Дејвид (Микеланџело)

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
„Давид“ од Микеланџело Фир JBU002.jpg
Микеланџело
Дејвид . 1501 - 1504 година
Мермер . Висина 5,17 м
Академија , Фиренца
( ин. 1076[1] )
Лого на Wikimedia Commons Медиумски датотеки на Wikimedia Commons
3D модел

Давид е мермерна статуа на Микеланџело , првпат претставена на фирентинската јавност на Пјаца дела Сињорија на 8 септември 1504 година . Оттогаш, статуата од пет метри се смета за симбол на Република Фиренца и една од височините не само на уметноста на ренесансата , туку и на човечкиот гениј воопшто. Во моментов, оригиналот на статуата се наоѓа во Академијата за ликовни уметности во Фиренца .

Статуата, наменета за сеопфатно гледање, прикажува гол Давид , фокусиран на претстојната борба со Голијат . Овој заговор беше иконографска иновација, бидејќи Верокио , Донатело и другите претходници на Микеланџело претпочитаа да го прикажат Давид во моментот на триумфот по победата над гигантот.

Младиот човек се подготвува за битка со непријател супериорен по сила. Тој е мирен и концентриран, но неговите мускули се напнати. Веѓите се заканувачки плетени, во нив се чита нешто застрашувачко. Над левото рамо, тој закачи прашка , чиј долен крај го крева десната рака. Слободната поза на херојот - класичен пример за контрапоста - веќе подготвува смртоносно движење.

Приказна

Говорот за создавањето на статуата на старозаветниот крал првпат започнал во средината на 15 век , кога еснафот на трговците со волна [тоа] (на кој народот од Фиренца му доверил да го надгледува украсувањето на катедралната црква Санта Марија дел Фиоре ) предложил катедралата да биде опкружена со дванаесет големи скулптури на ликови од Стариот Завет [2] .

До 1464 година биле подготвени само две скулптури, од кои едната ја изработил Донатело, а другата неговиот чирак Агостино ди Дучио [3] [4] . Огромен блок од мермер од рудниците Карара беше доставен во Фиренца за статуата на Давид. По смртта на Донатело во 1466 година, Агостино се повлече од работата на овој проект, едвај почнувајќи да ги скратува нозете на фигурата. Наскоро беше раскинат договорот со Антонио Роселино, кој го замени.

Поглед „Давид“

До почетокот на 16 век, напуштениот блок од мермер, кој Фирентинците го нарекоа „Џинот“, беше жална глетка [5] . Со секоја измината деценија, незапирливо се топеше во големина поради деструктивните ефекти на врнежите. Конечно, кустосите на катедралата, во консултација со Леонардо да Винчи и други познавачи на скулптурата, ја препознаа статуата како погодна за доработка.

По некое двоумење, довршувањето на Давид му било доверено на 26-годишниот скулптор Микеланџело Буонароти, познат по својата амбиција [6] . Договорот со него бил потпишан на 16 август 1501 година , а веќе на 13 септември младиот човек започнал со работа [4] . Борбата на Микеланџело да го извлече идеалното човечко тело од безобличната грутка траеше две години.

На 25 јануари 1504 година , додека работата на Давид беше при крај, водечките фирентински уметници почнаа да го ценат тоа. Само неколку од нив, предводени од Ботичели , сè уште инсистираа да се постави статуата во близина на катедралата. За другите консултанти, вклучувајќи ги Џулијано да Сангало , Пјеро ди Козимо и Леонардо да Винчи, општата граѓанска порака на скулптурата го надминува нејзиното религиозно значење. За да се заштити од негативните ефекти на силите на природата, беше предложено да се премести статуата на местото каде што се состана градскиот совет - во чардак Ланзи .

Беа потребни четири дена за транспорт на статуата до ѕидовите на Палацо Векио . Во овој момент, „Давид“ ја замени двометарската бронзена група „ Џудит и Холофернес “ од Донатело. Како и неговиот претходник, делото на Микеланџело беше сфатено како визуелна слика на херојската борба на народот на Фиренца за слобода од тиранијата.

