Дискоте е добро

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Дискоте е добро
Обвивка на албумот „Disco se Aagay“ на Нермин Нијази (1984)
Студиски албум на Нермин Нијази
Датум на издавање 1984 година
Снимено од 1984 година
Жанрови синт-поп , њу вејв , диско
Продуцент Фајсал Мослех
Земја Обединето Кралство
Јазик на песната урду
Етикети Ориентална ѕвезда [en] , Дискостан

Disco se Aagay ( урду - „Beyond Disco“ [1] [2] ) е студиски албум од 1984 година на британските музичари од пакистанско потекло Нермин Нијази и Фајсал Мослех. Албумот комбинира нов вејв и синт-поп стилови со елементи на хиндустанската музика [⇨] . Disco se Aagay во тоа време помина незабележано [⇨] , но го привлече вниманието на музичкиот печат во 2020-2021 година по повторното објавување од етикетата Discostan [⇨] .

Историја

Мослех и Нијази се брат и сестра кои се родени во Лахоре во семејство на познати пакистански културни дејци. Нивниот татко, Абул Касим Мухамед Муслехудин , бил композитор, а нивната мајка Нахид Нијази била пејачка. Тие, исто така, ко-домаќини на една од првите детски ТВ емисии во Пакистан [1] [3] . Во 1971 година, кога Нермин имал шест години, семејството се преселило во Бирмингем поради избувнувањето на војната за независност во Бангладеш [1] [4] [3] . Во ОК, Мослехудин и Нахид Нијази продолжиле да работат во своите професии, а Нермин и Фајсал пораснале опкружени со европска и пакистанска музика [1] . Дома слушаа чорби или рецитации со газела , а на училиште групи како што се Pet Shop Boys , Duran Duran , Wham! и Јапонија . Како резултат на тоа, тие самите почнаа да експериментираат со музика, мешајќи елементи од различни стилови. Според музичарите, тие многу сериозно го сфатиле правењето музика користејќи различни технички иновации од тоа време, како што е напредната опрема за стерео панирање . Во снимањето обично учествувале неколку британски инструменталисти [2] .

Ослободете

Албумот Disco se Aagay е снимен во летото 1984 година, кога Нермин и Фајсал имаа 14, односно 19 години, во студиото Zella во Бирмингем. Албумот беше издаден од бирмингемската етикета Oriental Star [en] , а само Нермин [1] [2] [3] беше именувана како пејачка. Албумот беше забележан во Пакистан: Нијази се појави на телевизија, пакистанските списанија пишуваа за музичарите. Во исто време, содржината на албумот предизвика негативна реакција кај конзервативниот дел од општеството. Нијази на ова коментира: „Бев 14-годишно девојче од Азија што пееше за љубовта; некои луѓе тоа го сфатија на таков начин што ги повикувам децата да се сретнат“ [1] .

Во Европа, сепак, Disco se Aagay не постигна комерцијален успех. Според музичарите, етикетата не го рекламирала и промовирала албумот [1] . Покрај тоа, Нермин и Фајсал биле зафатени со студиите и не можеле да си дозволат да одат на целосна концертна турнеја [2] . Незаинтересираноста на британската јавност беше една од причините зошто Нермин и Фајсал повеќе не промовираат музика. Disco se Aagay беше нивното единствено издание [1] .

Музика

Нијази и Мослех ги комбинираа жанровите њу вејв , диско и синт-поп, модерни во Британија во тоа време, со музичката традиција на хиндустани [en] со урду текстови. Новинарите го нарекуваат мешањето на двете музички традиции главната карактеристика на албумот [1] [2] . Нијази пееше, додека Мослех беше задолжен за инструменти и синтисајзери [1] . Тие користеле напредна опрема за своето време, вклучувајќи синтисајзери DX1 [en] , DX5 [en] , DX7 од Yamaha и Juno-60 [en] , како и машина за тапани TR-909 од Roland Corporation [2] .

