Жу Тинг

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка (затворен) пиктограм.svg Жу Тинг
朱 婷
Жу Тинг 2018 01.jpg
лични податоци
Кат женски
Целосно име Жу Тинг
Земја Кина
Специјализација напаѓач-играч
Клуб Кина Tianjin Bohai Bank (од 2019 година)
Дата на раѓање 29 ноември 1994 година ( 1994-11-29 ) (26 години)
Место на раѓање Данченг , округот Џоуку , провинцијата Хенан , Кина
Висина 198 см
Тежината 78 кг
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Жу Тинг ( кинески朱 婷, англиски Жу Тинг ; р. 29 ноември 1994 година , Данченг , округ Џоуку , провинција Хенан , Кина ) е кинески одбојкар . Напаѓач. Олимписки шампион 2016 година .

Биографија

Родена во семејство на фармери, има 2 постари и 2 помали сестри. Во 2007 година, таа влезе во спортското училиште Џоуку , во 2008 година - провинциското спортско училиште Хенан. Професионалната одбојкарска кариера на Жу Тинг започна на 14-годишна возраст во 2008 година, играјќи за Хенан Ксинјуан ( Женгжу ) во Лигата Б на Кинеското првенство . Младата одбојкарка и помогна на тим од нејзината родна провинција да се пласира во највисоката дивизија (лига „А“) од националниот шампионат. За Хенан играше Жу Тинг до 2015 година, и покрај фактот што тимот речиси постојано се наоѓаше на дното на табелата на турнирот, а самата одбојкарка веќе беше еден од лидерите на националниот тим . Само во октомври 2013 година, Жу Тинг беше накратко најавена за Гуангдонг Евергранде да учествува на Светското клупско првенство , каде што стана бронзена медалистка на турнирот. Во 2016 година, Жу Тинг потпиша договор со турската „Вакифбанк“ , како дел од која повторно ги освои бронзените медали на Светското клупско првенство . Во април 2017 година, кинеската одбојкарка и нејзиниот тим станаа победник на Лигата на шампионите ЦЕБ и беше признат како најдобар играч во финалето на четири турнири, освојувајќи 46 поени во два натпревари од одлучувачката фаза на ждрепката. Еден месец подоцна, Жу Тинг за прв пат го освои златниот медал на Светското клупско првенство и традиционално беше признат за најдобар играч на турнирот.

Во 2011 година, Жу Тинг за прв пат учествуваше на меѓународни натпревари, играјќи за јуниорскиот кинески тим на Светското првенство во турската престолнина Анкара и ги освои сребрените медали на турнирот. Во 2012 година, одбојкар како дел од младинската репрезентација на земјата го освои Азиското првенство, а една година подоцна - Светското првенство , станувајќи најдобар играч и најдобар напаѓач на двата турнири.

Од 2013 година, Жу Тинг постојано играше за кинеската репрезентација , во која стана победничка и медалистка на 6 големи меѓународни натпревари. Во 2013 година таа го освои „сребреното“ Гран при , во 2014 година - „среброто“ на Светското првенство , во 2015 година - „златото“ на Светскиот куп и Азиското првенство , во 2016 година стана олимписка шампионка во Рио де Жанеиро. , а во 2017 година и победник на Светското првенство.Куп на шампиони . На четири шампионски турнири во 2015-2017 година, Жу Тинг постојано беше признат како МВП и беше дел од симболичниот тим. Таа влезе и во симболичниот тим на Светското првенство 2014 година како еден од двајцата најдобри напаѓачи-надминати, а воедно стана и најпродуктивната играчка на светското првенство.

На Светското првенство во 2018 година, Жу Тинг беше признаена и за една од двајцата најдобри странични играчи, а на Светското првенство 2019 година ја доби наградата за најдобар играч и, традиционално, наградата за еден од двајцата најдобри напаѓачи-странични играчи.

Дипломирал на Факултетот за физичко образование на Универзитетот Женгжу и влегол во постдипломското училиште на Нормалниот универзитет во Пекинг во 2017 година. На 31 јануари 2018 година е избрана за пратеник на 13-тиот Национален народен конгрес .

Клупска кариера

Достигнувања

Со клубови

Со репрезентациите на Кина

Индивидуална

Белешки (уреди)

Врски и извори