Во 1873 година, за да се избегне оштетување од ефектите од врнежите и временските услови, статуата била преместена во една од салите на Академијата за ликовни уметности . Нејзиното место на Пјаца дела Сињорија било заземено во 1910 година со копија [7] . Во 2003-2004 година, оригиналот на Микеланџело беше исчистен од реставратори од акумулираното загадување во текот на многу години.

Копии

Копија на Пјаца Сињорија
Злоупотребата на ликот на „Давид“ во модерната култура е знак на кич

Речиси и нема статуа во светот што може да се спореди со „Давид“ по бројот на копии и актерски екипи. Инсталирани се најпознатите копии:

Факти

 • Специјалистите за анатомија привлекуваат внимание на фактот дека за да постигне поголем уметнички израз, скулпторот тргнал да ги наруши пропорциите на човечкото тело, особено забележливи во горниот дел на статуата. Еден од научниците пресметал дека недостасува еден мускул помеѓу десното рамо и 'рбетот [8] .
 • Како и другите ренесансни претстави на ликови од Стариот Завет, „Давид“ не еисечен , што е во спротивност со еврејската традиција [9] . Во 20 век, властите на Ерусалим одбија да ја прифатат статуата од Фиренца, бидејќи таа прикажува херој на израелскиот народ во маската на Италијанец од 16 век.
 • Во 1991 година, статуата била нападната одвандал со чекан, кој пред да биде извртен од стражарите, успеал да отсече неколку парчиња мермер од прстите на левата нога.
 • Во 2020 година, во Челјабинск, на иницијатива на Ростелеком, беше создадена ултра-модерна улична уметност [10] која прикажува скулптура на Давид на фасадата на зграда на провајдер со површина од 350 квадратни метри. метри. Во муралот, современите уметници ја комбинираа темата на ренесансата и дигиталните трендови. Дејвид е прикажан во стилски деловен костум и ги има атрибутите на секојдневниот живот што се релевантни за секој Zoomer (претставник на генерацијата Z): безжични слушалки и таблет. Во април 2021 година, градоначалникот на Фиренца и метрополитенската област Фиренца (Италија) Дарио Нардела испрати видео порака до жителите на Челјабинск. Во него тој се восхитуваше на уличната уметност, се заблагодари за оваа иницијатива и им посака здравје на жителите на Челјабинск.

Белешки (уреди)

 1. 1 2 https://www.galleriaaccademiafirenze.it/opere/david/
 2. Чарлс Сејмур, Џуниор. „ Homo Magnus et Albus: Quattrocento позадина за Давид на Микеланџело од 1501-04 година“, Stil und Überlieferung in der Kunst des Abendlandes , Берлин, 1967, II, 96-105.
 3. Сејмур, 100-101.
 4. 1 2 Гаетано Миланези, Le lettere di Michelangelo Buonarroti pubblicati coi ricordi ed i contratti artistici, Фиренца, 1875, 620-623.
 5. ^ Де ла Кроа, Хорст. Гарднеровата уметност низ вековите / Хорст Де ла Кроа, Ричард Г. Танзи, Дајан Киркпатрик. - 9-ти. - Томсон / Вадсворт, 1991. - ISBN 0-15-503769-2 .
 6. Кофлан, Роберт. Светот на Микеланџело: 1475-1564. - Time-Life Books, 1966 година.
 7. Кун, 2014 година.
 8. ↑ На научникот му недостасуваше еден мускул во архивската копија на задната страна на Дејвид од 24 март 2008 година во Wayback Machine
 9. Исак Калими, Питер Ј. Хас. Библиско толкување во јудаизмот и христијанството . ISBN 978-0-567-02682-8 . Страна 198.
 10. Антиката VS дигитализација: Давид на Микеланџело се појави во Чељабинск во ново четиво . www.company.rt.ru . Датум на лекување: 2 јули 2021 година.

Литература

 • Coonin, A. Victor, From Marble to Flesh: The Biography of Michelangelo's David , Фиренца: The Florentine Press, 2014. ISBN 9788897696025 .
 • Антон Гил. Ил Гиганте: Микеланџело, Фиренца и Давид, 1492-1504 . Св. Martin's Press, 2003. ISBN 0-312-31442-6 .
 • Сејмур, Чарлс, Џуниор. Дејвид на Микеланџело: потрага по идентитет (Mellon Studies in the Humanities), Питсбург: University of Pittsburgh Press, 1967 година.

Врски