Набљудувачот на Гардијан спореди поединечни композиции со итало-диско , високата енергија и работата на балетот Спандау [1] . Прелистувачот Pitchfork Филип Шерборн ги спореди ритмичките карактеристики на делата на уметниците како што се Depeche-Mode , New Order , Shannon и Connie [en] , и пристапот кон употребата на синтисајзери и хармонијата - со музиката на Хауард Џонс и групите ABC и на Човечката лига . Тој го нарече вокалот на Нијази „лесен, аспириран“, но жив и експресивен. Нејзиниот начин на пеење во композицијата Чала Хаи Акела го спореди со вокалите Елизабет Фрејзер [en] од групата Кокто Твинс [3] .

Текстот на албумот е посветен на љубовта и врските меѓу младите [3] .

Препечати

Во 2020 година, етикетата Дискостан , која издава музика од Западна и Јужна Азија и Северна Африка, го реиздаде албумот на винил. Основачот на етикетата, Арсија Хак, изјави за Bandcamp Daily дека го нашла меѓу винил плочи во продавница во Њујорк и била шокирана од комбинацијата на њу вејв и текстови на урду , нејзиниот мајчин јазик [1] [3] . Хак ги контактирал Нијази и Мослех и договорил повторно печатење. Според Нијази, таа била изненадена од ненадејниот интерес за Disco se Aagay : според нејзините зборови, „за нас [со Фајсал] тоа беше изгубен албум“ [2] . Во Северна Америка, ширењето на албумот се занимава со етикетата Light in the Attic Records [en] , во Европа - компанијата Rush Hour. Во 2021 година, албумот беше објавен и настриминг услуги [5] .

Реакција

Неколку публикации на англиски јазик пишуваа за повторното издавање на Disco se Aagay , фалејќи го албумот [1] [3] . Рецензентот на Pitchfork му дал на албумот оцена 7,4 [3] .

Список на песни

Сите текстови се напишани од Нермин Нијази, целата музика е напишана од Фајсал Мослех.

Првата страна
бр. Име Времетраење
1. „Деха Јаб Се Дека“ 5:00 часот
2. „Хум Тум“ 3:17
3. „Наинан“ 4:12
4. „Чала Хаи Акела“ 4:23
5. „Сари Сари Раат“ 4:35
Втората страна
бр. Име Времетраење
1. Тарон Баре 5:58
2. „Назнан“ 5:19
3. „Интезар“ 3:22
4. „Дил Меин Дил Меин“ 4:44
5. „Сари Сари Раат“ (реприза) [K 1] 4:42

Учесници на снимањето

 • Нермин Нијази - вокал
 • Фајсал Мослех - музика, продукција , тапани, перкусии
 • Калид Рашид - тапани, перкусии, дополнителна продукција
 • Калид Миан - гитара
 • Ендрју Морис - тастатури, синтисајзери
 • Род Брукс - мешање
 • Стив Харис - мешање

Во подготовката на препечатувањето учествуваа:

Белешки (уреди)

 1. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Мајкл Лосон. Disco Beyond: пакистанските браќа и сестри Бруми кои направија изгубен синт-поп класик од 80-тите (инж.) ... Гардијан.9 февруари 2021 година. Датум на лекување: 13 јуни 2021 година.
 2. 1 2 3 4 5 6 7 Меган Јакобини де Фацио. „Disco Se Aagay“, класика на New Wave од 80-тите на урду јазик, добива долго задоцнето повторно издавање . Bandcamp Daily. 25 јануари 2021 година. Датум на лекување: 13 јуни 2021 година.
 3. 1 2 3 4 5 6 7 8 Филип Шербурн. Нијази Нермин / Фејсал Мослех: Диско Се Агај (Инг.) ... Вила (30 јануари 2021 година). Датум на лекување: 13 јуни 2021 година.
 4. Асиф Норани, султаан Аршад. Начинот на кој бевме (анг.) ... Зора [en] (11 декември 2016 година). Датум на лекување: 13 јуни 2021 година.
 5. Disco Se Aagay, од Нермин Нијази и Фејсал Мослех неодредено . Bandcamp.22 јануари 2021 година. Датум на лекување: 13 јуни 2021 година.

Коментари (1)

 1. Оваа песна се појави само во повторното издание.