( Зрењанин ), Белград. Шампионската титула ја освои „Уб“ кој ја освои финалната серија на ТЕНТ со 3-2 (3: 1, 0: 3, 3: 2, 1: 3, 3: 2). 3 -то место го зазеде „Единство“.

Добитниците на наградата

Сезона 1 место 2 место 3 -то место
2006/07 „Поштар“ -064 Белград „Единство“ Ужице Црвена Звезда Белград
2007/08 „Поштар“ -064 Белград Црвена Звезда Белград Динамо Азотара Панчево
2008/09 „Поштар“ -064 Белград Црвена Звезда Белград Динамо Азотара Панчево
2009/10 Црвена Звезда Белград Спартак Суботица ТАНТ Обреновац
2010/11 Црвена Звезда Белград „Визура“ Белград ТАНТ Обреновац
2011/12 Црвена Звезда Белград Спартак Суботица „Визура“ Белград
2012/13 Црвена Звезда Белград Спартак Суботица „Партизан-визура“ [1] Белград
2013/14 „Партизан-визура“ Белград Црвена Звезда Белград ТАНТ Обреновац
2014/15 година „Визура“ [2] Белград Спартак Суботица Црвена Звезда Белград
2015/16 година „Визура“ Белград „Единство“ на Стара-Пазов Спартак Суботица
2016/17 година „Визура“ Белград „Единство“ на Стара-Пазов Црвена Звезда Белград
2017/18 година „Визура“ Рума [3] Црвена Звезда БелградHeелезничарЛајковац
2018/19HeелезничарЛајковац „Единство“ на Стара-Пазов Црвена Звезда Белград
2019/20 ТАНТ Обреновац „Единство“ на Стара-Пазов "Уб"
2020/21 "Уб" ТАНТ Обреновац „Единство“ на Стара-Пазов

Забелешки (уреди)

  1. Формирана од страна на Унијата на тимови Партизан и Vizura.
  2. До 2014 година - "Партизан-Visura".
  3. До ноември 2017 година, тимот на Визура беше со седиште во Белград, до 2018 година - во Рум, од 2018 година играше во два града - Белград и Рум.

исто така види

Линкови и извори