Демир, Неслихан

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Одбојка
Неслихан Демир
турнеја. Неслихан демир
Неслихан Дарнел 1.jpg
генерални информации
Прекар Железната дама [1]
Беше роден 9 декември 1983 година ( 1983-12-09 ) (37 години)
Државјанство
Раст 187 см
Тежина 72 кг
Позиција дијагонала
Клупска кариера [* 1]
1999-2002 година Знамето на Турција Јесилјурт
2002-2006 година Знамето на Турција Вакифбанк Гунеш Сигорта
2006-2008 година Шпанско знаме Тенерифе Маришал
2008-2010 година Знамето на Турција Вакифбанк Гунеш Сигорта
2010-2017 година Знамето на Турција Ејзаџибаши
2017-2018 година Знамето на Турција Галатасарај
Репрезентација [* 2]
2001-2016 година Знамето на Турција Турција
Меѓународни медали
Одбојка
Европско првенство
Сребрена Турција 2003 година
Бронза Србија и Италија 2011 г
Гран при
Бронза Нингбо 2012 година
 1. Бројот на натпревари (освоени бодови) за професионален клуб се брои само за различните лиги од националните првенства.
 2. Број на натпревари (освоени поени) за националниот тим на официјални натпревари.
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons

Неслихан Демир Ѓулер ( тур . Неслихан Демир Ѓулер ; новороденче Демир , во 2006-2013 година го носеше презимето Дарнел , тур . Дарнел ; роден на 9 декември 1983 година , Ескишехир ) е турски одбојкар .

Биографија

Неслихан Демир почнал да игра одбојка на 12 години во Ескишехир . Од 1999 година играше за истанбулскиот „Јесиљурт“, во 2002 година беше повикана во еден од најсилните клубови во Турција - „Вакифбанк Гунес Сигорту“, со кој го освои Купот на Топ тимови во 2004 година. На почетокот на нејзината кариера, Неслихан стана позната по високата офанзивна ефикасност и силниот сервис; Со овие квалитети е поврзан нејзиниот прекар Демир Лејди - „Железна дама“.

Својот деби официјален натпревар за националниот тим го одигра во јуни 2001 година на квалификацискиот турнир на Европското првенство . Во септември 2003 година, Неслихан играше во главниот тим на турската репрезентација, која го освои среброто на домашното европско првенство . Во ноември 2006 година, таа стана најпродуктивната играчка на Светското првенство во Јапонија - првото првенство што се одржа со учество на турската репрезентација. На 11 натпревари таа постигна 225 поени (190 во напад, 21 блокада и 14 од сервис).

По Светското првенство, таа ја продолжи кариерата во шпански „Тенерифе“, сопругот на спортистот работеше во клубот на менаџерска позиција. На крајот на 2007 година на специјално свикана прес-конференција објавија дека Неслихан чека бебе [2] . Паузата во настапите поврзани со раѓањето на нејзината ќерка се покажа како многу краткотрајна - во летото 2009 година, Неслихан, која дотогаш се врати во Турција, го освои сребрениот медал на Евролигата како дел од националниот тим и наградите за највредниот и најпродуктивниот играч на турнирот.

Во 2010 година, по втор пат таа стана најпродуктивната играчка на Светското првенство , повторно одржано во Јапонија, заработувајќи 251 поен за тимот во 11 натпревари (213 во офанзива, 19 во блок и 19 од сервис). На крајот на 2010 година, таа беше прогласена за најдобра спортистка во Турција од страна на Здружението на спортски новинари на земјата [3] . Во истата сезона, таа го промени клубот, почнувајќи да игра за Ејзачибаши Истанбул .

Во 2011 година, Неслихан како дел од турската репрезентација ја освои бронзата и наградата за најдобар поентер на Европското првенство во Србија и Италија , во 2012 година - бронза и најдобар фрлач на Гран при на Фајнл Сикс во Нингбо . Репрезентацијата на Турција го освои првото место и на европскиот олимписки квалификациски турнир во Анкара и за прв пат во историјата доби билет за Олимписките игри. На церемонијата на отворање на ХХХ Олимписките игри во Лондон, на Неслихан Дарнел му беше доверено правото да го вее знамето на Турција [4] .

Во 2013 година, Неслихан Демир се разведе од својот прв сопруг, а на 19 јуни 2014 година повторно се омажи за актерот Камил Ѓулер [5] .

Неслихан помина седум сезони со Ејзачибаши, го освои шампионатот и два турски купа, Лигата на шампионите и две светски клупски првенства. Од есента 2015 година е капитен на тимот. Во сезоната 2017/18 играше за друг клуб од Истанбул - Галатасарај [6] . Во мај 2018 година, таа објави крај на спортската кариера [7] .

Достигнувања

Со турската репрезентација

Во клупска кариера

Индивидуална

 • Најпродуктивниот играч на светските првенства ( 2006 , 2010 ).
 • МВП и играч со највисок резултат на фајналфорот на Евролигата (2009).
 • Најпродуктивен играч на фајналфорот во Евролигата (2010).
 • Најпродуктивниот играч на ЕП (2011).
 • Најдобар бокал на Големата награда на Фајнл Сикс (2012).
 • МВП и најдобар фрлач на фајналфорот на Купот на Топ тимови (2003/04).
 • Фајнл-фор во Лигата на шампионите со највисок резултат (2005/06).
 • Најдобар напаѓач на фајналфорот на Лигата на шампионите (2013/14).

Белешки (уреди)

 1. Ана Краличе (турнеја) ... Милиет, 25 ноември 2010 година. Преземено на 28 јули 2012 година. Архивирана на 30 септември 2012 година.
 2. Neslihan Darnel jugará embarazada con el Tenerife Marrichal (шпански) ... Марка (15 ноември 2007 година). Преземено на 28 јули 2012 година. Архивирана на 30 септември 2012 година.
 3. Невин Јанит, Неслихан Дарнел ги освоија признанијата за спортист на годината (инж.) ... Hürriyet Daily News.21 април 2011 година. Преземено на 28 јули 2012 година. Архивирана на 30 септември 2012 година.
 4. Неслихан Дарнел ќе го носи знамето на Турција (инг.) ... Hürriyet Daily News.25 јули 2012 година. Преземено на 28 јули 2012 година. Архивирана на 30 септември 2012 година.
 5. Неслихан Демир Камил Ѓулер евленди (турнеја) ... Ensonhaber.com.19 јуни 2014 година. Преземено на 29 март 2015 година.
 6. Неслихан Демир Ѓулер Галатасарајда (турнеја) ... Galatasaray.org (16 мај 2017). Преземено на 20 мај 2017 година.
 7. Gözyaşları sel oldu (турнеја) ... Voleybolunsesi.com (6 мај 2018 година). Датум на лекување: 9 јануари 2021 година.

Врски